Ken Parker Özel Seri - Rodeo

Başlatan caretta, 11 Temmuz, 2012, 21:42:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

ferzan

Dün akşam, Ken Parker Özel Seri 6-7-8 'in tekrar okumaları ile son çıkan 9 'un ilk okumasını yaptım...6-7-8 'deki üç bölümlük Zor Saatler 'in ilk bölümü, Goran Parlov 'un 20'li yaşların başlarında gözüktüğü ilk profesyonel işiymiş...Milazzo denetiminde Parlov çizmiş, Pasquale Frisenda çinilemiş...Sonraki iki bölümde Frisenda yükü omuzlamış, Parlov ayrılmış, ilerleyen yıllarda Büyülü Rüzgar 'ın kemik kadrosunda yer alacak olan Giuseppe Barbati de Frisenda 'ya eşlik etmiş...Üçüncü bölümde ise Frisenda ve Barbati 'ye bir yardımcı çizer ile Milazzo da eşlik etmiş...9. albüm Sonsuz Arayış da Frisenda merkezli bir albüm...Bir nevi ara geçiş gibi olmuş ama o formatın ve sinematik rahatlatıcılığının, muazzam siyah beyaz dengeli atmosferin tadı damağımda kaldı gene...Özel serinin önceki albümleri kadar iz bırakıcı olmasa da Sonsuz Arayış 'ın hikayesi Ken Parker kalite ortalamasının altına düşmüyor...Göze ziyafet çeken ferah bir ara geçiş öyküsü...

Bonelli 'ye şu anki son kuşak western çizerlerinin en iyilerinden bazılarını hep Milazzo yetiştirmiş...Parlov, Frisenda, Barbati...Bu adamların hepsi de Teks çizdi ve Parlov hariç halen kadroda olanlar var...Ayrıca bu ekip olmasaymış, Büyülü Rüzgar kadrosunda herhalde abuk subuk çizerler görürmüşüz...Büyülü 'nün çizer kadrosunun omurgasını Milazzo atölyesinden yetişenler, profesyonelliğe ilk adımı Ken Parker Magazine 'de atanlar oluşturmuş adeta...Ken olmasa, Büyülü 'yü bildiğimiz anlamdaki haliyle tadamazmışız resmen...

Ve ne mutlu ki yine bu kadronun omurgasını oluşturduğu ve üst düzey birkaç İtalyan ve Doğu Avrupalı çizerle pekiştirdiği, metinlerini Gianfranco Manfredi 'nin kaleme aldığı Volto Nascosto serisinde de bizden Ersin Burak yer almıştı 2005 'lerde...Adamın ömrü boyunca çizdiği çizgi roman sayısı adet olarak 15 bile değil...Buna rağmen profesyonel sanat yaklaşımı ve kendini yetiştirme biçimiyle Ken Parker 'dan yetişme Parlov 'larla, aynı çatıdan büyüme Darco Perovic 'lerle, ustaları Milazzo 'yla aynı anlatıda yer aldı ve en ufak bir ayak uydurma sorunu olmadı...Muadillerine denk olarak İtalya merkezli bu kollektif çalışmada artistik ve özgün çizgisiyle bizden bir sanatçı olarak başarıyla yer aldı...

2000'lerin ortalarından itibaren İtalya 'da baş gösteren ''yerli istihdam'' tutkusu dolayısıyla birkaç istisna haricinde Bonelli, İtalya dışındaki sanatçılara iş vermeyi kesti...O dönem İtalya 'nın çizgi roman okullarından mezun yığınla öğrencinin işsiz olması sebebiyle kendi yurttaşlarını istihdam etmek adına yabancı çizerlere iş vermeyi bıraktılar...Darko Perovic gibi istisnalar ya da Tex Dev Albüm hatırına prestij amaçlı Bonelli ailesine dahil edilen İtalya dışından çizerler hariç diğerleri Bonelli üretimlerine dahil olmamış oldu...Manfredi, bir röportajında Ersin Burak ile devam etmeyi istediği halde Bonelli 'nin politikası gereği buna imkan verilmediğinden yakınmıştı...Şayet devam edebilseydi, eminim bugün Shangai Devil 'de de, Adam Wild 'da da çizgilerini görmeye devam edecektik Ersin Burak 'ın...

-------------------------------

Meraklısı için notlar:

- Ivo Milazzo 'nun, Ken Parker 'dan sonra sıklıkla dahil olduğu uzun soluklu tek western serisi Büyülü Rüzgar 'dır...Bir sefer de Teks Dev Albüm çizmiştir...

