Altevren

Başlatan dorukgs, 19 Haziran, 2012, 20:24:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dorukgs

Gerçekten de çok güzel bir site.Özellikle Marvel ve DC hayranlarını öneriyorum.Ayrıca çizgi romana yeni başlıyacak olan ve Marvel  okumak isteyenler bu sitedeki özel dosyalar bölümünden Marvel Tarihine göz atabilirler :)

rumar80

Ben de düzenli olarak okumaya çalışıyorum. Ama düzenli çizgi roman okuduğum için çizgi roman incelemelerini dergiyi okumadan okumuyorum.
  Yine de comics dünyası hakkında bilgi açısından oldukça başarılı bir site. Sevgili Berk'i kutlarım.

hennessy

Sevgili Berk'ten keyif verici bir site kutluyorum kendisini
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

berkuralcan

Çok teşekkürler :)

Eksikleri olsa da siteyi mümkün olduğunca kaliteli ve güncel tutmaya çalışıyorum; aramıza da ben ve daha çok DC konusunda yazan Buğra'nın haricinde yeni yazarlar katıyoruz. Şimdilik en büyük hedefim siteyi ayakta tutmak ve zamanla bana biraz daha az bağımlı bir hale getirerek uzun süre ayakta kalmasını sağlamak.

Sizlerin desteği de en büyük motivasyon kaynağımız tabi ki :)

berkuralcan

Sitemiz için bir süredir hazırladığımız bir takım yenilikler vardı, biraz boş zaman buldum ve bunları gerçekleştirmeye çalıştım son günlerde.

Bu "önemli" yeniliklerimizden ilki, artık sadece Amerikan çizgi romanları ile sınırlı kalmamamız.

AltEvren Gurme adını verdiğimiz bu yeni oluşumda, Fransız, İtalyan, Japon ve Türk çizgi romanlarından da bahsedeceğiz. Burayı neden ayrı bir oluşum olarak tasarladığımız da dahil olmak üzere, aklınıza gelebilecek sorular buradan cevaplanıyor.

İkinci yeniliğimiz ise, Podcast yapmaya başlamamız. Periyodik aralarla yayınlanacak ses dosyalarımızda, Amerikan Çizgi roman endüstrisinin iki haftalık yeni yayınlarına göz atacağız. Bu podcastlerimiz iTunes'dan da yayınlanacak eğer becerebilirsek, o yüzden pek çok dinleyiciye ulaşmayı umuyoruz.

Özellikle Gurme projesi için desteğinizi tabi ki bekliyorum, yazılarıyla destek olmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık.

berkuralcan

Evet, podcast'lerimizi tamamlamaya başladım.

Güncel Amerikan Çizgi Roman piyasasını takip etmek istiyorsanız, sitede artık çok nadir inceleme yapacağım, gerisi Podcast'lerde :)

Buradan nasıl dinleyebileceğinizi görebilirsiniz:

http://altevren.net/index.php/haberler/435-podcastlerimiz-yaynda

hennessy

Sevgili Berk'ten önceden yayınlarının sitemizde yayınlanması için izin aldığım için bu ilginç yazı ile sizleri baş başa bırakıyorum

X vs Y, KİM YENER?

Çizgi roman fanatikleri sıklıkla farklı platformlarda, karakterleri karşılaştırmaya bayılırlar. Bir noktada bu beklentileri kabul eden firmalar da yakın zaman eserlerinde, kahramanları birbirlerine karşı kapıştırmaya başladı.

Bu yüzden "kim yener?" "Batman hazırlanınca herkesi gerçekten dövebilir mi?"  "İyi de Superman büyüye güçsüz, Thor`un çekici büyülü" vs. türünde binlerce tartışma görüyoruz. Gerçekte dövüşseler kim kazanır?

http://www.comicbookmovie.com/images/users/gallerypictures/24278L.jpg

Bu noktada kabul edilmesi gereken bazı kıstaslar var. Bunların en önemlisi şüphesiz şudur :

"Hikaye gereği, hangi karakterin kazanması istendiyse o karakter kazanır."

