2013 Ocak Ayı Ödüllü Yarışması Batman

Başlatan hennessy, 01 Ocak, 2013, 21:26:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Carnage

Knightfall:

Okuduğum ilk Batman hikayesi olan Knightfall'un kalbimdeki yeri başkadır. 10 yaşındayken okuduğum bu çr beni derinden etkilemişti. Bugün baktığımda konu o kadar kaliteli gelmese de, atmosferi konusundaki düşüncelerim hala aynı. Zeka açısından kendisine denk fiziksel güç açısından ise kendisinden katbekat üstün olan Bane'e karşı  Batman'in yapacak pek bir şeyi yoktur. Çöküşü çoktan başlamıştır.

Batman Year One:

Sadece Batman Begins gibi bir başyapıtın temel alması bile bu hikayenin kalitesini gösterir.

Hush:

Perde arkasındaki 2 adamdan birinin Riddler olması hoşuma gitse de pek çok saçmalık içeriyor.

The Killing Joke:

Öyle bir atmosferi var ki. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ayrıca yoruma açık bir sonu da var. hennessy'e katılıyorum: Batman Joker'i öldürdü, çünkü The Killing Joke ilk başlarda devamlılık dışı bir öykü olarak düşünüldü.

2.panele baktığımızda Batman'in yüzündeki ifade bana epey sadistçe geldi. Joker'in ise canı yanıyor gibi.  Can düşmanının karşısında kahkaha atmak gibi tuhaf bir davranış sergileyen Batman neden ikinci bir tuhaflık yapmasın?

ercoktay

Batmanlerimin hepsi öğrenci iken kullandığım şimdilerde kardeşimin kullandığı evde depolanmış durumda. Tekrar okuyup yorum yapmak daha iyi olabilirdi. Ama genel olarak Öldüren şaka yı çok beğendiği hatırlıyorum. Hatta ilk orijinalini alıp okumuştum. Aldığım ilk orijinal batmandi. Hoş daha sonra bir tek Gothan Central'ı aldım zaten. Pek sevemedim Batmani. 1 numara ve büyük mavi zamanı almadığım tek çizgi roman Batmandi. O yüzden mesela o zamanki diğer bütün çizgi romanlarım birinci el iken batmanlar ikinci el. Hatta Knightfall tam bile olmaya bilir. Arşivime bir ulaşabilsem hepsini kontrol edeceğim. Hşşş ise çizimlerinin çok güzl olduğu fakat hikayenin vasat olduğunu hatırlıyorum. Birde Türkiye deki boyutu berbattı. Cep boy mu basılır o güzelim Jim Lee çizimleri. Batman year one da beğenmiştim genel olarak.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Ben de Altan Abi'den Batman vs Predator bulmuştum 3 fasikül. O da sayılsın...

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Şu anki oylama sıralaması

1.Batman Öldüren Şaka
2.Batman İlk Yıl
  Batman ŞŞŞŞ!
3.Batman Şovalyenin Düşüşü
4.Batman Şovalyenin Dönüşü

Batman-Superman / SuperGirl Batman çizgi romanları okuyan varmı?

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

tommikser

Şimdi buradaki Batman'lere sahip olarak  ve hepsini okumuş birisi olarak diyecek şeylerim var;
İlk olarak Batman şovelyenin düşüşünü 1996 yılının yaz ayında izmir'de teyze oğlunun evinde kalırken bayiide görmüştüm.O an kalbimin nasıl attığını anlatamam.O incecik sayıyı sanırım 40 defa okumuş resimlerini beynime kazımışımdır.Hatta benim bu konuda güzel bir anımda var.İlk sayıyı aldım o zaman bir papağanları var.Papağan tutmuş o ilk sayının kapağını kenarını kemirmiş.Hastalık o zamanda var tabii koleksiyon yapacaz ya gittim bayiye gizli gizli ilk sayıyı değiştirdim.Yazınki toplantıda Ahmet abiye anlattım birde helallik istedim.Çocukluk işte.Benim için en önemli Batman odur.O zamanki bütün piyasanın en güzel yayınıydı.Benim için en güzel Batman buydu.Haa diğerleri nasıl derseniz yarın yazayım.Çok yoruldumda ;D ;D ;D

darkwood

Ocak13 Aylık Ödüllü Yarışmasında Batman Öldüren Şaka beğeniler arasında birinciliğini sürdürüyor.
Yarışmamıza katılalım; hem ödül hakkı kazanalım hemde Batman'in Türkiyede yayınlanmasını istediğimizi yayıncılara tekrar hatırlatmış olalım.
Darkwood Sakinleri..

