2013 Ocak Ayı Ödüllü Yarışması Batman

Başlatan hennessy, 01 Ocak, 2013, 21:26:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Arkadaşlar merhaba,

Bu ay toplu okuma için seçtiğimiz çizgiromanlar BATMAN............

Batman Şovalyenin Düşüşü Büyük Mavi

Batman Şovalyenin Dönüşü

Batman ŞŞŞŞ!

Batman Öldüren Şaka

Batman İlk Yıl

Bu ayki hediyemiz Marmara Çizgi İlke KESKİN'den Lone Wolf and Cub 1.cilt kendisine teşekkür ediyoruz.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Arkadaşlar bu ay birden fazla kitap koymamın nedeni yeni baskıları olmadığı için hepsi bir anda bulunması zor olduğu için okuduklarınız veya satın aldığınız her hangi bir yukardaki Batman çizgi romanı hakkında yorum yapmanız yeterlidir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

rumar80

Şövalyenin düşüşü (Knightfall) yıllar sonra karşımıza Batman'e yakışır bir düşman getirmesi ile çok özel bir yere sahiptir. Daha sonraları basit bir çam yarmasına dönüşecek olan Bane Batman'i izleyerek onu öğrenir ve Arkham'ı yıkarak tüm çılgınların Gotham'a yayılmasını sağlar.
   Zihnen ve bedenen yorgun bir Batman daha da dibe iner ve büyük dövüşe girdiğinde yenilgi aşikârdır.
   Güzel planlanıp yazılmış bir seri. Batman tarihçesinde bir dönüm noktası.

DAMPYR

Batman ŞŞŞŞ !'i begenen Batman hayranı olmaz herhalde.Süpermenin Batmanı bogazlaması Batman hayranlarının hoşuna gitmez... ;D :D :)

DAMPYR

Alıntı yapılan: hennessy - 01 Ocak, 2013, 22:47:14
Arkadaşlar bu ay birden fazla kitap koymamın nedeni yeni baskıları olmadığı için hepsi bir anda bulunması zor olduğu için okuduklarınız veya satın aldığınız her hangi bir yukardaki Batman çizgi romanı hakkında yorum yapmanız yeterlidir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederiz.
Bana kalırsa bu yarışmayı gene sen kazanırsın Murat. gördüğüm kadarıyla en büyük Batman hayranı sensin... ;D ::) :-X

rumar80

Batman "Hush" macerasını ben de çok sevemedim. Özellikle yaratılan kötü karakter hiç te Batman'e layık biri değildi. Ayrıca kimin çıkacağı da çok belli idi. Tıpkı Knightfall gibi birçok Batman düşmanı ortalıkta görünür ama iş büyük finale uzar. Bu seride beğendiğim üç şey:
  1) Riddler'ın Batman'in gizli kimliğini öğrenmesi
  2) Two Face'in yüzünün iyileşmesi. Üstüne çok gidilebilirdi, ama zamanla eski haline döndürdüler
  3) Batman/Catwoman ilişkisi. Bence devam ettirilmesi gereken bir konu idi.

rumar80

Bu arada Hush'da Superman Poison Ivy'nin etkisi ile Batman'e saldırır. Yeni 52'de de bir kavgaları var zaten.
   Aslında Batman alttan almakta. Çünkü yıllar önce Superman kendisini neredeyse yok edecek olan Lex Luthor'a ait Kriptonit taşlı yüzüğü hem koruması hem de Superman kontrolden çıkarsa kullanması için Batman'e emanet etmiştir.

connyapku

Batman " Hush"serisini cizimleri ve konusu bakimindan hic sevmemistim.sovalyenin dususu,ilk yil.olduren saka,
defalarca okunulacak kitaplar.

hennessy

Batman Öldüren şaka

Bir karakterden bahsediyoruz delilik ile mantık arasındaki ince çizgide dolaşan şaka yaparken öldüren.İntikam alırken acımayan bir karakterden iskambil kağıdının palyaço görümlü gizli efendisi Joker.İki hedefi vardır onu bu hale sokan Batman ve komiser Gordon'dan intikam almak.Gordon'un kızı Barbara'yı vurup onu sakat bırakır.

İntikam alevleri her yeri sarmıştır.Joker kartları açar ve Gordon'a işkence yapar.Kızının yaralanmış resimleri ile onunla dalga geçer hatta bir kafese kapattırır.Batman Gordon'u kurtarmak için gelir ama önünde tuzaklarla dolu bir yol vardır.Batman hepsini geçer ve sonunda Joker'i aşağı düşerken yakalar.Joker ona bir fıkra anlatır.Sonu belirsiz bırakılmıştır ama bana sorarsanız Batman onu öldürürdü çünkü yazarı Alan Moore^dir

Not : kitaba ismini veren şakayı tekrar okuyup buraya yazıyorum : Tımarhaneye kapatılmış iki deli, bir gece kaçmaya karar verir. Çatıya çıkarlar ve bir tanesi karşıdaki evin damına atlayıverir. Ancak diğeri atlamaktan korkmaktadır. İlk atlayan deli korkmakta olan arkadaşına; 'Yanımda fenerim var, onu sana doğru tutarım. Sen de ışığa basarak karşıya geçiverirsin' der. Atlayamayan deli kafasını sallar ve 'Sen beni deli mi sandın? Ya yarı yoldayken feneri söndürürsen ne olacak?'

