2012 Aralık Ayı Ödüllü Yarışması - Ayılı Adam / Eksi Seksen

Başlatan hanac, 02 Aralık, 2012, 21:46:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Dışarıda yağan lapa lapa kar'ı görünce aklıma nedense birden ayılı adam macerası geldi.
Ödülü kapmak için ay sonuna az kaldı, kitabı okumayan ve yorum yapmayan arkadaşlara duyurulur.  8)
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Hikayede hem cami hemde kilise varsa ve para birimi liraysa orası Bütün medeniyetlerin birleşme yeri olan Hatay Antakya ili olabilir... 8) :P :D

haysat

Alıntı yapılan: ercoktay - 20 Aralık, 2012, 08:56:01
Sonunda ben de Ayılı adamı okuyabildim. Ben çizimleri ve konusunu beğendim. Bazı yerlerde çelişkileri de vardı, kafama oturtamadığım yerlerde. Ama genel olarak üzerine çok emek verilmiş, çizimlerin çok kaliteli olduğu bir çizgi roman.

İlk olarak konusu ve konsepti çok güzel düşünülmüş. Ama yinede kafamda soru işareti yaratanlardan biri mesela hikayenin geçtiği mekanın yeri. Türkiye'de geçtiğini tahmin ediyorum. Mesela bir karede hem cami hem de kilise yıkıntısı var ve para olarak lira geçiyor. Fakat karakterlerin adlarından sadece biri Türk adı. Bu hikayede yan karakter olan ayı da fazla aksiyona katılmıyor. Acaba başka ayılı adam hikayeleri de var mıdır?

Bazı mantık hataları da dikkat çekiyor. Mesela insanlar -80 derecede yüzleri açık olarak geziyorlar. ya da 1.5 derece olan bir suya kıyafetsiz dalıyorlar gibi.

Olsun sanki bu tür hatalar diğer yabancı yayınlarda yok gibi yazıyorum. Pöh.

Ben beğendim. Herkesin bir göz atmasını tavsiye ederim. Kitabın sonundaki Yalçın Didman hayat hikayesi bölümü de muhteşem olmuş. Baskısı filan dört dörtlük bir kitap. Zaten Rodeo'nun eleştirmeyeceğiz tek yanı kitaplarındaki baskı kalitesi.

Bende Ercoktay arkadaşım tüm söylediklerine katılıyorum.
Daha öncede almayı düşündüğüm ama fiyatından dolayı hep ertelediğim bir yayındı Altın madalyon sayesinde edinmiş ve okumuş oldum.

Bir kere Türk bir çizer tarafından çizilip yazıldığı için benden artı puan ( keşke Yalçın Didman'ın başka eserleride yayınlansa) Böylesine güzel işler üreten bir insanın mutlaka hazırda yayınlanmayı bekleyen başka eserleri vardır.

Ayılı Adam (Eksi Seksen ) isimli macera  Yalçın Didman'ın anlatımı ve çizimleri ile güzel bir albüm olmuş, Ben beğendim.

Bende yan karekter olan ayı'nın fazla gözükmemesine üzüldüm sanki ansızın ön plana çıkacak gibi duruyor.

Yer mekan o kadar önemli değil ama karekterlerin yabancı isimlerle anlatılması beni rahatsız etti,neden kendi kahramanımızı kendi insanımızı kullanmayızki,yabancı sempatizanlığı olmuş ve beni oldukça üzdü.

Yinede severek ve beğenerek okuduğum bir kitap oldu emeği geçenlere teşekkürler.

Yalçın Didman'ın hayat hikayesinin anlatıldığı bölüm gerçekten güzel olmuş.
Hıpır dergisinin içinde yayınlanan ve büyük bir keyifle okuduğum bir hikeye vardı aslında bir albümde ondan çıkarmış neden yayınlamamışlarki.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Yalçın Didman'ın yazdığı ve çizdiği diğer hikayenin adı "Nemrut Güneşi" idi.

Önce "Joker" dergisinde yayınlanmış ama yarım kalmıştı,sonra ise "Hpr Maymun" mizah dergisinin orta sayfasında yayınlanmış sonlara doğru dergi boyutlarında yayınlanan sayfalar küçültülerek macerayı bitirmeye çalışmışlardı "bittimi hatırlamıyorum" ama güzel bir macera idi.

haysat

Alıntı yapılan: haysat - 21 Aralık, 2012, 17:06:01

Önce "Joker" dergisinde yayınlanmış ama yarım kalmıştı,sonra ise "Hpr Maymun" mizah dergisinin orta sayfasında yayınlanmış sonlara doğru dergi boyutlarında yayınlanan sayfalar küçültülerek macerayı bitirmeye çalışmışlardı "bittimi hatırlamıyorum" ama güzel bir macera idi.

Didman, ilk olarak 17 Kasım 1994 tarihinde Hıbır dergisinin 24. sayısında yayına başlayan Nemrut Güneşi adlı realistik bir çizgiroman daha hazırlamıştır. İki bölümden oluşan bu macera 31 Ağustos 1995 tarihli Hıbır'ın 65. sayısında 98 sayfada tamamlanmıştır.

