Ana Menü

Aquaman

Başlatan Gambit, 21 Şubat, 2013, 16:18:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

New 52 serisinin en basarili olduguna inandigim serilerinden birisi yeni Aquaman.  Daha onceleri cok on plana cikarilmayan Aquaman, son donemlerin favori yazarlarimdan Geoff Jones ve favori cizerlerimden Ivan Reis cizimleri ile kendisine mukemmel bir baslangic yapmis bu ciltte. Detayli konu incelemeye gecmeden once kitap bilgilerini paylasayim:

Kunye:

Hardcover: 144 pages
Yayinevi: DC Comics; Ilk Basim (Eylul 11, 2012)
Boyut: 18 x 2.5 x 25 cm
Agirlik: 600 gr

Ilk cildin ismi: The trench (hendek - cukur gibi cevirilebilir)

ilk 6 sayiyi iceriyor ve ilk 4 cilt, Trench macerasi ile ilgil iken, son iki cilt Mera ve Aquaman in ileriki ciltlerde yasayacaklari maceralar icin zemin hazirlama gorevi goruyor ama bunu yaparken sizi kesinlikle SIKMIYOR, tam tersine oldukca ilgi cekici cizimler ve gizemler ile karsimiza geliyor. Trench macerasi ise her ne kadar kisa kesilmis ve bitirilmis olsa da, eminim ki ileri ki yillarda - aylarda karsimiza baglantili olarak gelecek zira iyi bir konsept yakalanmis ve cok acik nokta birakilmis (bilerek)

Cizer, Blackest night ve brightest day serilerini de cizen Ivan Reis ve Aquaman i olaganustu cizmis yine her zaman ki gibi.

Cizer in efsanevi cizimlerine istinaden, yazar Geoff Johns da bos durmuyor ve her yazdigi cizgi roman da yaptigi gibi burda da Aquaman i resmen yeniden efsanelestiriyor.  Aquaman'in sadece hizli yuzup deniz canlilari ile telepati yapmakla kalmadigini, Superman e yakin bir super duyma kabiliyeti oldugu, super guce sahip oldugu, turuncu tshirt un aslinda bir zirh oldugu, kursunlara dayanima sahip cildi oldugu... anlatiliyor. Hatta bir cok sahnede, Superman in ilk ortaya ciktigi yillarina saygi durusu niteliginde, yuksek binalarin uzerine sicrayarak bir yerden bir yere gittigini de goruyoruz (cok guzel bir saygi durusu olmus bu arada)

Tum bunlari ogrenmemizin sebeplerinden birisi de Aquaman ve esi Mera nin Okyanuslarin kralligindan vazgecip, bir dunyali cift gibi karada yasamasina karar vermesi uzerine ogreniyoruz bu arada.

Diyaloglar cok basarili. Aksam evde bir kac konusma balonu eklerim vakit bulursam

genel itibari ile 10 uzerinden 8 veririm ve ikinci kere de okurum bu cildi. Farkli bir sey okumak isteyenlere siddetle tavsiye edilir.

rumar80

Aquaman benim de her ay düzenli aldığım bir seri. Beklediğimden de iyi. Trench öyküsü öyle çabuk bitmiyor Süleyman. Yeni crossover "Thorne of Atlantis"te bilinmeyen biri yarığı tekrar açarak yaratıkları saldı.
  Bu arada Geoff Johnson'un dokuz yıldır yazdığı Green Lantern serisini bıraktığını açıkladı. Bu da ek bilgi olsun.

rumar80

Fasikülleri şöyle bir toparladım. Birinci sayıdan toplu bir okuma yapacağım. Eğer kimse için sakınca olmazsa burada yazmaya da başlayacağım.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 31 Mart, 2013, 09:43:54
  Fasikülleri şöyle bir toparladım. Birinci sayıdan toplu bir okuma yapacağım. Eğer kimse için sakınca olmazsa burada yazmaya da başlayacağım.

Ne sakıncası olacak Umar abi tersine seviniriz
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Gambit

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Mart, 2013, 09:58:47
Ne sakıncası olacak Umar abi tersine seviniriz

aynen, ben de memnun olurum senin yorumlarini okumaktan rumar

rumar80

O zaman en kısa zamanda Aquaman yazılarıyla görüşmek üzere....

connyapku

Dun Aquaman'in klasik ilk sayisini okudum.Annesinin Atlantisli oldugunu bilmiyordum.Cocukluk
gelisimi deniz canlilariyla kurdugu iletisim ve babasinin buna sasirmasi oldukce guzeldi.DC yayinlarinin cikardigi showcase ciltlerinde okudum.Flash showcase'de guzeldi.Green lantern kucukken aldigim ilk cizgi roman oldugu icin benim icin yeri ayri ama sonradan takip etmedim.
Aquaman ise dikkatimi her zaman daha cok cekmistir.Annesinin Atlantisten kovulmasi ve babasi tarafindan firtinali bir gunde kizgin dalgalarin arasindan kurtarilmasi ve annesinin bu sirri olmeden once onlara aciklamasi cok guzeldi.
Yazilarini merakla bekliyorum Umar abi  :).

rumar80

AQUAMAN 1

Trench Part 1
(Çukur Bölüm 1)

