Şeytanlı Simpsons’a Ceza Kesildi

Başlatan ümitkr, 04 Aralık, 2012, 08:32:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

MELTEM ÖZGENÇ / ANKARA
Kaynak - Hürriyet

CNBC-E'DE YAYIMLANAN ÇIZGI DIZI THE SIMPSONS'TA, TANRI'NIN ŞEYTANIN EMRINDE GÖSTERILMESI, KANALA 52 BIN 951 TL CEZA GETIRDI.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) raporunda cezaya gerekçe olarak, "Tanrıyla dalga geçilmesi, cinayetin Tanrı emri olduğu mesajıyla gençleri şiddete, yılbaşı gecesi alkole başlanması gerektiği mesajıyla da alkole özendirmesi" gösterildi.

TANRI KAHVE VERİYOR

Konuya ilişkin uzman raporunda özetle şunlar vurgulandı: "Çizgi filmde karakterlerden biri, bir diğerinin dini inancını kullanarak onu cinayetlere ve şiddete yönlendirmekte, Tanrı'nın olmadığına yönelik söylemler yapılmakta, İncil'in yakıldığı sahneler ile Tanrı'nın ve şeytanın vücutlandırıldığı sahneler gösterilmekte, Tanrı'nın şeytanın emrinde olduğu ve ona kahve ikram etmesi gibi inançları aşağılayan görüntü ve konuşmalarla devam eden bir yayın yapıldığı tespit edilmiştir. Yayında, alkolizm için Noel'in iyi bir fırsat olduğu ifade edilerek alkolü özendirici ve teşvik edici yayın yapılmıştır."

kandorlu

Dün Hürriyet gazetesinde konuyla ilgili Mehmet Y. Yılmazın bir eleştiri yazısı vardı burada da haberi görmüşken bir kaç şey yazmak istiyorum.

Söz konusu bölüm 23. sezonun 3. bölümüdür izlemek isteyenler dizi sitelerinden bulup izleye bilirler.

Bu bölüm bir cadılar bayramı bölümü bu diziyi izleyenler bilirler cadılar bayramı bölümleri normal sürekliliğin dışında birbirinden bağımsız birden çok hikayeden oluşur bu bölüm de üç farklı hikayeden oluşuyor söz konusu cezaya sebep olan hikaye ise 2. hikaye.

Ben kararı tamamen saçma buluyorum ve bence asıl bu karar bu diziyi izleyen kitlenin zekasına hakarettir.   

kalidor

İlgili bölümü ben de CNBC-E'de izlemiştim. Cadılar Bayramı olması sebebiyle iyice absürd bir bölümdü :D Simpsonlar çocuklara pek hitap eden bir çizgifilm değil tabiki. Bunun dışında adamlarda mizahın sınırı yok.
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Öyle demeyin arkadaşlar. Adamlar gecesini gündüzüne katarak, her tarafından inaçlara ve fikirlere saygı akan, özgürlüklerin gırla gittiği ülkemin onuruna leke gelmesini engellemeye çalışıyorlar. Arada bunları yapmasalar maaşlarını nasıl hakedecekler başka :-X

DAMPYR

Adamlar çizgi filmde bile özgürlüğe dayanamıyorlar.Bencede karar saçma. Rütükten başka bir karar çıkamazdı zaten... ;D :-\ :'(

yunusmeyra

"Türk halkını tembellik ve maceraperestliğe itmek" gerekçesiyle aldığı para cezasının ardından kapanan aylık mizah dergisi "harakiri" haberini hatırlayan var mı  ;)
okuduğumuz çizgi romanların alayıyla bu suçları defalarca işlediğinizinde farkındasınız değil mi  ;D  ;D  ;D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Çizgiromanlara bakmıyorlar ve tirajları düşük Allah'tan. Yoksa çoğunu ya yasaklarlar ya da poşete sokarlar.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

Alıntı Yap-Tanrı'nın şeytanın emrinde olduğu ve ona kahve ikram etmesi gibi

Şayet böyle bir sahne varsa inançlar var ise haksız bulmam.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Vega

Alıntı yapılan: hennessy - 04 Aralık, 2012, 21:20:26
Şayet böyle bir sahne varsa inançlar var ise haksız bulmam.

Ancak bu noktada da "benimle aynı görüşü paylaştığı sürece sansüre evet" durumu çıkmaz mı?

Eğer böyle bir sahne varsa birilerinin stüdyo (ya da yayınlayan kanal) önünde toplanıp protesto etmesini sonuna kadar desteklerim (ki bu en demokratik haktır) ama birilerinin benim ahlakımı benim yerime düşünüp, benim yerime karar vermesi bence sinir bozucu. Ayrıca kendime rol model olarak Homer'i alıp da itikadım zayıflayacaksa eğer yazıklar olsun benim inancıma...
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

hennessy

Alıntı yapılan: vega - 04 Aralık, 2012, 22:04:10
Ancak bu noktada da "benimle aynı görüşü paylaştığı sürece sansüre evet" durumu çıkmaz mı?

Sayın Vega bu konu uzar gider kısaca herkez kendince haklı deyip susmak benim için en iyisidir.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Tarkan Kurt

Bence sansür insanın zekasına ve iradesine yapılmış en büyük hakarettir. Ne yazık ki bir kez başladı mı dur durak bilmez. Dikkat ederseniz dünyada nerede baskıcı bir yönetim var orada sansür vardır. Özgür düşünceyi baskılamanın en önemli yoludur. Neyi ve nasıl seyredeceğimizin bir kurul tarafından bize dayatılmasını asla kabul etmiyorum. Yasalara göre suç sayılabilecek nitelikte bir yayın varsa zaten kanal kendi öz denetimini yapar. Yapmazsa da millet adına karar veren mahkemeler bu durumu değerlendirir.

pizagor

Benim gibi yapın, televizyon seyretmeyin. Kızım doğduğundan beri (yaklaşık 1,5 yıldır) toplamda 2 - 2,5 saat tv seyretmişliğim vardır. O da kızımla Arı Maya izleme şeklinde. Bu meretten uzaklaştığınız oranda değersizleştirir, üzerinde süren hükmetme ihtiyacını gereksiz ve geçersiz kılarsınız...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

omega red

inançlar kişinin içinde olduğu sürece faydalıdır. toplumun geneline yayıldıkça ve kanunlaştıkça en zaralı uyuşturucudan bile daha daha kötü hale getirir bireyleri.

DAMPYR

Yakında okudumuz çizgi romanlarada el atarlarsa hiç saşırmam.Bu kahramanların da Tanrısı yok diye her an ceza kesebilirler... :P :-X :)