Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadri kerem

Evet arkadaşlar, yanlışlıkla Altair X gezegenine ışınlanan başlığı yeniden açtım.  :) Eski başlık yöneticiler tarafından yüklenebilirse bu başlığın mesajları oraya aktarılır diye düşünüyorum.

Şeker Portakalı'ndan tanıdığımız Jose Mauro De Vasconcelos'un Kayığım Rosinha romanını okudum geçtiğimiz günlerde. Kayıkçı Ze Oroco ile dertleştiği, ona can yoldaşlığı yapan kayığı Rosinha'nın öykünü anlatıyor kitap. Temiz yürekli Ze Oroco çevresi tarafından seviliyor sevilmesine ama kayığı ile konuşması, onunla dost olması tuhaf karşılanıyor. İşte her şey de bu eşsiz dostluk yüzünden geliyor başına. Vasconcelos yine sıcacık ama aynı zamanda da hüzünlü bir öykü anlatmış bizlere. Bu okuduğum dördüncü eseri oldu. Ve beşinciyi okumak için sabırsızlanıyorum. Büyük ihtimalle Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz olacak bu eser.

Bu kitabın ardından bir sahafta rastlayıp satın aldığım Osman Şahin'in Acenta Mirza adlı öykü kitabı okudum. Şahin'in öyküleri Anadolu insanını anlatıyor bizlere. En çok da Çök Abuzer isimli öyküsüne bayıldım.

Şu anda da Steven Spielberg'ün Üçüncü Türle Yakın İlişkiler romanını okuyorum. Daha önce filmini izlemiş ve epey beğenmiştim. Ama roman çok da ahım şahım değil açıkçası.

kedidiro

1- kapital manga 1-2 ( ken parker ülkemizde yayınlanmamış grev isimli macerasında bir karede '' das kapital''i okurken görünür ve  ; '' keşke bunu işçilerin daha kolay anlayabileceği şekilde yazsalardı'' der... bu kitap işte bu amaca hizmet ediyor olmalı)
2- har - murat uyurkulak ( sevdiğim bir yazarın henüz okumamış olduğum tek kitabıydı. öncekiler kadar iyi olsa bir şölene konuyorum demektir)
3- h.p. lovecraft'tan üç öykü ( anlaşılacağı üzere bu kitabı tamamen altın madalyon itkisiyle okuyorum. şimdilik ,lk öykü zamandan düşen gölge'yi okuyorum.gayet esrarlı ve sürükleyici)

Tarkan Kurt

Bu aralar çok yoğun okuyorum diyebilirim.
1. Sunay AKIN'ın Bir Çift Ayakkabı adlı kitabını yeni bitirdim. Sunay AKIN'ın akıcı diliyle ayakkabı hikayelerini okumak büyük bir zevkti. Tavsiye ederim.
2. Yine bu kitapla aynı anda okuduğum ve bitirdiğim bir başka kitap ise Truman Capote'nin Tiffany'de Kahvaltı adlı romanı. Başrolünde Audrey Hepburn' un oynadığı aynı adlı film ile sinemaya da aktarılan bu roman da oldukça güzeldi.
3. Şu sıralarda da Müyesser YILDIZ'ın Vatan Yahut Silivri adlı kitabını okuyorum.  Oda TV davasında sanık olan ve uzun süre tutuklu yargılanan gazeteci Müyesser YILDIZ'ın gözünden silivri yargılamaları ve silivri cezaevi günlerini ülkemin geleceği adına endişe duyarak okuyorum. Bence okunması gereken bir eser.

kadri kerem

Cengiz Aytmatov okuyorum. Beş öyküsünün dördü bitti. Kitapta Kızıl Elma, Oğulla Buluşma, Beyaz Yağmur, Asker Çocuğu ve Deve Gözü öyküleri yer alıyor.

