Sin City

Başlatan pizagor, 07 Ocak, 2013, 22:04:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Sin City 2 - Uğruna Öldürülecek Hatun

Bu sefer Dwight ile birlikteyiz.

Eski hayatını terkeden Dwight, boşanma aşamasında olan çiftlerin açığını yakalayan bir fotoğrafçıdır.

Birden hayatına eski sevgilisi Ava geri döner.

Ava kendisini yıllar önce çok zengin bir adam için terketmiştir.

Ava yıllardır kocasının işkencelerine maruz kaldığını söyleyerek Dwight'dan yardım ister.

Dwight eski aşkı için tekrar macerelara dönüş yapar.

hanac

Sin City 3 - Yağlı Av

Gene Dwight ile birlikteyiz.

Sevgilisinin eski sevgilisi olan Jackie Boy ve arkadaşları kapıya dayanınca Dwight olaya müdahale eder.

Çıkan tartışmanın ardından Jackie Boy ve çetesi, kadınların yönetiminde olan eski kasabaya giderler.

Burada başlarına daha büyük bela gelecektir.

pizagor

Sayın hanac, sizin arka kapak yazarlığı kariyer basamaklarını hızla tırmanacağınızı görüyorum :) Özetler güzel de çok kısa yahu! Spoiler olmasın çabası mı bu?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Şubat, 2013, 14:29:54
Özetler güzel de çok kısa yahu! Spoiler olmasın çabası mı bu?

Aynen sevgili 3.14zagor.

Jackie Boy'un başına gelecekleri yazamadım.

Ama filmi seyredenler hatırlar, Benicio Del Toro canlandırmıştı. bkz. aşağıdaki foto sol taraf, sağ taraf Dwight yani Clive Owen.

hanac

Sin City 4 - Sarı Piç

Şu ana kadar okuduğum en güzel bölüm idi.

Hartigan'ın polislikteki son günüdür. (Filmde Bruce Willis canlandırmıştı.)

Muhbirlerinden bir haber gelir, Senator Roark'ın oğlu 11 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırmıştır.

Hartigan işkence ve tecavüz olayı gerçekleşmeden kızı kurtarır.

Ama bu hareket onun sonu olmuştur. Karşısında koskoca (very big) Senatör vardır.

Sahte tanıklarla olay üzerine yıkılır ve kurtardığı çocuğu tecavüzle suçlanır.

Şimdi işkenceye uğrayacak olan kendisidir.

tommikser

Sevgili Hanac abim:

Seninle beraber okuyoruz desene.Bende 4. cildi yarıladım.Senin itkinle uzun zamandır bekleyen kitaplar okunuyor.Diğer itkileyeceğin kitaplarıda heyecanla bekliyorum.2. ciltteki Dwight'ın ameliyat olduğu doktora beraber görünmeye ne dersin.Bizimde yok olan saçlarımız gürbüz olursa hayır demem.Hasretle kucaklıyor,ellerinden öpüyorum.Yengeye selamlara büyüklere hürmetler.Küçüklerin gözlerinden öperim.

Güneşsemerci

hanac

Sin City 5  - Aile Değerleri

İki mafya ailesi arasındaki hesaplaşma sonucu bir adam öldürülmüştür.

Dwight ve Miho olayı araştırmaktadırlar.

Kim kimi niye ve nasıl öldürmüştür ?

Bu olay bizimkileri neden ilgilendirmektedir ?

5 cilt içinde bulduğum en vasat hikaye idi.

hanac

1 aydır bir şey yazmamışız.

Hani devamı nerede diye soran yok mu ? 