Joker'in delilik ve dahilik arasında gelişi çok iyi anlatılmışr bir baş yapıttır benim için.......

BAHADIR

Kim ne derse desin Şövalyenin düşüşünü (Knightfall), çizgiromanın bitmiş olduğu bir dönemde kaliteli ve renkli baskısı ile bayide gördüğümde ki heyecanımı bugün anlatmama imkan yok...

Hatta Arkabahçeden hemen önce çıkan Cengiz Aynaz kitapları bile üf dedirtmişti...(Kaliteden bihaberiz :) ) Hemen arkasına Batman gelince o baskı ve kaliteyi görünce çizgiroman keyfi tavan yapmıştı...

12-13 sayılarda Ahmet Kocaoğlunun "buraya kadarmış" yazısı tabi ki derinden etkilenmeme sebep olmuştu...Ve 15 acı son...

Hikaye olarak baktığımda Batman'in kırıldığı ana kadar olanki hikayeler paha biçilmezdi kanımca...Hele 4. sayıda ki  Mr. Zsasz (İsmini hala söyleyemem wikiden kopyaladım :) ) Beni etkileyen maceraların başında gelir...

15' e kadar herşey güzel ama bir numaraya geçipte Sayın Ahmet Kocaoğlu seriyi bitirmek adına son 7 sayıyla final yapıp hikayeyi oldu bittiye getirip kuşa çevirince biraz kötü oldum ama aslında iyide yapmış diyebilirim... Gerçekten çok gereksiz sayılar vardı...İlk 15 hala benim gözümde hala bir efsanedir...

Renkli comics basımında öncü olduğu ve çizgiromancılıkta çıtayı yükselttiği için Teşekkürler Ahmet Kocaoğlu...(Daha sonra yaptığı bir çok hataya rağmen.... :) )

HUSH konusunda diyecek bir şey yok...:) Sayın Ahmet Kocaoğlu'nun baskı hataları silsilesi içinde yerini almış bir çizgiroman olarak tarihe geçti...

Konu olarak ele alacak olursakta fazla bir şey diyemeyeceğim...Sadece Jim Lee'ye Batman'de şov yaptırmak için çizdirilmiş ve yayınlanmış bir eser olarak düşünüyorum...

Belki herkes benim gibi düşünmeyecek ama "İlk Yıl" da kanımca bu kötü baskı durumlarından nasibini aldı...Diğer bir durumda "İlk Yıl" ın konusu hakkında... Bu kadar övülecek neyi olduğunu anlayan beri gelsin...

"Killing Joke"...Hakkında yazmaya  bile gerek yok her şeyiyle dört dörtlük... Hennesy'de ifade etmiş bir başyapıt...Son sahnedeki o kahkahalardan sonrasını hala tahmin etmeye çalışıyoruz... :)

darkwood

Batman'da Joker benim en favori karakterimdir.
Belki bu yüzden, belki de gerçekten insanı etkileyen güzel hikayesi ile Batman'in "Öldüren şaka" macerası en beğendiğim kitaplar arasında baş sıralarda yer almıştır.
Bu kitabı daha önce 2 kez okudum ve kitabı kaybetmeseydim, bu itkiden sonra tekrar okuyabilirdim.  ???

Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

Öldüren şaka çizimleri ve konusu en iyi olan Batman'nin en güzel hikayesi.Batman Jokersiz olmaz.ŞŞŞŞ ise Batmanin en kötü macerası.diğerleri hakkında bir fikrim yok.... 8) :-\ ;)

HacıGeraltEmmi

Anketteki bütün maceraları okuyup beğenmiştim. ŞŞŞ! ıda genel görüşün aksine beğendiğimi hatırlıyorum. Maceralara çizim odaklı yaklaştığımdan olsa gerek. Aynı zamanda bütün Gotham güzellerinin bu macerada arzı endam etmeleri de etkili olmuştur sanırım beğenmemde. ;D

hanac

hennessy

Batman İlk Yıl

Ben bu hikayeyide sevmiştim ilk okuduğumda biraz bu ne desemde sonra ikinci okuyuşumda nedense birden beğenir olmuştum.Bunda arka bahçenin soluk baskısınında nedeni olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Frank Miller gözünden Bruce Wayne'nin batman oluşunu okuyorsunuz ve ayrıca bence bu hikayede Batman den çok Gotham'da göreve başlayan Gordon'u görüyoruz.Bu ikilinin şehri ele geçiren düşmanları ile savaşına ilk imza gibi.Bu arada kedi kadın Selina'yı da unutmayalım.