HacıGeraltEmmi

Bilginin Efendisi'ni (Osman Balcıgil) okudum. Oldukça fazla Dan Brown izleri taşısa da beğendiğimi söyleyebilirim. Yerli yazarlarımızdan iyi kurgulanmış eserler görmek gerçekten güzel. Şimdilerde Açlık Oyunları'nı (Suzanne Collins) okuyorum. İlk kitap bitti, ikincisini de bu gece bitiririm herhalde :D Müthiş heyecanlı, elden bırakması zor bir seri. Şimdi ne olacak, hadi şu bölümü de bitireyim sonra yatarım derken uykusuz kalmama sebep oluyor. Yazarın Gregor Yeraltı Günlükleri serisini listeme aldım.

V

Jorge Lois Borges...İletişim Yayınlarından çıkan Toplu Eserler serisinin 3. kitabı "Brodie Raporu"na başlayacağım.Borges'in
islam-arap kültürüne,mit ve efsanelerine bolca değindiği öykülerini okumak ayrı bir keyif.Ara ara Martin Mystere öykülerinde
Borges'in kitaplarına,öykülerinde değindiği mitlere sık sık atıf yapıldığını görüyoruz.Martin'in yazar kadrosunu hayli etkilemiş belli ki Borges..
"İstemem,eksik olsun.."

kalidor

İhsan Oktay Anar'dan Yedinci Gün'ü bitirdim. Diğer eserlerinden içerik olarak en bariz farkı siyasi eleştirilerin yer alması ama kopukluklar var. Yani bir Suskunlar, bir Puslu Kıtalar Atlası gibi akmıyor. Roman 3 bölümden oluşuyor. Baba, Oğul ve Hayalet. Yedi Uyuyanlar, Tekvin, Sarıkamış faciası, 1. Dünya Harbi, harf inkılabı, Amil Zula, Amati keman, Tevfik Fikret, Büyük Karton vs vs bir sürü ilham, mizahi yön ve gönderme var. Romanda geçen ayetleri de (Aman Baba'nın okuduğu) googledan bi arattırın derim.  Kaçırdığımız yine sürüsüne ince nokta vardır. Napalım herkes anladığı kadarını heybesine doldurup gidiyor. Kitabı okurken bir Osmanlıca sözlükta şart.

Bu arada Robert E. Howard'dan Almuric'e başladım ve inanılmaz bir tempoda su gibi akıp gidiyor. Bilimkurguyla pek ilgisi yok, daha çok bir adamın doğaya karşı mücadelesi gibi. Bir nevi uzay Conan'ı :D
Crom! Ölüleri Say...

kedidiro

Alıntı yapılan: kedidiro - 30 Eylül, 2012, 21:13:44
2- har - murat uyurkulak ( sevdiğim bir yazarın henüz okumamış olduğum tek kitabıydı. öncekiler kadar iyi olsa bir şölene konuyorum demektir)

evet son dönemde (büyük bir heyecanla bekleyip hemen okuduğum yedinci gün de dahil) bu kadar etkileyici başka bir kitap okumadım dostlar. netamiye adlı varolmayan (ama fazlasıyla tanıdık) bir ülkede ve meleklerin, ruhların arasında yaklaşan bir kıyametin öyküsü...fantastik edebiyat değil hayat kadar sahici...ülkem kadar güzel,eğlenceli,dokunaklı ve sarsıcı...tavsiye eder miyim? cevapları değil soruları olanlar için açıkçası... o yüzden herkesin seveceğini iddia edemem. ama ben bu gün dünden daha mutlu, daha kazançlıyım.çünkü har'ı okudum...artık daha çok sorum var, olması gerektiği gibi...

V

Alıntı yapılan: V - 01 Ekim, 2012, 22:43:46
Jorge Lois Borges...İletişim Yayınlarından çıkan Toplu Eserler serisinin 3. kitabı "Brodie Raporu"na başlayacağım.Borges'in
islam-arap kültürüne,mit ve efsanelerine bolca değindiği öykülerini okumak ayrı bir keyif.Ara ara Martin Mystere öykülerinde
Borges'in kitaplarına,öykülerinde değindiği mitlere sık sık atıf yapıldığını görüyoruz.Martin'in yazar kadrosunu hayli etkilemiş belli ki Borges..

Brodie Raporu bittti.Bu kitaptaki duello öyküleri hayli enteresandı.Aman aman öyküler yoktu bu kitapta ama "Markosa Göre İncil" ve "Brodie Raporu" enteresan öykülerdi.

