Taht Oyunları

Başlatan tommikser, 05 Eylül, 2012, 16:06:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Şimdi bu müthiş edebi eserin dizisini izledikten sonra kitabını okumam gerektiğini de düşündüm.Taht oyunları kitabını aldım.Yalnız aklım karıştı.Bu kitabın okuma sırası nasıl olacak?

Epsilon yayıncılıktan çıkan bu eserle ilgili 5 kitap var.1. kitaptan sonra hangi sıra ile okuyacaz bilen var mı?

HacıGeraltEmmi

İlk olarak en kalın olan "Taht Oyunları" sonra sırasıyla "Kralların Çarpışması - kısım 1-2", "Kılıçların Fırtınası - kısım 1-2.
4. kitapta kitap fuarında çıkacakmış, inşallah bölmeden yayınlarlar.

dean

Buz ve Ateşin Şarkısı 1. Kitap - Taht Oyunları

Yazların on yıllar, kışların bir insan ömrü sürebildiği diyarda, dehşetli ve soğuk zamanlar yaklaşmaktadır. Kışyarının kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallıkı koruyan Surun ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanmaktadır. Savaşın tam ortasında, doğdukları topraklar kadar sert, boyun eğmez Starklar vardır. Acımasız soğuğun hüküm sürdüğü kuzeyden, uzak güneydeki sıcak zevk yurduna uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu öykü, korkunç kehanetlerin işaret ettiği bir devirde başlamaktadır. Komplo, trajedi, ihanet, zafer ve dehşet dolu olayların ortasında Starkların, dostlarının ve düşmanlarının kaderi bıçak sırtındadır. Hedef, en ölümcül savaş olan taht oyununda muzaffer olmaktır.

dean

Buz ve Ateşin Şarkısı 2. Kitap - Kralların Çarpışması - Kısım 1

BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI, II

Krallar çarpışırken tüm diyar titrer...

George R. R. Martin, Taht Oyunlarının sabırsızlıkla beklenen devam kitabı Kralların Çarpışmasında okuyucuları eşsiz hayal gücüyle buluşturuyor. Büyü, intikam ve savaşla dolu, eşi benzeri görülmemiş bir dünyanın kapıları açılırken büyük bir serüven başlıyor.

Alev ve kan rengine bürünmüş bir kuyruklu yıldız, gökyüzünü baştan başa kaplamıştır. Ejderha Kayasının kadim kalesinden, Kışyarının haşin topraklarına kadar korkunç bir keşmekeş hâkimdir. Altı güç, Demir Tahtı ve parçalanmış Yedi Krallıkı ele geçirmek için kıyametvari bir savaşa hazırlanmaktadır. Gecenin karanlığında ölüler yürümekte, kardeş kardeşi katletmektedir. Bir akıl şövalyesi, tehlike saçan bir büyücü kadını zehirlemek peşindedir. Bir prenses, öksüz oğlan kılığında dolaşmakta; Ay Dağlarının vahşi adamları, yağma için inmektedir. Kardeş katli, zillet, simya ve kıyımla ilerleyen bu macerada zafer, kılıcı ve kanı en soğuk olanların dahi olabilir...

dean

Buz ve Ateşin Şarkısı 3. Kitap - Kılıçların Fırtınası

George R. R. Martinin muhteşem serisi, Kılıçların Fırtınası ile modern fantastik edebiyatın istisnai başyapıtlarından biri konumuna geliyor, imgesel kurgunun büyük eserleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

İktidar mücadelesindeki beş savaşçıdan birinin ölmüş, bir diğerinin gözden düşmüş olmasına rağmen savaş tüm şiddetiyle sürmektedir. Yedi Krallıkın zor durumdaki hükümdarı Joffrey, Demir Tahtta oturmaya devam etmektedir. En amansız düşmanı Stannis, takip ettiği büyücü kadının kurbanı olmuş ve bozguna uğramıştır. Nehirovadaki Genç Robb, Kuzeye hükmetmekte; Daenerys yaşayan son ejderhalarla beraber kana bulanmış bir kıtayı katetmektedir. Rakipler son hesaplaşma için harekete geçerken büyük bir yabanıl ordusu, efsanevi Ötekilerle birlikte medeniyetin merkezine doğru ilerlemektedir.
Diyarda sükûnet, Yedi Krallıkın kılıçların fırtınası ile sarsılmasıyla mümkündür...

dean

Buz ve Ateşin Şarkısı 4. Kitap - Kargaların Ziyafeti

George R. R. Martin, imgesel kurguya yeni bir soluk getiren abidevi serisinin uzun zamandır beklenen dördüncü cildi Kargaların Ziyafeti ile şaheserine devam ediyor.

Yedi Krallıktaki çetin mücadelelerde hayatta kalmayı başaranlar, emelleri için yeni savaşlara girişir. İnsan suretindeki kargalar, ziyafet için bir araya gelerek yeni komplolar hazırlar ve tehlikeli ittifaklar kurar. Asiller ve sıradan insanlar, askerler ve büyücüler, katiller ve bilgeler; bahtları ve elbette hayatları uğruna bir araya gelir...

Kargaların ziyafetinde çoğu misafirdir fakat azı nefes almaya devam edebilecektir...

dean

Ve son olarak duyurusu bu gün yapılan:

EJDERHALARIN DANSI George R.R. MARTIN
Buz Ve Ateşin Şarkısı V

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.
Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur'un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.
Yedi Krallık'ın akıbeti, uçurumların kenarındadır...