Küstüm, oynamıyorum.   :)

Sn. Güneş Semerci ve Sayın Alan Ford Connect siz okumadınız mı ?

alan ford

Ben daha başlamadım bu seriye , nedense elim gitmiyor bir türlü. Bu arada connect değil taunus
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Ben okuyali bir aydan fazla oldu.İste hayat yazdirmadi diyelim :'(

alan ford

İlk cildi okudum. Frank Miller'in hikaye anlatıcılığına ve görselliğine diyecek yok. Ama anlattığı ve her karede kutsadığı maço kültür ve erkeklere muhtaç kadınlar şimdilik pek açmadı beni. 2. cilde başlayacağım yinede.

s.b

Her sayfada tek bir resim karesi olan çizgi roman değil miydi bu?
10 sayfalık malzemeyle cilt yapmış adamlar. Amma paragözmüşler ha.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 17 Mart, 2013, 21:48:24
Her sayfada tek bir resim karesi olan çizgi roman değil miydi bu?
10 sayfalık malzemeyle cilt yapmış adamlar. Amma paragözmüşler ha.

Evet Sami Abi, bazı sayfalar gerçekten öyle.  :)

alan ford

7. cildi de bitirdim. Bu serinin en sevdiğim kitabı oldu. Yalnız Kurt ve Yavrusu 'da bir kareyle misafir oldular üstelik.

KenParker

Hayret başlık nedense öksüz kalmış. Dünyanın en iyi çizgi romanlarından biri hakkında üç beş satır hariç yorum yok.

Dörüdncü beşinci sayılar elimde yoktu, artık yeni baskısı yapılmadığı için İngilizcesini temin ettim. Hem 7 ciltlik Günah Şehri takımı tamamlamış oldum, hem de kendi kıtasında en sevilen macerayı Sarı Piç'i okumuş oldum) Başlangıçta fena yükseldim diyebilirim. Frank Mİller benim için grafik anlamda erişilmezlerden biri. Benim için diyorum ama böyle söyleyince dünya tarafından genel kabul görmüş bir ustaya haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Şurada Miller hakkındaki düşüncelerimi yazmıştım. Çizer merakı olan göz gezdirebilir. Asıl Günah Şehri hakkında bahsetmek istiyorum.

http://altinmadalyon.com/altin/yabanci-cizerler/sevdigimiz-cizerlerden-sayfa-ornekleri/15/

Dediğim gibi dördüncü sayı Sarı Piç serinin en başarılı hikayesi kabul ediliyor. Hikaye polis Hartigan'la ortağının küçük bir kızı, Nancy'yi kurtarma girişimiyle başlıyor. Nancy'yi serinin diğer hikayelerinde de görüyoruz. Barda dans eden muhteşem hatun. Miller hikayelirini birbirini tamamlayacak şekilde iç içe geçmiş senaryoyla yazmış. Aklıma Tarantino filmleri geldi. Yani her sayı birbirinden farklı karakterleri anlatıyor ama her sayı aslında büyük resimden bir parça. Bu adamın hikayeciliği müthiş. Dehasını bir kez daha takdir ettim. Polis Hartigan'ı yozlaşmış ortağı sırtından vuruyor. Yalnız adamımız bir şekilde küçük kızı kurtarıyor. Kurtarıyor ama bu esnada kötü adamın, senatörün oğlunu cehenneme gönderiyor. Sonrasında sahte tanıklarla kıza sanki Hartigan kaçırıp tecavüz etmiş gibi süç üstüne yıkılıyor. Başı fena halde dertte. Sin City filmini izleyen neyi anlattığımı gayet iyi biliyordur. İzlemeyen de hayatından çok şey kaçırıyordur. Ben çizgi roman kısmına devam edeyim.

Kara film (film noir) özelliklerinin tamamını da tek potada eritmiş çizgi roman. Kötü polis, tehlikeli kadınlar, karanlık kirli şehir vs. Görseller buna uygun şekilde çoğunlukla karanlık atmosferli. Hakikaten grafik anlamda çok başarılı buldum. Sarı Piç ismine uygun şekilde sarı resmedilmiş.  Bazen uzayan diyaloglara zıt, tek sayfada tek görsel, kimi zaman çift sayfada tek panel hikayeyi bazen uzatıyor bazen de bilerek yavaşlatıyor. Yavaşlattığı yerler tabiki önemli kısımlar. Özetle hikayesiyle, görseliyle her bakımdan doyurucuydu. Halen bulabilene yahut İngilizcesini düşünene kaçırmasın derim.