2023 yılında okuduğumuz kitaplar

Başlatan dean, 08 Ocak, 2023, 12:48:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bu başlıklar aslında forumdaki en sevdiğim başlıklar aslında. Ama ne yazık ki her sene katılım düşüyor. Önceki yıllara ait başlıklarda kendim için çok güzel kitaplar keşfettiğim olmuştu. Buradaki muhabbeti hep sevdim. Bu sene de açıyorum geleneksel olarak ve daha fazla katılım olmasını temenni ediyorum.

dean

Yılın ilk dört ayı şöyle geçti.

1- Uzlaştırıcının Pençesi - Gene Wolfe
2- Gece Yarısı Kütüphanesi - Matt Haig
3- Hagakure: Saklı Yapraklar - Yamamoto Tsunetomo
4- Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar
5- Ejderhaların Dansı - George R.R. Martin
6- Oblomov - Ivan Aleksandrovich Goncharov
7- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu - Stefan Zweig
8- Geçmişe Yolculuk - Stefan Zweig
9- Benim Adım Kırmızı - Orhan Pamuk
10- Liktorun Kılıcı - Gene Wolfe

Kinowa59

Ikinci Dünya savaşı yıllarında, Zonguldak kömür ocakları çevresinde yaşayan erkek köylüler " işçi mükellefiyeti " adı altında zorla çalıştırılmislardır. Yaşlı bir madenci o günleri şöyle anlatıyor; " yük taşıyan bir hayvan huysuzlanip gitmezse , sahibi döver onu. Ama ne kadar döverse dövsün , hayvanı yaralamak, sakat bırakmak, öldürmek gelmez içinden. Işte böyle sakinmalardan bile uzaktık mükellefiyet' te biz. Bir hayvan, bir eşya kadar bile değerimiz yoktu nedense. Ayağı kırılan bir ocak katırı, yiten bir kazma, bizlerin ölümünden daha çok üzerdi başımızdakileri. Çünkü ocakta çalışan katır az bulunuyordu. Kazma, kürek belli sayıdaydi. Ama bize gelince karıncalar kadar çoktuk biz. "  Benim de , 1978_ 79 öğretim yılında mezun olduğum Zonguldak Mehmet Çelikel lisesinden 1953 yılında mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde tamamlayan İrfan Yalçın,in yazdığı ve insan onuruna yaraşır biçimde yaşatılmamıs tüm emekçilere adadığı belgesel tadında, " ölümün ağzı" adındaki bu kitabın, yüreğinde ahlaki ve insani değer taşıyan her okuyucuyu düşündürecektir. Ikinci Dünya Savaşı'ndan günümüze geçen 80 yılda, Dünya'nın bile değiştiğini ama emeğiyle yaşamak zorunda olan insanlara, egemenlerin bakışının değişmediğini göreceklerdir. 

kedidiro

Her ne okursam okuyayım, yeni yazarlar keşfetmeyi ne kadar seversem seveyim belirli aralıklarla güvendiğim limanlara dönmek çok güzel çok keyifli. Kemal Tahir bu limanlardan biri. Onun "köy üçlemesi" olarak adlandırılan kitaplarını okudum bu ara.( Yediçınar Yaylası, Köyün Kamburu, Büyük Mal) Şu an üçüncü kitap "Büyük Mal"ı okuyorum. Meşrutiyet öncesinden başlayıp Atatürk'ün ölümüne kadar geçen zamanı ve olayların Anadolu taşrasındaki bir şehir eksenindeki (Çorum) yansımalarını anlatan bir başyapıt. Her biri çok iyi çizilmiş karakterler, Çorum ağzının ve deyimlerin savrulduğu upuzun Kemal Tahir tarzı diyaloglar, memleket tarihine dair tespitler, anektodlar ve her kitabındaki gibi yoğun bir erotizm. Üç kitap da güzel ama ben Cumhuriyetin ve çok partili dönemin ilk yıllarının anlatıldığı son kitaba bayıldım. İyi ki Türkçe benim ana dilim de Kemal Tahir'i yazdığı dilde okuyabiliyorum.

dean

Yılın ikinci dört ayı;

