Örümcek Adam'ın Artık Sidekick'i Oluyor!

Başlatan ümitkr, 23 Ağustos, 2012, 09:04:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Örümcek Adam'ın çizgi roman dünyasına adım atışının 50. yıl kutlamaları hızla sürerken şimdi de "Amazing Spider-Man 692. sayısında" kahramana bir yardımcı veriliyor: Andy Maguire

Stan Lee - Steve Ditko yaratısı olan Spiderman (Örümcek Adam), bu sene 50. yılını kutluyor. Bunun için ilk yapılan Ultimate evrenindeki karakterle orjinal evrendekini bir araya getirmek olmuştu. Şimdi de kahramana bir sidekick veriliyor.

Andy Maguire, 16 yaşında ve Peter Parker'ın mezun olduğu okuldan bir deha. Yaptığı deney yanlış gidince ortaya hız ve uçma güçleri çıkmış. Bu arada Andy Maguire'ın ismi sinemada onu canlandıran Andrew Garfield ile Tobey Maguire'ın isimlerinden türetilmiş.

Kaynak - Daily News

rumar80

Örümcek adam ile bir sidekick hiç te çekici gelmiyor. Karşılıklı geyik mi yapacaklar? Peter başka birinin daha sorumluluğu ile daha da ezilmeyecek mi?
  Örümcek gün geçtikçe batıyor mu ne?

Gambit

Orumcek adam 90 li yillarda kral cagini yasadi, son zamanlarda sacmalamaya basladigina katiliyorum

ümitkr

Ya... Çıkıntılık yapıyor gibi olacağım; çok zamanki gibi :), ama ben Örümcek'in eski günlerine kavuşturulma çabası olarak görüyorum gelişmeyi. Hani eski okurları kaybetme pahasına yeni okura açılma planları varsa... Kaldı ki sidekick olayı yeni bir şey değil bence.

Hangi sayısıydı hatırlamıyorum Spidey "Kedi'yle birlikteydik ve bu sidekick işi yürmemişti" gibi bir laf da etmişti zamanında... da... Hiç yardımcısı olmadı mı acaba?

The Prowler
The RockeT Racer
Darkhawk
New Warriors
Black Cat
Kama ve Pelerin
Molten Man
Green Goblin (Harry Osborne)

Hikayelerinin çoğunda görülen ve yardım ederek yardımlarını istediği tipler hep vardı aslında. Mesela bu listeye Puma ve Kumadam'ı da katabilirim sanki.... İlk listedekilerin hemen hepsi genç ve "sorumluluk" üzerine vaaz dinleyerek hayatlarına çekidüzen veren veya vermeye çalışanlardı. Okur empati kursun ders çıkarsın v.s.

Şimdiki sidekick'in de 16 yaşında olduğunu düşününce yayınevinin yapmaya çalıştığı şey aynı şirinlikmiş gibime geliyor.

Bir dönem evli olan, bebeği de doğan ama bir şekilde bebeği kaçırılan sonra bir bahaneyle eşini de tarihe gömen yayınevinin sadık ve eski okuru hedeflediğine inanmıyorum ben. Kurgusal olarak bakarsak, canına okudular bence Örümcek'in, toprağı bol olsun :O)

hennessy

İlkeyi görünce soracağım amerikada örümcek adam satışları çokmu düştü acaba yada okuyucu örümcekden sıkıldıda önce öldürüp karakteri değiştirdiler şimdide bir yardımcı koyuyorlar?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

connyapku

orumcegin satislarinin dustugunu okumustum ama bu yeni degil ilk orumcek adam filmi cevrilmeden oncesine kadar uzaniyor yani esas kadronun  cekilip yeni cizerlere meydan actiklarindan beri ve daha sonra marvelin kitaplarda animasyon kulnamya baslamasiyla oldugunu ron frenzin bir soylesisinde dinlemistim ozelikle animasyondan bayaga sikayet etmisti

darkwood

Deneme yanılma yöntemi ya tutarsa, olmazsa eskisine devam ederler.
Klasik yayıncı taktikleri..
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

