Age of Ultron

Başlatan berkuralcan, 06 Mart, 2013, 20:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Carnage

Spoiler içerebilir!

Öyküde ismi geçen Charlene Baumgartner da kim? 1928'de ne oldu? Aklıma ilk olarak Bilka döneminde Ned Leeds'in öldüğü macerada görünen KGB ajanı kadın geldi ama tam isminin Charlamegne olduğunu öğrendim.

İmla hatası mı? Yoksa Wolverine çizgi romanlarında görülen bir isim mi?

Carnage

Avengers A.I'ın ilk sayısını okudum.

Spolier!

İlk sayıda görüyoruz ki Ultron'u durdurmanın bedeli hiç de hafif değil. Pym'in Ultron'u yok etmek için kullandığı anti-Ultron virüsünün isminin Dimitrios olduğunu öğreniyoruz ve bu virüs de tıpkı Ultron gibi insanlığı tehdit ediyor. Dimitirios ile mücadele için Pym önderliğinde Vision, Monica Chang,Victor Mancha ve bir Doombottan oluşan bir grup kuruluyor ve grup bir hastaneyi Dimitrios tarafından yönetilen SHIELD insansız hava araçlarından kurtarıyor. Son sayfada ise hastanede bir kadının "Dimitrios geliyor" dediğini görüyoruz. Monica Chang tarafından sorgulanan Pym'in ukala ve rahat tavırları da dikkatlerden kaçmıyor.

Serinin ilk sayısı daha etkileyici bir giriş yapabilecek bir potansiyele sahipken biraz sönük kalmış. Ama gene de şans verilmesi gereken ilginç bir seri olacağa benziyor. Ortada yeni ve en az Ultron kadar tehlikeli bir düşman  ve yeni bir Avengers takımı var. Bakalım serinin ileriki sayıları neler getirecek?

dean

Alıntı yapılan: dean - 21 Haziran, 2013, 15:32:02
  Ben Age of Ultron serisini beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Aslında güzel başladı distopik bir ortam çaresiz kahramanlar felan derken. Arkadaş ne zaman The Savage Land'e gittiler, benim için açıkçası orada seri bitti. Zaten Marvel evreninde iyiki bir The Savage Land var başı sıkışan oraya gidiyor. Hikaye mi sıkıştı hemen The Savage Land.

Çok büyük plalarımız var diye takılan Nick Fury, Tony, Cap hepsi gitti. Biz serinin orta bir yerinde Sue ve Logan ile kaldık. Onların zamanda dolaşmalarını izledik. Çok tahmin edilebilir bir çözümle bitti. Gelelim asla tahmin edilemeyen çok önemli olaya. Yapma Brian Michael Bendis yapma be kardeşim. Bu muydu tahmin edilemeyen son. Eyvalla kabul önemli kapılar açılabilir ama hiç tahmin edilemeyecek şey de değildi.

Açıkçası benim gözümde Marvel'ın en kötü 2 Event'ından biri oldu diğeride Fear Itself (o yıl Thor ve Cap'in filmleri vizyona girecek diye uydurulmuş bir event olmaktan öteye gidemedi.) Şöyle böyle dediğimiz Avengers vs. X-Men bile 5 basar diye düşünüyorum Age of Ultron'a (John Romita, Jr. çizdi bi'de yarısını AvX'in. Ne derece sevmemişim Age of Ultron'u)

Zaten Now yeni başlamışken bu derece büyük (?) bir event başlatmak bence doğru değildi. Diğer hiçbir karakterin macerasına da dağılamadı hikaye. Ultron'u doğru düzgün görmememizde cabası. Son söz olarak anca şunu diyebilirim, bari bu serinin yaptığı değişimler gelecekte, Marvel evreni adına güzel işler ortaya çıkmasına neden olsun.