- Goran Parlov, Milazzo 'nun yetiştirmesidir ve Ken Parker Magazine 'de, Zor Saatler 'in ilk bölümünü Pasquale Frisenda ile çizmiştir...Sonrasında Nick Raider serisine dahil olan çizer, genç yaşına rağmen bir adet Teks Dev Albüm çizdikten sonra Büyülü Rüzgar serisine dahil olmuştur ve Manfredi 'nin Büyülü Rüzgar 'daki en favori çizeridir...Aynı seride ustası Milazzo ile beraber sıklıkla gözükmüştür...Volto Nascosto 'nun, Manfredi ile beraber grafik yaratıcısıdır ve Volto 'nun ilk sayısını çizdikten sonra Bonelli 'den ayrılıp Amerika kariyerine başlamıştır...Punisher Max, 5 Ronin, Y: The Last Man, Starlight, Fury Max, Barracuda, Punisher vs Marvel Universe, yer aldığı serilerden bazıları...

- Ersin Burak, 14 kitaplık Volto Nascosto serisinin 3 kitabını çizmiştir...Sonraki projeler için Manfredi kendisiyle devam etmek istese de, ekonomik ve yerel sebeplerden ötürü Bonelli buna izin vermemiştir...Sezgin Burak 'ın kardeşi olan çizer, belgesel yönetmeni, dergi editörü ve grafiker olarak Türk basın-yayın camiasında eserler vermiştir...İki adet Duman Reis gazete tefrikası, iki adet Arslan Bey gazete çizgi romanı, bir adet Çanakkale Geçilmez belgesel çizgi romanı, bir adet Cimdallılar gazete çizgi romanı, iki adet Civanmert Kerim gazete çizgi romanı ve iki adet de Dilaveran gazete çizgi romanı, Devrim Şehidi Kubilay gazete çizgi romanı ve Kutsal Güzellik isimli ramazan tefrikalarını yapıp uzun yıllar Hürriyet Çocuk Magazin dergisini yönetmiştir...Yarım bıraktığı eserler arasında ''Tarihin babası Heredot Anlatıyor : Truva'' çizgi romanı ile tarzını yenilediği ''Gılgamış'' adlı eserleri sayılabilir...Aynı zamanda çizer Kenan Yarar 'ı keşfeden yegane kişidir ve uzun yıllar ağabeyi Sezgin Burak 'ın Tarkan dergileri için kapak çalışmaları yapmıştır...Çizgi romanda en aktif olduğu yıllar 1972 - 2012 arasıdır...Volto Nascosto hariç basılı kitapları, Çanakkale Geçilmez (Rodeo) ve Arslan Bey (1001 Roman) 'dir...Diğer tüm çalışmaları gazete ve dergi sayfalarında kalmıştır...

- Pasquale Frisenda da Milazzo atölyesinden çıkma, Ken Parker ile profesyonelliğe adım atan çizerler arasındadır...Bonelli çatısı altında pek çok üretime imza atmakla birlikte yıldızı Büyülü Rüzgar serisi ile parlamıştır...Bugün Teks 'in seçkin çizer kadrosunda yer almaktadır...

- Giuseppe Barbati, hakkında sahip olduğum az buçuk bilgiye göre Ken Parker Magazine ve Milazzo faktörleri ile ortaya çıkmış bir çizer sanırım...İmzasını genellikle ikili çalışmalarda, bazen çinici bazen de kurşun kalemci olarak hatırlıyorum...Büyülü Rüzgar 'ın kemik çizerlerindendir ve bugün Teks kadrosunda ara sıra üreten bir sanatçı olarak hatırımda kalmış...

- Gianfranco Manfredi, roman ve şarkı sözü yazarıdır...Bonelli için uzun yıllar senaryolar kaleme almıştır...Dylan Dog, Teks, Zagor, yer aldığı serilerden birkaçıdır...İlk özgün serisi olan Büyülü Rüzgar ile 90'lı yıllarda ve 2000'lerin ilk yarısında, İtalya 'da Ken Parker 'dan beri görülmemiş tatta sert ve gerçekçi bir üslupla diğer Bonelli westernlerinden ayrılmıştır...Ken Parker 'dan sonraki en kaliteli Bonelli westerni desek, haksızlık etmiş olmayız herhalde...Büyülü Rüzgar 'ın ardından daha kısa soluklu özgün serilere imza atmıştır...14 kitaplık Volto Nascosto ve onun devamı sayabileceğimiz 18 kitaplık Shangai Devil ile ne yaman bir yazar olduğunu okurlarına göstermiş, aynı zamanda İtalyan karakterlerini ve tarihini Bonelli 'de seriyal olarak işleyen ilk fumetti senaristi olmuştur...Son özgün eseri ise Adam Wild serisidir...Büyülü Rüzgar 'dan itibaren değişikliklere uğrasa da aşağı yukarı belli bir çizer kadrosuyla çalışmış ve kendi takımını oluşturmuştur...

