Flaneur Comics'den Robert Crumb İmzalı Çizgi Romanlar Geliyor

Başlatan ümitkr, 28 Kasım, 2012, 10:33:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Çizgi roman dünyamıza Reinhard Kleist'ın "Cash"i ve Gibrat'ın "Erteleyiş" adlı eserlerini kazandırarak giren Flaneur Comics şimdi çizgi roman dünyasını derinden etkilemiş olan büyük usta Robert Crumb'un efsanevi "Fritz The Cat"iyle "Mr. Natural"ını baskıya hazırlıyor.

Ancak yayınevi bu sefer bir de sürpriz hazırlamış durumda: Robert Crumb imzalı edisyonlar!
Şu anda internette Crumb imzası 80 $'dan satışa sunulurken Flaneur Comics'in etiket fiyatı kestirilemiyor ancak imzalanacak özel baskıların ustanın eline ulaştığı gelen haberler arasında.
Buradan tüm çizgi roman okurlarına duyurmuş olalım.

Fritz The Cat

Fritz the Cat, Robert Crumb'ın çocukken kendi kedisinden yola çıkarak hazırladığı "ev yapımı" çizgi romanlardan esinlenerek yarattığı çizgi romanın adıdır. 1965 yılında başlayan ve 1972 yılında sona eren çizgi roman dizisi ilk kez Help! ve Cavalier dergilerinde yayınlandı. Bu eser underground comix ekolünün de en önemli eserleri arasındadır.
1972 yılında çizgi filme uyarlanan yapıtın yönetmeni Ralph Bakshi'dir.

Burada metin Kıvanç Sunar tarafından düzeltilmiştir. Aceleyle yazarken okumadığım detaylar olmuş. Teşekkür ediyorum. Aklınıza sağlık.

"1972 yılında çizgi filme uyarlanan yapıtın yönetmeni Ralph Bakshi'dir. Crumb ve Bakshi karakteri 1974 yılında The Nine Lives of Fritz the Cat adlı ikinci bir çizgi filme uyarlamışlardır."

Yukarıdaki yazınıza istinaden nacizane bir hatırlatma yapmak gerekirse;
Crumb Bakshi'nin Fritz the Cat'i animasyona uyarlama projesi başta hoşuna gitse de , daha sonra Bakshi bu işi Crumb'ın onayı olmadan çekmiş ve satışa çıkarmıştır telifini de o aralar ayrılma noktasında olan eski karısı Dana'nın avukatı aracılığıyla elde etmiştir.Tüm röportajlarında Crumb'ın o filmi sevmediğini, tasvip etmediğini okuyabilirsiniz ayrıca sırf bu yüzden Fritz'i 1972 yılındaki bir macerasında kız arkadaşlarından biri tarafından öldürmüştür.
Kaynak Wikipedia;
"Crumb ended the strip in 1972 due to disagreements with the filmmakers. He published a story in which Fritz was murdered by an ex-girlfriend. A second animated film, The Nine Lives of Fritz the Cat, was produced in 1974 without the involvement of either Bakshi or Crumb."
Bir röportajından;
"But when it came down to vision and content, [Bakshi] just didn't have any original ideas. As soon as he strayed away from my story, Bakshi's movie fell apart. Ultimately, he was just another one of those media jockeys trying to cash in on the hippy culture without actually being a part of it."
Kaynak:

The R. Crumb Handbook" R, Crumb and Peter Poplaski. MQ Publications 2005 ISBN: 1-84072-716-0

Mr. Natural

Mr. Natural (gerçek adı Fred Natural), 1960s counterculture (karşı kültür hareketi) ve underground comix sanatçısı Robert Crumb'un 1967 yılında ilk kez Yarrowstalks adlı dergide yayınlanmış olan karakteridir. Kişisel fikrim "Crumb Nasrettin Hocamızı Hippi olarak yorumlasaydı işte ortaya bu çıkardı" oldu

yunusmeyra

az önce "grafik kanon" kitaplarının bütçemizde yaratacağı deliği hesaplarken "crumb" duyuruları gelmeye başladı..sırf çizgi romanlar için "ihtiyaç kredisi" almak lazım..  ;D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hennessy

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 28 Kasım, 2012, 10:43:44
az önce "grafik kanon" kitaplarının bütçemizde yaratacağı deliği hesaplarken "crumb" duyuruları gelmeye başladı..sırf çizgi romanlar için "ihtiyaç kredisi" almak lazım..  ;D