5/10

Zamanında Age of Ultron event'ı ile ilgili çok kötü şeyler söylemiştim. Bunları geri alıyorum. İleti silme mantığını sevmediğim için yazımın üstünü karalamakla yetindim. iki-üç gün içinde Marvel Cilt Tanıtımları bölümünde ayrıntılı Age of Ultron incelemesi olacak. Yukardaki 21 Haziran 2013 tarihli iletimi tek tek sayı okumanın getirdiği bir yol kazası olarak kabul ediyorum. Buna benzer bir olay Fear Itself ve Avengers vs. X-Men'de de yaşanmıştı. Bundan sonra asla bir event'ı sayı sayı okumam. Hadi okudum. Hepsini bir arada bir daha okumadan kesin fikirler beyan edersem ben bir yerde hata yapıyorum demektir.

Mrtekin

Ben biraz Dean ve Rumar sayesinde hafiften, comics e de bulaşmaya başladım, kendilerine çok teşekkürler öncelikle.

Şimdi Age of Ultron sagası ilginç bir kitap. Ama bir sürü evente refere edildiği için daha iyi anlayabilmek için o kitapların da okunması gerekir ki, mesela, Gizli İstilayı henüz okumadım.

Ben çok beğendim, Bendis gerçekten döktürmüş, uzay-zaman kırılması kapsamında geçmiş, gelecek enstanteneleri ve karakterlerin hali pür melalleri gerçekten müthişti.

Zaman zaman Max tadında ve şok edici sahneler var. Spoiler vermeyim şimdi.

Aslında konu hala çok güncel. Yapay zeka, insanlığın sonunu getirebilir mi? Buradan çok ekmek yenir.

Bu Angela kimdir arkadaş? Bi de bu arkadaş mı çıktı başımıza?

Bi de atıyorum, birbirleri ile evlenen (yapay zeka-mutant evliliği) (ki düşünce bazında bile gerçekten ilginç bir konu) Vision ve Scarlet Witch, insanlığa savaş açarlar ise ne olur?

Ve de, Pis işler neden hep Wolverine ve Punisher ın üstlerine kalıyor, aslında yapılması gerekeni yaptıkları için aşağılanan&horgörülen neden hep onlar olur?

Son olarak, Gerekliye çok teşekkürler, halen %40 indirimler havada iken (ki İngilzce tpb ile indirimli fiyat arasında çok ciddi bir fark var.) okuyun, okutturun.
They drew first blood...

xmenac

Öncelikle seri gerçekten güzel, okumayanlara önerilir. :)

İşlerin daima Wolverine ve Punisher'a kalması biraz da karakterlerin popülerliğiyle alakalı sanırım, tabi bir de diğer kahramanlara nazaran keskin sınırları olmayan kişiler olması da bu işlerin onlara bırakılmasını sağlıyor olabilir. Civil War'da da en olmadık görev Punisher'a kalıyordu ama gene de pek yaranamıyordu Captain America'nın takımına. ;D

doktor1881

Alıntı yapılan: Mrtekin - 04 Nisan, 2015, 10:59:59
Ben biraz Dean ve Rumar sayesinde hafiften, comics e de bulaşmaya başladım, kendilerine çok teşekkürler öncelikle.

Şimdi Age of Ultron sagası ilginç bir kitap. Ama bir sürü evente refere edildiği için daha iyi anlayabilmek için o kitapların da okunması gerekir ki, mesela, Gizli İstilayı henüz okumadım.

Ben çok beğendim, Bendis gerçekten döktürmüş, uzay-zaman kırılması kapsamında geçmiş, gelecek enstanteneleri ve karakterlerin hali pür melalleri gerçekten müthişti.

Zaman zaman Max tadında ve şok edici sahneler var. Spoiler vermeyim şimdi.

Aslında konu hala çok güncel. Yapay zeka, insanlığın sonunu getirebilir mi? Buradan çok ekmek yenir.

Bu Angela kimdir arkadaş? Bi de bu arkadaş mı çıktı başımıza?

Bi de atıyorum, birbirleri ile evlenen (yapay zeka-mutant evliliği) (ki düşünce bazında bile gerçekten ilginç bir konu) Vision ve Scarlet Witch, insanlığa savaş açarlar ise ne olur?

Ve de, Pis işler neden hep Wolverine ve Punisher ın üstlerine kalıyor, aslında yapılması gerekeni yaptıkları için aşağılanan&horgörülen neden hep onlar olur?