HacıGeraltEmmi

Ejderhalarla Dans'ın ön siparişini verdim oturup bekliyorum ayın beşini :D

pizagor

Kargaların Ziyafeti benim için hayal kırıklığı oldu. O yüzden Ejderhaların Dansı'na elim gitmiyor bir türlü...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Harun Ça

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Mayıs, 2014, 08:58:59
Kargaların Ziyafeti benim için hayal kırıklığı oldu. O yüzden Ejderhaların Dansı'na elim gitmiyor bir türlü...

Seri içinde Kargaların Ziyafeti en vasatı Ejderhaların Dansı'na başlamamakla hata yapıyorsun.

dean

Ben bitiremedim bile daha. İlk cilt'in yarısında durdum kaldım. Bir yıldır aynı yerdeyim. Devamını okuyamıyorum doğal olarak ona üzülüyorum.

kadri kerem

kalidor

Eylül başında başlayıp yılın son gecesi bitirdiğim 9 kitaplık ve yaklaşık 5000 sayfalık (orjinalde 5 kitap) Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin uzun süredir beklenen 6. kitabı olan "Winds of Winter" için yazar George R. R. Martin'den ne yazık ki kötü haberler geldi.  Şöyle ki Martin, 2 Ocakta, 2016 başlarında yani Nisan'da 6. sezon başlamadan yayınlanması beklenen 6. kitabı bitiremediğini kendi blogunda duyurdu. Martin, yüzlerce sayfa ve bölüm yazdığını ama kitabı tamamlayamadığını, zaten son teslim zamanlarıyla (deadline) arasının hiçbir zaman iyi olmadığını ve kitabı neden yetiştiremediğine dair bir sürü bahane sıralarken asıl meseleye gelmiş ve romanla dizi  arasında zaten hali hazırda farklılıklar olduğunu, dizinin planladığından daha hızlı gittiğini ve "spoiler" konusunda diziyi seyredenlerin arada kalacağını (yes and no demiş)  söyleyerek (bayağı uzun bir yazı) özür yazısı yazmış.

Yazının tamamını okumak isteyenler için: http://grrm.livejournal.com/465247.html

Unutmadan serinin adı Buz ve Ateşin Şarkısı. Taht Oyunları (Game of Thrones) ise ilk kitabın adı. Tabii seride bu tanımlama ara ara geçiyor.

1. Taht Oyunları (Ağustos 1996)
2. Kralların Çarpışması (Şubat 1999)
3. Kılıçların Fırtınası (Kasım 2000)
4. Kargaların Ziyafeti (Kasım 2005)
5. Ejderhaların Dansı (Temmuz 2011)
6. Kış Rüzgarları (Henüz yayınlanmadı)
7. Bahar Rüyası (Henüz yayınlanmadı)
Crom! Ölüleri Say...

Sakızlı Ohannes Paşa

Serinin cikmis butun kitaplarini bugun bitirmis oldum. Sunu soyleyebilirim ki ilk 3 kitaptaki surukleyiciligi 4 ve 5. kitaplarda bulamadim. Artik dizinin 6. sezonunda arayacagiz o tadi.

pizagor

Merak ettiğim bir kitap ama incelemeden, yorumlarınızı almadan kütüphaneye koymam :)

GEORGE R.R. MARTIN'DEN YÜZLERCE SAYFALIK YENİ İÇERİKLE
WESTEROS VE ÖTESİNDEKİ TOPRAKLARIN BİLİNMEYEN TARİHİ

Geçmişin bir girizgâh olduğunu farz edersek, George R.R. Martin'in başyapıtı, son zamanların en özgün ve en keyifli fantastik destanı olan Buz ve Ateşin Şarkısı'nın epey sağlam bir girizgâha ihtiyaç duyacağında hemfikir oluruz. İşte o girizgâh, Buz ve Ateşin Dünyası ile geliyor.

Baştan sona rengârenk çizimlerle donatılmış bu kitap, Yedi Krallık'ın tarihini kapsamlı bir şekilde anlatıp Buz ve Ateşin Şarkısı ve son dönemlerin en popüler dizisi Taht Oyunları'nda yaşanan olayların habercisi olan epik savaşlar, amansız rekabetler ve cüretkâr isyanlarla ilgili tüm detayları gözler önüne seriyor. Bu kapsamlı tarihçe, George R.R. Martin'in ünlü web sitesi Westeros.org'un kurucuları ve belki de bu dünyayı vizyoner yaratıcısı kadar tanıyan yegâne kişiler olan Elio M. García Jr. ve Linda Antonsson ile yıllar süren işbirliği sayesinde gerçekleşti.
Septonların, büyücülerin ve ozanların nesilden nesile aktarılan halk hikâyelerini, âlimane görüşlerini ve bilgi birikimini Buz ve Ateşin Dünyası'nın sayfalarında bulacaksınız. Buz ve Ateşin Dünyası, Karanlık Çağ'dan Kahramanlar Çağı'na, İlk İnsanlar'ın gelişinden Fatih Aegon'un tarih sahnesine çıkışına, Aegon'un Demir Taht'ı hazırladığı günden Deli Kral II. Aerys Targaryen'a uzanan, dolayısıyla "günümüzde" Starklar, Lannisterlar, Baratheonlar ve Targaryenlar arasındaki çekişmeleri şekillendiren tüm olaylara dair kayıtları içeren kapsamlı bir tarihçedir. George R. R. Martin'in şaşırtıcı bir titizlikle detaylandırdığı bu evreni ve bu evrende yaşananları tam anlamıyla kavramanıza imkân tanıyacak olan Buz ve Ateşin Dünyası, kalemin kılıçtan keskin olduğunu size de ispatlayacak.

(Tanıtım Bülteninden)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...