Hawkeye - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 30 Haziran, 2012, 22:21:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrex

Çizim, çizgi romanda hikayeyi aktarma unsurlarından biridir, dolayısıyla her zaman tek bir kalıp estetik ve gerçekçilik/büyüleyicilik içinde olması beklenemez.

Dolayısıyla, hikayeye bağlı olarak, John Buscema bu Hawkeye serisini çizse yaratamayacağı etkiyi, David Aja yukarıdaki çizgisiyle yaratabilmektedir.

emre ozdamarlar

Cizim tartismalarinin gelip dayandigi son nokta her zaman zevkler ve renklerdir arkadaslar. Birbirimizin secimlerine saygi duyalim, saygi, sevgi cercevesi icersinde fikir alisverisimize devam edelim.
Herkese guzel bir hafta diliyorum.

berkuralcan

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 07 Eylül, 2013, 22:06:29
çizimler kötü...genelleme olmasın ama çizgiromanlardaki o büyülü hava ve etkileyici çizimler yavaş yavaş yok oluyor.hawkeye de bunlardan biri maalesef...

dr.ArAmAS iki örnek görüp kesin yargılar üretmeye ne kadar çabalasak da devam edecek anladığım kadarıyla.

Kendisinin kapaklarına bakıp "olmamış" dediği serinin "En İyi Kapaklar" dalında,  "çizimler kötü" diye kestirip attığı David Aja'nın da "En İyi Sanatçı" dalında Eisner ödülü aldığını da hatırlatalım, "objektif" bir tartışma adına.

drfuhrer

olmamış kardeşim,olmamış!dünya bir zevksizliğin içine sürüklenmiş gidiyor.sen de bu tayfadansın!ister 100.000 tane ödül alsın,güzel değil çizimler!niye bu kadar battı yorumum anlamadım ki!diğer bir arkadaşın dediği gibi;bu,bir zevk meselesi.ben BE-ĞEN-ME-DİM...

kalidor

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 10 Eylül, 2013, 00:17:32
olmamış kardeşim,olmamış!dünya bir zevksizliğin içine sürüklenmiş gidiyor.sen de bu tayfadansın!ister 100.000 tane ödül alsın,güzel değil çizimler!niye bu kadar battı yorumum anlamadım ki!diğer bir arkadaşın dediği gibi;bu,bir zevk meselesi.ben BE-ĞEN-ME-DİM...

Bu tür tartışmalara girip birbirimizi kırmanın gereği yok. Burası bir çizgiroman forumu sonuçta. Hawkeye'ı Da Vinci de çizse bir Conan değil sonuçta  ;D

Crom! Ölüleri Say...

berkuralcan

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 10 Eylül, 2013, 00:17:32

Evet evet, doğru. Bir sayısını bile okumadığınız bir seri hakkında en doğru olan görüş sizinki. Bütün dünya da bir zevksizlik içinde sürükleniyor, hakkında en ufak bir bilginiz olmayan bir konuyu da muhtemelen hakkında bilinecek her şeyi bilen insanlardan daha iyi biliyorsunuz.

Bir sayısını bile okumadığınız bir serinin zevkinize uyup uymayacağını da tabi ki farklı bir çizer tarafından çizilen bir alternatif kapaktan anlıyorsunuz - önyargı mı? Haşa...

Benim derdim "zevk - renk" meselesi falan değil. Bu seriyi okursunuz, gelip "Bütün dünya beğense de, 100.000 tane Eisner alsa da güzel olmamış" dersiniz, ben buna saygı duyarım. Fakat şu an somut hiçbir bilginiz olmayan bir şeyi hunharca savunmaya çalışıyorsunuz. Tabi bu arada siz herkesin beğendiği bir şeyi beğenmeyince bu "arkadaşın dediği gibi zevk meselesi" oluyor, siz geri kalanların görüşünü beğenmeyince "dünya zevksizliğin içine sürüklenmiş" oluyor, orası ayrı konu.

emre ozdamarlar

Burda her iki tarafi da bi savunayim, avukatlik yapayim, ortamda nesemiz bozulmasin. :)

Berk Hocam, Dr. Aramas'in okumadigi icin hakkinda en ufak bir fikri oldugu iddiasi yanlis. Kendisinin iddiasi ve sahip oldugu fikir cizimlerin kötu olmasi uzerine. Istedigi kadar ödul alsin bu seri, cizimleri begenmek fazlasiyla kisisel bir olaydir. Begenmiyorum diyorsa biz kafasina silah dayasak da begenmez, daha fazla tartismaya gerek yok.

Dr. Aramas hocam, sizin de cizimleri begenmeme hakkiniz var, ama dunya zevskizlige gidiyor derseniz, bu seriyi okuyan zevksizdir anlamini cikarip bundan alinanlar olacaktir. Cizim tarzlari her zaman evrim gecirir, 80'lerin tarzi ve 90'lar arasinda daglar kadar fark var. 90'lar ve 2000'ler arasinda da  fark olmasindan dogal birsey olamaz. Isin dogasi biraz bunu gerektiriyor. Ben sahsen zamaninda Batman Year One olsun, Frank Miller'in Dark Knight'i olsun, sadece cizimlerinden dolayi cok uzun sure uzak durdum bu eserlere. Ama cizgi roman yalnizca cizim degildir, anlatilan hikaye de cok önemlidir.

