Sweet Tooth (Vertigo)

Başlatan ErenKoyunoglu, 03 Ağustos, 2012, 13:40:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ErenKoyunoglu

Kanadalı yazar - çizer Jeff Lemire'in şaheseri Sweet Tooth uzun zamandır okuduğum en iyi çizgiromanlardan. Daha ilk cildi ile anında klasiklerim arasına girmeyi başardı. Evde yangın çıksa kurtaracağım Criminal, Y: the Last Man, Preacher, Star Wars Legacy, Rex Mundi ve Ken Parker çizgiromanlarının yanındaki haklı yerini aldı. Dikkat ederseniz bu ilk sırada kurtarılacaklar arasında Walking Dead yok. Onun yerini Sweet Tooth'un almasının nedenini bu çizgiromanı okuyacak arkadaşlar daha iyi anlayacaktır:

Sweet Tooth'un konusu Walking Dead'e biraz benziyor. Yine bir kıyamet sonrası hikayesi ve kıyamet neden kaynaklanıyor bilinmiyor. Çizgiromanda kıyamet sonrası doğan çocuklar yarı insan yarı hayvan bedenine sahipler. Bunun nedeni okudugum şu ana kadar yayınlanmış 4 ciltte henüz bilinmiyor. Kahramanımız, küçük bir geyik-çocuk olan Gus. Dindar babasının yanında yerleşim yerlerinden uzak bir kır evinde yalnız başlarına yaşarlarken, Gus babasının hastalanarak ölmesi ile küçücük yaşında tek başına kalır. Kısa süre içinde gizemli bir grup Gus'ı kaçırmaya çalışırken ortaya çıkan Jeppard adında esrarengiz bir adam Gus'ı kurtarır.  Bu olaydan sonra beraberce sonu bilinmeyen bir yolculuğa çıkarlar. Hikaye boyunca Gus, gerilim ve duygu dolu birçok olay ve kişiyle karşılaşır. Hibrid çocuklar, tarikatlar, bilim adamları, vahşet, sevgi ve bitmeyen bir bilinmeyen eşliğinde, naif resimlerle çok güçlü bir etki yaratan, müthiş bir "öz"ün aranış hikayesi.
Herkesin kendisinden birşey bulabileceği, Walking Dead ile ortaklıkları olan ama bence ondan daha kuvvetli bir çizgiroman.

Başyapıt.

pizagor

Böyle iddialı çizgiromanlar söz konusu olduğunda Okunması gereken bilinmeyen çizgiromanlar...  başlığını da ihmal etmeyelim arkadaşlar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu arada acayip itkilendim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Ben de 1-2 görsel bulup ekleyeyim.

tommikser

ErenKoyunoglu

hanac

Ama ama, ben ekleyecektim. 

Güneş'in mesajını sileyim bari, ben akşama yeni görseller eklerim.   :)

emre ozdamarlar

Sweet Tooth'tan herkes övguyle bahsediyor, uzun suredir aklimda bu seriyi okumak, baslik cok guzel gaza getirdi Eren sagolasin. Daliyorum en kisa surede bu seriye.

tommikser

Eren'im sağol.Hahahaha senden önce davrandım abi gölgenden bile hızlı olacam ona göre  ;D ;D ;D

rumar80

Jeff Lemire şu sıralar DC new 52'de animal man ve Frankenstein agent oh S.H.A.D.E'yi yazıyor

emre ozdamarlar

İlk 4 cildini (1-25) neredeyse bir oturusta okudum, temposu guzel ayarlanmis bir seri. Cok rahat okunuyor, sakin, karakterlerin az konustugu bir öyku anlatim sekli var. Hikaye yeri geldiginde cocuklara hitap edecek, masal kivamina gelebiliyor ve basit cizimler ve renklendirmeler bu tarza cok yakismis bence. Yer yer Yuruyen ölulerden alisik oldugumuz temalar ister istemez karsimiza cikiyor. (insanlarin birbirine guvenememesi, yolculuk edilecek yönlere karar vermek, guvenli olduguna inanilan yerlerin bulunmasi ama sorunlarin kisa surede bas göstermesi vb) Sweet Tooth'un Yuruyen Öluler'e gore avantaji hikayeyi daha az sayida karakterle anlatmasi gibi sanki.

Mutlaka devamini okuyacagim bir seri Sweet Tooth.

pearl jam

ulan ( sert konuşuyorum artık  ;D ) şu warner bross inadından vazgeçse de vertigoları Türkçe okuyabilsek artık !!

Nightrain

O WB'yi Allah bildiği gibi yapsın. >:(
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ErenKoyunoglu

Beğendiğine sevindim Emre.

emre ozdamarlar

26, 27 ve 28. sayilarda anlatilan "The Taxidermist" adli hikaye son yillarda okudugum en guzel öyku olabilir.

Herkesi ölduren hastaligin tam olarak ne oldugu %100 anlatilmasa da muhtesem bir hikaye ile hastaligin nerede, nasil basladigi anlatiliyor. Hikayenin bana hissettirdigi Beyaz Dis, Moby Dick, Buyulu Ruzgar ve X-Files karisimi bir atmosferdi.

Sweet Tooth'u imkanim olsa yayinlarim, zamanim olsa Turkce cevirisini yapar korsan sitelere koyarim. O derece sevdim.