Hawkeye - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 30 Haziran, 2012, 22:21:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drfuhrer

altına imzamı atıyorum;
'''İnsanoğlunun zevk olayı ve seçimleri çok çok farklıdır, herkes kendi gözünden değerlendirir ve yaşar hayatı. Bu sebepten ötürü birbirimizi anlamak ve kırmamaya çalışmak en güzeli olur bence...'''

berkuralcan

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 08 Ağustos, 2013, 09:37:36
Çizgi roman konusu öyle geniş bir yelpazeye sahip ki bu sebeple derinlemesine ele almak  lazım bence. Konular muhteşem derecede güzel ve okunabilirken çizgilerin vasatlığı , renk uyumları falan sorun yaratabiliyor.  Böyle bir sürü örnekle karşılaştık. Ve bu durum sevdiğimiz bir karakter ya da sürekli takip ettiğimiz bir yayın ise sineye çekebiliyoruz. En azından benim için böyle. Örneğin Marmara Çizgi tarafından yayınlanan Örümcek Adam' ın 6. sayısında çok sevdiğim bir karakter olan Punisher da vardı ve daha önce de yazmıştım hayatımda bu kadar kötü bir Punisher çizimi görmedim. Hatta herif kapakta da arz-ı endam ediyordu. Şimdi kapak kötü daha doğrusu Punisher' ın çizimi kötü diye almamazlık edemem bütün sayıları almışım ve devamını da almayı düşünüyorum. Bahsettiğim bütünlük olayı bu zaten.

Bir de Saguoro konusunda Mister No arkadaşımızın paylaştığı bir ileti var ki buradaki duruma açıklık getirir nitelikte. İlk 6 sayıda 6 farklı çizer olduğunu ve çizimleri vasat bulduğunu ifade etmiş ama konularını sevmesi ve karakteri de beğendiği için bu yayına devam edeceğini de dile getirmiş. Bu konu ile ilgili güzel bir örnek teşkil ediyor bence.

İnsanoğlunun zevk olayı ve seçimleri çok çok farklıdır, herkes kendi gözünden değerlendirir ve yaşar hayatı. Bu sebepten ötürü birbirimizi anlamak ve kırmamaya çalışmak en güzeli olur bence :) Tekrardan herkese hayırlı bauramlar dilerim. Dostluk ve muhabbetle kalalım...

Çizimlerden bahsediyorsunuz - ki dediklerinize katılıyorum, çizimler elbette çok önemli. Fakat yukarıda gördüğünüz çizim, beşinci kere söylediğim gibi, bir varyant kapak. Çizimi yapan kişi, Türkiye'de sanırım en çok Iron Man Extremis ile tanınan Adi Granov. Eserin içindeki çizimleri, kendisi yapmıyor, David Aja yapıyor - Amerikan süper kahraman akımı içinde benzersiz bir tarzı olan, çok farklı, çok yetenekli bir çizer.

Bunu da bir araya getirerek bir kez daha yazacağım.

dr.ArAmAS benim yazdıklarıma cevap verme inceliğini göstermedi henüz, ama yazdıklarımı okuduğunu düşünüyorum. Dünden beri, seriyle ilgili pek çok gerçeği oturup uzun uzun yazıyorum - eğer hala yukarıdaki kapağı beğenmediğiniz için bu serinin alınmaya değer olmadığını düşünüyorsanız, şunları da ekleyeceğim:

O kapakta Hawkeye'ın nasıl çizildiğini beğenmediniz mi? Serinin içinde öyle çizilmiyor.

Kapaktaki Hawkeye tasarımını beğenmediniz mi? Serinin içinde öyle gözükmüyor.

Kostüm olmamış mı? Seri içinde o kostümü giymiyor.

Kapaktaki çizim tarzı size göre değil mi? Serinin içindeki çizim tarzı ile kapaktakinin alakası yok.

Kapağı çizen sanatçıyı sevmiyor musunuz? Seriyi çizen sanatçı o değil, tamamen başka biri.

"Önyargı" kelimesini kullanmam sizi rahatsız etti anladığım kadarıyla, ama içtenlikle söylüyorum, daha önce de söylediğim gibi, niyetim kesinlikle saygısızlık etmek değil. Yukarıdaki kapak, serinin içeriğinin yüzde birini, hatta binde birini bile yansıtmıyor. Son on yılın Amerikan çizgi romanlarıyla aranız nasıl bilmiyorum, ama ilgi çekmek için tamamen farklı konseptli, serinin içeriğiyle en ufak bir alakası olmayan kapaklarla yayınlanan çok çizgi roman var. Bu da onlardan biri.

Elbette herkesin görüşü kendine, elbette zevkler farklı, ama bu kapak, bu seriyle ilgili en ufak bir kıstas bile olmamalı, diyorum ya, bir kitabı kapağına göre yargılamayın diye - tek demek istediğim bu; sadece bu lüzumsuz kapağı beğenmediğiniz için bu seriyi okumama kararı alırsanız yazık olur :)

gamlıbaykuş

Sevgili berkuralcan beni yanlış anladiın galiba ya da ben yanlış anlattım. Ben Hawkey kapağını ya da çizimlerini ele almıyorum genel bir değerlendirme yapmak istedim. Hawkeye yayınlanırsa inan ilk alacaklardan biri benim zaten :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

berkuralcan

Yok, demek istediğinizi anladım, sadece tartışılan konu ile birlikte ele almaya çalıştım. Yani dedikleriniz elbette doğru, ama Hawkeye konusunda düşünüldüğünde, bu serinin çizimleri açısından alınmaması, çizimlerin bir insanı seriden soğutması gibi bir durum pek mümkün değil - sadece konu içindeki genel "sohbet" içinde değerlendirmeye çalıştım yazdıklarınızı, size doğrudan bir cevap verme gibi bir amacım yoktu :)

alan ford

Yılların çizgi roman okuru olarak benim merakımı cezbeden bir seri lakin lisan-ı ecnebi olayları engel hey hat. Keşke birileri yayınlasa ama çooooooooook zor :(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Temmuz ayında ABD de en çok satılan cilt Hawkeye oldu.