Bence ne kadar farkli tarzda cizgi roman okursak, o kadar daha genis bir yelpazeden isler okumaya baslariz, ve bu harika hobimizden aldigimiz zevk de katlanarak artar. Zamaninda sadece Jim Lee, McFarlane tarzi cizimleri begeniyordum, simdi David Aja'yi da begenebiliyorum, bu sayede Hawkeye'in muhtesem hikayesini okuyabiliyorum, hersey alisma meselesi.

Bu baslikta ortam biraz gerilse de bence guzel bi tartisma geciyor, iyi fikirler paylasiyoruz. Hemen bi adminimiz "cizgi romanda begendigimiz cizim tarzlari, bu cizimler nereye gidiyor, neden conan genc liseli gibi ciziliyor" gibi bi baslik acsa orda tartismaya devam etsek bence super olur :)

Sevgiler, selamlarimla.

drfuhrer

sevgili berkuralcan lafı uzatmaya gerek yok.ben beğenmedim bu çizim tekniğini ve de zevksizsin kardeşim.istediğin kadar lafı uzat.bu,böyle...forumdaki diğer arkadaşlardan özür dilerim bu gerginlik için...ama görüş açıklamak adına gevezelik yapanlara sözüm...diğer arkadaşlara saygılarımı sunuyorum tekrar...

emre ozdamarlar

Havaya konusmusuz :)

Tamam hadi devam edin birbirinize laf sokmaya, birbirinizin zevksiz oldugunu iddia etmeye.
Hababam sinifina dönmus ortalik :)

berkuralcan

Saygısızlığın dozunu aşıyorsunuz - ki dediğimi tekrar ediyorum, konu boyunca kendinizi "zevk meselesi" ile savunmuşken, gelip bana "zevksiz" demeniz, şahsi olarak beğenmediğiniz şeyleri "dünyanın zevksizlik içinde sürüklenmesi" olarak tanımlamanız, gerçekten çok enteresan - oysa daha bir sayfa önce "zevk meseleleri" konusunda yazılan bir şeyin altına imzanızı atıyordunuz.  Yazım şekliniz, Türkçe kullanımınız, kesin yargılarınızı iki cümleyle kesip atmanız, ben uğraşıp size bu serinin meziyetlerini anlatmışken, benim gözümde asıl büyük saygısızlık olan bir davranışla, yorumlarımı kaale bile almamanız zaten çizgi romanla ilgili ciddi bir tartışmaya falan girmekten ziyade "polemik" amacıyla burada olduğunuzu da gösteriyor.

Emre, dediğimi daha açık bir şekilde tekrar ifade edeyim: İnsan okumadığı bir seri üzerine elbette temel bir fikir sahibi olabilir - benim takıldığım şey daha çok üslup konusunda.

Bu konunun ilk sayfalarında dr. ArAmAS serinin - artık belki bilmem kaçıncı kere söylüyorum - Adi Granov tarafından çizilmiş bir alternatif kapağını görüp, seriyi "olmamış" diyerek kestirip attı, daha sonra, senin paylaştığın iki sayfayı görüp, çizimlerin de "kötü" olduğuna karar verdi.

Ben burada şuna takılıyorum: Birincisi, sen çizimleri paylaşmadan önce, tamamen farklı biri tarafından çizilen alternatif kapağı görüp, burada Hawkeye'ın modernize edilmiş olmasına takılıp, serinin (bir bütün olarak) "olmadığına" kanaat getirmesi, meşru bir görüş olarak kabul edilebilir mi?

İkincisi, sadece senin gönderdiğin iki sayfa, bu eserdeki çizimlerin başarısız olduğunun düşünülmesi için yeterli mi?

Bir seriyi okumadan tabi ki görüşlerimiz olabilir, hepimizin vardır. Fakat seri ile ilgisi yalnızca bu konu içinde gördükleri olan birinin, serinin olmadığına karar vermesi, çizimleri yerden yere vurması, buradan yola çıkarak dünyanın bir zevksizlik içinde yüzdüğünü iddia etmesi; bunlar, Hawkeye serisi hakkında bu kadar az bilgiyle yola çıkan biri için fazla iddialı açıklamalar bana kalırsa. Tabi ki burada gördüklerinden bir fikir edinip, "Çizim tarzı pek bana hitap etmedi" gibi bir şey söylese, "Kapaktaki Hawkeye bana bir garip geldi, seride de böyle mi?" diye sorsa, "Karakterlerin görüntü açısından modernize edilmesi beni rahatsız ediyor, ama acaba bu seri okumaya değer mi?" gibi bir yaklaşım olsa,  kimsenin çıkıp "Hayır, beğenmek zorundasın, beğeneceksin!!!" demesi doğru olmaz.