Atlantik okyanusunun en derin yerinden sivri dişli yaratıklar yüzeye doğru yüzmeye başlamışken Bostan'da bir grup soyguncunun soygun planı Aquaman tarafından engellenir. Yardım etse bile polisler tarafından alaya alınan Aquaman oradan uzaklaşır.
   Kısa süre sonra bir lokantada ortaya çıkar. Burası ölmüş babasının en sevdiği restorandır. Balık ısmarlaması bazı müşterilerin eleştirilerine neden olurken bir blog yazarı da onun ne kadar "önemsiz" bir kahraman olduğunu ima eder. Yaşadıklarından rahatsız olan Aquaman lokantayı terk eder.
   Karısı Mera ile, yaşadıkları deniz fenerinde geleceklerini tartışırlar. Aquaman su yüzünde yaşamak ve burada bir yer edinmek istediğini ülkesi Atlantis'e dönmek istemediğini söyler. Karısı da onu destekler.
   Okyanus'ta balık avlayan bir grup balıkçı derinden gelen yaratıkların saldırısına uğrar. Yaratıklar için balıkçıların tek anlamı vardır: YEMEK!

rumar80

rumar80

AQUAMAN 2

TRENCH 2

Çukurdan gelen yaratıklar balıkçı teknesine saldırmışe içindekileri etkisizleştirmişlerdir. İleride balıkçı köyünün ışıklarını gören yaratıklar daha çok yemek bulacaklarını düşünerek yüzmeye başlarlar.
   Bir süre sonra deniz fenerinde Aquaman karısı Mera!ya çocukluk fotoğraflarını göstermektedir. Babası ile çektirdikleri fotoğraftaki birini merak eden Mera beklemediği bir tepki ile karşılaşır: Aquaman o resmin orada olmaması gerektiğini söylemektedir.
   Tam bu sırada kapıları çalınır. Beachrock kasabasının şerifi olduğunu söyleyen biri kasabanın canavarlarca saldırıya uğradığını belirtmekte ve ondan yardım istemektedir. Aquaman ve Mera kasabaya geldiğinde her yanın askeriş birliklerce kaynadığını görürler. Kasabanın gerçek şerifi kahramanlarımızı görmekten huzursuz olmuştur. Onları çağıran yardımcısına öfkelenir.
   Aquaman miller boyunca okyanusta hiçbir canlının olmadığını hisseder. Bu arada ekipler garip bir koza bulmuşlardır. Ne olduğunu anlamaya çalışırlarken çukurdan gelen canavarların ikinci saldırısına uğrarlar. Canavarlar "yemeklerini" evlerine götürmek için gelmişlerdir....

rumar80

rumar80

AQUAMAN 3

TRENCH 3

Beachrock kasabasında yaratıklarla savaş sürmektedir. Aqauman ve Mera'nın varlıkları savaşı insanların lehline çevirir ve yaratıklar çekilir.
   Şerif yaratıkların ne olduğunu sorduğunda Aquaman bilmediğini açıklar. Bu cevap ona olan güvensizliği daha da arttırır. İnsanların davranışlarını önemsemeyen Aquaman önceden buldukları kozayı açar ve içinden canlı bir köpek çıkar. Kimsenin fark etmediği ise ağır yararlı bir yaratığın da orada olmasıdır. Köpeğin uyarısı ile insanlar yaratığı öldürür. Yaratığı incelemek isteyen insanların itirazlarına aldırmayan Aquaman cesedi alarak Mera ile oradan uzaklaşır.
   Aquaman Mera ve cesedi okyanus kıyısında bir eve götürür. Burada Mera'nın resimde gördüğü adam yaşamaktadır. Adı Prof Shin'dir. Güçleri ortaya çıkınca Arthur'un (Aquaman) babası onu Prof Shin'e görürmüştür. Shin Arthur'a güçlerini kullnamada yardımcı olmuş ama Atlantis'i bulmak için Arthur'u zorlayınca yalnız kalmıştır.
   Shin yaratığı inceler. Tükürüğünün insanı felç edebilecek bir yapıda olduğunu, kozanın da okyanusun en derin yerlerindeki basınçlara bile dayanabilecek yapıda olduğunu açıklar. Yaratıklar yemeklerini evlerine böyle götürmektedir. Shin Arthur'un elindeki mızrağı (Trident) görünce:
   "Hala getireceği tüm belalara rağmen Trident'i taşıyorsun. Onu aramaya gelecektir." der. Aquaman bu sözleri de önemsemez ve Shin'in tüm yalvarmalarına rağmen cesedi da alıp Mera ile birlikte çukura doğru yol alırlar...

rumar80

kalidor

Alıntı yapılan: rumar80 - 01 Nisan, 2013, 14:14:43

Şimdi okyanusun dibinde kanepede oturup, family albüme bakıp sıcak çikolata içeceksin sonra da "vay yeryüzü insanları kayarken tahtadan parçalar mı kullanıyorlar, çok fena ıyy" diye konuşacaksın. Sistem bırakın yeryüzünü suyun dibini bile ele geçirmiş  :D Biraz farklı giyinin, evleriniz farklı olsun, mini etek değil de uzay taytı felan giyin bu kadar küreselleşmeyin.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Fatih orası su altı değil ki... Deniz feneri. Yazılarımda da yazdığım gibi Arthur'a ve Mera sualtı dünyasını bırakıp yeryüzünde yaşamaya karar vermiş durumdalar.
   Ayrıca bu fener GERÇEK bir deniz feneri. Çakmalardan değil. ;)