Hombre - Oğlak

Başlatan haysat, 20 Kasım, 2012, 20:17:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Az önce Hombre'yi okudum. Anladım ki okumadan önce ona haksızlık etmişim. Kitabın çizimleri mükemmel. Maceralar bu kadar kısa olmasaydı onlara da mükemmel derdim. Ama ne yazık ki 16, 17, 18 sayfalık maceralar pek yeterli değil. Ancak maceraların kısa sürmesine mukabil çok hızlı olayların içine dalabiliyorsunuz ve hararet hiç düşmüyor. Kitabı tek bir macera olarakta kabul edebilirsiniz aslında. Ben ikinci sayısının da yayınlanmasını bekliyorum. Ama lütfen siyah beyaz olsun.
Yeni çizgiromanlar sunmaya devam edilmesi dileğiyle. Kalın sağlıcakla.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Bu seri bi kitapmı yoksa birkaç sayı sürüp bitiyormu... ???

s.b

1. MACERA

2. MACERA

3. MACERA

4. MACERA

5. MACERA

Sıcağı sıcağına 2. sayıyı bekliyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Mister NO

Hombre baskı kalitesi ve çizimleri ile dikkat çekiyor.

Hikayeler ise birbirleriyle bağlantılı. Ancak çok kısa ve basit senaryolar söz konusu. Çok büyük bir beklentiye girmeden okuyabilirsiniz. Okumayan da fazla bir şey kaybetmez.

Yazarı Peter Wiechmann'ın kendi yazarlık gelişimini anlattığı bir yazı da ilgi çekici. Öğreniyoruz ki Karl May yazarımızın şekillenmesinde kitapları ile yardımcı olmuş.

Bir de içinde döneme ait anlatılar, resimler fotoğraflar var.

Dönem fotoğrafları ve resimleri belgesel niteliğinde. Bu bölümleri çok beğendim. Ne var ki altlarına yazılan yazılar neden bu kadar küçük yazılmış anlayabilmiş değilim.

darkwood

Hombre'nin boyut, çizim ve hikaye aralarındaki görselliklerini bende beğendim, yine kısa hikayeleride kendini okutturuyor.Baskı rengi siyah olsaydı bir parça daha keyifli olabilirdi diye düşünüyorum.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Alıntı yapılan: darkwood - 12 Ocak, 2013, 19:46:02
Hombre'nin boyut, çizim ve hikaye aralarındaki görselliklerini bende beğendim, yine kısa hikayeleride kendini okutturuyor.Baskı rengi siyah olsaydı bir parça daha keyifli olabilirdi diye düşünüyorum.
Baskı için niye bu rengi şeçtiler ki tamam orjineli mor ama illa bizde garip bir renk seçmek zorunda değildik yani... :-\ :o :D

V

Çizimler çok iyiydi, kısa öyküler balon malesef.Belgesel kısımları sevdim.Baskı kalitesi iyi ama çeviri kötü bile diyemiyorum,çok kötü..
"İstemem,eksik olsun.."

memospinoz

1. MACERA

Suçsuz bir suçlu (ne dedim ben?) Hombre ve onu yakalamak isteyen bir Pinkerton ajanı. Hikaye daha derinlikli işlenebilecekken hemen bitiyor.

2. MACERA

Hombre eski dostlarının kızını kurtarmaya çalışır. Bu arada kızın yavuklusu olduğunu öğrenir, bağrına taş basar. (acaba ?)

3. MACERA

Hikayenin adından belli yani ne diyeyim, twist yapamazsın zaten bu isimle.  ::)

4. MACERA

Altına Hücum dönemini anlatmaya çalışıp başaramayan bir hikaye.

5. MACERA

Son macera da bir öncekiyle benzer, altın hırsı ve iç savaş bitimindeki askerlerin kanunsuzlukları ile ilgili. Yine havada kalan kısa bir hikaye.

Böylece 1. cilt bitiyor. 2. cildin gelmemesi isabet olmuş.
V'nin dediği gibi çeviride birçok sıkıntı mevcut. Belgesel kısımlar ise çizgi hikayelerden daha iyi, iyi ki araya onları katmışlar.
Çizimler çok iyi ama hikayeler hem aşırı kısa hem de yavan olunca okumasanız da olur bir çizgi roman ortaya çıkmış.

memospinoz