İtalyan çizgi romanı üzerine 8 soru - 8 cevap | Kültürel Güncel

Başlatan kültürelgüncel, 01 Ocak, 2013, 03:21:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Ülkemizde "çizgi roman" denince akla ilk olarak İtalyan ekolünden çıkmış yayınlar gelir. Amerikan, Fransız-Belçika, Japon ve yerli yapımlarla piyasa ne kadar çeşitlenirse çeşitlensin en çok konuşulan çizgi romanlar çoğunlukla "fumetti" diye adlandırılan İtalyan ekolündendir. Esse Gesse, Sergio Bonelli Editore gibi gruplardan çıkan ve artık klasikleşmiş olanların yanına katılan yeni kahramanlarla büyüyen bu ekol, ülkemizde halen diğerlerinden ayrı bir öneme sahip.

Çizgi romana gönül vermiş senarist, ressam, yazar ve okurlardan oluşan sekiz kişiye; fumetti türünün diğerlerine oranla daha çok tercih edilmesinin nedenleri, tür içinde westernin ve Bonelli'nin liderliği, yayınevlerinin aynı kitapları tekrar tekrar basıp basmamaları gerektiği ve Sergio Bonelli'nin yakın zamandaki vefatı gibi konularda sekiz soru sordum. Aşkın Güngör, Engin Gül, Fuat Aktüre, Hakan Tunga Kalkan, Haşim Öz, Lami Tiryaki, Ümit Kireççi ve Yıldırım Örer'in yanıtlarını okurken keyif alacağınızı düşünüyorum.

NEDEN FUMETTİ?
* İtalyan çizgi romanları sürekli olarak satılan, okurun diğer çizgi romanlara oranla daha çok şans verdiği bir tür. Bu, fumettilerin daha gerçekçi kabul edilmesinden mi kaynaklanıyor; yoksa çocukluktan gelen körü körüne bir bağlılık mı sizce?

Lami TİRYAKİ:
(Çizgi roman araştırmacısı ve koleksiyoncu)
Sorduğun soru, çizgi roman camiasında en çok konuşulan konulardan biridir. Fumettilere çok şans verilmesinde çocukluk hevesiyle körü körüne şans verilmesinin payı yok denemez. Ama ben bunun ağırlıklı olduğunu sanmıyorum. Hayata yakın gerçekçi hikayeler olması bence birinci nedendir. Okur, kim olursa olsun, okuduğunda ya yaşadığı hayatın gerçekçi analizlerini görmek ister ya da kendini bulmak ister. "Comics"lerde Spiderman'in tartışmasız üstünlüğünün nedeni budur. Spiderman gerçek hayata en yakın comics eseridir.
(...)

Devamını Kültürel Güncel'den okuyabilirsiniz:
http://kulturelguncel.blogspot.com/2012/12/italyan-cizgi-roman-uzerine-8-soru-8.html

DAMPYR

Biz çizgi romanları Fumettilerle (Teksas,Tommiks,Kaptan Swing,Zagor,Mandrake,Kızılmaske..vbg) tanıdık ve çok sevdik onun için Fumettilerin yeri bende bir başkadır... 8) :D ;)

aa

Esse Gesse Hayranı...

yunusmeyra

özenli yazılarınızı ve röportajlarınızı 2013'te de okumak güzel..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 01 Ocak, 2013, 16:33:10
özenli yazılarınızı ve röportajlarınızı 2013'te de okumak güzel..
Çok teşekkürler yunusmeyra,
Bu sene bloguma daha sık yazabilmek istiyorum :)