Yani o sayıda, Wolverine Sabertooth`u yendiğinde hikaye yerine oturacaksa o kazanır. Yenilmesi gerekiyorsa, yenilir. Zira yazarlar, yarattıkları hikaye taslağını izlerler ve bu taslağın içinde gerçekleşmesi gereken olaylar sırasıyla karşımıza çıkar.

Örneğin Batman : Hust (Şşşşt ismiyle Türkçe`ye çevrildi) serisinde, Batman ciddi bir ön hazırlıktan sonra Metropolis`e gelir ve iyi planlama, doğru ekipman ve iyi bir zamanlama ile Superman`i canından bezdirir. Normalde, Superman`den tek bir vuruş alsa bırakın sakatlanmayı yada yaralanmayı paramparça olacak yada diğer kıtaya yolanacak kadar güç farklarına rağmen hikaye içinde direnebilmesi ve Ivy`nin kontrolünden çıkaracak kadar Superman`i oyalayabilmesi gerektiği için yenmiş sayılır. Yine aynı Batman, JLA serilerinde bütün karakterlerin (Superman, Wonder-woman, Flash, Green Lantern vs..) 1`e 1`de yenildikleri Marslılardan dört tanesini birden rahatlıkla haklar.

Bunun sebebi, yazarların JLA`nin yenildiğini düşünmemizi sağlayıp en umutsuz anda, en güçsüz karakterin yarattığı farklılık sayesinde kazanmasını istemeleridir. Nihayetinde Batman, düşmanlarının Marslı olduğunu ilk çözen kişi olur ve ateşe olan zayıflıklarını kullanarak büyük kısmını tek başına yakalar.

http://24.media.tumblr.com/tumblr_le4q7pCvlR1qfxwtoo1_500.jpg

Hatta Batman vs Superman gibi önemli güç farkı olanlardan, çok daha abes güç farkı olanlara gidildiğinde bile öncelik daima hikaye örgüsünde olur.

Fantastic Four`un en önemli sayılarından Galactus`la ilk karşılaşmalarında Reed Richards, Galactus`un gemisindeki Evren Yok edici`yi kullanmakla tehdit ederek bir anlamda Galactus`u yenmeyi başarır. Bu ikisi arasındaki fark tam tabur bir zırhlı askeri birlikte, bir karınca arasında kadar olmasına rağmen olması gereken gerçekleşir.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m37wioyrG81qh4t2eo2_400.jpg

Yakın zamana ait, çok büyük güç farkları olmamasına rağmen tam anlamıyla VS maçları olan kapışmalarda, sadece okuyucuyu şaşırtmak ve bariz olan sonuç yerine diğerini sunan kapışmalara da şahit olmuştuk.

Marvel Comics`in en yeni event`ında Thing, Namor`u suyun altında yenmişti. Thing oldukça kuvvetli olabilir ancak Namor`da oldukça kuvvetli olmasının yanı sıra, kendi doğal ortamında bulunduğu için normalde herkese karşı avantajlıdır. Ayrıca Fantastic Four daha popüler olsa da, Namor`un çok daha yaşlı ve tecrübeli olduğunu da unutmamak gerekir.

http://1.bp.blogspot.com/-ifl1yzUIjSM/T7eRNzO2lXI/AAAAAAAABwU/_fGSkK48LwY/s640/Hero-Envy-Namor+vs+Thing+001.JPG

Yine bir diğer yeni örnek, bundan daha da ironiktir. Iron-Man adı üstünde Demir`den yapılma zırh giyen bir adamdır. Magneto ise herkesin bildiği gibi manyetizma ve metallerin efendisidir. Esasında demir zırhlı adamla, demiri kontrol eden adamın karşılaşmasının sonucu bariz şekilde belli olsa da okuyucuya farklı bir tad vermek için hikayede Iron-Man kazanır.

Keza yine aynı serilerde, Psylocke vs Daredevil karşılaşmasında doğal olarak telepat olanın diğerinin zihnini anında kontrol ederek mutlak galibiyet kazanması gerekirken, Daredevil`in zihnine giren Psylocke, kör olması nedeniyle diğer duyuları aşırı gelişmiş olan rakibini kontrol etmekte başarısız olur ve tam bir sonucu olmasa da yenilmiş gibi kabul edilebilir.

