Chew - Marmara Çizgi

Başlatan emre ozdamarlar, 15 Mayıs, 2013, 09:58:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Ulkemizde Marmara Cizgi tarafindan yayinlanacak bu cizgi roman icin kisa bir tanitim yapiyorum, maalesef sadece ilk 2 cildi okumustum, daha sonra isler gucler derken bi turlu devam edemedim ama kesin okumayi dusundugum bir seri.

Chew 2009 yilinda baslamis, bugune dek 35 sayisi cikmis halen devam eden bir seri. 5 sayida bir cilt cikararak bugune dek 6 tpb yayinlanmis.

Konusu oldukca orjinal ve eglenceli.

Ana karakter olan Tony Chu bir cibopath'dir. Yani bir yemegi yedigi zaman o yemegin nereden geldigini, hamburger yediginde inegin neler cektigini hissedebilen bir adamdir. Boyle bir guc cinayetleri cözerken tabii ki cok ise yarar ama Tony'nin cesetlerden birer parca yemesi gerekiyor haliyle :)

Hikaye bu sekilde aciliyor ama yine yemekle ilgili farkli super gucler karsimiza cikiyor. Tadi kacmasin diye fazla anlatmayayim onlari.

Chew okurken helal olsun adamlara orjinal bi fikirle gelebilmisler dedirten, oldukca da insani gulduren eglenceli bir cizgi romandi. Benim tavsiyem herkesin bir sans vermesi yönunde.

son not: chew'in 18. sayisindan sonra 27. sayisi yayinlanmisti, gelecekten gelen sayi olarak :) hikaye gelecekte devam ediyormus, daha sonra gunumuze baglaniyormus. (daha ben de okumadim orlari)

dean

Tanıtım için teşekkürler. Konu dikkat çekici, çizimler ilk etapta bana itici gelmişti ama konusunu görünce şimdi hikayeyi yansıtma açısından doğru çizimlerin bu olduğunu düşünmeye başladım. Kesinlikle şans vereceğim bir çizgi roman.

(ya birileri de Daytripper ve Y: The Last Man'i yayınlasa bomba olacak ama umarım sıra onlara da gelir.)

emre ozdamarlar

Hikaye geyik oldugu icin cizimlerin de karikaturize olmasi konunun daha kaliteli akmasina yardimci oluyor bence. Daha gercekci, ciddi cizimler bu konuya hic gitmezdi.

pearl jam

Tanıtım için teşekkürler Emre. Konu ve çizimler beni yakaladı, sabırsızlıkla bekliyorum bu seriyi ama böyle farklı konular farklı çizimler Türkiye piyasası için her zaman risk maalesef. 

Olumsuz düşünmek istemiyorum ama önceki örneklere bakınca satacağını da pek zannetmiyorum ( bkz : bone, cennetteki yabancılar, kick ass, oz büyücüsü, wasteland vs. vs. ) Bu kitapların satabilmesi için çizgi roman okuyan yeni bir kitleye ihtiyacımız var . Mevcut kitlenin büyük bölümünün bakış açısı "arada böyle değişik çizgi romanların yayımlanması iyi oluyor" dan öteye pek gidemiyor maalesef. Bu fiyatlarla yeni nesli yakalamak da imkansız gibi. Umarım yanılırım.

emre ozdamarlar

Hocam boyle farkli ve yeni cizgi romanlar basilip, piyasada denenmezse yeni cizgi roman kitlesi kesinlikle olusmayacak ondan eminim. Bu yuzden Marmara ve benzeri risk alan yayincilara saygim buyuk. Insallah satislari iyi olur diyelim, bekleyip görelim.

Harun Ça

Konu orijinalmiş ve bu tarz çizimler hoşuma gittiği için kesin takip edeceğim bir seri.

omega red

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 15 Mayıs, 2013, 15:21:58
Tanıtım için teşekkürler Emre. Konu ve çizimler beni yakaladı, sabırsızlıkla bekliyorum bu seriyi ama böyle farklı konular farklı çizimler Türkiye piyasası için her zaman risk maalesef. 