:-X  :-X  :-X
valla bu sorun yayınevlerini ve okuyucularını ilgilendirir...tepki yok satışlar sürüyorsa devam eder...benim içim örümcek son köklü değişikliği ile zaten bitmiş ve geçmiş sayılarıyla yaşattığım bir kahramandı.. babadan oğula veya bir "ideal" çevresinde , "maske" altında olupta farklı şahıslarca temsil edilmesine  anlayış gösterdiğim tek kahraman "kızılmaske" birazda "batman" olmuştur..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

omega red

Alıntı yapılan: connyapku - 23 Ağustos, 2012, 21:04:14
orumcegin satislarinin dustugunu okumustum ama bu yeni degil ilk orumcek adam filmi cevrilmeden oncesine kadar uzaniyor yani esas kadronun  cekilip yeni cizerlere meydan actiklarindan beri ve daha sonra marvelin kitaplarda animasyon kulnamya baslamasiyla oldugunu ron frenzin bir soylesisinde dinlemistim ozelikle animasyondan bayaga sikayet etmisti

kitaplarda animasyon kullanmak ne demek oluyor? sanırım başka bir terimle karıştırdın.

Carnage

Alıntı yapılan: ümitkr - 23 Ağustos, 2012, 20:16:08
Ya... Çıkıntılık yapıyor gibi olacağım; çok zamanki gibi :), ama ben Örümcek'in eski günlerine kavuşturulma çabası olarak görüyorum gelişmeyi. Hani eski okurları kaybetme pahasına yeni okura açılma planları varsa... Kaldı ki sidekick olayı yeni bir şey değil bence.

Hangi sayısıydı hatırlamıyorum Spidey "Kedi'yle birlikteydik ve bu sidekick işi yürmemişti" gibi bir laf da etmişti zamanında... da... Hiç yardımcısı olmadı mı acaba?

The Prowler
The RockeT Racer
Darkhawk
New Warriors
Black Cat
Kama ve Pelerin
Molten Man
Green Goblin (Harry Osborne)

Hikayelerinin çoğunda görülen ve yardım ederek yardımlarını istediği tipler hep vardı aslında. Mesela bu listeye Puma ve Kumadam'ı da katabilirim sanki.... İlk listedekilerin hemen hepsi genç ve "sorumluluk" üzerine vaaz dinleyerek hayatlarına çekidüzen veren veya vermeye çalışanlardı. Okur empati kursun ders çıkarsın v.s.

Şimdiki sidekick'in de 16 yaşında olduğunu düşününce yayınevinin yapmaya çalıştığı şey aynı şirinlikmiş gibime geliyor.

Bir dönem evli olan, bebeği de doğan ama bir şekilde bebeği kaçırılan sonra bir bahaneyle eşini de tarihe gömen yayınevinin sadık ve eski okuru hedeflediğine inanmıyorum ben. Kurgusal olarak bakarsak, canına okudular bence Örümcek'in, toprağı bol olsun :O)

FAkat bu adamların hiçbiri kadrolu sidekick değildi. Black Cat ile beraber kısa süreli çalıştı onun dışında yanında sidekick bulundurmadı. Benim bu haberden anladığım Robin gibi bir karakter yaratılıyor. Aslında yaşadıkları anlaşmazlıklardan güzel öyküler çıkarılabilir ancak Marvel'dan bahsediyoruz. Spider-Man'i bu hale getiren yazarlara zerre kadar güvenim yok.

rumar80

Ben hep demişimdir:
  Ne zaman MJ ile Peter ayrıldı. Olay benim için orada bitti. Ha destek amaçlı Marmara'nın yayınlarını almıyor muyum? Alıyorum ama ASLA orjinal seri aramıyorum.