Araya daha önce okuduğum ve tekrar okuma ihtiyacı duyduğum Fante'nin "1933 Berbat Bir Yıldı" kitabını sıkıştırdıım.Bu enfes dramı bir çırpıda okudum diyebilirim.Bukowski'nin Fante'ye neden "O benim Tanrım!" dediğini anlamak zor değil.
Kitabın başındaki varoluşçu sorgulamaları,yoksulluğun kıısır döngüsündeki hayatları ve "Ekmeğin Fethi" için verilen mücadeleyi"kol"un mücadelesini bu kadar akıcı bir dille (ve Avi Pardo"nun mükemmel çevirisiyle) tekrardan okumak
güzeldi.

Araya Faulkner'in "Döşeğimde Ölürken'ini de ekleyeyim mi  derken 4. Borges kitabı "Alçaklığın Evrensel Tarihi"ni yarıladım bile.Faulkner döşekte yarına kadar bekleyebilir..
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Alıntı yapılan: V - 06 Ekim, 2012, 22:19:08

Araya Faulkner'in "Döşeğimde Ölürken'ini de ekleyeyim mi  derken 4. Borges kitabı "Alçaklığın Evrensel Tarihi"ni yarıladım bile.Faulkner döşekte yarına kadar bekleyebilir..

Döşeğimde Ölürken muhteşemdir . Üstelik Murat Belge'nin harika çevirisiyle . Bende bu ara Platanov'lara başlayacağım , ama bir türlü başlıyamıyorum. Bu arada Alçaklığın Evrensel Tarihi'ndeki Görgüsüz Görgü Uatası Katsuke No Suke'yi çok severim .  :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Metis'ten 1993 yılında yayınlanmış Korkunun Bütün Sesleri adlı bilimkurgu öyküleri toplama albümü. İsaac Asimov'dan, Harlan Ellison'a, Ray Bradbury'den Kurt Vonnegut'a kadar çeşitli yazarların öykülerinin toplandığı güzel bir derleme. Gittigidiyor'dan almıştım.
Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Alıntı yapılan: kalidor - 06 Ekim, 2012, 23:21:41
Metis'ten 1993 yılında yayınlanmış Korkunun Bütün Sesleri adlı bilimkurgu öyküleri toplama albümü. İsaac Asimov'dan, Harlan Ellison'a, Ray Bradbury'den Kurt Vonnegut'a kadar çeşitli yazarların öykülerinin toplandığı güzel bir derleme. Gittigidiyor'dan almıştım.

Bu başlıkta okuduklarımdan çok , milletin okuduklarına yorum yapıyorum ama idare edin ;D  Bu da süper kitaptır. Harlan Elison'un kitaba ismini veren hikayesini özellikle çok sevmiştim. Kurt Vonnegut ne yazsa okurum zaten. Ballard'ın hikayesi de çok güzel diye aklımda kalmış. Bilinç Eşiğini Atlayan Adam'mıydı ???  Bununla birlikte birde "Asker Kaçağı : Savaşa Karşı Bilim Kurgu Öyküleri" vardır metis'in derlediği ki, savaş tamtamlarının çaldığı şu zamanda okumakta (ya da tekrar okumakta) fayda var.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

İsmini iyi bildin Doğa, hafıza şahane :D Bugün Optimum Alışverişi'nde gezinirken bu öyküyü hatırladım. Kapitalizmin mabetleri AVM'ler.
Crom! Ölüleri Say...

pukay

woody allenın tüysüz adlı kısa öykü kitabı bitti, hemen yatay geçişle neil gaiman amerikan tanrılarına dalış yaptım
açıkcası neil gaiman'ı sevmem, sandman'i bile sevemedim (üstüme gelmeyin), mezarlık kitabını okuduğumda bu ne len demiştim
lakin yokyer den sonra amerikan tanrılarını okuyunca galiba sevmeye başladım.

tunaorhun

Biraz önce Alev Coşkun'un Devrim'in İlk Karşıtları kitabını bitirdim.