Olumsuz düşünmek istemiyorum ama önceki örneklere bakınca satacağını da pek zannetmiyorum ( bkz : bone, cennetteki yabancılar, kick ass, oz büyücüsü, wasteland vs. vs. ) Bu kitapların satabilmesi için çizgi roman okuyan yeni bir kitleye ihtiyacımız var . Mevcut kitlenin büyük bölümünün bakış açısı "arada böyle değişik çizgi romanların yayımlanması iyi oluyor" dan öteye pek gidemiyor maalesef. Bu fiyatlarla yeni nesli yakalamak da imkansız gibi. Umarım yanılırım.

Çizimlerin bir negatif yönü olacağını zannetmiyorum çünkü mizah dergilerindeki çizgiler bunlara çok yakın. İnsanlar alışık yani.
Ama malesef yürüyen ölüler haricinde Türkiye'de Amerikan bağımsızlara ilgi olmadığı da bir gerçek... Dizi olmasa yürüyen ölüler de çizgiroman okurları dışına çıkamazdı.

emre ozdamarlar

Chew'in de Showtime tarafindan bir dizi uyarlamasi yapilacak diye bahsi geciyordu ama iptal edildi daha sonra.

Gambit

Alıntı yapılan: omega red - 15 Mayıs, 2013, 17:45:06
Çizimlerin bir negatif yönü olacağını zannetmiyorum çünkü mizah dergilerindeki çizgiler bunlara çok yakın. İnsanlar alışık yani.

cizgi roman okuyucusu ayri, mizah dergisi okuyucusu ayri ama bro. Mizah okuyanlarin % 10 u cizgi roman okusaydi, 500 adet li sayilari degil 5-10 bin rakamlari konusuyor olurduk

Ben ornegin cizgi roman okurum ama mizah turu cizgileri sevmem cizgi roman da.  Ha Chew cok iyidir, alirim ayri ama ilk intiba negatif.  Cizgi roman i cizgileri icin okuyorum cunku, konusu icin okuyacak olsam zaten sonsuz sayida kitap var okunmayi bekleyen

pearl jam

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 15 Mayıs, 2013, 16:08:25
Hocam boyle farkli ve yeni cizgi romanlar basilip, piyasada denenmezse yeni cizgi roman kitlesi kesinlikle olusmayacak ondan eminim. Bu yuzden Marmara ve benzeri risk alan yayincilara saygim buyuk. Insallah satislari iyi olur diyelim, bekleyip görelim.

Katılıyorum. Marmara bu konularda cesur davranan bir yayın evi tebrik etmek lazım

hanac

Chew'un ABD de 34. sayısı çıktı.

darkwood

Mizah tipi çizimleri olan çizgiromanlara bende ısınamadım ve bana hitap etmiyorlar. Aldıklarımda okunmadan bir köşede duruyor.
Ama severleri için yayınlansın.
Darkwood Sakinleri..

Ahmet Oktay

Marmara Çizgi Facebook sayfasından uzun süredir beklenen Chew'in bu ay içinde yayınlanacağını müjdeledi.

[IMG]https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t1.0-9/10013580_658033277583890_5119236702103045833_n.jpg[/img]

Birkaç örnek resim ekleyeyim. Çizgiroman hakkında daha fazla bilgisi olanlar bizlerle paylaşırlarsa seviniriz :)

hanac

Alıntı yapılan: Mclaren F1 - 05 Haziran, 2014, 19:22:04
Birkaç örnek resim ekleyeyim. Çizgiroman hakkında daha fazla bilgisi olanlar bizlerle paylaşırlarsa seviniriz :)

Konuları birleştirdim.

Üstteki mesajlarda da epey bilgi var.

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: hanac - 06 Haziran, 2014, 00:37:17
Konuları birleştirdim.

Üstteki mesajlarda da epey bilgi var.

Teşekkürler, ben diğer konuyu görmemişim :-\ ::)