ALTIN MADALYON ÇİZGİROMAN SEVDALILARI FORUMU

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Gönderen Konu: Diabolik 50 yaşında  (Okunma sayısı 1763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

  • Satko
  • Bölüm Yöneticisi
  • Çizgi Roman Sevdalısı
  • *****
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • İleti: 1,888
Diabolik 50 yaşında
« : 10 Kasım, 2012, 21:44:52 »

Diabolik, 50. yaşını Milano Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde “Cinquant’anni vissuti diabolicamente/ Şeytanca Yaşanan 50 Yıl” başlıklı bir sergiyle kutluyor. Angela ve Luciana Giussani’nin yaratıcısı olduğu bu çizgi karakterin yaşam öyküsü, 1962 yılında Milano’da başlıyor.Angela Giussani (1922). Kızkardeşi Luciana ona sonradan katılacaktır. Diabolik, Giussani’nin, tren yolcularını hedefleyerek onlara treni beklerken ve yolculuk ederken kolayca okuyabilecekleri, çanta ya da ceplerinde kolayca taşıyabilecekleri bir çizgi roman yayımlama düşüncesinden doğar. Angela’nın potansiyel okur eğilimlerini araştırmak üzere yaptırdığı bir ankette daha çok gizemli hikayelerin ilgi gördüğü anlaşılır. Trende bırakılmış bir Fantomas romanı da bu bilgiyi destekler niteliktedir; böylece ana hatları netleşen Diabolik, 1962’de 12 x 17 cm ölçülerinde yayımlanır.
 
Kitabın ana kahramanı karakter olarak Fantoma’dan, tip olarak aktör Robert Taylor’dan esinlenilerek yaratılan Diabolik adlı usta bir hırsızdır.“İl Re del Terrore” başlıklı ilk Diabolik çizgi romanı, Milano’da ekonominin altın çağını yaşadığı 1 Kasım 1962’de okurlara ulaştı. Yetişkin bir okuyucu grubunu hedefleyen Angela ve Luciana, bayilerdeki çizgi roman kahramanlarından farklı bir karakter tasarlıyordu. Giussaniler’in düşlerinde çizdikleri Diabolik, sert mizaçlı, acımasız bir soyguncuydu. Ancak giriştiği maceralarda hep o yeniyordu. “İl Re del Terrore” başlıklı ilk çizgi romanda kız arkadaşı Elizabeth Gay’dı. Serinin üçüncü kitabında Eva Kant’la tanıştı Diabolik. Kant, Diabolik’in hem yaşam arkadaşı hem de giriştikleri soygunlarda ortağı oldu.

Diabolik bir yetimdir ve bütün suç yöntemlerini öğrendiği bir çetenin saklanma yeri olan bir adada yetişmiştir. Çetenin liderini de kendisi öldürmüştür. Diabolik'in asıl ismi seride hiç geçmez. İsmini yetiştiği adadaki kara bir panterden almıştır.

Diabolik daima siyah bir 1961 model Jaguar E sürer. Tip olarak Amerikalı aktör Robert Taylor'dan esinlenmiştir. Genellikle tüm vücudunu kaplayaıp sadece gözlerini açıkta bırakan siyah bir tayt giyer.
Diabolik ateşli silah kullanmaz. Ana silahları mithiş bir ustalıkla kullandığı hançerler ve bayıltıcı içeren küçük bir ok silahıdır.

Eva ise beyaz bir Jaguar kullanır ve genellikle işe çıkarken belirli bir maske ve kıyafeti yoktur. Hikayeler hayali Clerville'de geçer.

Diabolik’in ana düşmanı sadece soyadıyla tanınan, görev aşığı ve her zaman Diabolik'in numaralarıyla yenilgiye uğrayan müfettiş Ginko'dur. Hikayedeki bir diğer sabit karakter de Ginko'nun nişanlısı Altea'dır.
Diabolik ilk olarak 1 Kasım 1962'de "Dehşetin Kralı" ismiyle yayınına başlamıştır. 1997'den beri daha kompleks hikayeler içeren yıllık maceralar çıkmıştır. Giussani kızkardeşler 1980lere kadar hikayelerin çoğunu yazmışlardır ancak daha sonra Patricia Martinelli ile başlayarak diğer yazarlara devretmişlerdir. Çizimlerin çoğu 1969'dan beri Diabolik'i çizen Sergio Zaniboni tarafından yapılmıştır (şu anda Giorgio Montorio ile birlikte çizmekte). Seride çalışan diğer çizerler arasında Brenno Fiumali, Franco Paludetti, Enzo Facciolo ve Lino Jeva vardır.

Polisiye ve suç türünde bir İtalyan klasiği sayılan Diabolik  Türkiye'de daha önce Fantoma ve Kara Şeytan isimleriyle yayınlanmıştı.Gerekli Şeyler yayıncılıktan 5 sayı çıkabilen seri türkiyedeki macerasını bir kez daha noktalamış oldu..

Diabolik, 1962 yılından bu yana her ay hiçbir yerde yayımlanmayan yeni bir öyküyle bayilerde okurlarına ulaşmaya devam ediyor. Milano Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde, 50. yasını kutlayan Diabolik için düzenlenen sergi, 10-21 kasım tarihleri arasında ziyarete açık kalacak.
Kayıtlı
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !