2013 Mart Ayı Ödüllü Yarışması - Galip Tekin Tuhaf Öyküler

Başlatan hanac, 04 Mart, 2013, 11:13:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaşlar merhaba,

Bu ay toplu okuma için seçtiğimiz eser Galip Tekin'den - TUHAF ÖYKÜLER

Konuyu seçen Mic-Har'a çok teşekkürler.

Bu ayki hediyemiz Albatros Kitap Sn. Kosta Sarıoğlu'dan  Logicomix Kitap + DVD (Logicomix kitabının yapım aşaması anlatılıyor), kendisine teşekkür ediyoruz.

ercoktay

Geçen ay Deli Gücükler elimde olmasına rağmen okuyamamıştım. Bu ay bakalım Tuhaf Öyküleri okuyabilecek miyim? Bu arada hediye edilecek kitapta var bende. Onu da bir ara okumak istiyorum çok.

Her yerden Logicomix ile ilgili süper yorumlar okuyorum.

chnoz

harbiden tuhaf öyküler.bir o kadar da sürükleyici. logicomix i de merak ediyorum.dilerim o da bir o kadar gzeldir.

DAMPYR

Bu kitabı seçmeniz isabet olmuş Galip Tekini Gırgır dergisinde her hafta zevkle takip ederdik.onun kısa öyküleri çok güzel olurdu.aklımda bir tanesi kalmış .öykü şöyle yeni eve taşınan bir aile ile karşı kapı komşuları tanışmaya gelir.beraber o günün hatırası bir fotoraf çektirirler.yeni taşınan ailenin babası filmi banyo ettiğinde karşı kapı komşularının insan değil uzaylı olduğunu görür.bu hikaye yayınlanan ciltlerde varmı bilmiyorum ama işte bunun gibi garip öykülerden oluşuyor kitap.birçok öyküsü var Galip Tekinin ama nedense aklımda bu kalmış.kitabı herkeze tavsiye ederim... 8) 8) 8) 

gamlıbaykuş

Esrarengiz, yer yer tüyler ürperten, ama ben böyle bekliyordum bu macera nasıl böyle sonlandı dedirten cinsten, daha doğrusu her telden duygulara kapılacağınız birşeyler okumak istiyorsanız. İşte size Galip Tekin'den Tuhaf Öyküler...

Bir ara Star Tv'de dizi olarak yayınlanmaya da başlamıştı ve severek izliyordumda. Haluk bilginer ve Altan Erkekli'nin oynadığı bölümler favorilerimdendi. Her bölümde ünlü oyuncuların yer alması da ayrı bir lezzetti.  Keşke devam etseydi çünkü ne zaman sonlandı hatırlamıyorum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kedidiro

türk çizgi romanı çok uzun yıllar mizah dergilerinin sarı sayfalarında var olabildi ancak... kara murat,tarkan,tolga ve karaoğlan gibi kılıçbaz kahramanların maceraları albüm, dergi olarak yayınlanma şansı buluyorduysa da mizah dergilerinin içinde yaşayan kahramanlar hep oraya mahkum kaldılar. sencer'in 'balat hikayeleri' başta olmak üzere bu eserleri layık oldukları baskılarla albüm halinde edinemedi türk çizgi roman okuru. son yıllarda mürekkep yayınları (uykusuz) sayesinde rıdvan'la, suat gönülay'la ve nihayet galip tekin'in tuhaf öyküleriyle toplu buluşma şansına kavuştuk. bu gecikmiş buluşma için teşekkürler...
  gelelim galip tekin'e ve tuhaf öykülerine... türk mizahının, çizgi romanının kendine ait bir kutbuna sahiptir galip tekin.gerek gırgır'da ve sonrasında limon(leman)da yarattığı dünya, o dünyanın içindeki kahramanlar, yaratıklar çok özeldir. ben özellikle kırsalda geçen maceralarını daha çok severdim. 'ben dönücem, kurt vs..'
  ancak galip tekin'in öykülerinde en hoşuma giden unsur son kareye kadar tamamen fantastik görünen hikayenin aslında bizimle ilgili bazen çok da sıradan olabilecek bir şeye bağlayıvermesidir. çocuk duygumuzla farketmediğimiz, şimdi albüme tekrar baktığımızda gördüğümüz dönemin türkiye'sine yaptığı göndermeler de cabası...
   bu albümlerde verdiği öykülerin yazılma ve zamanında oluşturduğu tepkilere dair notlarda çok iyi düşünülmüş.
   son olarak mürekkep yayınlarını tekrar kutluyor, darısı sarı sayfaların diğer unutulmuş kahramanlarının başına diyorum.