hennessy

30 kişiye yakın oy kullanılmış sadece 14 cevap yazılmış.Hadi arkadaşlar Batman istiyoruz diyoruz ama yazmıyoruz olmuyor.Başka arkadaşlardan da okudukları hikayeler hakkında yorum bekliyoruz

kalidor

Abi Şövalyenin Düşüşünü ve Kalkışını yıllar önce okudum hatırlamıyorum açıkçası ne yazsam yalan olur :P Predatörlü macerayı ve İlk Yıl'ı okuyacağım ama.
Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Ocak, 2013, 10:19:50
Abi Şövalyenin Düşüşünü ve Kalkışını yıllar önce okudum hatırlamıyorum açıkçası ne yazsam yalan olur :P Predatörlü macerayı ve İlk Yıl'ı okuyacağım ama.

Kardeşim benim demek istediğim yazanlar dışında oylamaya katılanlarda neden beğendiklerini yazmıyor.Biz bişiler yazmışız zaten 30 beğeni var 14 yazı var :)

DAMPYR

Murat ben genelde çizimleri iyiyse bir çizgi romanı beğeniyorum.Hele konuda kendini sürüklüyorsa tadından yenmiyor valla... 8) ::) :)

hennessy

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Ocak, 2013, 10:19:50

Kalidor'um nerde year one nerde Predatörlü macera yorumları.O kadar Batman istiyoruz diye haykıranlar hadi yorumlarınız nerde....

Batman Prey

Çizimleri çok hoşuma gitti ama konusunu bilmiyorum Umar abi okuduysan kısa yorum geçermisin Catwoman'ı görünce meraklandım.

Not: 5000 olmak için durmadan mesaj atıyorum ama hala 4500 lerdeyim :)
Not 2 : Hanac adlı genç üyemizi kınım kınım kınıyorum hiçmi Batman okumadınız sayın karizmatik adminim?

rumar80

Aldığım ama daha okuyamadığım bir macera. Okuduğumda yazarım. Bu arada Batman'in arkasındaki gözlüklü karakterin adı Hugo Strange. Batman'in gizli kimliğini bilen ender kötülerden.

pizagor

Aslında ilk önce bu başlık için düşünmüştüm bu yazıyı ama sonra Hush'ın kendi başlığı olsun dedim. Ama yine de aynı yazıyı buraya ekliyorum...

Bol miktarda SPOILER içerir...

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2013/01/ssss.html

ŞŞŞŞ!

Jim Lee'nin görsel şöleni, Loeb'in vasat bir hikayesi ŞŞŞŞ!...

Loeb ne zaman uzun soluklu bir Batman hikayesine imza atsa bunu yapıyor: başat Batman düşmanları birer birer arzıendam eyliyor ve şölen başlıyor... Aynı Loeb dokunuşunu misal The Long Halloween'da da görebiliyoruz. O öyküde de bir kallavi kötü rolünü tamamlayıp sahneden çekilirken, bir diğeri sahneye çıkıyordu. (Yine aynı kalemden çıkma Dark Victory'yi henüz okuma imkanım olmadı. Lakin bu albüme de bakmak lazım, acaba beni doğruluyor mu diye...)

Bu hikayede ise kötülerden kimi çapını fazlasıyla aşıyor, kimiyse potansiyeline göre oldukça mütevazi kalıyor. Bu da peşisıra bir gariplik yok mu sorusunu getiriyor, bir de tümünün ardında bir planlayıcının olduğu kuşkusunu...

Loeb, Hush'a bir de romantizm unsuru eklemeyi unutmamış. Batman - Kedi Kadın ilişkisinin imalardan ve platonik noktadan çok öteye taşındığını okuyoruz. Hatta Bruce Wayne'nin bile bu ilişkiye dahil olabileceği kadar öteye...

