ANKET: Koleksiyoncu musunuz, Biriktirici mi, Okuyucu mu ?

Başlatan Gambit, 27 Haziran, 2012, 18:35:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

Amatör Bir Koleksiyoner İçin Tavsiyeler?

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5219.0.html

Koleksiyon sevdasi:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2449.0.html

Bu basliklardan gelerek, soyle tanimlamalar yaparsak eger:

Koleksiyoncu: okusa da okumasa da seri tamamlayan, ayni maceranin degisik versiyon basimlari da alan (softcover - hardcover)

Biriktirici: Okumak mantikli alir ama okuduklarini elden cikaramaz, biriktirir, koleksiyoncu olmaya cok yakin kisidir.

Okuyucu: maksat koleksiyon veya biriktirmek degildir, alir, okur, elden cikartir. Ya da dijital olarak indirir okur

hanac

Ben Biriktirici'yim bkz. imzam.

Mesela ben Zagor, Mister No vs. LAL Klasik Maceralarını alınca eski TAY ları hemen sattım.

Bir Koleksiyoner bunu asla yapmaz.

Aynı macerayı 2 ayrı formatta ne yapayım, 1 tane yeter.

dean

Koleksiyoncu şıkkını işaretlemek isterdim ama ekonomik sebepler beni biriktirici şıkkına itti.

HacıGeraltEmmi

Okumayacağım yayını almıyorum, okuduklarımı satmıyorum (zamanı geldiğinde yeniden okuyorum)
Yanlışlıkla aldığım olursa ve okurken zorlanırsam veya sarmıyorsa, hemen elden çıkarıyorum
Sırf tam külliyat olsun diye okumayacağım eski sayıları almam (misal klasik Teks'i 100. sayıdan sonra almaya başladım)
Orjinalliği bozulacak diye fasikülleri ciltletmekten kaçınmam
Sevdiğim yayının HC versiyonu varsa onu tercih ederim (misal Red Kit aylıklar elimde olmasına rağmen toplu albümleri de alıyorum)

Bu da demektir ki; okuyup biriktiren tayfadanım ;D

gamlıbaykuş

Kendimi biriktirici olarak kabul ediyorum. Koleksiyonculuğun sınırları çok üst düzeyde ben oraya yetişemem.

Benim de okumadığım çok çizgiromanım var. Elimden geldiğince okuyacağım artık. Beğenmediğim, ısınamadığım

çizgiromanları hemen elimden çıkarırım. Mesela Brendon ve Julia da öyle oldu, hoş biraz düzensiz yayıncılığın da

etkisi oldu. Birçok seriyi kesinlikle elimden çıkarmayı düşünmüyorum. Hayata dair zamanım olursa yeniden

okumak isterim.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

s.b

Bu  seçeneklerden biriktirici olan bana uyuyor.
Ben beğendiğim çizgi romanların bütün sayılarını alırım. Ama okuma olarak biriktirdiğim serilerde günceli yakalayamıyorum. Çok geriden okumaktayım.
Koleksiyoncu denen manyamış insan ise okusun veya okumasın ne yayınlansa satın alıp saklayan tuhaf bir yaratıktır. Ben henüz o aşamaya gelemedim.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

konnektör

Vallaha ne diyim, ne yazıkki kolleksiyoncuyum, evde yer kalmadı kitapları koyacak, bu işinde en zor yanı bu, bu iş için alan gerekiyor.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

hennessy

bence koleksiyoncu herşeyi alır bende biriktiriciyim...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rckaya61

Gambit

Alıntı yapılan: rckaya61 - 27 Haziran, 2012, 22:15:28
Tiryakisiyim veya hiçbiri seçenekleri yok.

dostum tiryakisi demek ne demek ?

hicbiri secenegini kullanacak kisilerin bu forumda ne isi var ayrica  :D

ek anket secenekleri koyabilirdim ama bence bu 3 u su anda bir kategorilendirme icin yeterli

Tarkan Kurt

Biriktirici secenegi benim icin de uygun. Begenmedigim seriyi elden cikaririm. Sirf adı cizgi roman diye her gordugumu almam. Ancak cizgi romana ciddi bir butce ayiriyorum. Duzenli olarak aliyor ve biriktiriyorum.

kalidor

Biriktiriciyim, kazara alıp hoşuma gitmeyenleri elden çıkartıyorum. Conan'larda ise biriktiriciden biraz daha fazlayım, çünkü aynı maceraların yer aldığı farklı serileri okumadığım halde alıyorum. Aynı serinin hem fasikül hem de ciltli halleri elimde mevcut. Ayrıca Conanla ilgili trading cards, kitaplar, filmler ve figürler topluyorum. (7 figür, 1 mini büst). Fiyatı makul bulursam yer felan düşünmeden alıyorum. Tam bir koleksiyoncu olsam herhalde fiyata bakmazdım.  Kısacası Conan'da koleksiyoncu olma potansiyelim var:)
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Bakıyorum BİRİKTİRİCİ çizgiroman jargonuna girmiş bile, ne mutlu bana :)

Daha önce de belirttiğim üzere ben otuz yıllık biriktiriciyim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

emre ozdamarlar

Ben okuyucuyum, koleksiyonu zaten gectim, biriktirmeye bile ne param ne de yerim var. Simdilik okuyorum, emekli olunca biriktirmeye baslarim belki :)

Peyami

Ben de okuyucuyum. Okur dağıtırım ya da değiştiririm. Sadece kaynak kitapları ya da çok sevdiklerimi tutuyorum. Aşırı biriktiriciliğe ve araştırma yapıp kitap yazma ya da sergileme gibi hedefler yoksa koleksiyonerliğe sıcak bakmıyorum. Sözgelimi 10.000 ÇR'ın bir odada tek bir kişiyi beklemesini tam bir israf olarak görüyorum.

Keşke kütüphane kültürü çağ atlasa da evimizde ne DVD ne kitap ne ÇR biriktirmek zorunda kalmasak. Hatta yayıncıların birincil geliri mahalle kütüphanelerinden aldıkları paralar olsa. Aslında çok zor bir organizasyon değil ama irade lazım.