İlke Keskin ile "House of M" röportajı

Başlatan kahramanlarsinemada, 11 Haziran, 2012, 22:52:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahramanlarsinemada

Arkadaşlar, İlke Keskin ile "House of M" üzerine bir röportaj yaptık. Umarım beğenirsiniz:
http://www.kahramanlarsinemada.com/ilke-keskin-ile-house-of-m-roportaji/

(röportajdan kısa bir bölüm)
KS: "House of M"i yayınlamaya ne zaman karar verdiniz?
İK: "House of M" yayınlamaya karar vermem Hoz Comics zamanlarına dayanıyor. Örümcek Adam yayımlamaya başlarken hikayenin bütünlüğünü bozmamak için İç Savaş'ı da yayımlamak zorunda kalmıştım. Ondan sonra Marvel Evreni'nde geçen ana hikayeleri Türk okurlarının bilmediğini fark ettim. Amerika'da bu ana hikayenin yanında onlarca başka dergiler çıkıyor ve hikaye dallanıp budaklanıyor ama ana macera özel bir seride devam ediyor. Ben de bu ana hikayeleri Türkçe'ye kazandırmam gerektiğine karar verdim. Aslında başlanması gereken ilk macera Avengers: Disassembled – Avengers: Dağıldı idi. Avengers dergileri Gerekli Şeyler Yayınları'nda olduğu için bu hikaye onlarda (çeviriyi ben yapıyorum). Bense bu maceranın sonrasından devam ettim: "House of M". Eğer sırasıyla yayımlanacak diğer büyük maceralara bakacak olursak: Civil War – İç Savaş (Hoz Comics, 2010), Secret Invasion – Gizli İstila (bu sene içinde Marmara Çizgi'den çıkacak), Dark Reign – Karanlık Devir (seneye Marmara Çizgi'den çıkacak) ve The Siege – Kuşatma (seneye Marmara Çizgi'den çıkacak).

rumar80

Röportajı baştan sona okudum. Öncelikle yapan arkadaşlara tebriklerimi sunuyorum.
Dark Reign ve Siege gibi serilerin de önümüzdeki yıl raflarda olacağını duymak beni gerçekten sevindirdi. İlke'nin görüşlerine katılmamak mümkün değil. Biz okuyucu olarak sıkıntıları az da olsa hissederken yayıcının hissettiklerini düşünmek lazım. İlke'ye hem bu mesajı hem de Marmara'dan istediklerimiz bölümüne yaptığı açık yürekli mesajlar için çok teşekkür ederim.
Umarım çizgi roman satışları daha da büyüme kaydeder de Türk okuyucusu doya doya comics okumaya devam eder. Ben daha önce de yazmıştım, burada bir kez daha yazayım. Bu kalitede basıldıkça daha önce okusam da, halen sahip olsam da comics'leri almaya devam edeceğim.
   Yolun açık olsun İlke ve Marmara

Huma

Umut veren bir röportaj olmuş :) . Haberler güzel.

hennessy

Röportaj çok güzel olmuş İlke'den güzel haberler alıyoruz.Aynen katılıyorum İlkeye geçen konuşmamızda da Örümcek adam 1.kitabn Türkiye'de 750 ad.sattığı yerde çok şey beklemek mümkün değil ama gayretlerinden dolayı marmarayı ve İlke'yi tebrik ediyorum.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Gambit

arkadaslara katiliyorum .Ilke ve Marmara ya tebrik, yollari acik olsun, kahramanlar sinema ya da ayrica tesekkurler roportaj - bilgilendirme icin

alan ford

Lone Wolf and Cube'a bir ay kalmış. yaşasın  :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

omega red

amerikan çizgiromanının sınırlı bir satışının olma nedeni ilke'nin de dediği gibi esas okuyucu kitlesinin orjinalinden takip ediyor oluşu. Türkiye'deki bir çok dükkandan ve internet sitesinden etiket fiyatına orjinal çizgiroman alınabiliyor. Genç nüfusun büyük çoğunluğu da ingilizce bildiği için Türkçesi çıksın diye beklemiyor doğal olarak. ortaokul lise çağında yeni çizgiromana başlayanlarında bir süre sonra ingilizce yayınlara geçtiğini görüyorum. eskiden bir de Türkçelerin kalitesiz baskıları ayrıca itici bir nedendi ama eskisi gibi değil artık. baskı kalitesi orjinalleri yakaladı hatta kimi zaman daha iyi bile oluyor. ama sonuçta amerikanda okuyucunun önceliği orjinal yayın olarak görülüyor ve bu da satışları kısıtlı tutuyor.

dorukgs

Gerçekten de İlke Kesin'i tebrik ediyor ve ona katılıyorum.Ülkemizde çizgi romanlara duyulan ilgi çok az.ben kendimden örnek verirsem; her gün ne çıkmıs ne çıkmamış diye her türlü yere bakıyorum.Bir fransız okuluna giden bir çizgi roman sever olduğum için ingilizce çizgi romanları güçlükle okuyorum.Bu yüzden Marmara Çizgi yi tebrik ederim beni ilk günden beri çalışmalarıyla çok etkilediler.Umarım emeklerinin karşılıklarını alırlar.Bu arada diğer crossover ları da bekliyor olacağım :DD

rumar80

Senin gibi genç kardeşlerimizin varlığı da bizi sevindiriyor. İçinden çizgi roman aşkı hiçkaybolmasın.

dorukgs

Merak etmeyin hiç bir zaman kaybolmayacak.Ayrıca ben de buradaki her üye gibi özellikle ülkemizde çizgi roman severleri çocukmuş ve çizgi romanları  çocuk işiymiş diye düşünen yapıya kesinlikle karşıyım!!