Spider-Man’de Neler Oluyor?

Başlatan hennessy, 23 Ekim, 2012, 22:46:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Bildiğiniz gibi Spider-Man sitemizin biraz dışında kalan, hatta sitemizle kısıtlamayalım, çizgi roman dünyası tarafından biraz bilinçli olarak dışlanmaya başlanan bir karakter. Sayı İncelemeleri bölümündeki tek Spider-Man incelememizde de anlattığımız "Brand New Day" vakası nedeniyle pek çok hayranını sinirlendiren Spider-Man dergilerinde, son derece önemli değişiklikler olmakta.Bu yazıda, Spider-Man gibi önemli bir karakteri sitenin dışında bırakmak istemediğim için, fazla detaya girmeden "Spider-Men", "Amazing Spider-Man # 700" ve "Superior Spider-Man" hakkında bazı bilgiler ve yorumlar paylaşacağım.Önce Spider-Men ile başlayalım. İsminden de ("Örümcek Adamlar") anlaşılabileceği gibi, Spider-Men serisi Marvel'ın iki Örümcek Adam karakterini, asıl Marvel Evreni'nin Spider-Man'i Peter Parker ile, Ultimate Evreni'nin Miles Morales'ini bir araya getirdiği, beş sayılık bir seriydi.Ultimate Evreni'ni takip etmeyen okuyuclarımız için hemen açıklayalım, Ultimate Evreni'nde de asıl Spider-Man, tıpkı Marvel Evreni'ndeki gibi Peter Parker'dı. Fakat, Peter Parker bu evrende öldürülmüş, ve benzer örümcek güçlerine sahip olan, Latin Amerikalı Miles Morales yeni Spider-Man olarak tanıtılmıştı. Her ne kadar "iki evrendeki iki Örümcek Adam'ı bir araya getirme fikri" alıştığımız Marvel saçmalıklarından biri gibi dursa ve tam olarak öyle olmadığını da iddia etmek mümkün değilse de, ben okurken bu serinin aslında çok da kötü olmadığını düşündüm.

Neden?

Çünkü Brian Michael Bendis, seriyi tam da "Ben olsam aynısını yapardım." diyebileceğim bir şekilde kurgulamıştı. "İki Spider-Man'im var, haydi onları hoplatıp zıplatarak bir grup süper kötü dövdüreyim, şakalar espriler havada uçuşsun" gibi "nasıl olsa satacak" basit bir hikaye kurgusu yapmak yerine, Bendis seriyi Ultimate Evreni'nde Peter Parker'ın ölmüş olması temeline dayandırmış, asıl evrenden gelen daha yaşlı, daha olgun Peter ile, Ultimate Evreni'ndeki May'i, Mary Jane'i ve Gwen'i bir araya getirmiş ve daha diyaloğa dayalı, daha hüzünlü, daha anlamlı bir hikaye ortaya çıkarmıştı.

Asıl Peter Parker'ın Ultimate Evreni'ne ziyaretinin bir başka pozitif sonucu ise, "Spider-Man" olmaya başladığı günden beri, Spider-Man olmakla Peter Parker'ın mirasını mı devam ettirdiği, yoksa sadece Peter'ın anısına saygısızlık mı yaptığı konusunda kafasında ciddi karışıklıklar olan Miles Morales'in, gerçek ve canlı Peter'ın onayını alması olmuştu.Bu nedenlerle, eğer Ultimate Evreni'ndeki Spider-Man'e ve Miles Morales'e karşı bir ilgi duyuyorsanız, Spider-Men serisi fena değil diyebilirim.

Hikaye hakkında konuşmayı burada bırakıyorum, fakat Spider-Men serisindeki önemli bir gelişmeyi atlamayayım. Bu serinin son sayısında, Peter Parker ana Marvel Evreni'ne dönmeyi başarıyor, ve macera da bu şekilde sonlanıyordu. Spider-Men serisi sırasında yaşadıklarını düşünen Peter, "Vay be, demek Miles Morales ha... Acaba bizim evrende de bir Miles Morales var mdır?" şeklinde bir fikre kapılıyor, ve daha sonra bunu yarım yamalak öğrenmek amacıyla, "Miles Morales" ismini Google'da aratıyordu. Serinin son panellerini oluşturan bu noktada ise, Peter'ın bulduğu sonuçlar karşısında şaşkına düştüğünü görüyor, fakat onu bu kadar şaşırtanın ne olduğunu göremeden serinin sonlanmasına tanık oluyorduk.

Bu nokta da yazının gerisi için aklınızda bulunsun.

