Rebetiko - Aylak Kitap

Başlatan emre ozdamarlar, 14 Aralık, 2012, 10:31:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Versus'un yayinlayacagini duyurdugu Rebetiko adli cizgi romani dun okudum ve kitaba asik oldum diyebilirim.

Mubadele sonrasi Anadolu'dan Yunanistan'a göc etmek zorunda kalmis insanlar gecekondu mahallelerinde, fakirlik icinde yasamaktadirlar.
Hem Rum hem Anadolu kulturu icinde yetismis bu insanlar ellerinde baglamalari, buzukileri, rakilari ile geride biraktiklari sehirlere, insanlara özlemlerini rembetiko muzigine yansitmislardir

1936'da yönetimi devralan fasist lider General Metaxas ise alt kultur olarak gördugu bu muzigi yasaklamis ve ulkeyi dogu/Turk kulturune ait tum detaylardan temizlemeye karar vermistir.

Kitabin hikayesi cok guzel, bize ait pek cok detayi görmek mumkun, cizimlerdeki akiciliga ise bakmaya doyamadim, özellikle dans sahnelerinde insan vucudunu cok cok guzel yansitmis cizer.

Aman aman'larla, zeybeklerle, taksimlerle dolu bu cizgi roman ulkemizde yayinlaninca kacirmayin.

Zen

Kitap formatında da yayınlanacağının müjdesini vereyim bende bu arada (lakin zaman veremiyorum şu anda)
-Neden herşeyin siyah senin?
- Çünkü siyahın üzerinde kırmızı çok güzel duruyor. Bunun, hangimizin kanı yüzünden olduğu hiç önemli değil...

V

Zamanında Costas Ferris'in aynı konuyu işlediği filmini tanıtmıştım:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1903.0.html
"İstemem,eksik olsun.."

gunes

Gecen hafta gon dan aldim bende versus yayinlayana kadar bekleyemedik ;D gozumr kestitdigim 1 2 tane. Daha kitap var bu yayinevinden

Kerimoğlu

gunes

hayırdır ?? Versus yayın tarihi mi verdi acaba ?

Kerimoğlu

İzmir Tüyap Kitap Fuarında sordum ama yayınevinin zamanda bu kitabı yayınlama planı yok anladığım kadarıyla...

pearl jam

1930'lu yılların sonu, Yunanistan... Askeri diktanın gölgesinde bir ayrık otu yeşeriyordu: Rebetiko. Türkiye'den ve Yunan adalarından kopup gelmiş Rebetler, adı kötüye çıkmış mahalleler ve hapishanelerde, Pire, Selanik, Atina limanlarında esrar içilen yerlerde bahtsızlık ve sürgün şarkıları söylüyordu geceleri: tutunamayışın şarkıları. 1936'da, milliyetçi diktatör, Metaksas şarkı söyleyen bu marjinallerin yola getirilmesi gerektiğine karar verdi...

Evet, Rebetiko bugün Yunanistan'da, popüler bir müzik, gerçek bir kurum haline geldi... Bu hikayede betimlenen ana karakterlerin kişilik özellikleri ve bazen de isimleri gerçek Rebetlerden ödünç alınmıştır. Bu gece serserileri, İtalyan Neo-realismo filmlerini aratmayacak bir incelikle çizgiromanlaştırıldı. Sürgünlerin acısının, limanların romantizminin, gece kuşlarının serseriliğinin ve sefil aşklarının müziğini duyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

kedidiro

versus'un 2012 kitap fuarında yayınlayacağını açıkladığı kitap uzun bir bekleyişin ardından aylak kitap'tan çıkıyor demek ki... buyursun gelsin.gözümüz yoldaydı zaten :)

ercoktay

Ben de en başta versus yerine aylak'ı görünce şaşırmıştım. Ama zaten aynı çatı altındalarmış.

Nightrain

104 sayfa çr için fiyatı pahalı. Aynı fiyata 256 sayfalık Güngezgini satılıyor.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

tommikser

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

tommikser

Okumayı çok merak ettiğim bir kitap (merak edip ne olacaksa.Kediyi merak öldürür derler bu gidişle işim iş değil).

pearl jam

Çizimler, hikaye, baskı her yönüyle çok beğendim.

Bu güzel kitabı değerini veren bir baskıyla sunduğu için Aylak Kitap' a özellikle teşekkürler.