Scarlet - Icon Comics

Başlatan emre ozdamarlar, 12 Temmuz, 2012, 13:19:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Marvel, Icon tarafindan yayinlanmis Brian Michael Bendis ve Alex Maleev'in eseri olan Scarlet'i okudum.
Temmuz 2010'da baslamis yayina ve iki ayda bir cikarak 1. cildi olusturan 5 sayi yayinlamislar. Her sayi normal comics formatindan biraz daha uzun, 30 sayfayı geciyor genelde.

Konusuna gelirsek, Portland'da bir genc kiz erkek arkadasiyla normal bir gunde parkta diger arkadaslariyla takilirken polis gelip uzerlerini aramaya baslar, sözlu/fiziki siddete basvurur. Bu esnada gencler ve polisler arasinda bir arbede cikar. Genc ciftimiz kacar, polis kovalar. Sonucta polis tarafindan uzerlerine ates acilir. Erkek ölür, kiz hastanelik olur.

Olay polis ve medya tarafindan uyusturucu ticareti yapan örgutun elebasi ölduruldu seklinde kapatilir, cinayeti isleyen polis memurunun da uyusturucu bagimliligi, ve uyusturucu ceteleri ile iliskisi vardir. Erkek arkadasi öldurulen Scarlet ise bu ise karisan polisleri avlamaya baslar. Bunu yaparken de herseyi videoya ceker, youtube'dan baslattigi savasin propagandasini da yapar. Bu sekilde halkin da destegini alinca olaylar buyur, ise valilik, FBI herkes el atar.

Bu kitap beklendigi uzere ortaligi karistirmis, polislerden tepki görmus, nasil olur da teröristi hakli gösterirsiniz denmis. Bunlarin tam tersini soyleyenlerce de savunulmus tabi. Bendis ise Scarlet karakterinin iyi mi, kötu mu, hakli mi haksiz mi olduguna dair net bir sey soylemiyor. Olaylari farkli karakterlerin gozlerinden göruyoruz. Hem Scarlet, hem polis uyeleri hikayeyi anlatiyor, surekli seyirciye, bize dönup kafalarindan gecenleri paylastiklari sahneler var.

2010'a girerken yilbasi gecesi California'da Oscar Grant adli bir genc metro istasyonunda herkesin gözu önunde elleri bagli yerde yuzustu yatmisken bir polis memuru tarafindan sirtindan vuruldu (youtube'da videolarina ulasmak mumkun, herkes cep telefonlariyla cekmis). Bu olay haliyle Amerika'da buyuk ses getirmisti, Bendis'in de bu ve benzeri vakalardan yola ciktigini tahmin etmek mumkun.

Ben kitabi begendim, devaminin da yazilmasini, yayinlanmasini bekliyorum.

emre ozdamarlar

HacıGeraltEmmi

Çizimleri ve renklendirmesi nefis. Tanıtım için teşekkürler Emre, umarım birgün okuma şansım olur.

darkwood

Konusu ve çizimleri ile itkileyici bir çizgiromana benziyor, okumak isterim.
Darkwood Sakinleri..

hanac

Seri devam edecek mi bilmiyorum ama bugüne kadar 2 cilt (10 fasikül) yayınlanmış.

10   July 2016
9    June 2016
8    May 2016
7    July 2013
6    February 2013
5    March 2011
4    January 2011
3    November 2010
2    September 2010
1    July 2010