Aynen katılıyor ve Servet'imi tebrik ediyor ve merak ile bekliiyoruz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Zen

Yanlış anlaşılmaları engellemek adına; Öncelikle R. Crumb bütün basılanları imzalamayacak, işin tamamı 777 kopya ve sertifikalı sadece ilk 50 adetin sertifikasında Crumb'ın ıslak imzası olacak (bu arada sertifika dediğim bizzat Crumb tarafından belirlenecek bir çizim, Ümit'in bahsettiği gönderimler bunlar). Sonuçta ıslak imzalı olan ile olmayanın fiyatları tabiiki farklı olacak (yine bir antre parantez gireyim Crumb'ın ıslak imzalı çizimleri Ümit'in dediği gibi 80$ civarında değil aşağı yukarı 300$'dan başlıyor yanlış anlaşılmasın). Kısaca Fritz 777 kopya limitli ve ilk 50 kopya ıslak imzalı.
-Neden herşeyin siyah senin?
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...

hennessy

Alıntı yapılan: Zen - 29 Kasım, 2012, 09:32:56
Yanlış anlaşılmaları engellemek adına; Öncelikle R. Crumb bütün basılanları imzalamayacak, işin tamamı 777 kopya ve sertifikalı sadece ilk 50 adetin sertifikasında Crumb'ın ıslak imzası olacak (bu arada sertifika dediğim bizzat Crumb tarafından belirlenecek bir çizim, Ümit'in bahsettiği gönderimler bunlar). Sonuçta ıslak imzalı olan ile olmayanın fiyatları tabiiki farklı olacak (yine bir antre parantez gireyim Crumb'ın ıslak imzalı çizimleri Ümit'in dediği gibi 80$ civarında değil aşağı yukarı 300$'dan başlıyor yanlış anlaşılmasın). Kısaca Fritz 777 kopya limitli ve ilk 50 kopya ıslak imzalı.

Islak imzalı olan için fiyat bellimi?

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Zen

Alıntı yapılan: hennessy - 29 Kasım, 2012, 09:41:37
Islak imzalı olan için fiyat bellimi?

Bu konuda Servet gerekli açıklamayı yapacaktır diye düşünüyorum ama hele bir yayın çıksın önce : ;)
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...

ümitkr

Alıntı yapılan: Zen - 29 Kasım, 2012, 10:58:42
Bu konuda Servet gerekli açıklamayı yapacaktır diye düşünüyorum ama hele bir yayın çıksın önce : ;)

Aykut çok bilmişi, bittin oğlum sen, yakalamaz mıyım ben seni Kadıköy'de... Sahi ne yapıyorsun bu Cumartesi, saati belli değil ama ben oralarda olacağım, buluşalım...

Not -"Özel baskı" derken sınırlı demeye çalışmıştım ama o anlam çıkmıyormuş bir daha okuyunca fark ettim. Teknik destek için teşekkür eder bir sonraki haberde detaylandıracağım şeyleri ortalığa saçtığın için tebrik ederim.  :-* Haberleri bazen aşamalara bölüp, defalarca yayınlama ve gündemde tutma politikası güdüyorum...dum... öyle işte  ;)

Zen

Alıntı yapılan: ümitkr - 29 Kasım, 2012, 11:05:01
Aykut çok bilmişi, bittin oğlum sen, yakalamaz mıyım ben seni Kadıköy'de... Sahi ne yapıyorsun bu Cumartesi, saati belli değil ama ben oralarda olacağım, buluşalım...

Not -"Özel baskı" derken sınırlı demeye çalışmıştım ama o anlam çıkmıyormuş bir daha okuyunca fark ettim. Teknik destek için teşekkür eder bir sonraki haberde detaylandıracağım şeyleri ortalığa saçtığın için tebrik ederim.  :-* Haberleri bazen aşamalara bölüp, defalarca yayınlama ve gündemde tutma politikası güdüyorum...dum... öyle işte  ;)

Hay bin kunduz diyesim var.  ;D

Gambit

hennessy

Alıntı yapılan: Gambit - 20 Mart, 2013, 19:56:13
saniyorum 150 TL islam imzalilar

Evet Facebook sayfasında bir yazsında gördüm 150 TL olacak

hanac

Twitter duyurusu

R. Crumb'ın efsanevi karakteri Fritz the Cat @flaneurcomics ten yakında...

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR