Superman Yeni Dünya - YKY

Başlatan rumar80, 23 Mart, 2013, 18:10:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

rumar80

Bu başlığı ben açmışım. İlk mesaj da benden gelmiş.  Peki şimdi neden yazıyorum.  Üç cildi de arka arkaya okumaya başlıyorum da ondan. Bu da bana tekrar detaylı bir inceleme şansı doğuruyor.
   İlk cilt Clark'ın Metropolis'e gelişiyle başlıyor. Daha başında farklı bir kitaba başladığınızı anlıyorsunuz. Çünkü Clark daha Dünya'daki yeri konusunda kararsız.  Kostümünü bile giymemiş. Şehire trenle geliyor. Bir arayış içinde.  Değişik işlere baş vuruyor. Hepsinden de teklif alıyor.  Onu tek reddeden ise eski şaşalı günlerini arayan daily planet.
   Clark ne yapacağını düşünedursun ABD hükümeti de onu dünyaya getiren roket incelemeye çalışmakta. Tam bu sırada kader Clark'ın elindeki seçme hakkını yok eder ve uzaydan gelen tehdit hem dünyayı hem de Clark'ı yok etmek amacı ile saldırıya başlar.
   Superman orijin öyküleri içinde en başarılı olanlardan bir tanesi ile karşı karşıyayız.  Öykünün sunumu,  anlatımı ve çizimi harika. Özellikle kitabın sonunda Clark'ın Superman ile "yaptığı" röportaj karakter ile ilgili soruların bir kısmını da ortadan kaldırıyor.  Superman ile  ilk defa tanışanlar ya da mevcut halinden sıkılanlar için çok doğru bir tercih olur.

Nightrain

YKY keşke Wonder Woman ve Teen Titans in. Earth serilerinide bassa.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

maeglin

Ilk iki cilt benim için çok durgun ve beklentimin altindaydi ama üçüncü cilt enfesti  :)

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 24 Nisan, 2016, 17:11:25
YKY keşke Wonder Woman ve Teen Titans in. Earth serilerinide bassa.

Valla bence basmasa daha iyi olur. Zira bu durumda Wonder Woman'ın yayın haklarını almış olur. Aynı Superman ve Justice League'de olduğu gibi yılda iki tane basarsa kendimizi şanslı sayarız. Mümkünse Wonder Woman'ı başkası bassa da New 52 dönemindeki güzelim Brian Azzarello maceralarını Türkçesindende okusak.

rumar80

İkinci cilt te bitti.
   Bir yanda güçleri yüzünden insanlar ile ilişkilerini sınırlamaya çalışan Clark, öte yanda tesadüfen elde ettiği güçler nedeniyle insanları nasıl öldürebileceğini düşünen ve gücü aklını başından alan Parazit.
   Clark yeni bir eve taşınırken bir yandan da komşusu Lisa Lasalle ile bir "arkadaşlığa" başlıyor.  Lois ise Clark'ın maskesini düşürme peşinde. Hükümet ise Superman'i gerekirse nasıl yok edebileceğini araştırmakta.
   Superman başka ülkeler tarafından istemez iken kendi hükümeti ondan korkmakta. Bu nedenle Lex Luthor ve karısı Alexandra'yı tutuyorlar. Yalnız Lex şimdilik Superman konusunda iyimser.
    Süper bir macera değil ama Clark'ın güçleri ile çevreye uyum sağlama çabaları (hem Superman hem de Clark olarak) güzel anlatılıyor.  Kitabın sonunda daha önce karşılaşıp bir şey yapamadığı diktatöre karşı uyguladığı yöntem ise sanırım sıradan insanların ondan neden korkabileceğini göstermesi açısından güzel bir örnek. Superman'in yeni dünyası geniş potansiyele sahip bir dünya.