Yine de tüm bu "yazarların isteği" yada "okuyucuların beklentisi" kısımlarını bir kenara bırakıp işin eğlencesine dönersek bazı karakterlerin diğerleri ile karşılaşmalarında büyük ölçüde galip gelmeleri kaçınılmazdır.

Örneğin ne kadar güçlü, hızlı yada dayanıklı olursa olsun zihinsel bir koruması yada zihin güçlerine direnci olmayanlar, telepatlara karşı neredeyse daima kaybederler yada kaybetmelidirler. (Tabi Magneto`nun miğferi, Wolverine`in Weapon X eğitimi, Deadpool`un deliliği gibi önceden bilinen telepatik korumaların yanına zaman içinde Daredevil, ın duyularının gelişmişliği de eklenmiştir)

Yada güç benzer güçlere sahip olanların karşılaşmasında, aynı tür güç kullanılıyorsa, o konuda üstün olanın kazanması çok yüksek ihtimaldir.

Fiziksel olarak dövüşen iki karakteri ele alalım. Hulk vs X bir başkası olsun. Bir kere kozmik olmayan hiçbir varlığın (hatta bazı kozmik varlıkların bile) fiziksel güç konusunda Hulk`a rakip olamadıklarını biliyoruz. Bu yüzden ne kadar bir insan için güçlü olursa olsun Captain America, Hulk`u birebir dövüşte asla yenemez. Keza Hulk`tan daha güçsüz olan Thing`i de yenemez. Ancak normal insandan çok daha güçlü olan ancak bu karakterler ayarında olmayan Spider-Man`i dövüşteki ustalığı ile rahatça yenebilir. Yada yine zırh sayesinde normal insanın çok üstünde fiziksel güce ve farklı silahlara sahip olan Iron-Man`i de yenebilir.

Şu resim üzerinde bir düşünelim :

Sentry, olimpian (Yunan) tanrılarından Ares`i ortadan ikiye bölüyor. Hem de kolaylıkla...

http://1.bp.blogspot.com/_SmYa1m03OlU/TCcSeG4PU1I/AAAAAAAAC9s/i4TJL75UqqU/s1600/Siege+Sentry+kills+Ares.jpg

Ancak aynı Sentry, Ares ile benzer fiziksel özelliklerdeki Thor`a yenilir. Fakat Thor`u yenen Hulk ile neredeyse berabere kalır.

Durumun da gösterdiği gibi, bazılarının farklı güçlere karşı avantajı yada dezavantajı olabilmektedir. Hemen herkesle korkusuzca karşılaşan ve X-men`in en büyük dövüşçüsü olan Wolverine ile fiziksel olarak en kuvvetlisi olan Colossus, vücutlarındaki metaller nedeniyle Magneto ile olan dövüşlerde neredeyse hiçbir işe yaramazlar. Hatta sıklıkla Magneto tarafından sağa sola fırlatılmak koşulu ile dostlarına zarar verirler. Ancak bunlara karşı hiç şansı olamayacak bir karakter (örneğin Jubilee yada Angel) Magneto`yu yenilecek kadar oyalayabilir, dikkatini dağıtabilir hatta yenebilir.

Buna rağmen, bazı güç seviyeleri vardır. Kozmik güçlere sahip karakterlerle, sokaklarda adaleti sağlayanlar arasında uçuruma varan güç farkları olması kaçınılmazdır. Ne kadar iyi hazırlansa da, akıllı olsa da, DC evreninin yaşayan en iyi dövüşçülerinden olsa da, alet edevatları olsa da Batman nihayetinde insandır ve sıradan bir serserinin kurşunu ile ölebilir. Ancak normal insanların hiç biri, hiçbir koşulda Superman yada Green Lantern gibi karakterlere herhangi bir hasar veremezler. Bu tür karşılaştırmaları yaparken, belli seviyenin üstündeki güçlerle altındakileri karıştırmadan ilerlemek gerekir.