- Ken Parker 'ın 59 kitaplık serisi, Parantez Yayınları ile başlayıp 10-12 sayı sonra Rodeo Kitap 'a geçerek geçtiğimiz yıl tamamlanmıştır...Serinin İtalya 'daki devamı olan Ken Parker Magazine dergilerindeki öyküler de kronolojik bir şekilde Ken Parker Özel Seri albümlerinde halen Rodeo Kitap tarafından yayınlanmaya devam etmektedir...

- Büyülü Rüzgar, 131 kitaplık tam külliyat halinde Lal Kitap tarafından başlatılıp tüm ekonomik imkansızlıklara rağmen yayıncısının tutkusu sayesinde Türkçe yayınını tamamlamıştır...

- Volto Nascosto, ülkesinden 5 sene sonra 2010 ve 2011 yıllarında 1001 Roman Yayıncılık tarafından 7 cilt halinde yayınlanıp tamamlanmıştır...

- Shangai Devil, Çizgi Düşler Yayınevi tarafından yakın geçmişte 9 cilt olarak basılıp Türkçe edisyonunu tamamlamıştır...

- Adam Wild, uzun aralıklarla da olsa Çizgi Düşler tarafından yayınlanmaya devam etmektedir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Ferzan detayli bilgiler icin cok cok tesekkurler; Ken Parker zaten favori CR'larimdan biri ama yazinda ve forumdaki onceki bazi basliklarda sik sik duydugum Adam Wild'i da Volto Nascosto'yu da cok merak etmeye basladim. En kisa surede okumayi planliyorum  :)

Sorum su, Ken Parker  Özel Seri 9'un online satisi var mi?
Bir-kac yere bakindim ama goremedim.

Daha once bahsi gectiyse kusura bakmayin.

ferzan

Ne hikmetse ben de halen internet satışına rastlayamadım...Sağolsun, Ali Abi (haysat) temin edip gönderiyor benim kitaplarımı her ay...Ken Parker 'ı Kadıköy 'den temin edip o göndermişti de öyle okuyabilmiştim...Eskişehir Kanatlı AVM Dost Kitabevi 'ne ya da Espark D&R 'a, en olmadı İnsancıl Kitabevi 'ne falan da bakacağım aralarda...Oralara da gelmezse Rodeo 'nun ilginç bir şekilde tuzu kuru diyeceğim ya da Ken Parker gibi bir esere yönelik bu ilgisizliğe bir kez daha hayıflanacağım... ???
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

seastar1000

Ferzan bey elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

kharon

Alıntı yapılan: ferzan - 09 Şubat, 2018, 16:59:46
    Ne hikmetse ben de halen internet satışına rastlayamadım...Sağolsun, Ali Abi (haysat) temin edip gönderiyor benim kitaplarımı her ay...Ken Parker 'ı Kadıköy 'den temin edip o göndermişti de öyle okuyabilmiştim...Eskişehir Kanatlı AVM Dost Kitabevi 'ne ya da Espark D&R 'a, en olmadı İnsancıl Kitabevi 'ne falan da bakacağım aralarda...Oralara da gelmezse Rodeo 'nun ilginç bir şekilde tuzu kuru diyeceğim ya da Ken Parker gibi bir esere yönelik bu ilgisizliğe bir kez daha hayıflanacağım... ???

tesekkurler... artik bir sonraki TR ziyaretinde CR'cilara bakicaz o zaman  :o

NIC

seastar1000

Konu üzerine hadi bir Ken Parker okuması yapayım dedim Özel seriyi yeniden okudum yine çok zevkli oldu
Yanlız 5.sayı Vahşiler in sonunda Talat Güreli nin yazdığı Binbaşı mı Albay mı? diye bir makale var orada 503 sayfalık bir çizgiroman araştırma kitabından ve bunun içinde ki bir bölümü yazan bir bayandan söz ediyor Konuyu yada kitabı hiç duymamıştım Konu hakkında bilgisi olan varsa beni vede ilgilenen olursa ilgilenecekleri de aydınlatırsa çok memnun olurum

pizagor

Kitabın ismi geçiyor mu bu yazıda? YKY'nin vakti zamanında çıkardığı ve hatta geçenlerde yunusmeyra'nın satışa koyduğu an alıcı bulan kitap olabilir mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

o dergiydi pizagor sanat dünyamız dergisi
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

caretta

Ken Parker ve de Rodeo Yayıncılık'tan tıs yok.Yeni bir sayının tam zamanı...

Tuco Ramirez

9. Sayının arka kapağında 10. Sayı yakında diye yazıyordu ama Rodeo'nun yakında anlayışı en az 6 ay sürer sanırım.

hanac

10. sayının tanıtımını geçen gün bir yerlerde görmüştüm.

hanac

Twitter sayfalarında paylaşmışlar