Jerusalem - Chronicles From the Holy City

Başlatan emre ozdamarlar, 22 Mart, 2013, 15:03:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Kanadali cizgi roman sanatcisi Guy Delisle'nin Kudus'te gecirdigi 1 yil boyunca Israil ve Filistin'den izlenimlerini anilarini paylastigi bir kitap.

Fransa'da Delcourt, ingilizce cevirisini ise Drawn&Quarterly basmis. 336 sayfalik bu kitabi bir haftadir okuyorum, bitmesin diye yavas yavas okudugum bir cizgi romandi. Kutuphaneden alip okumama ragmen ilerde koleksiyonuma katmayi dusundugum harika bir eser.

Guy Delisle'nin esi MSF (Sinir Tanimayan Doktorlar) icin calisiyor ve surekli farkli ulkelere gidip baski altindaki insanlara yardimci olmaya calisiyor. Cizer de esi ile bu ulkelere gidip yasadiklarini cizgi romana aktariyor.

Sanatcinin daha önceden Kuzey Kore, Cin ve Burma uzerine cikmis kitaplari da bulunmakta.

Kitabin dilini Joe Sacco'nun eseri ile karsilastirmamak imkansiz. Joe Sacco isin daha cok politik tarihinden bahsederken yer yer agirlasabiliyor anlatimi. Bu kitapta ise cok daha rahat bir hava var, daha cok insanlarin yasadiklari uzerine kisa hikayeler mevcut. Taraf tutmadan, kendi halinde bir Kanadali olarak görduklerini anlatmasi bazen cok daha vurucu ve etkili olabiliyor.

Yine okudugum her guzel cizgi romandan sonra hissettigim gibi umarim Turkcesini de göruruz diyerek bitiriyorum sözlerimi. 

alan ford

Tanıtım için teşekkürler Emre.  Bu tip çizgileri ( bir adı var mı bilmiyorum) çok seviyorum.  Bir de şu İsveç kütüphanelerinden istiyoruz memlekete ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: alan ford - 25 Mart, 2013, 14:56:57
Bir de şu İsveç kütüphanelerinden istiyoruz memlekete ;)

Her sehre lazim bu kutuphanelerden :)

nicholaihel

emre ozdamarlar

Bu paylastigin kitaplarin hepsi cok efsane hocam.

nicholaihel

Sizin tanıtımların neredeyse tümünü beğeniyorum zaten.

Türkiye'de bu gibi eserler aslında basılsa, çizgi roman okumayan ama kitap okuyan kitle tarafından da ilgi görecek ve bir kesişim kümesi oluşacak diye düşünüyorum. Bu yayıncı için avantaj bile sayılır. Uzun vadede normal okurun çizgi ilgisini bile artırabilir. Sacco'lar ile bu alanda iyi işler çıkaran İthaki, avrupa ekolüne yakın (ve çok da başarılı bulduğum) YKY, Maus ile besmele çeken İletişim mesela. Satışları mı iyi değil diyeceğim ama kültür işlerinde farklı yayınları olanlar (salt çizgi roman satışına bel bağlamayanlar), sıcağı sıcağına kar getirmeyen eserler de basıp, diğer işleri ile ortalama tutturabiliyorlar. Yoksa nice marjinal eser var tek baskı yapmış 10 sene evvel, baskısı hala mevcut.

Yukarıdaki paragraf siz ne zaman böyle (en son The Property örneği gibi) grafik roman tanıtımı yapsanız aklıma düşenler. Burada cisimleştirmiş olayım :)

emre ozdamarlar

Buyuk yayinevlerinin bu ise girmesi lazim bence de hocam. Katiliyorum o konuda. Yeterli reklam yapildiktan sonra okuyucu kitlesi olusur bence.