Fakat şunu açıkça söylüyorum, bu seri hakkında bu kadar az bilgisi olan birisi, dr. ArAmAS'ın kurduğu cümleleri kuruyorsa burada bir "yanlışlık" vardır.

Bu konuya, kapak gibi yanıltıcı olabilecek bir unsurun, bu kadar başarılı bir seriyi bir okur gözünde yanlış tanıtmaması gibi, oldukça iyi bir niyetle başlamıştım. Hala da bu niyetimi sürdürüyorum - Hawkeye serisi, muhtemelen ana akım Amerikan çizgi romanları arasında en başarılı iş şu anda. Aja'nın çizim tarzı elbette çok farklı, fakat - özellikle dijital olmayan bir formatta okunduğunda - alışılması ve takdir edilmesi hiç de zor değil. Başından beri, bu seriyi, bir forum konusundan edinilen izlenimlerle yargılamamanız için uğraşıyorum, dr. ArAmAS'ın ise tam olarak neden bu seriyi okumadan, bilgi sahibi olmadan bu kadar sert eleştirmek zorunda hissettiği, ve kendisine seriye bir şans vermesini tavsiye eden insanlara neden hakarete varan şeyler söylediği yönünde bir fikrim yok.

Yine Emre'nin dediğinden bir alıntıyla bitireyim, amacım kesinlikle ve kesinlikle "kimsenin kafasına silah dayayarak "Beğen!" demek", kimseyi Hawkeye serisinin beğenilmek zorunda olunduğuna ikna etmek falan değil. Hatta, bu seriyi gerçekten beğenmeyen, gerçekten hoşuna gitmeyen biriyle tartışmayı da çok isterim, zira bugüne kadar hakkında sadece iyi şeyler yazılmış bir şey hakkında, somut gerçeklere dayanan bir tartışma yapmak da gerçekten keyifli olur. Fakat şu anki haliyle, mesele Hawkeye değil, mesele birinin "okumadığı" bir seri hakkında bu kadar agresif yorumlar yapması, ve bu yorumlarını, seri hakkında gerçekten bir şeyler bilen insanlara karşı artan bir agresiflik ve saygısızlıkla üstelemeye çalışması.

omega red

rahat rahat konuşuyorsak ben de içimi dökebilirim şu şekilde:
Teks ve Conan çizgi roman tarihinin en sığ karakterleridir.
2013 yılında hala western okuyan çağ dışı ve geri kafalıdır.
Aslan Şükür kopyacı ve abartılmış bir illüstratördür.
Ağaçlar kesilmemeli çizgi romanlar artık basılmamalı ve herkes ipad'den okumalıdır.
vs...

Ama demiyorum.
Çünkü saygılıyım herkesin fikrine...

tommikser

Gergin arkadaşlarım hepinizi borusana girmiş parçasını dinlemesini bulamazlarsada Seymen FM açmalarını tavsiye ediyorum.

Elvan Dalton Bu Boru Sana Girmiş Çalışıyor :)

hanac

Alıntı yapılan: dr.ArAmAS - 10 Eylül, 2013, 11:37:32
sevgili berkuralcan lafı uzatmaya gerek yok.ben beğenmedim bu çizim tekniğini ve de zevksizsin kardeşim.istediğin kadar lafı uzat.bu,böyle...forumdaki diğer arkadaşlardan özür dilerim bu gerginlik için...ama bazıları görüş açıklamak adına gevezelik yapanlara sözüm...diğer arkadaşlara saygılarımı sunuyorum tekrar...

Sevgili Doktorum,

Bana kızma ama ben burada Berk'e hak vereceğim.

Öyle çizgiromanlar okudum ki, sadece çizimlerini baz alsam okumazdım ama hikayeler seni yakalayıp götürmüştür.

Ve bu çizimler kesinlikle o kadar kötü değil, sen beğenmemişsin o ayrı.

Adi Granov tarafından çizilmiş alternatif kapağını buraya ekleyip fitili ateşleyen de benim.

Hafta sonu kadıköye gideceğim, bulursam satın alıp sana göndereceğim.

Sonra senden burada tarafsız bir yorum bekliyoruz   :)

Spider-Sense

Alıntı yapılan: omega red - 10 Eylül, 2013, 15:09:19
rahat rahat konuşuyorsak ben de içimi dökebilirim şu şekilde:
Teks ve Conan çizgi roman tarihinin en sığ karakterleridir.
2013 yılında hala western okuyan çağ dışı ve geri kafalıdır.
Aslan Şükür kopyacı ve abartılmış bir illüstratördür.
Ağaçlar kesilmemeli çizgi romanlar artık basılmamalı ve herkes ipad'den okumalıdır.
vs...

Ama demiyorum.
Çünkü saygılıyım herkesin fikrine...

Conan ve sonuncu şet hariç katılıyorum ama geri kafalı demen çok saçma, Conan ise güç aşkından doğmuş ve çok iyi yazılmış bir karakterdir.

s.b

Bu Elvan Dalton'un borusunu da meşhur ettin gitti Güneş.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN