Güngezgini ( Daytripper ) - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 15 Aralık, 2012, 20:31:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

Mrtekin

Aynı tad demeyelim de hayat ile ilgili güzel bir perspektif için;

1- Çizgi Düşler'den "Ateş Yakmak",

2- Sırtlan'dan "Deniz Kurdu".

Ki; ikisi de Jack London'un eserleridir, malum. Ama bu frankofonlar; çok kalitelidirler. Hem, sözkonusu eserlerin ruhunu başarı ile yansıtırlar ve hem de çok  güzel çizilmişlerdir.
They drew first blood...

maeglin

Öneriler için teşekkür ederim, ulaşabildiklerimi hemen edinmeye çalışacağım. Bir çoğunun tanıtımını daha önce okumuştum ama doğrudan öneri alınca daha iyi oldu.

V

"İstemem,eksik olsun.."

HacıGeraltEmmi

Maus "hayatta kalanın öyküsü"
Persepolis
okunmazlarsa olmaz.

ferzan

Benim için de olmazsa olmazlar ;

1- Maus - Art Spiegelman
    2- Uçma Sanatı - Altarriba & Kim
    3- Cenaze Evi Şenlik Evi - Alison Bechdel
    4- Persepolis - Marjane Satrapi

Tardi'nin eserlerini çok önceden edindiğim halde halen okumaya kıyamadım...Montparnasse'li Kiki, Zehra'nın Cenneti, Azrail'i Beklerken (Persepolis spin-of'u), Annem Sen Misin? (Cenaze Evi Şenlik Evi'nin devamı sayılır) ve adını saymadığım pek çoğu da arşivimde ama bu dörtlü, benim için en önde gelen dörtlü...Güngezgini'ne kıyasla çizimleri başlarda biraz alışılmışın dışında gelebilir ama emin ol okurken içinde kayboluyorsun...Resimde Picasso neyse çizgi romanda da bu isimler aynı şeye tekabül ediyor...

Nedense Jack London'un çizgi roman uyarlamalarını beğenmiyorum...Ben Jack London'u salt yazı olarak daha çok seviyorum...O sebeple kendi adıma Ateş Yakmak'ı ilk düzyazı haliyle oku, sonra çizgi romanını arşivine kat derim...Ateş Yakmak, Yaşama Hırsı isimli çok eski basım Jack London karma öykülerinin bulunduğu bir kitaptaydı ve okurken iliklerime kadar üşüdüm...Ama çizgi romanı o hisleri vermekten çok çok uzaktı...Bu sebeple Deniz Kurdu'nu da almadım...Çizgi roman herşeyim ama Jack London kesinlikle çizgiye uyarlanmamalı...O sebeple bulabilirsen Ateş Yakmak ve Yaşama Hırsı hikayelerini düz yazı olarak oku, soğuğu ve açlığı hiç hissetmediğin kadar hisset derim...

Görsel de paylaşayım ilk paragraflarda verdiğim örnekleri açmak adına...

Maus :

Uçma Sanatı :

Cenaze Evi Şenlik Evi :

Persepolis :

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

alan ford

Ken Parker'ın Nefes ve Düş cildini de ben ekleyeyim listeye. Sonra Yalınayak Gen ve Güvenli Bölge Gorajde
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

maeglin

Bazilari vardi elimde ama olmayanlari da listeye ekledim çok iyi oldu bunlar. Dogrudan çizim ya da öykü konusunda takintim yoktur yani ön yargiyla yaklasmadan okuyorum o nedenle turu hiç fark etmez büyük zenginlik oldu bana öneriler :)

peder clemente

Fabio Moon&Gabriel Ba adlı ikizler,bizleri doğum ve ölüm arasındaki adına hayat denen duygu yüklü serüvende rüya gibi bir yolculuğa çıkarıyorlar.Bossa Nova ritmindeki bu yolculuğa herşey dahil.Aşk! Tabii ki.En duygulusundan, sevişmeli ve kavgalı.Arkadaşlık!Hem de ölümüne. Aile! İnsanın burnunun direklerini sızlatacak ve gözlerini nemlendirecek kadar.Ev! Ülke! İş! Başarı! Hepsi de ne kadar ömemli veya önemsiz?Her şey rüya gibi gerçekten...

afacanx

Güngezgini'nin sayfaları arasında kayboldum ve kendime şunu sordum:

"Bu eğer bir film. bir roman, bir şiir ya da başka bir şey olsaydı bu kadar güzel olabilir miydi?". Cevabı hayır! İşte çizgi roman sanatı bu!

Fabio Moon ve Gabriel Ba' bir hikaye anlatım biçimi olarak çizgi roman sanatını, çizgi ve romanı öylesine etkin bir biçimde kullanmışlar ki. Şapkamı kolumun altına alıp alkışlıyorum.

ghostrider

Fabio Moon ve Gabriel Ba'nın daha çok eserlerini ÇR'de görmek hevesiyle bekliyorum.Çok yaratıcı,düşündürücü bir hikaye anlatımına sahip harika bir ikili.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

frodo

Arşivime kattığım en güzel eserlerden biri.Aylar önce okumuştum paketleyip kaldırmış olmasam tekrar tekrar okurum.Onuda artık kütüphaneme kavuşunca yaparım.
Ben çizgi roman okuyorum diyen birinin mutlaka okuması gerektiği bir eser.Önümüzdeki bayram, bayram şekeri niyetine tüketin.
Çizimleri olsun konusu olsun ikizlerin yapıp yapabileceği en iyi eser ve dünyaya böyle bir eser bırakmaları ne deyelim harika.
Çizgi düşlerde bizi böyle bir eserle buluşturmuş ne kadar teşekkür etsek az.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

darkwood

Moon ve Ba'nın, haklı ödüllü bu kitabı okunmayı hak ediyor. Her kitap severin arşivinde muhakkak olmalı.
Yalnız baskı ile ilgili şöyle bir sıkıntı var, soft basılan 2 baskısı kısa zamanda bitmiş durumda, hc ciltlerinden sahaflarda bulma ihtimali var. 3. baskısı umarım yapılır ve kara borsaya düşmez kitap.
Darkwood Sakinleri..

tulgan

Alıntı yapılan: darkwood - 26 Ağustos, 2017, 15:34:37
Moon ve Ba'nın, haklı ödüllü bu kitabı okunmayı hak ediyor. Her kitap severin arşivinde muhakkak olmalı.
Yalnız baskı ile ilgili şöyle bir sıkıntı var, soft basılan 2 baskısı kısa zamanda bitmiş durumda, hc ciltlerinden sahaflarda bulma ihtimali var. 3. baskısı umarım yapılır ve kara borsaya düşmez kitap.

Hc için:

https://paralelevrencr.com/gungezgini-1