Bakuman

Başlatan emre ozdamarlar, 25 Temmuz, 2012, 14:39:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Death Note'un yazari Tsugumi Ohba ve cizeri Takeshi Obata'nin Death Note sonrasi projeleri Bakuman. 2008 senesinde baslayip, gectigimiz aylarda Nisan 2012'de sonlandi. Tum seri 20 ciltte toplanmis. Animesi de baslamis 25'er bölumluk 2 sezonu var simdilik, devam da edecek.

Konu olarak biri yazar, digeri cizer olan iki ortaokul lise ögrencisinin manga dunyasina girme hayalleri. Seri özellikle Japon manga piyasasinin ic yuzunu cok iyi anlatiyor. Dergiler nasil yayinlaniyor, yeni manga serileri nasil yaratiliyor, yazarin cizerin yapmasi gerekenler, editörlerin görevleri, manga yarismalari, okuyucularin yeni serileri oylamasi falan derken Japonya manga dunyasi ile icli disli oluyoruz.

Henuz daha hikayenin baslarindayim ama oldukca hosuma gitti, devamini da okuyacagim. Umarim Turkiye'de de yayinlanma sansi bulur ileride.

boca1907

Benim de takip ettiğim bi manga...oldukça başarılı buluyorum ben de...

V

Animesine direkt giriş yaptım.Orta okul yıllarında rahmetli Ali Recan'ın Alfa bünyesinde gençlere yazma-çizme hevesi

aşıladığı yılları yaşamış birisi olarak çizim işine olan hevesli yıllarım aklıma geldi bu diziyle.

"Hey gidi günler hey" diyorum sadece.. :(

"İstemem,eksik olsun.."

V

Animesinin ilk sezonu bitti.2. sezonla devam diyorum.. :)
"İstemem,eksik olsun.."

roy

Mangasına başlangıç yapmıştım ama gerisini getiremedim ama okuma listemde.
Animesini bitirdim izlerken kendini kaptırıyorsun. Bazıları öyle kaptırıyor ki hayatlarında bir kaç bölüm manga okuyup mangayı sevmemelerine rağmen mangaka olacağım diye dolaşıyorlar :D dalga geçmiyorum yanlış anlaşılmasın manga yapmadan önce onu sevmeli ve çok fazla manga okumuş olman lazım bence yoksa doğru düzgün bir şey ortaya çıkartamazsın. Birde manga çizmek istiyorum diyenlere bunu öneriyorlar zaten adam Bakuman'ı izleyip gaza geldiğinden çizmek istiyor :D zaten sadece gaza getirmeye yarıyor nasıl çizildiğinin ayrıntısına girmiyor ama çizimin aşamaları ve arka plandaki noktalı yerleri filan nasıl yapıldığı açıklanıyor yani biraz yetenek ve çizim konusunda çok deneyiminiz yoksa bakuman izlemek veya okumak manga çizmenize yardımcı olmaz. Yalnız editörlere uyuz oldum ben olsam direk başka dergiye geçerim. Ben bu işe hayatımı adayacağım uykusuz kalıp gece gündüz çizecem editör gelicek benim sevmediğim bir türde manga çizdirecek yok öyle bir dünya :D editörün görevin mangakanın hikayesini en iyi şekilde okuyucuya sunmasını sağlamaktan öte değil bence. Zaten izlediğim veya okuduğum diğer bu şekil anime veya mangaların birinde editör kırmızı kalemle taslakta düzeltilmesi gereken yerleri gösteriyordu çalışma arkadaşı ise bunların hepsini mangaka kabul etmez daha az düzeltme yap biraz onuda anlamaya çalış diyordu. Yoksa sadece editörün istekleri üzerine çizilen şeyden ne hayır gelir.

emre ozdamarlar

Ralph

İç sayfalar. Çizimler Çok hoş.

Yayınlanırsa alırım.

Nightrain

Akılçelen FMA'dan sonra bunu bassa keşke.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

V

3.sezonu da bitirdim.Mangaka ve genel de de yazar-cizer çizgi romancı tayfasının mesleki gelişim , çalışma disiplini ve standartlarını ortaya döken,yol gösteren ders niteliğinde bir anime diyorum. İşin editöryal kısmının işleyişi de dehşet vericiymiş hakkatten..
"İstemem,eksik olsun.."

nicholaihel

Çıkarsa alırım. Çok hoş bir konuymuş, yeni haberdar oldum.