Zehra'nın Cenneti - Pegasus

Başlatan pearl jam, 14 Ekim, 2012, 13:42:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Zehra'nın Cenneti Pegasus yayınlarından çıkmış.

Takma isim kullanan İranlı bir yazar ve Cezayirli bir çizerin ortak çalışması olan çizgi roman ilk olarak dijital ortamda yayımlanmış ve bir fenomene dönüşmüş.  İran'daki rejim muhaliflerinin yaşadıkları baskıların konu edildiği gerçeklere dayanan bir hikayesi var anladığım kadarıyla. Son yıllarda yayımlanan politik çizgi romanların artması ne de güzel oldu, çok da güzel oldu  :) diyor ikinci kitabın İstanbul'da geçeceği bilgisini ve diğer haber linklerini de vererek iletime son veriyorum  :P

http://www.taraf.com.tr/haber/2009-zehra-nin-cehennemi.htm

http://www.haberturk.com/yazarlar/gulenay-borekci/784910-cep-telefonu-devrimi

http://www.milliyetsanat.com/kitap/roportaj/Bu_kimin_Irani/46/2#.UHqWRm8xq3E

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=20193089&yazarid=103

emre ozdamarlar

Sagolasin hocam tanitim icin, guzele benziyor.
Alip okumak lazim. Yanibasimizdaki ulke, icinde ne oluyor ne bitiyor haberimiz yok.

tommikser

Yok canım komşularımızla yakında ilgileniyoruz.İnanmazsan örnek:Suriye ;D

alan ford

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 14 Ekim, 2012, 13:50:14
Sagolasin hocam tanitim icin, guzele benziyor.
Alip okumak lazim. Yanibasimizdaki ulke, icinde ne oluyor ne bitiyor haberimiz yok.

Valla Emre senin durumun yine iyi. Ben daha kendi ülkemde neler oluyor bitiyor haberdar değilim >:(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Off İran'a hiç güvenmiyorum. Adı İslam Cumhuriyeti, kendi füzelerini yapıyor, uzaya uydu gönderiyor, İsrail'e ve ABD'ye karşı dik duruyor ama 1400 yıldır İran İslam adına Allah adına tek bir savaş yapmış mı çok merak ediyorum? 1000 yıldır arkamızı döndüğümüzde, biraz zayıf düştüğümüzde komşumuzun (?) hançeri sırtımızda. Kendilerine göre bir İslam icat etmişler bunu da çevrelerine empoze etmeye uğraşıyorlar. ABD, İsrail ve İran 3 kardeş ve bunlar birbirlerini severler, savaş laflarıyla da bölgeyi gergin tutup petrol, doğalgaz fiyatlarını yükseltirler.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Gecen haftasonu okuyabildim bu kitabi ve cok cok begendim. Okumasi zor bir kitap, Iran'da yasanan baski ortami, insanlarin gectigi iskenceler, gözaltinda katledilip isimsiz mezarlara gömulmeleri hazmetmesi zor konular ama hem yazar hem de cizer mukemmel is cikarmislar. Neredeyse tek oturusta bitirdim bu eseri. Aramizda okumayan varsa  mutlaka göz atsin.

ferzan

İki senedir kitaplığımda bekliyordu...Nihayet dün akşam okuyabildim...

Öncelikle belirtmek isterim ki grafik romana, belgesel nitelikte olup da politik içerik de taşıyan özgün anlatılara, fikir, anı ve eleştiri beyanı çizgi romanları oldum olası sevmiş, kendine has çizgileriyle anlattıklarını okumak hep hoşuma gitmiştir...Ne var ki Zehra'nın Cenneti, beni kendinden hep uzak tuttu...Tanımlayamadığım şeyler vardı beni iten...