Son olarak, Gerekliye çok teşekkürler, halen %40 indirimler havada iken (ki İngilzce tpb ile indirimli fiyat arasında çok ciddi bir fark var.) okuyun, okutturun.
Sn Mrtekin yeni ufuklara yelken açmışsınız :o :o Hayırlı olsun

Mrtekin

Arada değişiklik iyidir, Sn.Doktor.

They drew first blood...

hanac

Dean bu başlığı burada mı tutalım, yoksa başka bir yere mi taşıyalım ?

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de okudum da yahu ben mi çok zevksizim anlamadım. Bence çok kötüydü. "Olay"ın adı age of ultron ama ultron yok içinde. Yok yani ultron görünmüyor. Neresinden tutarsan elinde kalıyor.

Öncelikle kahramanların sorunu geçmişe yolculuk yapıp çözmeye çalışması acayip klişe. Zaten bu zamanda yolculuk olayının iyice suyunu çıkardılar. Geçmişe dön yapay zekanın yaratıcısını uyar. Ama yapmasını engelleme çünkü kelebek etkisi bıdı bıdı bıdı. Bu ne yahu. Bendis'e yakışmamış hiç.

Ayrıca çizimler çok sıradan. Son sayıyı çizen alex maleev dışında çizimler standart. Marvel bu birbirinin kopyası oldukça sıradan tarzda çizen çizerleri nerden buluyor anlamadım. Az yeniliğe açık olun gözünüzü seveyim.

Genel olarak 10 sayılık bu age of ultron hikayesi vasatın bile çok altında benim gözümde. 2/10.

Animvader

Açıkçası bu olayın geçtiği dönemdeki hikayeleri Türk okuru olarak daha okuyamadığımız için yorumumu sadece bu kitap özelinde yapacağım ve o yüzden de çok kısa bir yorum olacak.

İlk sayfalarda kahramanlarımızı görüyoruz, sonra sayfalarca okuyoruz ve bu ilk sayfalara geri dönüyoruz, evet hikaye bundan ibaret.

Days of Future Past'in Avengers versiyonu gibi, Wolverine de var, Kitty Pride'in yerini de Sue Storm almış işte.Sonuna geldiğimde aynı Ultron'un hissettiği şaşkınlığı ve hayal kırıklığını yaşadım.

Son sayfalarda bir şeyler oluyor ama onu da biz okuyamadığımız için bir şey anlamıyoruz.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 07 Mayıs, 2015, 22:54:42
Son sayfalarda bir şeyler oluyor ama onu da biz okuyamadığımız için bir şey anlamıyoruz.

Son sayfalardaki olaylar konusunda haklısın. Onlar Gerekli Şeyler'in yayınlayacağı Avengers ve New Avengers çizgi romanlarında belli olacak.

egemen görçek

O son sayfalardaki olaylar, Marvel'ın bu seneki Secret Wars isimli büyük olayının temeli. Zamanların kırılması vs. ile tüm alternatif gerçeklikler birbirine giriyor diye özetlenebilir. Ayrıntılar olayla birlikte netleşir.

berkuralcan

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 07 Mayıs, 2015, 21:06:09
Ben de okudum da yahu ben mi çok zevksizim anlamadım. Bence çok kötüydü. "Olay"ın adı age of ultron ama ultron yok içinde. Yok yani ultron görünmüyor. Neresinden tutarsan elinde kalıyor.

Öncelikle kahramanların sorunu geçmişe yolculuk yapıp çözmeye çalışması acayip klişe. Zaten bu zamanda yolculuk olayının iyice suyunu çıkardılar. Geçmişe dön yapay zekanın yaratıcısını uyar. Ama yapmasını engelleme çünkü kelebek etkisi bıdı bıdı bıdı. Bu ne yahu. Bendis'e yakışmamış hiç.

Age of Ultron'un büyük ölçüde gereksiz bir seri olduğuna ben de katılıyorum.

