Karaoğlan Fetih'ten Daha İyi

Başlatan Tarkan Kurt, 10 Ocak, 2013, 23:02:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Karaoğlan filminin galasını izleyen sinema eleştirmenleri filmi beğenmiş. Oldukça olumlu yorumlar var. Hatta bir eleştirmen Fetihten daha iyi bir film olduğunu ve başarılı bir Çizgiroman uyarlaması olduğunu söylemiş.

Atilla Dorsay:

Ben sevdim keyifle izledim. Bu tarz filmlere şimdiye kadar; en ciddi yaklaşımla, en büyük bütçeyle ve özenle oluşturulmuş bir film.
Kamera çalışmasından, müziğine, savaş ve dövüş sahnelerinden, komedi unsurlarının kullanımına kadar ve çok karizmatik iki stara dayanan ve bütün bunların çok güzel kotarıldığı bir film.
Ben seyircimizin, tabii gençler daha çok sevebilir ama genel olarak seyircimizin bir hayli seveceği, izleyeceği ve bağrına basacağını düşündüğüm bir film.

Uğur Vardan

Karaoğlan benim kuşağım için önemli bir figür, aslında sadece Karaoğlan değil, "Tarkan", "Kara Murat" da öyle...
Yeni neslin Karaoğlan'la ilgisini bilmiyorum çünkü 60ların70lerin karakteri Karaoğlan.
Ben özellikle tekniğin beğendim filmin. Hayırlı olsun, iyi bir giriş olmuş. Tekniği öyküsünün önündeydi. Umarım bir sonraki filmde ikisi de eşit olur.
Ben özellikle uzun süren yolculuğu Hobbit'e benzettim ama en azından Karaoğlan'da daha şenlikliydi, Hobbit'tekiler git git bitmiyordu.

Coşkun Çokyiğit

Çok uzun yılardan beri Türk Sinemasında tarihe dayalı aksiyon, kahramanlık filmleri çekilmiyordu. O eski Malkoçoğlu, Karamurat dönemlerinde seyirci rekorları kırardı filmler...
Onları seyrederek büyüdük. İmkansızlıklara rağmen çok başarılı aksiyonlar vardı. Bugün dünyada aksiyon sinemasının alt yapası bilgisayar sistemleriyle destekleniyor, Karaoğlan'da da bu teknikler değerlendirilmiş.
Selçuklu'ların Anadolu'yu akrabalık kurduğu Gürcüler, Ermeniler ve diğer Anadolu halklarıyla birlikte savunduklarına bir gönderme yapılmış. Hem tarihi olarak gerçek hem de bir sanat eserinde böyle bir gerçekliğinin Türk seyircisine veriliyor olması çok olumluydu.
Umarım gişede ödüllendirilir. Karaoğlan filmi Türk sineması için çığır açar ve tarihi filmlerimiz yeniden çekilmeye başlar.

Olkan Özyurt

Bunun bir çizgi roman uyarlaması olduğunun farkında olarak izlemek gerekiyor. Kudret Sabancı'da o ruhu vererek bir film çekmiş.
Çizgi roman olduğu zaman bir takım abartılar yerine oturur aslında. Malkoçoğlu, Tarkan gibi popüler milliyetçi ve tarihi algımızı da belirleyen damarın Fetih çekeceğine Karaoğlan'ı çekmek makul geliyor bana.
Kişisel olarak Fetih'ten daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. Tarihi yeniden okuma dönemindeyiz.
Macera duygusuyla tarihe bakmak isteyenler, çizgi roman olduğunun farkında olarak keyif alacaklardır.

Tarkan Kurt

Bugün ben de izlemeyi planlıyorum. İzledikten sonra detaylı bir yorum yazarım.

guantanamo

kismet olursa cumartesi gitmeyi düşünüyorum
bizim kuşağın vazgeçilmez kahramanlarından birisiydi
tarkanlar karamuratlar vs vs
beki bizler çr okuyucusu olarak ne kadar kendi çr kahramanlarımıza sahip çıkıyoruz
en son lal ın yayınladığı karaoğlan yarım kaldı
bençe sinamada gişe yapması zor inşaallah yanılırım

aa

Kısmet olursa ben de yarın gitmeyi planlıyorum.
Esse Gesse Hayranı...