Herşeyden önce kitabın kapağına takılıyordum...Eserin internet üzerinden yayınlanıp sonradan kitaplaştırıldığını biliyordum ama kapak tasarımı bana nedense hep başka hisler veriyordu...Estetikten ziyade politik görüşün öne çıkacağı, bu sebeple görsel sunumla da pek oyalanılmayıp verilmek istenen fikre odaklanılmış gibi düşündürtüyordu bana...Bir de ismiyle klasik bir Ortadoğu ya da İran politik eleştirisi okuyacağımı sanıyordum...Nitekim yazarının kendi penceresinden, benzer görüşte bir yaklaşım sayfalarda mevcut idi ama başka şekilde...

Eser, arka planda birtakım eleştirilere yer verse de, özünde 2009 seçimlerindeki bir yürüyüş sonrası ortadan kaybolan 19 yaşındaki Mehdi'nin annesi ve kendinden az daha büyük abisi (aynı zamanda öykünün anlatıcısı) tarafından ölüsünün ya da dirisinin aranması üzerine kurulu...Detaylarıyla çok güzel akan, son derece profesyonel, ustaca anlatımıyla okurunu alıp götüren, aynı zamanda da görsel anlamda bir yetkinlik harikası bir kitap...Bunun dışında bazı yönlerden fazlasıyla kendi yaşadığımız coğrafya ve bu coğrafyada bazı işlerin nasıl yürüdüğüne ilişkin çokça benzer nokta mevcut...Kitabın hemen her bölümü bir dejavu hissiyle okutuyor kendini...İlk kez karşılaştığımız ve bize yabancı gelebilecek hiç birşey yok neredeyse...Bazı durumlar söz konusu olduğunda, kanun ve prosedürlerin hakim anlayış tekelinde nasıl keyfe keder oldu bittiye getirilebildiğini hatırlatıp haksız yaftalama ve yargısız infazın bize has olmadığını hatırlatıyor...

Politika soslu, bol miktarda insan hakkı içeren, hafiften politik silah haline getirilmiş din ve rejim eleştirisi barındıran ama temelde yalnızca bir annenin kayıp oğlunu aramasını anlatan, duygu yüklü muhteşem bir hikaye...Kitaba adını veren Zehra'nın kitapta bir karakter değil, yakın geçmişte faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş İran asıllı Kanada vatandaşı bir gazeteci olduğu ve ''Zehra'nın Cenneti'' tabirinin de yanlış anlamadıysam ırzlarına, hayatlarına, hayallerine tecavüz edilmiş; kim vurduya gidip isimsiz mezarlara gömülmüş insanların gittiği yer tekabülünde satır aralarında geçiyor...Kitabın baş kahramanı olan ana-oğul, diğer evlat Mehdi'nin Zehra'nın Cenneti'nde olmamasını umarak günlerce çabalıyorlar...Eğer Zehra'nın Cenneti'nde ise oradan çıkarıp münasip bir definle münasip bir mezarda ebedi uykusuna bırakmak için...

Kitabın yazarı ve çizeri, haklı olarak anonim kalmak istemiş ve isimleri yerine mahlasları ile yer almışlar...Yazarı malum; gazeteci, yazar ve siyasi mülteci olduğunu anlamak güç değil...Kitaptaki isimler de değiştirilmiş büyük ihtimalle...Ama isimlerin bir önemi kalmıyor...Çizerinin ise kitap olarak çizdiği ilk çizgi romanı imiş...Sayfalara daldıktan sonra her panelde yetkinliğine ve anlatımındaki kuvvetine şapka çıkarıyorsunuz...İlk kitabı olan bir çizerden çok senelerdir pek çok kitap yapmış, duygu ve samimiyeti detaylarda çok ustaca yediren, dünya standartlarında ve aynı zamanda hiçbir ekole sokamayacağımız şahsına münhasır; estetikten ve sanatın inceliklerinden buram buram nasibini almış değerli bir bilek...

Eserin adı ve kapak görselinin vaad ettiği klişe algının aksine, son derece kendine has ve kesinlikle es geçilmemesi gereken bir eser...Bu sebeplerle yolunu değiştirip erteleyen dostlar olmuşsa acilen okumasını öneririm...Zehra'nın Cenneti benim nezdimde hem anlatım, hem de teknik açıdan en az 8/10 'luk bir puanlamayı sonuna kadar haketmiş oldu...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com