http://partner-ad.photobucket.com/groups/m75/FHR5Z63MVJ/birthright1.jpg

Bununla birlikte, kendimce bazı güçlerle ilgili bir skala oluşturmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Bu tür güçlere sahip olanların, daha alt gruplara nazaran çok daha kuvvetli olacağını kesinlikle öngörebiliriz. Başlayalım :

1-Gerçekliği değiştirme

Kozmik pek çok varlığın dışında, Franklin Richards, Scarlet Witch gibi karakterler Phoenix ve Galactus gibi evrensel güçlere kafa tutacak kadar büyük bir potansiyele sahip olabilirler. Karşınızdaki kişi, tek bir düşünce ile bir şeyleri yoktan var yada vardan yok edebiliyorsa, başka gerçeklikler yaratıyorsa, bu zirveyi oluşturan türde bir güçtür. Benzer türde güce sahip değilseniz, basitçe o karakterin dengi değilsinizdir. Doğal olarak gerçekliği değiştirenlerin zaman ve uzayı, enerjiyi, maddeyi yada diğer karakterlerin zihinlerini de değiştirebileceğini hesaba katmalısınız. Bu yüzden, 1. grup doğal olarak alttaki bütün diğer guplara ait güçleri kapsar.

2-Uzay ve zamanı değiştirme

Zaman içinde seyahat, büyük ölçekli yada bireysel olarak yer değiştirmeler hem karşıdakini yenmek hem de kendini kurtarmak için çok büyük fark yaratabilir. Siz, o karaktere karşı istediğiniz kadar iyi hazırlanıp tuzaklar kurabilirsiniz. Ancak aniden önünüzden kaybolup bambaşka bir yerde ortaya çıkarsa yada binbir türlü koruma önlemi aldığınız tesise istediği anda girip çıkabilirse, bu karşı konulacak türde bir güç değildir. Keza, güçlü bir karakteri çocukluğunda öldürmek için geçmişe gidebiliyor yada gelecekten elinde teknolojik aletlerle geri dönüyorsa bu da skalada üst sıraları zorlayan türde bir güçtür. Söylemeye gerek yok,  uzay yada zamanı bükmede etki alanı ne kadar genişse o kadar güçlü olacaklardır. Zamanda beş saniye geri gitmekle, beş milyar yıl geriye gitmek elbette aynı şey olamaz.

3-Enerji oluşturma

Enerji derken aklınıza doğal olarak yıldırımlar ve çatırdayan elektrik enerjisi gelmesin. Burada bahsedilen "her türden enerji" olmalıdır. Manyetizma, yer çekimi, ısı (artışı yada düşüşü yani ateş yada buz), elektrik, plazma, yaşam yada ölüme dair pozitif/negatif enerjiler ve şu an aklımıza gelmeyen pek çok çeşit enerjiyi buraya ekleyebiliriz. Bu enerji alanlarını oluşturabilen karakterler, elbette bunun gücüne göre değişseler de evrenin temel kanunlarından birine karşı geldikleri için (yoktan enerji elde etme) oldukça güçlüdürler. Fazla örnek vermeye gerek yok, sağından solundan, gözünden, ellerinden envai çeşit ışınlar çıkaranların çoğu potansiyel olarak çok yüksek güçlere ulaşabilirler. Ancak doğal olarak manyetizma ile Dünya`nın kutupsal alanını değiştiren adamla, ateş yakıp birinin elbiselerini tutuşturan adam aynı güce sahip değillerdir.

4-Telepatlar

Esasında telepatları, bu skalada bir yere konumlandırmak kolay değil. Zira doğru zamanda geldiklerinde, en üst dereceden birinin bile zihnini kontrol edip pratikte ondan daha güçlü olurlar.

Buradaki tek engel, yukarıda da değindiğim gibi çoğu karakterin telepatiye ve ele geçirilmeye karşı belli savunmalarının olmasıdır. Gerçekliği değiştirenlerin zihni genelde kontrol edilemeyecek kadar karmaşıktır. Uzay-zamanı bükenler ise ya belli savunmalar yada belli teknolojiler ile buna karşı koyabilirler. Enerji oluşturanlar ise görece olarak daha açık olsalar da güçleri bazen, telepatik alanları etkileyecek şekilde gelişmiş olabilmektedir. Bu yüzden telepatların neler yapabileceğini tahmin etmek zor olsa da ben onları bu seviyede sınıflandırıyorum. Tabi her zaman birr telepat, çok daha güçlü bir başka insanımsı varlığın zihnini kontrol edip en tepeye yerleşebilir.