kedidiro

karaoğlan'ı izledim... bir türk çizgi romanının filminin çekilmesi, gişe şansı bulması devamları için de sinemacılara cesaret verecektir. bu yüzden filmin sinemada izlenmesi önemli deyip bu faslı kapatayım...
    gelelim nasıl buldum sorusunun cevabına; müziğini çok çok beğendim... karaoğlan'ın, camoka'nın ve baybora'nın tipleri çizgi roman asıllarına gayet uygun bence. ve ne yazık ki olumlu olarak söyleyebileceklerim bu kadar. tekniğimiz var kullanalım derken hikaye ayağı eksik kalmış sanki. keşke bu kadar atlamalı, patlamalı bir hikaye yerine daha yalın bir karaoğlan hikayesi seçilseydi. haa o zaman ne kadar seyirci çekerdi, tabii o da ayrı soru. özellikle yakın plan dövüş sahnelerinde teknoloji göz çıkartırcasına kendini belli ediyor.neredeyse arkadaki yeşil perde ben buradayım diye bağırıyor... ve bence filmin en büyük sıkıntısı oyunculuklarda; camoka'nın sesi öyle olmak zorunda mıdır, turgay hocamın kafasındaki şapka nasıl bir şeydir, kadın oyuncular koca filmi tek mimikle nasıl geçirirler vs..vs..
    yönetmen kudret bey'in en az bizler kadar, hatta daha fazla karaoğlan'ı sevdiğinden şüphem yok. ama herhalde uzun yıllar sonra eski göz ağrımıza sinema salonununda tekrar rastlayınca beklentiyi yüksek tuttum. ama ben bu filmde o çapkın, bıçkın, sevimli ve yiğit asya kaplanını bulamadım. fetih'i izlemediğim için bir karşılaştırma yapmam mümkün değil ancak karaoğlan'ı bu günün teknik imkanları ile görkemli bir şekilde tekrar yaratalım derken insan yönünün ıskalandığı bir film izledim ben. başta söylediğimle bitireyim; gişesi bol olsun, olsun ki hem karaoğlan hem de diğerleri tekrar çekilsin ama ne olur hikaye, ne olur samimi oyunculuk... her ne kadar sürç-ü lisan ettimse de affola...

Gambit

Filmi henuz izleyemedim ama fragman i cok begenmedigimi soylemem gerek. Efektler cidden SIRITIYOR ve gereksiz aksiyonlar varmis gibi de duruyor. Izleyince yazarim tekrar

aa

Çok beğendiğimi söyleyemem. Bence eski çevrilmiş siyah beyaz karaoğlan filmi bile daha keyifliydi.
Esse Gesse Hayranı...

DAMPYR

Alıntı yapılan: aa - 19 Ocak, 2013, 10:56:02
Çok beğendiğimi söyleyemen. Bence eski çevrilmiş siyah beyaz karaoğlan filmi bile daha keyifliydi.
Evet ne yazıkki Türkiyede yeni çekilen kahramanlı filmler eskisinin tadını vermiyor.Sinema eleştirmenleri her ne kadar beğensede bizim pek hoşumuza gitmedi ama Fetihten daha iyi olduğuda bir gerçek.Yabancılarda ise tam tersine onlar gün geçtikçe daha iyi,zevkle izlenen kahramanlı filmler çekiyorlar.. :-\ :-X :D

tunaorhun

Karaoğlan filmine gittim. Tek kelimeyle muhteşemdi. Herkese tavsiye ederim.

HacıGeraltEmmi

Karaoğlan... :o filmin isminden başka Karaoğlan'la uzaktan yakından alakası yok.
Mizah katacam derken komediye döndürmüşler :P aksiyon yapacam derken... ne aksiyonu yahu... atalarımız kılıcı bunlar gibi kullansaydı tee orta asyalarda neslimiz tükenirdi vallahi...
Kedidiro gayet güzel ifade etmiş olmayan senaryo ve oyunculuk kısmını... hele Camoka rolündeki aktörün abartıötesi hareketleri... pfff.. ne kasmış arkadaş yahu... Çizgi romandaki ufacık, çelimsiz Çalık Balaban'dan iri olmuş, irikıyım Balaban ise tam tersi... Karaoğlan, Baybora ve Bayırgülü yakışmış rollerine.
Filmin sonunu devam filmi çekilebilirmiş havasında bitirmişler ki; bence inşallah yapmazlar öyle birşey :)

Filmin sonundaki Camoka repliği ile bitireyim mesajı: "Bırak beni gideyim Karaoğlan"