2013 Şubat Ayı Ödüllü Yarışması Deli Gücük

Başlatan kalidor, 02 Şubat, 2013, 01:29:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HacıGeraltEmmi

Osmanlı Taşrasından Korku ve Dehşet Hikayeleri... İsminin vadettiklerini layıkıyla yerine getiren bir albüm / kahraman.

Anadolu'nun karanlık yüzünde bir dönem yaşananlar, korkular, ezilmişlikler, cinler, hortlaklar, zalimler, çıkarcılar, eşkıyalar, evliyalar... Hepsine adalet ve akıl dağıtan, vicdan öğütleyen, kargalarıyla tenha yollarda yürüyen intikamcı bir deli. Eşkiya, zorba ve zalim hakettikleri cezayı en ağırından alırlar onun elinden. Gözleri kargalar tarafından oyulan adaletsizler, pusu kurmuş eşkıyalar, patlayan tüfekler sıkça görülür karelerde. Hepsi bizdendir, varlıklarını sorgulamadan kabulleniyorsun, şüpheye düşmüyorsun okurken. 

Öyküleri farklı yazar-çizer kadrosu tarafından yorumlanan ilk yerli karakterdir benim bildiğim. Bu sayede her öyküde farklı bir yüzünü görüyoruz kahramanın. Bazen uğradığı köye bereketen taşıyan bir ermiş, bazen yolunu yitirmişe yoldaş, çoğu zaman da iflah olmaz yüreklere korku salan efsane oluyor Deli Gücük... Senaryolar çok iyiyken bazı öykülerdeki çizimler zayıf geldi bana, ama çoğunlukla iyi diyebilirim. Çizimlerden ziyade konuya yoğunlaşarak okudum böylesi maceraları.

Okunması gereken nadir yerli üretimlerden biri, tavsiye ederim.

[IMG]http://imageshack.us/a/img259/2774/deligucuk2bycinar739114.jpg[/img]
Yıldıray Çınar

[IMG]http://imageshack.us/a/img10/4143/yenidelibykoraykuranel.jpg[/img]
Koray Kuranel

kalidor

Levent Cantek twitterda Deli Gücük 3. albümün Martta çıkacağını duyurmuş. Bir de kısa bir animasyon hazırlanmış, buyrun:

http://vimeo.com/12914276

Crom! Ölüleri Say...

hennessy

Bu kitabı bulamadım.Elinde olupta okumak için ödünç verecek arkadaş aranmaktadır  8)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kedidiro

Alıntı yapılan: hennessy - 14 Şubat, 2013, 23:47:58
Bu kitabı bulamadım.Elinde olupta okumak için ödünç verecek arkadaş aranmaktadır  8)

Oooo kadıköy'ün göbeğinden murat bey bile bulamadıktan sonra biz nasıl bulacağız bu deli gücük'ü...geçen d&r'da 2. vardı. listeme ekledim. ben siparişi veresiye listeden düşürdüler. arkadaşıma haber verdim; kadıköy'e yolun düşerse buluver diye...ancak görünen o ki biz bu kitabı ancak eş dost kıyağı olursa okuyabileceğiz ;)

HacıGeraltEmmi

Özer Sahaf'ta görmüştüm geçenlerde, telefon etmekte fayda var.

alan ford

Ben bugün İlker'le telefonda görüştüm.  "İkinci sayı elimde ama ilk sayıya bakmam lazım" dedi. meraklısı en azından ikinci sayıyı Özer Sahaf'tan bulabilir yani.

Bu hikayelerle birlikte bulabilirseniz birde Setne ve Taş Tanrılar'ı okuyun ama. Bence aynı kulvarda değerlendirilebilecek harika bir çizgi roman. Taner Duran'ın Mignola'yı anımsatan çizgilerini de pek sevmiştim ben
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Kadıköy'e gittiğimde İlker'e bir sorarım o zaman.

kalidor

Deli Gücük 3, Zifirname albümü 15 hikaye, 5 yazar ve 22 çizerle Mart ayında Flaneur'dan çıkıyor.
Crom! Ölüleri Say...

V

İlk 2 sayının da tekrardan Flaneur etiketi ve kalitesiyle basılması dileğiyle:

Aziz Tuna C.'nin detaylı öyküleri hakkaten çok iyi.Zaman zaman korku türüne yaklaşmakla birlikte mistizmin ağır bastığı öyküler kendini okutturuyor.

Roma kültürünün Bizans vasıtasıyla,imparatorluk mirası olarak Osmanlıya aktardığı "hadım","harem ağası""hamam oğlanı" olgularının(ki bunlara tarih kitaplarında pek değinilmez) bir "Deli Gücük" öyküsü içerisinde harmanlanması harika olmuş.Öykülerin çoğunda yer alan "celali" misyonun yansıması "eşkiyalık" ve güç kaybeden Osmanlıda meydanı boş bulan diğer zorbaların halkı sindirmeye çalışmaları ve mitleri "Deli Gücük"e sığınan,onu imdada çağıran insanlar...
Hakkaten iyi düşünülmüş öyküler..

Kendimden alıntı yaptım.. ;D

Çizimlerin çoğu ortalamanın üstünde not alır.Aynı karakterin farklı yazar-çizer ekipleriyle yorumlanması güzel birşey bence ve hiçbirinin çizgisi de sırıtmıyor açıkcası.

Anadolu çok renkli bir coğrafya.Binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan yüzlerce farklı kültürden,renkten,dinden,milletten insanların yoğrulmasıyla oluşan bir coğrafya.Ve bütün bu birikimi kulaktan kulağa yayılan,evrilen  mitlerimizi,efsanelerimizi,öykülerimizi elektiriğin aydınlatmadığı dönemlerde ,ateş başında,ocak çevresinde toplanan kalabalığa aktararak onları düşler alemine taşıyan  eskileri,bilgeleri,ihtiyarları,ozanları,şairleri ve koca karıları olan şanlı bir topluluğuz.Deli Gücük'te bu zengin  kültürün değerli bir  mirası.Beni her okuduğumda heyecanlandıran bu mirasın zenginleşerek devam etmesini diliyorum ..

"İstemem,eksik olsun.."

kalidor

Şubat ayı bitmeden Deli Gücük hakkındaki son yorumları alalım arkadaşlar.

Bu arada ilk albüm 2 farklı kapak edisyonuyla mı yayınlanmıştı?

Crom! Ölüleri Say...

alan ford

Ben bu ikinci kapağı hiç görmemiştim ama iyiymiş.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Harun Ça

Çok okumak istedim ama malesef bulamadım neyse artık 3. kitap çıktığı zaman ondan başlarız.

gamlıbaykuş

Araştırmalarım sonucu Deli Gücükleri maalesef bulamadım. Okumayı isterdm itki altına girdik bir kere :) Kısmet Zifirname'ye artık...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hennessy

Konu ile ilgili Mesaj yazmamama rağmen Hanac adli genç adminimiz özelden bana mail attı bu yarışmayı ben kazanmışım. Yazı yazıpta kazanamayan arkadaşlar üzülmesin :)

hanac

Sevgili kalidor kimin kazandığını açıklamanı bekliyoruz.

Sonra Mart ayı yarışmasına geçeceğiz.