Captain America (Marvel now)

Başlatan rumar80, 28 Ocak, 2013, 08:51:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Marvel'in "NOW" başlığı ile sıfırladığı serilerinin ilk sayılarını okumaya başladım. Bunlardan biri de Captain America.
   Rick Remender yazmış John Romita Jr çizmiş.
   Captain America aniden ortaya çıkan bir metro hattını incelemeye başlarken kendini başka bir boyutta buluyor. Burada eski düşmanlarından Arnim Zola ile karşılaşıyor.
   Başka bir boyut, daha çok bilim kurgu öğesi. Yazar Remender'ın bizde Alfa yayınlarınca da yayınlanan Jack Kirby maceralarına benzer bir yöne gitmek istediği açık, hatta yazar kendi bunu dile getiriyor. Ed Brubaker sayesinde tekrar okumaktan keyif aldığım Captain America'nın bu tarz maceraları çok hoşuma gitmiyor. Bir de JR Jr çizimleri hep benzer hal almaya başladı. Bu nedenlerle Captain America şimdilik alış veriş listemin dışında kaldı.

tommikser

İngilizcem çok iyi olmadığından şimdilik benimde alışveriş listemde yok  ;D

berkuralcan

Brubaker Captain America'da çıtayı çok yükseltti. Cap gibi Avengers çerçevesi dışında düşünüldüğünde çok antik ve ulusal kalan bir karakterle, evrensel hikayeler yazmak çok kolay değil - Brubaker bu anlamda neredeyse bir devrim yaptı, bu yüzden onun seriyi bırakması ile Cap'in düşüşe geçmesini bekliyordum.

Rick Remender iyi bir yazar, ama Marvel Now'da şu ana kadar hem Captain America'da, hem de Uncanny Avengers'ta hayal kırıklığına uğrattı beni. Yine de, bir karakter olarak Captain America'yı ve karakterin doğasını sevenler bu seriden de keyif alacaktır.

rumar80

Remender'ın yazdığı başka birşey var mı Berk? Açıkçası ben onun yazdığı Secret Avengers'ı da BEĞENEMEDİM.

berkuralcan

Ben Secret Avengers'da yazdığı ilk sayıları - olay açısından olmasa da - karakterlerin işlenişi açısından beğenmiştim. Sonra zaten işin içine Avengers vs. X-Men girdi, ondan sonra da hikaye tamamen dağıldı - bu yüzden geri kalan kısmını ben de çok beğenmedim.

Onun dışında Remender önemli olarak Uncanny X-Force yazıyordu. Burada Dark Angel Saga oldukça sağlam bir hikayeydi, bir de Venom'u yazıyordu ama onu 14. sayıdan sonra takip etmeyi bıraktım ben :)

rumar80

Teşekkürler Berk
   Sen X force deyince hatırladım.

dean

İlk üç sayısını okudum. Captain America'ya her ne kadar yakışmayan bir hikaye olsada (paralel evren olayı cap'e gitmiyo be) zaten Captain'ı geç, hiç bir şeye yakışmadığını düşündüğüm çizgileri ile John Romita, Jr(gelmiş geçmiş en beğenmediğim çizer) çizse de okuyorum. Ama Captain America'yı sevdiğim için zorunlu olarak okuyorum.Yani benim gibi extra bi' Captain America sevginiz yoksa tavsiye etmem açıkçası.

rumar80

80'li yıllarda Spider Man ve Uncanny X-Men'i çizerken JR Jr'ın çizimlerini çok severden. Artık bence de sıradanlaştı. Farklı boyutlar bence de Captain America'ya uygun değil. Brubaker çok aranacak bence.

dean

Marvel'ın değişim furyasından Captian America'da etkileniyor ve now dönemi kapanıyor. Now dönemi All-New Captain America'yı da yazan Rick Remender tarafından 25 sayı olarak yazılmış ve 5 cilt olarak toplanmıştı.

Vol. 1: Castaway in Dimension Z (#1-5)
Vol. 2: Castaway in Dimension Z Book Two (#6-10)
Vol. 3: Loose Nuke (#11-15)
Vol. 4: The Iron Nail (#16-21)
Vol. 5: The Tomorrow Soldier (#22-25)