Ama zaman yolculuğu açısından zaten çizgi romanın - belki de varolan tek -  alt-metni de aynen bu eleştiriyle ilgili zaten. Son sayıda yaşanan olaylar "zaman yolculuğunun suyunun çıkarılmış" olmasından başka hiçbir anlam ifade etmiyor. O klişeyi bozuyor bir anlamda, yani "Bu zaman yolculuğunu o kadar çok yaptınız ki, al işte, sonunda kırdınız!" şeklinde bir sonuç ilişkisi var. Beni bu açıdan rahatsız etmemiş, hatta en azından sonunda birisi bu konuya değindi diye rahatlatmıştı mesela :)

Alıntı yapılan: egemen görçek - 08 Mayıs, 2015, 12:24:38
O son sayfalardaki olaylar, Marvel'ın bu seneki Secret Wars isimli büyük olayının temeli. Zamanların kırılması vs. ile tüm alternatif gerçeklikler birbirine giriyor diye özetlenebilir. Ayrıntılar olayla birlikte netleşir.

Bu doğru değil. Tüm alternatif gerçekliklerin birbirine girmesi ilk sayısı Mart 2013'te yayınlanan New Avengers serisi ile başlamıştı zaten. Age of Ultron'un son sayısı aynı yılın Ağustos ayında yayınlandı.

Bir süre ben de serinin zaman yolculuğu, uzay-zaman devamlılığının kırılması vb. temalarından dolayı New Avengers - Avengers serilerindeki olaya bağlanabileceğini düşünmüştüm, ama yaşanan olayların nedeni çok farklı bir şekilde açıklandı bu iki serinin son sayılarında. Secret Wars'un temeli Avengers - New Avengers'ta atılıyor yani, Age of Ultron'da yaşanan olaylarla herhangi bir alakası yok.

egemen görçek

Alıntı yapılan: berkuralcan - 08 Mayıs, 2015, 19:42:13
Bu doğru değil. Tüm alternatif gerçekliklerin birbirine girmesi ilk sayısı Mart 2013'te yayınlanan New Avengers serisi ile başlamıştı zaten. Age of Ultron'un son sayısı aynı yılın Ağustos ayında yayınlandı.

Bir süre ben de serinin zaman yolculuğu, uzay-zaman devamlılığının kırılması vb. temalarından dolayı New Avengers - Avengers serilerindeki olaya bağlanabileceğini düşünmüştüm, ama yaşanan olayların nedeni çok farklı bir şekilde açıklandı bu iki serinin son sayılarında. Secret Wars'un temeli Avengers - New Avengers'ta atılıyor yani, Age of Ultron'da yaşanan olaylarla herhangi bir alakası yok.

Hımm benim bilgilerim yanlıştır o zaman. Ben New Avengers'ta sorunun keşfedilmeye başladığını, Age of Ultron'da Wolverine'in yaptıklarının bardağı taşıran son damla olduğunu sanıyordum. O dönemdeki new Avengers'ı çok ayrıntılı okuma şansım olmamıştı (İş sebebiyle çok fazla dergi takip etmek gerekiyor yetişemiyorum artık hepsine :P)

Bilgilendirme için teşekkürler.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: berkuralcan - 08 Mayıs, 2015, 19:42:13
Age of Ultron'un büyük ölçüde gereksiz bir seri olduğuna ben de katılıyorum.

Ama zaman yolculuğu açısından zaten çizgi romanın - belki de varolan tek -  alt-metni de aynen bu eleştiriyle ilgili zaten. Son sayıda yaşanan olaylar "zaman yolculuğunun suyunun çıkarılmış" olmasından başka hiçbir anlam ifade etmiyor. O klişeyi bozuyor bir anlamda, yani "Bu zaman yolculuğunu o kadar çok yaptınız ki, al işte, sonunda kırdınız!" şeklinde bir sonuç ilişkisi var. Beni bu açıdan rahatsız etmemiş, hatta en azından sonunda birisi bu konuya değindi diye rahatlatmıştı mesela :)

Her şey iyi hoş da madem zaman yolculuğu olayının suyunu çıkardık mesajı veriyorlar bir daha kullanmayacaklar mı bunu? Hayır tabiki. Sıkışılan ilk anda birileri yine geçmişe gidecek.