Ahmet Bülent Hazer'i Kimler Tanıyor?

Başlatan yunusmeyra, 29 Temmuz, 2012, 06:48:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Bu Türk dünyanın parasını basıyor!Ahmet Bülent Hazer, güzel sanatlar mezunu bir 'para babası'. Çizgi roman basarak matbaa işine girdi sonra darphane kurdu. Önce Türki Cumhuriyetlerin parasını bastı, bugün Gine, Ruanda, Liberya ve Kongo'nun paralarını basıp, milyonlarca dolar kazanıyor

Bülent GÜNAL

Türkiye'den çok Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Afrika ülkelerinde tanınan Hazer Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Hazer kelimenin tam anlamıyla gerçek bir "para babası." Daha önce Azerbaycan, Türkmenistan ve Kırgızistan'ın; hali hazırda ise Ruanda, Kongo, Gine ve Liberya'nın paralarını basan işadamı Hazer, resmi paralarını yurtdışında bastıran 20'ye yakın Afrika ülkesinin daha para ve kıymetli kağıtlarını basmaya hazırlanıyor.
Matbaacılık işine 24 yıl önce Inter Matbaa'yı kurarak giren Hazer, Inter Matbaa'da ilk olarak Kinowa, Teks, Kung-Fu, Heidi gibi çizgi romanları basmış, şimdi ise dünyanın parasını basıyor.
Elçibey destekledi
Yüzmilyonlarca dolarlık büyük projelere imza atmasına rağmen genellikle sessiz kalmayı tercih eden işadamı Hazer, para basma işine Elçibey'in isteğiyle Azerbaycan'da başlamış: "Glasnost uygulamalarıyla birlikte, 1991 yılında rahmetli Elçibey beni Bakü'ye davet etti. Azerbaycan Basın Yayın Enformasyon Bakanlığı'yla birlikte 18 bin metrekarelik kapalı alana dev bir matbaa tesisi kurduk. Bir yandan matbaada çalışacak elemanları yetiştiriyorduk, diğer yandan da para ve kıymetli kağıtlar basıyorduk. Azerbaycan'dan sonra Türkmenistan ve Kırgızistan'ın da paralarını basmaya başladık. Bu ülkelerin basılan ilk paralarındaki gravürler, resimler bile bizim eserimizdir. Ama bunu pek az insan bilir."

Darphanesi Slovenya'da
İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan, iç dekarosyan ve resim alanında ABD'de master yapan Hazer, 1974-78 yılları arasında Kuveyt Televizyonu'nda sanat direktörlüğü yapmış: "Kuveyt'te çalıştığım yıllarda çevrem çok genişlemişti. O yıllarda tekstil işine girerek Kuveyt'te uluslararası ilk Türk fuarını gerçekleştirdim. Azerbaycan'daki matbaada para basma işine girmemle birlikte dünyanın dev şirketleriyle, finans kuruluşlarıyla tanıştım. Dünyadaki ülkelerin yüzde 80'i özellikle nüfusu az olan ülkelerin çoğu maliyeti çok olduğu için darphane kurmak yerine paralarını dışarıda bastırır. Ben de 2000 yılında Slovenya'da özel bir şirketin devletten satın aldığı devlet matbaasına yarı yarıya ortak oldum. Şimdilik bu matbaada Gine, Liberya, Ruanda ve Kongo'nun paralarını basıyoruz. Libya'nın pasaport kağıtlarını basma işini aldık. 1,5 milyon pasaport basacağız. 10 milyon dolarlık bir iş. 2003'te ise merkezi Brüksel'de olacak olan Afrika-Avrupa Ekonomi ve Kalkınma Konseyi'ni kuracağız. 44 Afrika ülkesinin katılacağı bu konseyle birlikte 20'ye yakın Afrika ülkesinin daha parasını basmayı hedefliyoruz."
                                                                                       GAZETE VATAN

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

caretta

Bülent Hazer ve İnter Neşriyat'ı hatırlıyorum.1977'de Çetin Karakoç Süper Teks fasiküllerinin yayınına son verdiğinde bu zat 8 fasikül Teks çıkarmıştı.Kartal ve Yıldırım adlı bir macera ve yarım kalan Kanadalı Asiler adlı
maceralar.Kötü baskı ve son derece özensiz tercümesi ile Teks yayınlayan kuruluşların en zayıf halkası idi.Bir miktar da Kinova yayınlamıştı.Bir başka özelliği de Karakoç'un deposundan aldığı fasikülleri de derme çatma
ciltler olarak piyasaya sürmesi idi.
    Şimdi matbaa kurarak banknot basıyormuş.Kalitesiz çizgi roman basmaktan daha iyi bir iş yapıyor.