11- Devlet-i 'Aliyye - Klasik Dönem (1302-1606): Siyasal, Kurumsal ve Ekonomik Gelişim - Halil İnalcık
12- İnce Memed 1 - Yaşar Kemal
13- Swann'ların Tarafı - Marcel Proust
14- Elric: Kılıçlar ve Güller - Michael Moorcock
15- Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoevsky
16- Kuşatma ve Fırtına - Leigh Bardugo
17- Ekonomi 101 - Alfred Mill
18- Kısa Çin Tarihi - Linda Jaivin
19- Atlas Vazgeçti, Kitap 1 - Ayn Rand
20- Çanlar Kimin İçin Çalıyor - Ernest Hemingway
21- Kinyas ve Kayra - Hakan Günday
22- Üç Cisim Problemi - Cixin Liu
23- Kurtuluş Projesi - And Weir
24- Sisifos Söyleni - Albert Camus
25- Isabelle - André Gide
26- II. Dünya Savaşının Kısa Tarihi - Richard Holmes

kedidiro

" Gereon Rath'ın Yedinci Vakası: Marlowe" da bitti. Volker Kutscher'in Berlin polisiyelerinin son halkasında yıl 1935. Almanya'da naziler iktidarlarını iyice sağlamlaştırmış durumda. Basit bir trafik kazası gibi görünen vaka Gereon'un karısının mazisindeki bir sırrın ve Nazi devleti içindeki güç savaşlarının da işin içine karıştığı bir Arap saçına dönüşüyor. Serinin belki de en dallanıp budaklanan esrarının çözüldüğü bu macera yine kendini bir solukta okutuyor. Bana Hitler öncesi Almanya ve Nazizmin yükselişinin toplumsal kökleri hakkında bir sürü yan okuma da yaptırmış bu polisiye serisinin hastasıyım. O kadar ki seriden uyarlanmış " Babylon Berlin" dizisini seyretmeye bile dayanamıyorum. Birinci sezonu ite kaka bitirdiğim dizi kitaplarının sahip olduğu ruha yaklaşamıyor bile

kedidiro

Bu vesileyle yılın bu güne kadarki kısmının hasılatını da vereyim: 69 kitap okudum bu yıl. Uzun zamandır istediğim ritmi yakaladım nihayet. "Kelimelik" oyununu yeni telefonuma yüklenmemiş olmasının faydasını gördüm diyebilirim.Bu 69 kitaptan bir ikisini yukarıdaki iletilerin de anmıştım.
Coğrafya Neden Önemlidir (Harm De Blij): Sadece işi benim gibi coğrafya olanların değil eski ve yeni dünya düzenini anlamak isteyen herkesin keyifle okuyabileceği, üzerine düşünüp tartışabileceği hatta tartışması gereken bir kitap
Güneşteki Adamlar - Filistin'in Çocukları (Gassan Kanafani): Filistin davasının erken şehit edilmiş fikir adamlarından Kanafi'nin iki kitabını okudum. İkisi de çok değerli ve başarılı edebiyat ürünleri ancak ikinci kitaptaki "Hayfa'ya Dönüş" isimli öykü sanırım bir daha yakamı bırakmayacak
Sofralar ve Anılar ( Gün Benderli): Ömrünün yarısından fazlasını siyasi sürgün olarak yurt dışında (özellikle Macaristan'da) geçirmiş Gün Benderli yemek tarifleri üzerinden bir otobiyografi yazıyor. Bazı tarifleri kendim de yaptım. Kelimenin tam karşılığıyla lezzetli bir kitap
Dansa Davet (Jean Teule) : Kanafani'yi keşfetmemi sağlayan meslektasımın tavsiyesiyle okuduğum hacmi küçük etkisi büyük bir başka kitap. Tarihe "dans vebası" olarak geçmiş bir olayın gerçek hikayesi. Satırların arasından çürümüş cesetlerin, bokun, sefaletin kokusunu alıyorsunuz resmen
Zorba (Nikos Kazancakis): Yıllar önce Anthony Ouin'in oynadığı filmi izlemiştim. Yine tüm büyük edebiyat ürünlerinde olduğu gibi kaynak eserin yanına yaklaşamayacak bir filmmiş meğer. Kitabı okuyunca fark ettim. Her satırından büyük bir yaşam coşkusu akan harika bir kitap. Geç olsun güç olmasın diyorum bu kadar geç okumuş olmamı hafifletmek için

