En İyi 10 Casusluk kitabı

Başlatan tommikser, 21 Ekim, 2012, 21:24:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

The Independent en iyi 10 casusluk kitabını seçti. Bu kitaplar arasında Türkçe'ye çevrilenler de var.

1-John Buchan'ın "The Thirty Nine Steps" adlı kitabı "Otuz Dokuz Basamak" adıyla Türkçeleştirildi.

2-John Le Carre'nin "The Spy Who Came In From The Cold" adlı kitabı da Türkiye'de "Soğuktan Gelen Casus" adıyla yayınlandı

3-Listenin üçüncü sırasında Robert Ludlum'un "The Bourne Ultimatum" adlı kitabı bulunuyor.

4-William Boyd'un "Huzursuz" diye Türkçeleştirilen "Restless" adlı kitabı da listede.

5-Listede yer alan "The Riddle of the Sands" adlı kitabın Türkçesi bulunmuyor. Kitabı Erskine Childers kaleme almıştı.

6-Joseph Conrad'ın "The Secret Agent" adlı kitabı "Gizli Ajan" adıyla Türkçeleştirildi. Bu kitap da Independent'ın listesinde var.

7-Ian Fleming'in kaleme aldığı Bond serisinin "Rusya'dan Sevgilerle" adlı kitabı Türkçeleştirilmedi. Fakat kitaptan beyazperdeye aynı adla uyarlanan film ise vizyona girdi.

8-Gilbert Keith Chesterton'un "The Man Who Was Thursday" adlı kitabını Türkiye'de "Bay Perşembe" adıyla yayınlanmış

9-Eric Ambler'in "Epitaph for a Spy" adlı kitabında Macar asıllı bir yabancı dil öğretmenin Paris'e taşındıktan sonra kendini faşist casuslar arasında bulmasıyla gelişen olaylar anlatılıyor.

10-Jeffery Deaver'ın "Yeni James Bond" olarak anılan "Carte Blanche" adlı romanı Türkçeleştirilmedi. Fakat yazarı "Kemik Koleksiyoncusu" adlı eserinden hatırlayacaksınız.

Not:Hürriyet edebiyattan alınmıştır.

hennessy

Güneşim seni kızdırayımmı elimde bir kitap ki sorma :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Sevgili Güneş,
   Sanırım hem Bond'u pek bilmiyorsun hem de forumu takip etmiyorsum.  :) ;) ;D
    Rusya'dan sevgilerle ülkemizde yayınlandı.
   Buralara bir bak istersen.  :)
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,4315.msg42876.html#msg42876
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3983.0.html

hennessy

darkwood

Güneş hadi Bond'u bilmiyorsun, SAS'ı da mı takip etmedin. ;D

Darkwood Sakinleri..

hanac

kalidor

Rusya'dan Sevgiler babamın kütüphanesinde vardı diye hatırlıyordum ki  google'dan bakınca da hemen çıktı zaten. Hürriyet Sanat çalışanları internetten bir haber bulup Türkçe'ye çeviriyorlar, onu da doğru dürüst araştırmadan yayınlıyorlar. Türkiye'de haberciliğin durumu.

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Ayrıca konu ile ilgili gözükmesede kitaplığımın en değerli parçası içinde casusluk tarihi ile gene çok güzel konular var

hennessy

bu kitabı atlamayın

İzmirli Dimitrios'a Bir Tabut  Eric Ambler

Bir İngiliz üniversitesinde öğretim üyesi olan Latimer, aynı zamanda başarılı bir polisiye roman yazarıdır. Romanlarına ara verdiği ve rahatsız olduğu bir dönemde değişik bir yer görmek amacıyla İstanbul'a gelir. Bir rastlantı sonucu tanıştığı Albay Hakkı'dan, Dimitrios adında uluslararası bir suçlunun öyküsünü dinleyince konuyla ilgilenir. Albay Hakkı, Dimitrios'un öldüğünü, cesedinin Boğaz'ın sularından çıkarıldığını, adının İzmir'den Paris'e kadar bütün polis kayıtlarından silindiğini söyler. Latimer'in, Dimitrios'un polisteki kayıtlannda bulduğu boşluklar onun merakını kamçılayınca, eline, gerçek yaşama dayanan bir roman yazmak için fırsat geçtiğini düşünür. Araştırmalarına İzmir'de başlayan Latimer, hem katil, hem de suikastçı, şantajcı, casus ve uyuşturucu kaçakçısı olan Dimitrios'un yaşamının karanlık yönlerini bulmaya çalışır. Oysa gerçek, hiç de Albay Hakkı'nın anlattığı gibi değildir.

Eric Ambler'in 1939 yılında yazdığı bu roman, İkinci Dünya Savaşı öncesi Türkiye'sinde egemen olan bulanık havayı olağanüstü bir gerçekçilikle resmediyor. Bir yandan Pera'nın pırıltılı gece hayatı ve otelleri, öte yandan karanlık yeraltı dünyası, İstanbul'un kozmopolit halkı, ayrıntılı olarak tanıtılıyor. Dimitrios'un Maskesi, bir gerilim öyküsünü işlemekle birlikte, günümüzde de bir barut fıçısı olmaktan çıkamamış Balkan ülkeleri hakkında bugüne dek yazılmış en ilginç romanlardan biri.

tommikser

Demin Newsroom dizisini izledim.Sizi yalancı çıkaracak argümanım yok valla.Siteyi okumakla beraber hatırlayamadım.Yalnız hürriyet'teki kafasızlar nasıl böyle hata yapmışlar anlamadım.Hiç araştırmamışlar desenize.Yani birde Türkiye'nin en büyük gazetesi.Newsroom izlesinlerde haberciliği öğrensiler.

Murat abi akşam akşam beni gıcık ettin ya helal olsun ;D ;D ;D

Mister NO

Alıntı yapılan: gunessemerci - 21 Ekim, 2012, 21:24:13

7-Ian Fleming'in kaleme aldığı Bond serisinin "Rusya'dan Sevgilerle" adlı kitabı Türkçeleştirilmedi. Fakat kitaptan beyazperdeye aynı adla uyarlanan film ise vizyona girdi.

Bu kitap Türkçe olarak yayınlanmıştı. Hem de en az 2 kere. İlki Başak Yayınevi, ikincisi TAY yayınları tarafından  :)

hennessy

10-Jeffery Deaver'ın "Yeni James Bond" olarak anılan "Carte Blanche" adlı romanı Türkçeleştirilmedi. Fakat yazarı "Kemik Koleksiyoncusu" adlı eserinden hatırlayacaksınız.

Tam Yetki ismi ile yayınlanmış alıp arşive koyup okuyacağım...

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=WZ3JHLA2YY7YY73VFDH1&searchstring=Jeffery%20Deaver