Spider-Men serisi kısaca böyle. Spider-Men haricinde, son dönemde Spider-Man dergilerini sarsan asıl olay şu: Bildiğiniz ve sitemizde de iki yazıyla açıklamaya çalıştığımız gibi, Marvel Avengers vs. X-Men sonrasında Marvel NOW! isimli bir döneme giriyor. Pek çok derginin sıfırlanıp birinci sayıdan başlayacağı bu dönemden nasibini alacak dergilerden biri de Amazing Spider-Man olacak.Amazing Spider-Man'ı, diğer dergilerden ayıran temel nokta ise şu: Amazing Spider-Man'in son sayısı, serinin tam 700. sayısı olacak.

Peki bundan sonra ne olacak?

Marvel ve Spider-Man yazarı Dan Slott, Amazing Spider-Man # 700 ve sonrası için yaptıkları planları bir sır gibi saklamaya devam ediyor. Fakat, şu ana kadar bildiğimiz bazı şeyler var.Birincisi, Amazing Spider-Man serisi 700. sayıyla noktalandıktan sonra, yeniden birinci sayıdan başlamayacak. Birinci sayıdan başlayacak yeni derginin adı, Superior Spider-Man olacak. Yazar Dan Slott, serinin sonunda Peter Parker'ın başına öyle şok edici, öyle önemli bir olay geleceğini iddia ediyor ki, bir süre saklanması falan gerekeceğini düşünüyor. Bunun ne kadarı doğru, ne kadarı ilgi çekmek için yapılmış abartılı bir açıklama bilemiyoruz ama, Slott'un 700. sayısındaki hikayede Doctor Octopus'un önemli rol oynaması bekleniyor.Spider-Man'i son yıllarda takip eden arkadaşlar bilecektir, Doc Ock uzun süredir hasta ve aciz bir haldeydi, ve ölüyordu. Bu macera da, çizgi roman dağıtıcısı Diamond'un tanıtımında Doc Ock'un "son intikamı" olarak tanımlanıyor.

Gelelim işin ilginç kısımlarına. Aralık ayında çıkacak Spider-Man # 700'de, muhtemelen Spider-Man'ın ölümünü görmeyeceğiz. Fakat, yazar Dan Slott, Superior Spider-Man'deki ana karakterin, yani Spider-Man'ın, Peter Parker olmayacağını açıkladı!

Slott'a göre, Superior Spider-Man, daha karanlık, daha agresif, daha farklı bir Spider-Man karakterini konu alacak. Daha farklı bir kostüm tasarımıyla karışımıza çıkacak Spider-Man, aynı zamanda Mary Jane ile de birlikte olacak!Slott, Spider-Man Peter Parker olmayacak derken, Peter'ın hala serinin bir parçası olup olmayacağı sorusunun ucunu açık bırakıyor. Kendisinin ite kaka yaptığı açıklamalardan, benim anladığım, Peter'ın yeni Spider-Man'a bir akıl hocası olarak seride gözükebileceği yönünde.

Burada tabi karşımıza pek çok soru çıkıyor.

Peter, ASM # 700'de nasıl bir olay (veya olaylar) yaşayacak da Spider-Man olmayı bırakacak (veya bırakmak zorunda kalacak)?

Yeni Spider-Man kim olabilir? Kendi serisinde Scarlet Spider olarak gözüken Kaine mi? Spider-Man'ın yeni sidekick'i Alpha mı? Spider-Men'deki Miles Morales şaşkınlığı buraya bağlanabilir mi? Yoksa Miguel O'Hara ya da Ben Reilly gibi daha uç fikirler mümkün mü? Ya da, Dan Slott mecazi mi konuşuyor? "Spider-Man Peter Parker olmayacak" derken kastettiği, Peter'ın inanılmaz bir karakter değişimi geçirip, bizim bildiğimiz Peter Parker olmaması olabilir mi?

Bunlar, Aralık ve Ocak aylarında cevabını alacağımız sorular.

Alıntı : altevren.net bu güzel yazısından dolayı teşekkür ederiz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Acaba Peter batman de olduğu gibi Bruce gibi yeni bir eleman a yerini bırakıp geriden mi yönetecek olayları göreceğiz.

rumar80

Murat sen hangi Batman'i okuyorsun?
  En son Bruce hala Batman'di.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 23 Ekim, 2012, 23:01:09
  Murat sen hangi Batman'i okuyorsun?
  En son Bruce hala Batman'di.

Umar abi batman tabiki son sayıda Bruce :) ben örnek gösterdim. Örnek : batman beyond gibi demek istedim

s.b

Ya arkadaş Peter Spider man, Spider man'da Peter olmayacaksa o nasıl bir Spider man çizgiromanıdır? Olur mu hiç öyle saçmasapan şey?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

Alıntı yapılan: s.b - 23 Ekim, 2012, 23:13:11
Ya arkadaş Peter Spider man, Spider man'da Peter olmayacaksa o nasıl bir Spider man çizgiromanıdır? Olur mu hiç öyle saçmasapan şey?

Bu sözden sonrası laf-ı güzaf'tır.
  Bu kadar iyi özetlenir. Klavyene sağlık abi.