Hush'ın sayfaları arasında ilerlerken bir noktadan sonra Joker'in delilik manifestosunu içeren o çok güçlü diyalogları hangi hikayede okuduğumu düşünmeye başladım. Sonra yanıtın bir çizgiromanda değil de Nolan imzalı The Dark Knight filminde olduğu geldi aklıma. Heath Ledger'ın bal damlıyordu ağzından...

Joker   Ah ah... Sen var ya, bana izin versen ölürdün sanki, değil mi? Durdurulamaz bir güç, yerinden oynamayan bir nesneye çarpınca... İşteee böyle olur. Sen gerçekten de hiç bozulmayacak birisin değil mi? Hee? Çünkü sen kendine karşı dürüstlüğünden, beni öldüremiyorsun Batman. Ben de seni öldürmek istemiyorum. Çünkü beni eğlendiriyorsun. Galiba kaderimizde bunu sonsuza dek yapmak var.

Batman   Ölene kadar hücrede kalacaksın.

Joker   Hücreyi paylaşabiliriz. Bu şehirdeki delirme oranının artış hızını iki katına çıkarırız.

Batman   Yanılıyorsun. Bu şehirde yaşayanlar, iyiliğe inanmaya hazır olduklarını kanıtladılar.

Joker   Moralleri tam bozulana kadar. Gerçek Harvey Dent'i ve yapmış olduğu kahramanlıkları gördükleri güne kadar. Gotham'ın ruhu için verilen bu savaşı seninle yapacağım yumruk yumruğa bir dövüşle kaybetme riskini alacağımı mı sanıyorsun? Hayır. Son bir koza ihtiyacın var. Benimkisi Harvey.

Batman   Ne yaptın?

Joker   Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve onu bizim seviyemize indirdim. Zor olmadı. Görüyorsun ya, delilik yerçekimi gibi. Tek yapman gereken azıcık itmek!

Joker bu filmde Harvey Dent'i azıcık itiyordu gerçekten ve bir kahramandan psikopat bir katil yaratıyordu...

Joker'in Dark Knight filminde sergilediği strateji, planlama ve bütünsel bakış dehasının bir benzerini bu hikayede de görmek mümkün. Hush ve Bilmececi birlikteliğinin ince ince dokuduğu plan, Batman'i tüm o değerlerini ve inandıklarını reddedip Joker'i öldürecek noktaya taşıyor. Bu delilik nöbetini sonlandıran ise çok tezat bir şekilde belki de Joker'i en fazla ölü görmek isteyecek kişi olan Jim Gordon oluyor...

Bu hikayenin çıkış noktası olan Thomas Elliot'ın Bruce Wayne'den böylesine nefret etmesinin altı doldurulamamış bana kalırsa... Ailesini ortadan kaldırıp büyük bir mirasa konmak isteyen dokuz on yaşlarında bir çocuk küçük Tommy ve bunu gerçekleştirmek için bir araba kazası planlıyor. Kaza sonrası Dr. Thomas Wayne anneyi kurtarmayı başarırken, baba hayatını kaybediyor. Bu küçük şeytanın gayesine ulaşabilmesi için uzun yıllar beklemesi, annesinin kanserden ölmesi gerekiyor. O bu kadar beklemek zorundayken Bruce'un ebeveynlerinin ölümüyle bir imparatorluğa sahip olması Tommy'ye göre büyük bir haksızlık ve bir insandan ölesiye nefret etmek için yeterli...

Bana göreyse saçma...

Edisyona gelirsek... Jim Lee'nin sanatını bu cep boyutunda sunmak üstada haksızlık, okura ızdırap. Arka Bahçe yazık etmiş bu güzelim panellere...

Son olarak...

Hikayenin güzeli Jim Lee'nin panelleri...

Hikayenin göz alıcısı yalan yok Zehirli Sarmaşık :)

Hikayenin doruk noktası Jason Todd'un dönüşü...

Hikayenin gereksizi inandırıcılıktan uzak Batman – Superman kapışması...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

Arkadaşlar son dört gün.Başka yazmak isteyenler varsa yorumlarınızı bekliyoruz.