5-Fiziksel güçleri olanlar

Kas kuvveti, dayanıklılık, iyileşme, zıplama, uçma, vücudunun şeklinini yada büyüklüğünü değiştirme, hızlı koşma/uçma (zamanda seyahat edecek kadar hızlıysa diğer gruba ait olabilir) gibi güçler oldukça havlı olsalar da yukarıdaki gruplarla aynı seviyede değillerdir.

Bundan, daima güçsüz oldukları akla gelmesin. Hulk, Thing yada Wonder Woman gibi sadece güçlü ve dayanıklı olanlar, pek çok enerji üreten karakteri çok rahatlıkla yenebilirler. Burada gücün seviyesi önemlidir, arabaları yada insanları sağa sola fırlatabilen bir adamla, gezegenin kabuğunu kırabilen adam arasında bariz bir fark olduğu bellidir.

6-Sezgisel/algısal/duyusal güçler

Temelde dövüş yada müsabaka konusunda işe yaramasa dahi, bu tür güçlere sahip olanlar dövüşün dışında da hikayede çok kritik rol oynarlar.

7-Dövüşçüler yada normal insanlar

Evet, en iyi dövüşenler maalesef listenin sonundalar. Esasında bu bir zorunluluktan dolayı ortaya çıkıyor. Herhangi bir gücü olmayan adam, kahraman olabilmek için eğitimle, tekrarla ve tecrübe ile kendisini dövüş sanatlarında geliştiriyor. (Captain America, Batman, Nightwing, Punisher ve benzerleri) Ancak bu ne kadar iyi dövüşürlerse dövüşsünler, potansiyel olarak daha üst kademe güçlerle her istediklerinde aşık atacakları anlamına gelmez.

Evet Batman yada Captain America`nın defalarca kez diğer gruplardan adamları yendiğine şahit oluruz. Ancak bunda savaş alanını kendi yaratmaları ve şartları kendilerine göre kullanmalarının payı vardır (yazarların öyle istediği kısmını elesek bile). Bu yüzden potansiyel olarak en düşük tehlikeyi oluştururlar. Tabi bu sıklıkla göz ardı edilip çok büyük avantaj sağlamalarına neden olur o da ayrı bir inceleme konusudur.

8-Büyücüler, teknotratlar, çok zeki bilim adamları

Bu grubu, en güçsüz olarak nitelendirmiyorum ancak bir yere koymak gerekiyordu. Büyücüleri yada bilim adamlarını karşılaştırırken büyülerin/alet edevatın doğasına ve çapına bakmak gerekir. Bunlar sayesinde enerji üretiyorsa 3. gruba ait olur, maddeleri değiştiriyorsa ise bir üsttekine. Yani büyü yada teknoloji ile ne yapabildiğine (ve ne kadar büyük güçte yapabildiğine) bakmak gerekir.

Tabi 1. grubun hepsini kapsadığını söylemenin yanı sıra birden çok kategoriye dahil olanlar var. Örneğin Silver Surfer, Black Bolt, Superman, Flash ilk aklıma gelenler. Örneğin Flash, fiziksel güçlülerden sayılsa da uzay-zamanı bükebildiği ve zamanda yolculuk edebildiği için daha üst kategoriye dahil etmek gerekir. Keza enerji oluşturanlardan Cyclops, fiziksel olarak normal insanken Black Bolt fiziksel olarak da büyük bir güce sahiptir.

http://i1030.photobucket.com/albums/y369/ShoryukenToTheChin/Galactus/galactus-silver-surfer-wallpaper.png

Bu bilgiler ışığında, bazı "X vs Y kim yener?" diye sormadan önce, listeye göre çok dikkatli düşünürseniz net sonuçlara ulaşırsınız. Yine eğlence olması açısından birkaç pratik yapalım :