1   HAWKEYE VOL. 2: LITTLE HITS TP  $16.99   MARVEL

2   AVATAR THE LAST AIRBENDER VOL. 5: THE SEARCH PART 2 TP  $10.99 DARK HORSE

3   SAGA VOLUME 2 TP (MR)   $14.99   IMAGE

4   SAGA VOLUME 1 TP (MR)   $9.99     IMAGE

5   BLACK BOLT: SOMETHING INHUMAN THIS WAY COMES   $7.99   MARVEL

6   KICK-ASS 2 PRELUDE: HIT-GIRL TP (MR)   $19.99  MARVEL

7   FAIREST VOLUME 2: HIDDEN KINGDOM TP (MR)   $14.99  DC COMICS

8   BEFORE WATCHMEN: COMEDIAN/RORSCHACH DELUXE HC (MR)  $29.99   DC COMICS

9   INVINCIBLE VOL. 18: THE DEATH OF EVERYONE TP  $16.99   IMAGE

10  BEFORE WATCHMEN: NITE OWL/DR.MANHATTAN DELUXE HC (MR)  $29.99   DC COMICS

rumar80

O zaman bir iki ay içinde okur paylaşırız.

emre ozdamarlar

Bu kadar Hawkeye'in cizimlerinin muhabbeti gecmis, kimse tutup iki örnek sayfa koymamis, cok ayip :)

Simdi baktim ve cizim tarzina hasta oldum. David Mazzucchelli'nin Batman Year One cizimlerini andiriyor. Kesin okuyacagim.

drfuhrer

çizimler kötü...genelleme olmasın ama çizgiromanlardaki o büyülü hava ve etkileyici çizimler yavaş yavaş yok oluyor.hawkeye de bunlardan biri maalesef...

omega red

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 07 Eylül, 2013, 22:06:29
çizimler kötü...genelleme olmasın ama çizgiromanlardaki o büyülü hava ve etkileyici çizimler yavaş yavaş yok oluyor.hawkeye de bunlardan biri maalesef...

çağın gerisinde kalmak çok moral bozucu olmalı...

drfuhrer

sevgili omega red şu an nöbetteyim.kafa yoğunluğundan yanlış anlamış olabilirim ama beni rahatsız eden manasıyla yazdıysan şunu söylemek istiyorum:terbiyesizliğe gerek yok!!!

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 07 Eylül, 2013, 22:06:29

Katılmıyorum ve bu görüşü savunanların nostalji merakları sebebiyle bu eğilimde olduklarını düşünüyorum. Eski işlerin içerisinde de çok kalitelileri olduğu kadar berbat diyebileceklerimiz az değildir. Tıpkı güncel eserlerde olduğu gibi.

Geçenlerde incelediğim Amazing Spiderman klasik mesela; çizimler bana göre çekilebilir değil, üstüne para verseler alıp okumam, okuyamam. Ama çoğu çizgiromansever için vazgeçilmezdir o sayılar. Alanların çoğunun da bu sayıları okuduğundan şüpheliyim açıkçası, sırf kronolojik sıralı yayınlansın vs. gibi sebeplerle alıp kütüphanelerine ekliyorlardır bence. ;D

Örnekler benim açımdan oldukça fazladır; Teks'in ilk sayıları, Conan'ın BWS çizimli ilk sayıları vs. vs.

[IMG]http://imageshack.us/a/img405/783/2crk.jpg[/img]

[IMG]http://imageshack.us/a/img571/7826/mv11.jpg[/img]

Bazılarımız için yukarıdaki sayfalar günümüzdekilerden çok çok iyidir, bunları okumaktan keyif alıyorlardır belki. Zevk meselesi, herkesin beğendiği kendine... ;)

kalidor

Hawkeye'nin çizimlerini beğendim. Bu tarzı seviyorum. Bunun dışında Abbas Abi sana da BWS'yi bi sevdiremedik  :D

Özellikle Conan saga (Bizde süper albüm olarak yayınlandı) kapkaları göz kamaştırıcı
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

evet pek çok kişinin paylaştığı bir yargıdır: bws'nin ilk dönem conan çizimlerindeki tarz ve tekniği ,seneler içinde farklı beğenilerden insanları etkileyecek düzeye gelmiştir..çoğu okur ilk dönem çizimlerini çizili anlatının büyük ustaları john buscema,neal adams,frank brunner v.s. ile kıyaslama yoluna gitmişlerdir..1970'lerin başında çizilen bir bws conan'ı ile

2000 yılında çizdiği conan arasında çok büyük farklar vardır

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

HacıGeraltEmmi

BWS'in nadiren karşılaştığım güzel çizimleri var, lakin bütünüyle güzel çizdiği maceraya rastlamadım henüz. Hatta çizdiği bir WeaponX macerası vardır ki tam bir faciadır nazarımda. Conan'ı çizdirmeye devam etselerdi eğer efsaneyi başlamadan sonlandırmış olurlardı kanımca. Allahtan sonraki maceralar Buscema, Chan, DeZuniga gibi isimlere emanet edilmişte hayatı kurtulmuş, yoksa şimdi Fatih'in okuyacak birşeyi olmazdı ;D

Ama dediğim gibi; zevk meselesi tüm bunlar :)