"Çizgi Diyarı"'ından alınmıştır.

darkwood

Alıntı yapılan: haysat - 21 Aralık, 2012, 17:06:01

Uzun zaman önce bu hikayeyi okuduğumu hatırlıyorum. Didman'in güzel hikayelerinden biriydi. Ayrı bir cilt yapıp yayınlasalar gerçekten güzel olur.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

İlk 50 sayfanın hissettirdikleri:

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2012/12/eksi-seksen.html

Sizinle, bir süredir kafamı meşgul eden bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bu düşünce aklıma sizin türünüzü sınıflandırmaya çalışırken geldi ve anladım ki sizler aslında memeliler sınıfına dahil değilsiniz. Bu gezegendeki tüm memeliler, yaşadıkları çevre ile içgüdüsel olarak bir denge kuruyorlar. Ama siz insanlar öyle değilsiniz. Bir bölgeye yerleşiyorsunuz ve çoğalıyorsunuz, tüm doğal kaynakları tüketene kadar çoğalıyorsunuz. Canlı kalabilmenizin tek yolu başka bir bölgeye yayılmak. Bu gezegende bu şekilde yaşamını sürdüren bir organizma daha var. Ne olduğunu biliyor musunuz? Virüsler. İnsanlar hastalıktır. Bu gezegenin kanserleri. Sizler vebasınız. Ve bizler de bunların ilacıyız...

İnsan ne kadar garip bir yaratık!

İnanılmaz adaptasyon yeteneğiyle hayran olunası...

İlk sevişmelerini yaşadığı, artık kar buz altındaki o koydan geçerken kahramanımızın ifadesindeki o rahatlıkta, sanki o günden bugüne çok şey oldu ama hiçbir şey olmadı akıcılığında hissettiriyor kendini bu durum. Oysa çok değil, olsa olsa üzerinden en fazla yirmi sene ve bir de buzul kıyamet geçmiş olmalı...

İnsan bir yandan da o doyumsuz hırsıyla dehşete düşüren bir yaratık...

Kıyametin bile sönümleyemediği bir açgözlülük ve sınır tanımayan bir bencillik! Doğanın yemek için öldürmek düsturunu gücünü ve iktidarını sürdürmek için yoketmeye eviren insan vahşeti! Daha fazla güç, daha fazla iktidar, daha fazla egemenlik, daha fazla para. Hepsi de ihtiyaç fazlası...

Refahı paylaşmak, paylaşırken çoğaltmak ne kadar uzak insana. Oysa o kıt kaynaklı buzul distopyada insanlığın, medeniyetin ayağa kalkması, yeniden yükselmesi için bir olmak şeklindeki mantığın yönergesi yine ve her zaman ütopik kalıyor...

Beni de bu hikayedeki distopya değil de bu imkansız ütopya daha fazla kavrıyor...

Aynen o beylik sözdeki gibi, hepimiz grinin tonlarıyız; kimimiz beyaza daha yakınız, kimimizse siyaha. Zaten bu kartela olmasaydı hikayeler de ortaya çıkmazdı herhalde. Hayat pek bir sıkıcı mı olurdu ne...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

yeryüzü

Türkiye çizgi roman tarihinde özel bir yere sahip olan "ayılı adam"ı
okuyan şanslı insanlardan biriyim.ilk sayfalarından itibaren heyecan dozu artarak
son sayfasına kadar adrenalinimizi düşürmeyen bu roman bana çöl yerine
buzullarda geçen iyi ve kötü adamlarıyla,vahşi hayatlarıyla unutulmaz "mad max" filmini hatırlatıp durdu.

hikaye bilim insanlarının rutin bir araştırma sırasında tesadüfen
insanların açlık sorununa çare olabilecek özel tohumlar bulmasıyla başlıyor.

roman son derece sürükleyici ve keyifli.Çizgiler,renklendirme çok güzel,bir ara da
"ken parker"i anımsattı.Kahramanımız "tilki", ken parker gibi değil,kendine özgü biri.

hayat şartları son derece zorlu olan gelecekteki bu zamanda kahramanımız
doğadan kendisine bir yol arkadaşı seçmiştir.

"şarkılar,hikayeler bir kere doğduktan sonra yaşamaya devam eder,her dinleyenin,
okuyanın,gözünde farklı mecralara akar" derler,derler miydi? neyse demiş olalım biz.
Yıllar önce akrebin gölgesi dergisinde tefrika edildiği dönemdeki karelerden çok
küçük bir kaç değişiklik var.Dergide "ecu" para birimi tercih edilmiş örneğin...
İnsanların her türlüsünü gördüğümüz,kurgusu,hikayesi doyurucu,
süprizlerle sık sık şaşırtmayı başararak bizi kendi atmosferine çeken
bu keyifli macera bodrum'da geçiyor bence diyelim ve iyi okumalar dileyerek bitirelim...

hanac

Bu ay kazanan "yeryüzü" arkadaşımız oldu.

Ocak ayı yarışmasında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

darkwood

Hayırlı olsun yeryüzü. Yeni yıl'ın ve altınmadalyon'un size şans getirmeye devam etsini temenni ederim.  ;)  :)  8)
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları