Habibi - Flaneur

Başlatan pearl jam, 25 Mart, 2013, 00:43:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tamina

bence zaten tüm kitaplar hardcover basılsın:) ama habibi için değeceğine şüphe yok Craig Thompson muhteşem bir çizer, her karesi sanat eseri niteliğinde, hele habibi'de oryantal desenlerle gerçekten büyüleyici bir eser yaratmış.

tommikser

Konuşursunuz da çıkacak mı ki bu kitap?

nicholaihel

Alıntı yapılan: tamina - 19 Kasım, 2015, 21:26:52
habibi'nin türkçe basılma ihtimali gerçekten heyecan verici ve bence blankets'a göre daha doğru bir seçim.

blankets 600 sayfa dolayısıyla baya pahalıya satılacaktır üstelik türk grafik roman okuyucu kitlesine (kitle dediğim de o küçücük, minicik grup işte) pek hitap ettiğini düşünmüyorum. ben kendim çok sevdim gerçi, insanı sinirlendirecek kadar gerçekçi, can sıkıcı, etkileyici, hatta bitirince ağladım :) ama türkiyede blankets gibi, this one summer gibi, sculptor gibi duygusal derinliği olan hikayeler pek ilgi çekmiyor nedense. bu forumda bile bahsettiğim grafik romanların adı dahi geçmemiş hiç.

Saydığınız grafik romanların hepsi benim merceğimde mesela. Türkçesi çıksın diye bir umut (şu sıra çokça okunacaklar olduğu için de) bekletiyorum. Ne kadar dayanırım bilinmez. Grafik romana minicik kitle demişsiniz ama (hep diyorum) normalde çizgi roman okumayanların ilgisini çekiyor.

nikopol

Alıntı yapılan: tamina - 19 Kasım, 2015, 21:26:52
habibi'nin türkçe basılma ihtimali gerçekten heyecan verici ve bence blankets'a göre daha doğru bir seçim.

blankets 600 sayfa dolayısıyla baya pahalıya satılacaktır üstelik türk grafik roman okuyucu kitlesine (kitle dediğim de o küçücük, minicik grup işte) pek hitap ettiğini düşünmüyorum. ben kendim çok sevdim gerçi, insanı sinirlendirecek kadar gerçekçi, can sıkıcı, etkileyici, hatta bitirince ağladım :) ama türkiyede blankets gibi, this one summer gibi, sculptor gibi duygusal derinliği olan hikayeler pek ilgi çekmiyor nedense. bu forumda bile bahsettiğim grafik romanların adı dahi geçmemiş hiç.

Craig Thompson, sohretli ve cok satar bir isim. Turkiye'deki cizgi roman okurlari kendisini taniyor, baska platformlarda bol bol konusuldu (burada denk gelmemistir belki).  Tamaki'lerin This One Summer'ini hevesle almistim, basladim ama devamini getirmedim. Belki sizin gazinizla tekrar el atarim.

Edebi derinligi agir basan isler tek tuk, biraz tesadufen cikiyor Turkcede. Herhalde buyuk yayinevlerinin editorleri, yetkilileri arasinda cizgi romani edebiyat olarak goren pek kimse yok ki bu tarz eserlerle ilgilenmiyorlar. Iletisim, Maus'u basinca devami gelir diye dusunmustum, ama o da olmadi maalesef.

ferzan

10 dakika kadar önce aklımdan Craig Thompson 'un Blankets ve Habibi eserleri geçmişti. Yarın işyerinden meraklı bir arkadaşa Amerikan alternatifleri ile grafik romanın babalarını tanıtmayı düşünüyordum. Craig Thompson, Art Spiegelman, Robert Crumb ve saire. Sonra Habibi 'yi düşündüm gene, hemen sonrasında foruma girince başlığın canlandığını görünce şaşırmadım değil. Keşke fumettinin satış patlaması yaşadığını yahut yerli üretimlerin kalite havuzunda yüzmekte olduğunu, çizgi romanın milli sanat olduğunu ve okur sayısının yeniden 100binlerde seyrettiğini düşünseymisim. :)

Bu arada hatırladığım kadarı ile Habibi, Blankets 'ten bile kalın diye biliyorum. Umarım bölünerek yayınlanmaz. Eser bütünlüğü adına, estetik adına çok büyük bir amatörlük olur. Fiyat ve alım gucuyse dert edilen, daha ince ve daha ucuz haliyle de kısa vadede kâra dönüşmeyecegi, satış patlaması yaşamayacağı kesin. Bu yüzden, buna rağmen eseri olduğu gibi basıp dilimize kazandıran bir yayınevine ömur boyu minnettar kalırım, o da bambaşka bir gerçek. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nightrain

Habibi
Blankets
Space Dumplins
This One Summer
Two Brothers

Basılsın, alalım. ^^
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Ralph

Alınacaklar listeme giremese de aklımın bir köşesinde olacak. Çizgi roman denince benim aklıma orijinal senaryolar, kin, ihtiras, şiddet geliyor :)

hanac

Mart 2013 de Flaneur tarafından yayınlanacağı açıklanmış idi. Yakında 3 yıl olacak.

Flaneur de sanırım Presstij gibi yayınlama konusunda sıkıntıları olan bir yayınevi.

kryy22

hanac

Alıntı yapılan: kryy22 - 20 Kasım, 2015, 10:51:58
bikaç gün önce paylaşılmıştı

https://twitter.com/servetinyeri/status/664177404831748098

Tarih falan yok, daha önce de yakında yakında denmiş idi.

kryy22

Evet, yılbaşına doğru denmiş ama hangi kitap, net tarih vs. yok. Ben özellikle From Hell ve Habibi'yi bekliyorum :)

emre ozdamarlar

Blankets tanitimimiz var lutfen, taa 2011 senesinden hem de.
Resimler ucmus ama tanitim var :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2534.0.html

capcomic

Alıntı yapılan: nikopol - 20 Kasım, 2015, 03:02:20
Craig Thompson, sohretli ve cok satar bir isim. Turkiye'deki cizgi roman okurlari kendisini taniyor, baska platformlarda bol bol konusuldu (burada denk gelmemistir belki).  Tamaki'lerin This One Summer'ini hevesle almistim, basladim ama devamini getirmedim. Belki sizin gazinizla tekrar el atarim.

Edebi derinligi agir basan isler tek tuk, biraz tesadufen cikiyor Turkcede. Herhalde buyuk yayinevlerinin editorleri, yetkilileri arasinda cizgi romani edebiyat olarak goren pek kimse yok ki bu tarz eserlerle ilgilenmiyorlar. Iletisim, Maus'u basinca devami gelir diye dusunmustum, ama o da olmadi maalesef.

ben baya sevdim this one summer'ı. gerçi ben genel olarak ilk gençlik dönemine yoğunlaşan otobiyografi ve benzeri türde kitapları seviyorum cenaze evi senlik evi de güzeldi bence persapolis ve blankets da öyle.

This one summer'ı beğenince Tamaki'lerin frontier#7 ını da okumak istedim ama türkiyede bulamadım.

hanac

This One Summer bu yıl Eisner ödülü de almış idi.

This One Summer'a ayrı bir başlık açıp bize tanıtacak biri var mı ?  :)

tamina

ya evet ben onu kaçırmışım search etmiştim oysa. çok güzel kitap, siz de güzel yazmışsınız. habibi için de preview yazılabilir mesela.

gerçi o zaman da iyice gaza gelip beklemekten vazgeçip orjinalini alır okuruz muhtemelen:)