Zembla - HOZ

Başlatan s.b, 06 Temmuz, 2012, 20:14:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aa

Tom Braksın geri dönüş ihtimali yok galiba....Ben öyle anladım....
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Alıntı yapılan: aa - 03 Eylül, 2012, 12:02:32
Tom Braksın geri dönüş ihtimali yok galiba....Ben öyle anladım....

Aynen anladığınız gibi.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

drfuhrer

tüh!!!20 sayıda bütün maceraları arşivimize koyacaktık.yazık oldu!!!

tommikser

Zembla'yı merak ediyorum.Çok uzun zamandır okumadım.Çocukluğumu hatırlatacağı için bir kaç sayı denemek için almayı istiyorum.Bu arada Sami abim Tex dev albümleri gerçekten beğendim.Sayende Tex'ci oldum ya ne diyeyim  ;D

s.b

Alıntı yapılan: gunessemerci - 03 Eylül, 2012, 14:09:36
Bu arada Sami abim Tex dev albümleri gerçekten beğendim.Sayende Tex'ci oldum ya ne diyeyim  ;D

Herkes mutlaka bir gün Tex'çi olacak. Sen bu kervana katılıp mutluluğa ermişsin. Ne mutlu sana ve senin gibi olanlara.

tommikser

Dev albümleri devirme işini tamamlamak üzereyim aylık sayılarda da 70'li sayılara geldim ama altın Tex'e başlamadım bakalım ilk 50 sayıyı atlatabilirsem gerisi tamamdır ;D :D ;)

darkwood

Zemblayı özledik, Hoz kalitesi ile ilk sayıyı görmek için sabırsızlanıyorum.
Darkwood Sakinleri..

aa

Ben de Zemblayı merakla bekliyorum.
Esse Gesse Hayranı...

kalidor

Şahsen bedava verseler okumam... Tabii meraklılarına ve sevenlerine hayırlı olsun, umarım çocukken okuduklarında aldıkları zevkin onda birini bulabilirler.
Crom! Ölüleri Say...

caretta

Size hak veriyorum sayın kalidor.Haşim Bey yayınlayacak bula bula tedavülden çoktan kalkmış Zembla'yı buldu..!

DAMPYR

Sanırım oda birkaç sayı yayınlanır sonra Kızılmaske,Mandrake,Gordon gibi tat vermeyip piyasadan kalkar.Sayın Haşim Bey sizden yeni çıkan yayınlardan istiyoruz.Bu tür yayınlar kısa kısa öykülerden oluştuğu için pek tat vermiyor.... :-\ :( ;)

drfuhrer

valla sevgili güneş ilk sayıları atlattık mı hayati tehlikeyi de atlattık demektir..ilk bir kaç ay çok önemli-çok kritik ;D
hala başlamaya korkuyorum;tex'ten soğur muyum diye..süper cilt maceraları ve dev albümler harika ama klasikler ???

BAHADIR

Gerçekçi olmak lazım...EsseGesse'ler bir nebze tamam...Tamam olduğu için zaten tamamlandılar...Bella Branco kısa ve kaliteli ekibi olduğu için tamamlandı...Ama ardından gelen yayınlar için ne yazık ki aynı şeyleri söyleyemeyeceğim...Haşim bey'in iyi niyet ve samimiyetinden kuşku tabi ki duymuyorum ama Türk okuyucusu için miadını doldurmuş ve belli bir yaşın üzerinde ki okuyucu için artık 30 - 35 sene önceki heyecan ve keyfi vermesinin imkansız olduğu bu yayınlar ne kadar istikrarlı olur, olsa bile ne kadar satar tartışılır...

Bugün Tex, Zagor yada Martin Mystere maceralarının bile eski tadında ve tuzunda bulmadığımız söylemlerinin yanında herzaman eksik kalan bir şeyler olduğunu ifade etmiyormuyuz...Aslında bu eksiklik kanımca senaryoların tek düzeliğinden ve kısırdöngüsünden ziyade bizim o eski heyecanla okuyamadığımızdan kaynaklanıyor...

