Şeytanlı Simpsons’a Ceza Kesildi

Başlatan ümitkr, 04 Aralık, 2012, 08:32:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 05 Aralık, 2012, 12:07:34
Yakında okudumuz çizgi romanlarada el atarlarsa hiç saşırmam.

Sansür kurulunun Death Note'u okumadığı belli, yoksa TR de yayınlanmazdı.

Death Note'da Yeni Tanrımız Kira şeklinde cümleler geçer.

s.b

Tanrıdan bol ne var. Her yer tanrı dolu. Tanrı ile Allah'ı karıştırmayalım. Tanrı ve tanrılar başka Allah başka. Şakadan bile olsa birbiriyle karıştırmamakta fayda var.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

omega red

Alıntı yapılan: s.b - 05 Aralık, 2012, 13:13:53
Tanrıdan bol ne var. Her yer tanrı dolu. Tanrı ile Allah'ı karıştırmayalım. Tanrı ve tanrılar başka Allah başka. Şakadan bile olsa birbiriyle karıştırmamakta fayda var.

RTÜK zihniyetiyle bunu hiçbir farkı yok.

s.b

emre ozdamarlar

Bu konuda tavrim nettir, daha önceki tartismalarda da ayni seyleri söylemistim, aramiza yeni katilanlar varsa fikrimi belirteyim.

Sansur ahlaksizliktir, serefsizliktir. "Ama orada su inanca saygisizlik vardi" gibi hic bir gecerli mazareti olamaz.

Bugun bizim katilmadigimiz bir fikre sansur uygularsak, bizim inancimiza ters dusen "saygisizlik"lari susturursak yarin öbur gun ayni sansurun bizim fikir ve göruslerimize uygulanmayacaginin garantisi olamaz.

Onurlu bir durus, bize ters gelen göruslerin bile özgurce savunulabilmesini gerektirir.

hennessy

Alıntı Yap-Sansur ahlaksizliktir, serefsizliktir. "Ama orada su inanca saygisizlik vardi" gibi hic bir gecerli mazareti olamaz.

Yani şunu mu anlıyorum ben ? Benim inancıma (bu dünya genelinde inancı olan bir dine) karşı yapılan sansür yanlıştır.

Ama ailemizden bir birey ile dalga geçilse ya da ona küfür edilse bunu da sansürsüz yayınlanması mı lazım ?

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ümitkr

Alıntı yapılan: s.b - 05 Aralık, 2012, 13:13:53

Omega red ne demek istedi bilemiyorum ama galiba bu olayda en çok karışan nokta da bahsettiğiniz şey: Simpsons "allah" demiyor, god diyor ve o da tanrıya denk geliyor :) Ortada RTÜK'sel bir yorum çıkması kökten yanlış bence. Hani "allah" da deseler hangi oranda yanlış olurdu o ayrıca tartışılır bence, ancak işgüzarlık dedikleri tam da bu yaptıkları oluyor bana sorarsanız.

V

South Park'ta hemen her bölüm sansürlenmeli o halde.Cnbc-e'de yayınlanmıştı uzun yıllar.
Sansüre mi tepkimiz,Rtük'e mi?Önce ona karar verelim.Tv'lerde hertürlü çarpık ilişki(baldızlı-enişteli vs.)normal sayılıyor,13 yaş vs. sınırı yok,bunları göstert,sigaraya sansür,ateistin yaptığı çizgi filme sansür...Perhiz,lahana turşusu,çıkılmaz bunların içinden.
"İstemem,eksik olsun.."

DAMPYR

Bizim Tepkimiz Tabiki yerinde yapılmayan Her türlü sansüre ve Birilerinin borazanı olan Rütüke.Bunlar Gerçek Hayatla, Dizi ve hayal dünyasını birbirine karıştırıyorlar.Sansürle hiçbir yere varamıyacağımızı artık anlamalılar... ::) :-\ :'(

omega red

Alıntı yapılan: s.b - 05 Aralık, 2012, 14:29:56
Ne demek istediniz?

Demek istediğim: Ankara'dakilerin de "Allaha laf ettirmem" kafasıyla çalışması.

hennessy

Alıntı yapılan: omega red - 05 Aralık, 2012, 19:33:41

Sİz ailenize laf ettiriyor musunuz ?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

s.b

Alıntı yapılan: omega red - 05 Aralık, 2012, 19:33:41

Benim yazdıklarımın RTÜK veya Ankara'daki zihniyetle bir alakası yok. Benim  yazdıklarım beni bağlar.

Anlatmak istediğim şey Simpsonlar veya diziler değildi.  Kim neyi istiyorsa izlesin, beni ilgilendirmez. Söylemeye çalıştığım şey şu; Tanrı ile Allah aynı manada değildir dedim. Daha açık ifade etmek gerekirse, tanrı, Allah'tan başka tapınılan her şeydir. Yani bütün putların genel adıdır tanrı.

haysat

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

lemazmatik

ümitkr

Alıntı yapılan: hennessy - 05 Aralık, 2012, 20:02:43
Siz ailenize laf ettiriyor musunuz?

Sanırım bu soruyu (ikidir sorup yanıt alamadığını gördüğüm için) biraz açman gerekecek, hennessy.

Mizahın ele aldığı konular çoğunlukla bir haksızlık, yalan, politika, eleştiri, yanlış görünenle alay v.s. oluyor. Haliyle bir aile ferdine laf edilmesi noktasında erki elinde tutanların bu mizahi eleştirilere sansür uygulamasının sebebini sorgulamak gerekir. Mesela Demirel başbakandı, Yahya Demirel dünyaları çalmıştı banka üzerinden. Tansu Çiller başbakandı kocasının yemediği mal mülk kalmamıştı. Özel döneminde oğullardan biri cebinde parası yokken TV açtı, memleketin en zengini oluverdi zamanında v.s. Haliyle mizah da bunları diline dolamıştı. Şimdi, mizahta durduk yerde kimsenin ailesi veya hiç bir inancı veya ideolojisinin ele alınmadığını düşünürsek sorunun karşılığını vermek de zorlaşıyor. Sorunun son şekli mizah ve sansürle doğrudan ilişkili durmuyor. Kaldı ki durduk yerde biri hakkında uyduruk bir eleştiri yapılıyorsa buna karşı çıkmanın yolu yine kalemle olur, tekzip istenir, düzeltme talep edilir v.s. olmadı karşı görüşün varsa bir dergisi o yanıt verir. Tersi durumunda yine sansür olur.