V

Alıntı yapılan: kedidiro - 16 Eylül, 2023, 13:05:45" Gereon Rath'ın Yedinci Vakası: Marlowe" da bitti. Volker Kutscher'in Berlin polisiyelerinin son halkasında yıl 1935. Almanya'da naziler iktidarlarını iyice sağlamlaştırmış durumda. Basit bir trafik kazası gibi görünen vaka Gereon'un karısının mazisindeki bir sırrın ve Nazi devleti içindeki güç savaşlarının da işin içine karıştığı bir Arap saçına dönüşüyor. Serinin belki de en dallanıp budaklanan esrarının çözüldüğü bu macera yine kendini bir solukta okutuyor. Bana Hitler öncesi Almanya ve Nazizmin yükselişinin toplumsal kökleri hakkında bir sürü yan okuma da yaptırmış bu polisiye serisinin hastasıyım. O kadar ki seriden uyarlanmış " Babylon Berlin" dizisini seyretmeye bile dayanamıyorum. Birinci sezonu ite kaka bitirdiğim dizi kitaplarının sahip olduğu ruha yaklaşamıyor bile

İlk altı kitabı ben de peşpeşe okudum bu yıl Selami Hocam.Seri ve karakterlerin gelişimi çok çok iyi hakkatten.Nazizmin yükselişi ve kitlelerin bu dalgayla evrilmesi arka planda çok iyi anlatılmış ve seri ilerledikçe siyasi doz arttığı için bu durum ön plana çıkıyor zaten .. En kısa zamanda yedinci kitabı da okuyacağım..Yanlız dizi uyarlamasını da izleyen birisi olarak kostüm,müzikalite ve dönem atmosferi yansıtma konusunda hayli başarılı bir uyarlama olduğunu düşünüyorum..
"İstemem,eksik olsun.."

Saki

Çok kitap alıyorum hergün ama Makedonca dilinde olduğu için burada başlıkları yazmak istemen. Dün John Kennedy kitaplarından birisini aldım. Türkiyede herhalde hepsi vardır. Yaşadığım Manastır şehrinde bu tip kitapları satan sadece tek bir kitapçı var. Makedonya'nın her bir şehrinde var. Küçük şehirlerde birer tane. Başkent Üsküp'te bunlardan çok var. Çizgiromanlar da satıyorlar. Benim Türkçe'den Makedonca diline çevirdiğim kitapları bile onlar satıyor. 

Saki

Alıntı yapılan: dean - 08 Eylül, 2023, 22:22:07Yılın ikinci dört ayı;

11- Devlet-i 'Aliyye - Klasik Dönem (1302-1606): Siyasal, Kurumsal ve Ekonomik Gelişim - Halil İnalcık
12- İnce Memed 1 - Yaşar Kemal
13- Swann'ların Tarafı - Marcel Proust
14- Elric: Kılıçlar ve Güller - Michael Moorcock
15- Karamazov Kardeşler - Fyodor Dostoevsky
16- Kuşatma ve Fırtına - Leigh Bardugo
17- Ekonomi 101 - Alfred Mill
18- Kısa Çin Tarihi - Linda Jaivin
19- Atlas Vazgeçti, Kitap 1 - Ayn Rand
20- Çanlar Kimin İçin Çalıyor - Ernest Hemingway
21- Kinyas ve Kayra - Hakan Günday
22- Üç Cisim Problemi - Cixin Liu
23- Kurtuluş Projesi - And Weir
24- Sisifos Söyleni - Albert Camus
25- Isabelle - André Gide
26- II. Dünya Savaşının Kısa Tarihi - Richard Holmes

11- Devlet-i 'Aliyye - Klasik Dönem (1302-1606): Siyasal, Kurumsal ve Ekonomik Gelişim - Halil İnalcık - bende var. Çeviri işlerne başlamadan önce 2010 ylında samırım Türkiye'den sanırım bir akrabamıza getirttik.

Şimdi bilgisayarıma baktım. İlk 100 sayfasını o zamanlar makedoncaya çevirmişim. Bütün kitabı çevirecektim ama böyle bir kitabı yayımlayacak yayımcı burada zor bulabiliyorum. Ancak yayımcımın kendisinin seçtiği kıtaplarnı çeviriyorum.

kedidiro

Toni Morrison - En Mavi Göz

Bu yıl okuduğum açık ara en iyi kitap. Bıçağı sapına kadar sokmakla yetinmeyip içerde döndüren kitaplardan biri. Beyaz kız çocukları gibi , oyuncak bebekler gibi mavi gözlere sahip olursa herşeyin düzeleceğini zanneden küçük bir siyah kız çocuğunun trajedisi. İmgelerle yüklü mükemmel bir anlatım ve aynı yetkinlikte bir çeviri. Komşu çocuğun ağzından anlatılan bu katmanlı kitabı tüm edebiyat sever dostlara tavsiye ediyorum. " O ( Velma) beni, bir otel odasından ayrılır gibi terk etti"