Bugün yayınlanacak olan Zambla'dan o şevki ve okuma isteğini kaç kişi alacaktır...Çok umutlanmak istemiyorum ama öyle bir okur göremiyorum...

Keza Tom Braks nispeten daha limitli bir seri olmasına rağmen herkesin öngörüsü olduğu üzere daha yayınlanmayacak...Yine böyle bir şevk ve iştahla yayınlanan Pekos Bill'in de ömrü fazla olmamıştı...

Umarım Kit Taylor ve Zembla yeterli satış grafiğini gösterir ve satıcısını memnun eder...

Dün şunu da düşündüm; Bu kadar yayın bolluğu ve fahiş fiyatlı kitaplar içinde sanki biraz çizgiromandan soğuduk (-um) mu?...

Bu piyasaya eski heyecan ve hareketliliği ne getirebilir?...

1994 yılında başlayan ve çizgiroman yayınının olmadığı bir dönem gibi yeni bir kriz ve bir kaç yıl çizgiroman yayınlanmaması tekrar şahsımız adına bir açlık ve çizgiroman heyecanı oluşturur muydu acaba...

1996 yılında tek sayılık "DOLUNAY GECELERİ" isimli Dylan Dog'un çıkışını hatırlıyorum...İyi bir paraydı ama her kuruşuna değmişti...Öyle bir keyifle okumuştum ki bazı şeyleri unutmak mümkün değil...Sonra uzun bir süre devamı gelmedi ve ardından "ANNA NEVER'IN HAYALETİ" ile 2. sayı gelince (sanırım 2 yıl sonraydı) ortalık yavaş yavaş hareketlenmeye başladı...

Tabi gazete patronları çizgiromanlardan gelen parayı yeterli bulamadılar ki; tahminim  bu gün tek bir kişinin yaptığı işi yüksek maaşlar karşılığında  bir kaç kişilik ekip yapıyordu...Haliyle ellerini tekrar çektiler...2002'ye kadar yine sessizlik...Ve Lal ve Oğlak...

İyi niyet ve samimiyetle girilmiş teşebbüsler ama sonra mevcut okurun üstüne yüklenme cabası kısa yoldan pastadan daha fazla pay alma teşebbüsleri (ki bu mevcut okur bu gün azımsanmayacak bir rakam olan ve her yayıonı alan 1500 kişinin altında değildi...) ile pasta ve okur küçüldükçe küçüldü, eridi ve bu noktaya geldi...Ya da getirmeyi başardılar...

Yayınevleri de forum alanlarının muhattap alındığında işin cılkının çıktığını acı tecrübelerle de olsa öğrendikten sonra piyasanın nabzını tutan forumlardan da bir bir çekildiler...

Sonuç yine hüsran...Olay az sayıda ki okura yüksek fiyatla çizgiroman satma yarışına döndü... Gelecek pek parlak değil ve açıkçası yukarıda dediğim gibi parlak olmasını da temenni etmiyorum zaten...

Yayınevleri ve okur olarak bir silkinmemiz ve ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor...

Konu bu kadar uzadığı, Hoz ve Zembla'dan açılıp burulara geldiği için özür...

s.b

Ömer abi tespitleriniz doğru gibi. Ancak, benim gibi, miadını doldurmuş çizgiromanlara meraklı çok okur var.

pizagor

Hayal dünyam eskisi gibi güçlü değil, gerçekliğe kaptırmışım kendimi...

Eskiden çizgiromanları yaşayarak okurken bunu artık yapamıyorum. Bir yandan çizgiroman okurken bir yandan da gözucuyla başka birşeyle ilgilen, hanımla iki çift laf et, sıradaki okunacak çizgiromanı düşün derken olmuyor bir türlü...

Çizgiroman aslında gerçekten de çocuk oyuncağı. Biz sadece çocukluğumuzu çizgiroman panellerinde tekrar yakalamaya çalışan boynu bükük ihtiyarlarız sanki.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...