THOR-Wolves of the north

Başlatan rumar80, 21 Aralık, 2012, 08:12:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Son günlerdeki yazılardan da anlaşılacağı üzere elimdeki Thor külliyatını okumaya başladım. İçinde neler yok ki: 5 essential, tüm Walter Simonson dönemi, Jurgens ve Strazynscki dönemi vs. Kısacası ABD'ndeki Thor tarihçesi hakkında kapsamlı bir okuma ve paylaşma olacak.
   Normal seriye başlamadan evvel elimdeki bağımsız bir cilt ile okumaya başladım. Adı Wolves of The North (Kuzeyin kurtları) içinde üç ayrı one shot macera var. Hepsini teker teker paylaşmaya çalışacağım.
   Umarım Thor, Sif, Loki, Odin ve diğer Asgard tanrıları ile güzel maceralar geçirirsiniz.

rumar80

Bir Viking köyü olan Redhangir Hela'nın emrindeki canavarların saldırısına uğramaktadır. Son savaş sırasında köyün şefi ölür. Ölmek üzere iken yerine geçme görevini kızı Einar'a bırakır. Bu durum bazı köylülerin hoşuna gitmez. Özellikle rahipler genç kadının kurban edilmesi ve kanının tanrılara adanması ile tehditin sona ereceğini iddia etmektedir. Bu karmaşa sırasında köye bir şimşek düşer ve içinde biri belirir.
  Bu Thor'dur. Hela Asgard ile dünya arasındaki geçişi engellediğinden hiçbir tanrı dünyaya inememektedir. Sadece Thor bunu başarmıştır. Ancak dünyada kalabilmesi için kendisini ölümlüler dünyasına bağlayacak bir insana ihtiyacı vardır. Einar saçından bir tutam vererek gönüllü olur. Artık Thor dünyada iken Einar'ın hissedeceği her duyguyu o da hissedecektir.
  Sabah Thor ve köyün savaşçıları yola çıkar çıkmaz rahipler harekete geçer ve Einar'ı yakalarlar. Savaş köylülerin lehine gitmektedir. Thor da Hela ve sağ kolu olan canavar ile dövüşmeye başlamıştır. Ancak rahipler Einar'ı bıçaklar, acıyı aynı anda hisseden Thor rakibine avantaj vermiş olur.
   Savaş kaybedilmek üzere iken Einar yaralı hali ile rahipleri öldürür. Ondan güç alan Thor da Hela ve canavarlarını yener. Köy kurtulmuştur. Kutlamalar yapılır.  ;)

ümitkr

Son dönem Thor çizimleriyle öyküleri çok etkili ve güçlü geliyor bana, Umar. Şu örnek sayfalardaki çizim muhteşem görünüyor.

rumar80

Son dönem yazarlığı Matt Fraction yaptı. Bugüne kadar üç cilt yayınladılar. Son ikisini yeni yayınlıyorlar. Sıfırlama öncesi alelacele. İlki dışındakiler hard cover. Bende şimdilik sadece bir var. Yazı süresince diğerlerinin de soft cover'ları çıkarsa paylaşmaya çalışırım.
  Bu trade sonrası Jack Kirby çizimleri Stan Lee öyküleri ile yolculuk başlayacak.

rumar80

Son dönem Thor çizimlerinden örnekler:

rumar80

Marvel now Thor'dan görüntüler:

Nemo

Rumar abi, eline sağlık. Kendi adıma merakla bekliyorum yazılarınızı. Marvel Now Thor sayı 1 için benim de naçizane destegim:
Milattan sonra 893 yılı. Thor, bir köye musallat olan dev buz adam'ı yok eder. Köyde eglenceye kalan Thor, aniden gelen bir çığlık sesi ile olay yerine gider. Küçük bir kız, nehirde ''şeytan adam''ı gördüğünü söyler.
Thor, geçmişini, bugününü ve geleceğini tehdit eden düşmanı ile mücadele edecek.

Özel Alfa Ajanı

rumar80

Nemo sağol,

İnşallah Marvel Now dönemine gelirsem onları da yazacağım.

darkwood

Thor un bu halini de beğendik, Umar dan bu güzel paylaşımların devamınıda merakla bekliyoruz.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Ciltteki ikinci maceranın adı "Truth of History" (Gerçek tarih)

Mısır'da araştırma yapan Stanley ve Olivier adlı iki arkeolog Sfenks'in yüzeyindeki aşınmalar üzerine tartışmaktadır. Stanley bu aşınmaların yağmurdan olduğunu iddia etmekte, Olivier ise Mısır'a bilinen son yağmurun Sfenks'in inşaasından yıllar önce olduğunu söylemektedir.
   Kendimizi milattan dört bin yıl önce Asgard'da buluruz. Thor ve arkadaşları buz devleri ile savaşmaktadır. Buz devleri dünyaya açılan yeni bir kapı bulmuşlardır. Kahramanlarımız da onların bu kapıyı kullanmalarını engelemeye çalışmaktadırlar. Bunda da başarılı olurlar. Ancak Volstagg yanlışlıkla kapıdan geçerek dünyaya iner. Thor yanına Fandral ve Hogun'u da alarak arkadaşlarını kurtarmak için dünyaya inerler.
   Kendilerini eski Mısır'da bulurlar. Halk kuraklık ve firavunun zorbalıkları nedeniyle sefil haldedir. Sadeece elit sınıf ve piramit inşasında çalışanlar iyi beslenmektedir. Halk tarafından korku ile karşılanan Thor ve arkadaşları sarayda ise krallar gibi ağırlanır. Ancak halkın sefaletinde etkilenen Thor kendilerine sunulan yemekleri halka dağıtır.
   Bu arada firavunun amacı da ortaya çıkmıştır. Volstagg'ı da aynı şekilde karşılayıp besledikten sonra taptıkları bir Griffin'e kurban etmek istemektedir. Kahramanlarımız olaya müdahale eder. Griffin kontrolden çıkar ve firavunu öldürür. Thor da kısa süre sonra Griffin'i yok eder. Asgard'a dönmeden önce ise zavallı halka yardım için tüm Mısır'a yağmur yağdırır.
   Günümüzde iki arkeoloğun tartışmaları bir sonuç vermese de Sfenks'in bacağına kazınmış hyeroglifte Thor'un resmi vardır.  ;)

Sabah sabah bir soru daha ekleyelim: Sizce maceranın yazar/çizeri Alan Davis arkeologları çizerken hangi iki ünlüden esinlenmiştir?

DAMPYR

Şişman ve Zayıf ikilisi olduklarına gore Lorel Hardi diyorum ben... ;D :P ;)

rumar80

Zaten isimlerinde de açık gönderme var. Doğru cevap Kızılmaske. Tebrikler.

kalidor

Lorel Hardi göndermesi Ken Parker'in 30. sayısında da vardı. Bu sefer ikili madenciydi. Özgün bir gönderme olmamış ;)
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

Rıza sayende uzun zamandır bir göz atmaktan uzağa gidemediğimiz "eski bir dostun" serisinden haberli oluyoruz..bu arada "avengers" essential 8.sayı ve devamı  çıksında diğer başlıklarda da muradımıza erelim..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Sevgili Tarkan,
   Bir aksilik olmazsa Thor'da ciddi bir okuma ve paylaşma yapmayı planlıyorum.
   O zaman doya doya Thor hakkında bilgi sahibi olabileceğiz.