Wolverine ve Batman sevdiğim karakterlerdir. Ancak şöyle düşünelim :

Kemiklerinin adamantium ile kaplı olması ve kırılamaz olması müthiş bir şey. Ancak metali kontrol eden bir adam bu adamantiumu vücudundan çıkarabilir (Magneto), maddeleri dönüştüren biri bu adamantiumu başka bir şeye dönüştürebilir (Warlock, Silver Surfer), Muramasa kılıcı gibi bazı şeyler iyileşme gücünü engelleyebilir, geçmişe giden bir karakter anne babasını uykusunda öldürebilir, gerçekliği değiştiren biri hiç var olmamasını sağlayabilir (Scarlet Witch), çok büyük hasarlara dayansa da belli fiziksel kuvvettin üstündekiler öyle büyük darbeler vurabilirler ki kendi standardına göre uzun süreler kendine gelemeyebilir (Hulk, Think, Juggernaut, Thor).

http://www.virtualfunzone.com/slike/misc/Shocking_Moments_in_Comic_Book_History/Shocking_Moments_in_Comic_Book_History12.jpg

Batman için düşünelim, nette Batman`in yeterli hazırlıkla herkesi yenebileceği düşünülüyor. Yada yenildiği bir adamı yeterince incelerse, takıntılı da olduğu için tüm vaktini harcayıp o adamı yenecek bir yol bulabileceği söyleniyor. Açıkçası ben de buna inanıyorum ancak başka ihtimalleri de unutmamak gerekiyor.

Ya karşılaştığı o adam, Batman`i bir saniyede öldürürse (Flash) savaşamayacağı bir platforma çekerse (Aquaman), bir yolunu bulup hasar veremeyeceği kadar dayanıklı yada hızlı ise (Superman) iradesi güçlü olsa da zihnini kontrol edecek kadar iyi bir telepatsa (Martian Manhunter)  ne olacak? Ayrıca Batman`in hazırlandığı durumda bu diğer karakter de hazırlanır ve o da ona göre bir taktik sunarsa? Batman, tam bir taktik deha olabilir ancak fiziksel gerçekliğe sıkışmıştır ve limitleri vardır.

Daha üst karakterlerden gidelim, yine çok sevdiğimiz bir karakter olan Cable, Marvel Evrenindeki en güçlü mutantlardan biridir. Franklin Richards ayarında tüm evreni değiştirecek gücü olmasa da telekinetik olarak koca bir adayı gökyüzünde tutabilir, Hulk gibi adamları yere serebilir yada Silver Surfer`in yıldızların enerjisine bile dayanan kayağını kırabilir. Fakat limitleri nereye kadar?

Adayı gökyüzünden tutsa da Dünya`yı yörüngesinden çıkaramaz, yere serse bile Hulk çok çabuk toparlanır ve kısa süre sonra çok daha sinirli (ve daha güçlü) olarak geri gelebilir, kayağını kırsa da Surfer onu aynı hızla geri onarıp Cable`ın güçlerini kısıtlayabilir.

http://media.comicvine.com/uploads/5/57147/1867975-71.jpg

Daha güçlü karakterlere doğru ilerlemeyi sürdürürsek, Galactus`da Silver Surfer`in tüm o güçlerini aynı anda geri alabilir. Keza Odin`de Thor`un çekicini alabilir yada insan formunda Dünya`ya sürebilir. Bu noktada Thor yada Surfer`in ne kadar hızlı, güçlü, dayanıklı olmalarının yada gerektiğinde ışınlanıp zaman yolculuğu yapabilmelerinin anlamı yoktur. Zira karşılarındaki de aynılarını hem de çok daha büyük ölçekte yapabilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında ve bir de karakterleri çok iyi bildiğinizde çok rahatlıkla "bu yenebilir" diyebilirsiniz. Ancak, yine de hikaye gereği yazarların tercih edeceği sonucun çıkacağını unutmayın. Bir de eğer geçmişlerinde karşılaşmaları varsa, referans olarak kabul etmek daima iyi bir çözümdür.

