Sizce 2012 Yılında Türkiye'de Çizgiroman İçin En Önemli Olaylar Nelerdir?

Başlatan tommikser, 26 Aralık, 2012, 16:23:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Ben kendi aklımdan bir kaç olayı önemli buldum sonradan ortak bir akılla çıkan maddelere göre bir anket yapabiliriz.Bencelere geçeyim;

İlyas Erkul'un Kadıköy pasajdan çıkarak büyük bir dükkana geçerek Büyülü Rüzgar'dan Büyülü Dükkan'a dönüşmesi.

Death Note ile beraber Manga okurunun tavan yapması ve Manga gençliğinin çizgi romanla tanışması.

Flaneur'un Yayın hayatına başlaması.

1001 Roman'ın yayın hayatından çekilebileceğini duyurması

En son olarak da Marmara'nın bizi iki yıldır bu ay sonraki ay diye oyalayarak geçiştirdiği ve sonunda yayınlayabildiği Red Sonja'nın basılması (Abbas ve Kalidor'a sevgiyle ;D)

Peki sizce en önemli olay veya olaylar nelerdir?

---------------------------------------------  Son Durum ---------------------------------------------

1.   Çeşitli mangaların yayınlanmaya başlaması
2.   İlyas Erkul'un Kadıköy pasajından çıkıp büyük bir dükkana geçerek Büyülü Rüzgar'dan Büyülü Dükkan'a dönüşmesi.
3.   Marmara Çizgi tarafından Red Sonja 3 ün basılması
4.   Çizgi Düşler'in çizgiroman yayın periyodu ve çeşitliliğindeki ivmesi
5.   NTV Batman yayınlasın kampanyası
6.   Çizgi Düşler'in yaklaşık 20 sene aradan sonra Kral Kull'u Türkiye'de yeniden yayınlaması
7.   Diso'nun Şövalye Rodo'sunun dünyada ilk defa ülkemizde Stüdyo Rodeo tarafından derlenip kitap haline getirilmesi
8.   Kuzgun çizgiroman evinin ve www.cizgizamani.com online satış sitesinin açılması
9.   Flaneur Comics'in yayın hayatına başlaması
10.   Arkabahçe Satış Mağazasının açılması
11.   Zembla'nın yayın hayatına tekrar HOZ Comics ile başlaması
12.   Nathan Never'ın uzun bir süre sonra Çizgi Düşler ie yayınına tekrar başlaması
13.   Marmara Çizgi'nin efsanevi Lone Wolf and Cub'ı basması
14.   Rodeo'nun Ken Parker Adah'ı yayınlanması
15.   HOZ Comics tarafından Türkiye'de ilk defa tam seri olarak tam 81 ciltte Kaptan Swing'in tamamlanması
16.   Kit Taylor'un da HOZ Comics tarafından yıllar sonra özenli bir baskıyla tekrar yayınlanması

------------------------------------------------------------------------

kalidor

Red Sonja aradaki 2 yıllık mesafe sebebiyle önemli vakalardan. Bunun dışında:

-Özer Sahaf'ın çizgiroman yayın periyodu ve çeşitliğindeki ivmesi

-NTV Batman yayınlasın kampanyası

katılabilir. 
Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Marmara'nın Conan renkli seri yayınlaması yazmadın ya hala şoktayım...

kalidor

Biraz objektif olayım dedim :D O kadar seyrek yayınlanıyor ki, ilk sayı geçen yıl çıkmış gibi.

-Marmara Çizgi'nin Conan: Kimmerya renkli serisini yayınlaması

-Özer Sahaf'ın yaklaşık 20 sene aradan sonra Kral Kull'u Tükiye'de yeniden yayınlaması

-(spoiler içerir) Valnor'lu Kris aplamızın vefatı :( (spoiler içerir)
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

-Diso'nun Şövalye Rodo'sunun dünyada ilk defa ülkemizde Stüdyo Rodeo tarafından derlenip kitap haline getirilmesi de eklenebilir.
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Mangaların atak yapması ve yeni neslin çizgiroman ile tanışması, ülkemizde yayınlanan yeni ve kaliteli yayınların artması..

Kuzgun çizgiroman evinin ve www.cizgizamani.com online satış sitesinin açılması.  :D
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Alıntı yapılan: darkwood - 26 Aralık, 2012, 16:57:43

Kuzgun çizgiroman evinin ve www.cizgizamani.com online satış sitesinin açılması.  :D

En önemli olaylardan birisini atlamışız Mesut Abi, kusura bakma. Asıl bomba olay 2013'te gelecek inşallah ;)

-Kuzgun, Arkabahçe ve Uykusuz çizgiromanevlerinin açılması
Crom! Ölüleri Say...

pearl jam

pearl jam

Alıntı yapılan: kalidor - 26 Aralık, 2012, 16:33:26

-Valnor'lu Kris aplamızın vefatı :( (spoiler içerir)

En kötü alışkanlık : sürekli spoiler vermek ve bunu önemseyenlerle dalga geçmek

hanac

altay1944

Çizgidüşler(özer sahaf ve yayın) tarafından yarım kalan (1001 roman) fumettilere ev sahipliği yapması ve devamında yeni seriler için müjdeler vermesi.+ frankofonların  belki atılım yılı(umarım)
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

hanac

Zembla'nın yayın hayatına tekrar başlaması.

Demirbaş'ın Marvel yayınlayacağını açıklaması

V

Alıntı yapılan: hanac - 26 Aralık, 2012, 17:48:05

Demirbaş'ın Marvel yayınlayacağını açıklaması

Bunu eklersek aynı yayıncının yayınlıyacağını söylediği diğer çizgi romanlarla dolu kocca bir liste oluşur bilesin Hasan :)
"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Çizgiromanların TV dizi ve programlarında yavaş yavaş yer bulması.

Ferri'nin bu sene Türkiye ye gelmemesi..  :D
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Büyük sürprizler:
Marmara Çizgi'nin yılan hikayesine döndürdüğü Red Sonja'ın 3. cildinin nihayet yayınlaması :D
Aynı şekilde SSOC sert kapaklı ciltlerin (4-5-6) yarım yamalakta olsa elimize geçmesi (Güneş'e sevgiler) ;D
Death Note'un "asla manga okumam" diyenin bile kitaplığına yerleşmesi
Mangadaki başarısını devam ettiren Gerekli Şeyler'in farklı bir manga türü olan Berserk'i yayınlamaya başlaması

Büyük atılımlar:
Çizgi Düşler'in farklı ve yarıda kalma ihtimali doğmuş serilerin kurtarıcılığını üstlenmesi
Flaneur'un piyasaya hızlı ve güzel girişi
Büyülü Rüzgar'ın yoldan geçeni döndürüp baktıran yatırımı
Kuzgun'un piyasaya kazandırılması

Büyük hayalkırıklıkları:
JBC ve Demirbaş yayınevlerinin okuyucularını üzen yayın periyotları
Piyasaya hızlı giriş yapıp güzel eserleri bizlere kazandıran 1001 Roman'ın aynı hızla sessiz sedasız kaybolması