ümitkr

Alıntı yapılan: Carnage - 23 Ağustos, 2012, 23:54:34
FAkat bu adamların hiçbiri kadrolu sidekick değildi. Black Cat ile beraber kısa süreli çalıştı onun dışında yanında sidekick bulundurmadı. Benim bu haberden anladığım Robin gibi bir karakter yaratılıyor. Aslında yaşadıkları anlaşmazlıklardan güzel öyküler çıkarılabilir ancak Marvel'dan bahsediyoruz. Spider-Man'i bu hale getiren yazarlara zerre kadar güvenim yok.

Haklısın, ben daha çok Spidey'in aslında hiç yalnız olmadığına dikkat çekmek istedim. Hani hiç "sidekick"i olmamıştı Robin gibi ama hep de bir yardımcısı vardı kıyıda köşede. Hatta son dönem Bilka'lardan hatırladığım neredeyse tek başına macera yaşamadığıydı. Hatta sonrasında da. Şimdiki durum ne kadar sürer, bu Andy'ye nasıl bir karakter yakıştırdılar onu da merak ettim. Sorunlu genç mi, yaramaz deha mı, Impulse (DC Comics) tarzı bir tip mi?...

Bir de yazarlara suç bulma yazık adamlara :) Yayın politikası değişikliği ne olursa, Editör ne emrederse o yapılıyor... Emir geliyor yazıyorlar. Olmadı yazarın projesini birileri kabul ediyor da yazıyorlar. Yoksa var mı koca Marvel'a "canım çekti böyle yapcam" dayatması :) Yayınevleri "marka" yaratmak için yazarları ön plana çıkarıyorlar çoğunlukla. Yoksa değişiklik yapmalarına kim izin verir öyle kolayca  :-X

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 23 Ağustos, 2012, 23:43:02
:-X  :-X  :-X
valla bu sorun yayınevlerini ve okuyucularını ilgilendirir...tepki yok satışlar sürüyorsa devam eder...benim içim örümcek son köklü değişikliği ile zaten bitmiş ve geçmiş sayılarıyla yaşattığım bir kahramandı.. babadan oğula veya bir "ideal" çevresinde, "maske" altında olupta farklı şahıslarca temsil edilmesine  anlayış gösterdiğim tek kahraman "kızılmaske" birazda "batman" olmuştur..

Yunus, Comics kahramanlarının günün koşul ve okur profiline göre uğradığı değişiklikler beni de sıkıyor çoğunlukla. Uzun zamandır JLA, Avengers gibi daha çok grupları okuma gerekçem hep bu olmuştu. Özdeşleşme daha az oluyor, her tür abuk değişiklik ekşın içinde akıp gidiyor :)

Mesela bir Hawkman var ki allah allah. Adamın geçirdiği değişikliklerin yanında Örümcek devede kulak kalır mesela. Comics aleminde tek karakteri tutarlı ve keyifli takip zoooooor...

Pulluk

A Brand New Day ile birlikte başlayan  hikaye ve çizim kalitesinde ki hızlı düşüşün son noktası diyorum...  :(
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

rumar80

Alıntı yapılan: ümitkr - 24 Ağustos, 2012, 08:49:27

Bir de yazarlara suç bulma yazık adamlara :) Yayın politikası değişikliği ne olursa, Editör ne emrederse o yapılıyor... Emir geliyor yazıyorlar. Olmadı yazarın projesini birileri kabul ediyor da yazıyorlar. Yoksa var mı koca Marvel'a "canım çekti böyle yapcam" dayatması :) Yayınevleri "marka" yaratmak için yazarları ön plana çıkarıyorlar çoğunlukla. Yoksa değişiklik yapmalarına kim izin verir öyle kolayca  :-X

Ümit'in bu yazısına son örnekler DC'den. Önce George Perez ardından Rob Liefield benzer yakınmalar nedeni ile yazdıkları serileri bıraktılar. Yani yaratıcılık sadece editör ne kadarına izin verirse oraya kadar.

Nemo

Ben de, Ağ Kafa'yı eski sayılarından hatırlamak isteyenlerdenim. Sidekick midekick saçmalık.
Özel Alfa Ajanı