Cihan "Shevarash" TÜRE

alan ford

Kalidor yazmadan yetişip son noktayı koyayım. Conan hepsini yener. Bir tek Zagor ile berabere kalmışlığı vardır ki Sıtkı Sıyrıl bile bu maça şike karıştığını kabul etmiştir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Kasım, 2012, 10:21:24
  Kalidor yazmadan yetişip son noktayı koyayım. Conan hepsini yener. Bir tek Zagor ile berabere kalmışlığı vardır ki Sıtkı Sıyrıl bile bu maça şike karıştığını kabul etmiştir.

Aynen... Other heros fight, Conan kills  ;D
Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Conan hepsini yener mi kısa ve öz bu karakterlerden biri kafasına bir kurşun sıktığı an COnan sadece tarih olur...

kalidor

Conan'ın Kimmeryalılara has kalın kafasına kurşun kolay kolay işlemez  ;)
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 25 Kasım, 2012, 11:16:05
Conan'ın Kimmeryalılara has kalın kafasına kurşun kolay kolay işlemez  ;)

Yenilmezler (Avengers) filminde Bruce Banner kafasına kurşun sıktığını söylüyordu.

1 sn sonra Hulk kurşunu tükürmüş.  :)

Yani ? Anlayan anladı, böyleyken böyle işte.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 25 Kasım, 2012, 14:38:19
Yenilmezler (Avengers) filminde Bruce Banner kafasına kurşun sıktığını söylüyordu.

Taş gediğine oturtulmuştur.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 25 Kasım, 2012, 14:38:19

Beyin olmayan karakterin durumu anlayan anladı

hennessy

Off-topic Özel Dosya: E-Kitap vs. Normal Kitap

Normalde AltEvren'i hiçbir şekilde kişisel fikirlerimi yayınladığım bir platforma dönüştürmemek için çaba sarfediyorum, fakat sadece tek bir yazılık bir istisna yapacağım. Hayatta en çok sinirlendiğim şeylerden birisi, kendisini olmadığı gibi göstermek için uğraşan insanlardır. Bu E-Kitap konusu da, ne yazık ki böyle insanların sık sık karşımıza çıktığı, hatta, e-kitapların kafamızdaki imajını, neredeyse kontrol altına aldıkları bir konu haline gelmeye başladı.

"Ayy, ben kitabı koklamadan, ellemeden okuyamam" gibi laflar, e-kitapların sağladığı konfor ve kolaylıkların yok sayılmasına yol açıyor. Ben, normal kitap okumayı e-kitap okumaktan daha çok seviyorum – fakat e-kitapların böyle şov amaçlı bir şekilde karalanması beni çok irite ediyor.

Bu yazıdaki temel argümanım şu: Elbette kitap okumayı, e-book okumaktan daha çok sevebilirsiniz. Elbette e-kitap okumanın aynı havayı vermediğini düşünebilirsiniz. Elbette kitap okumak, sizin için sadece kitabın içeriğini almanın dışında hazlar veriyor olabilir. Fakat, e-kitap okuyamadığınızı (okumadığınızı değil, okumak istemediğinizi değil, okumamayı tercih ettiğinizi değil, okuyamadığınızı) iddia ediyorsanız, ya e-kitabın tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuzdur, ya da şov yapıyorsunuzdur.

Bu, benim e-kitaba uzak olan, e-kitabın gerçekten ne olduğunu öğrenmek isteyen insanların e-kitap ile ilgili aradığı her türlü temel bilgiyi bulabileceği bir kaynak hazırlama yönündeki bir çabam.

Elbette, off-topic desem de çizgi romanla ilgili bir bölüm de içeriyor.Önemli Rica: Bu yazıdaki fikirlerime katılmayabilirsiniz, veya bu yazıdaki herhangi bir şey için beni eleştirebilirsiniz. Bunu yapacaksanız, lütfen önce yazıyı okuduğunuzdan emin olun. Artık yazıyı okumadan, sadece konu veya sunuş hoşuna gitmedi diye eleştiri yapan insanlardan sıkıldım, yazıyı okumadan yazıldığı belli olan yorumları yayınlamayacağım.

Yazıya ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

https://dl.dropbox.com/u/33319120/E-Kitap%20vs.%20Normal%20Kitap.pdf