rumar80

Macera şu an için tamamlandı. 
  Üçüncü kitapla birlikte Superman'in hayatı bir düzene oturuyor. İlk bunu belirtmek isterim. Önceki iki kitapta yaptığı hareketlerin geri dönüşümleri ile Superman artık kendi yolunu çizmeyi başarıyor. Peki neler oluyor?
  Önce Clark'a bakalım: Lisa ile olan ilişkisi beklenmedik bir yola giriyor. Bunda Lisa'nın Clark'ın gizli kimliğini öğrenmesinin ve ona sevgisini göstermek için büyük bir fedakarlıkta bulunmasının rolü çok fazla. Lois ile Clark ise aralarındaki sorunları konuşarak çözmeye ve orta yolda birleşmeye karar veriyorlar.
   Superman için ise ikinci sayıda ülkelerin iç işlerine karışma hareketi tüm Dünya'da ciddi bir korku yaratıyor. Tam bu sırada Dünya'ya inen Zod'un varlığı ile Dünya hükumetleri Superman'e karşı tavır almaktan çekinmiyorlar. Luthor'lar ise Superman'e zarar vermenin yolunu buluyor. Ancak gerçek bir bilim adamı olan Lex Luthor karısının bütün zorlamalarına karşın yaptıkları konusunda kararsız. Karısının deyişiyle "Her zaman doğru olanı yapan" Lex, gerçekten yapılması gerekeni yapıyor ama bu da ona pahalıya mal oluyor.
   Superman tarihinin en güçlü düşmanlarından olan Zod'un öyküsü biraz Man of Steel'i anımsatmıyor değil. Ama sonrasında Krypton'un yok edilişinin gerçek nedenlerinin ortaya çıkması ile Zod başka bir boyutta düşman olmayı başarıyor.
   Açıkçası her biri birbirinden güzel üç Superman öyküsü okudum. Genel olarak Superman çok haz aldığım bir karakter değildir. Bunun nedenlerinin başında belki de anlatılacak her şeyin bir şekilde anlatılmış olmasının payı olabilir. Belki de bu nedenle en sevdiğim Superman dönemi John Byrne'ün hikayeyi sıfırlayıp baştan kurguladığı Man of Steel dönemidir. Yine belki bu nedenle Yeni Dünya'yı da sevdim. Umarım devamı gelir de okumaya devam ederim.
   Son olarak; Batsignal gibi bir Superman signal düşünülmesini başta tuhaf karşıladım ama Lois'in de dediği gibi: "Zamanının çoğunu bulutların üzerinde geçiren birinin dikkatini çekmenin en iyi yolu" belki gerçekten de bu.
   Sevgiler.

Solomon Kane

Çocukluğumdan beri süperman' i pek sevmem ama bu seriyi çok sevdim (  Sanırım Buna benzer bir yorum yapmıştım) Üçüncü cildi yeni okudum. Ve gerçekten şu soruları kendi kendime sormadan edemedim: " Yazan da gizli bir Batman hayranlığı mı var?" İki yerde bu dikkatimi baya çekti. Bir Süperman' i çağırmak için kullanılan S simgeli fener. Diğer Zod' un süperman'i tıpkı Batman' i bir kapak da Bane tarafından kaldırılmasına benzettim. yazarlar hakkında bir bilgim olmadığı için bu sorularımı mazur görün. Gerçi kaç tane yazar çizer hakkında bilgim var ki :D :D Ve bu arada uzun bir arada sonra evet merhaba :)
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

İdrava

Bu seri bittimi? Yani 4 diye birşey olmayacakmı?

maeglin

Alıntı yapılan: İdrava - 29 Ekim, 2016, 16:01:11
Bu seri bittimi? Yani 4 diye birşey olmayacakmı?

Yurt dışında da en son 3 yayınlanmış görünüyor.

Dr.ArAmAS

Süpermen için DC new 52 öncesi renkli serilerden başlanması gereken seri hangisidir?yani DC'nin reset öncesi serileri?konusuyla çizimleriyle tavsiye edilen seri?

ferzan

Hafta sonuna doğru okumaya başladığım Superman Yeni Dünya serüvenim de 3. cilt ile birlikte bugün tamamlandı...

Başlarda biraz temkinli ve soğuktum, zaten Superman karakterine oldum olası mesafeliydim ama düşüncelerim her ciltle daha da olumlu hale geldi...Herşey bir yana, kendini çok güzel okutan bir ritmi ve akıcılığı var ve bir noktadan sonra rahatlıkla kaptırabiliyor insan kendini...Son cildin Endonezyalı çizerini de ayrıca sevdim...3. cilt itibariyle seriyi resmen beğenmemde iyice rayına oturan ve ikna edici hale gelen hikayenin yanısıra bu çizerin de etkisi büyük oldu...

En kötüsü bu ayarda olacak daha fazla Superman hikayesi okuma hevesindeyim...Bakalım zaman ne gösterecek...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mithrandir

DC bu seriye devam edecek mi yoksa üç sayıyla bitirdiler mi acaba?

ZGeralt

Alıntı yapılan: Mithrandir - 27 Aralık, 2019, 22:34:39
DC bu seriye devam edecek mi yoksa üç sayıyla bitirdiler mi acaba?

Bu seri yanılmıyorsam 2015'de bitti. Daha sonra DC yeni bir dönem başlattı Rebirth adıyla. 

rumar80

Bu seri alternatif evren öyküsüdür. 3 sayı ile bitti. Ama merak edenler için Batman, Wonder Woman, green lantern ve teen titans versiyonları da çıktı. Bizde batman ve Wonder Woman çıktı.