hanac

hanac

Yorumlarınızı bekliyoruz arkadaşlar.

Mic-Har senin yorumunu da bekliyoruz  :)

Harun Ça

Başlamışken 3 albümüde okumak istedim zaten Galip Tekin'in hayal dünyasına adım atınca içinde kendinizi kaybediyorsunuz yeri geliyor korku, şiddet, cinsellik ve gerilimle yüzleşiyor yeri geliyor hikayelerde verilen mesaj ve gerçeklerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Özellikle din üzerine olan hikayeleri çarpıcı ve etkileyici. Gelelim uzaylılar mevzuna, hikayelerde sıkça işlenen bir konuda onların varlığı, dinle ilgili hikayelerde de peygamlerlerin uzaydan geldiği ya da onların uzaylılar tarafından kontrol edildiği gibi konular işleniyor. En çok etkilendiğim hikayesi Alavarza oldu. Spielberg göndermesi güzeldi. Kimi zaman öyle durup duruken kendimi Alavarza var derken bulabiliyorum. İşte bu Galip Tekin'in Tuhay Öyküler'inin nasılda içimize işlediğinin kanıtı. 3 albüm çıktı ama ilerde 3-5 albüm daha çıkması dileğiyle.

gamlıbaykuş

Arkadaşlar Galip Tekin'in Tuhaf Öykülerden başka basılmış eseri var mì? Şu an internete cep telefonundan girdiğim için sağlıklı bir arama yapamıyorum...

Harun Ça

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 11 Mart, 2013, 23:21:05
Arkadaşlar Galip Tekin'in Tuhaf Öykülerden başka basılmış eseri var mì? Şu an internete cep telefonundan girdiğim için sağlıklı bir arama yapamıyorum...

Tuhaf Öyküler'den başka yok.

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: Mic-Har - 12 Mart, 2013, 00:08:20
Tuhaf Öyküler'den başka yok.

O zaman Türk yazar ve çizerlerimizi daha çok çalışmaya davet ediyorum :)

Harun Ça

Alıntı yapılan: hüzünlü flüt - 12 Mart, 2013, 00:16:55
O zaman Türk yazar ve çizerlerimizi daha çok çalışmaya davet ediyorum :)

Galip Tekin, Suat Gönülay, Sencer gibi çizgi roman tarzında eser veren yazar ve çizerlerimiz kedidiro'nun da bahsettiği gibi uzun yıllar mizah derğilerinde hayat bulabildiler ve son yıllarda Mürekkep Yayınları sayesinde toplu albümleri çıkmaya başladı artık onlarda çalışmadıysa diyecek birşey yok. Galip Tekin'in 3 tane Tuhaf Öyküler albümü var dediğim gibi devam ettiği sürece rahatlıkla 5 albüm daha çıkar daha ne öyküleri var.

hanac

Ankete katılan arkadaşlar ya "Beğendim" ya da "Çok Beğendim" demişler.

Ben ise "Satın almadım" dedim.  :)

s.b

Alıntı yapılan: hanac - 12 Mart, 2013, 13:53:47
Ankete katılan arkadaşlar ya "Beğendim" ya da "Çok Beğendim" demişler.

Ben ise "Satın almadım" dedim.  :)

Hadi be! İkimizde aynı seceneği işaretlemişiz. Başka kimmiş o seceneği işaretleyen densizler acaba?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN