Edebi Conan

Başlatan kalidor, 25 Mayıs, 2013, 23:20:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Kalidor the Librarian

Crom! Ölüleri Say...

s.b

Bunlar roman mıdır veya Conan hakkıda araştırmalar mıdır.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

HacıGeraltEmmi

İthaki'den çıkan Fil Kulesi'ni okuyorum bu ara. Marvel neredeyse öyküyü noktasına dokunmadan çizgi romana uyarlamış.
Çeviride polis diye geçen bölümleri muhafızlar filan diye çevirselermiş keşke, okurken biraz garipsedim açıkçası. :D

kalidor

Alıntı yapılan: s.b - 26 Mayıs, 2013, 15:03:18
Bunlar roman mıdır veya Conan hakkıda araştırmalar mıdır.
Bunlar Conan Robert E.Howard, Sprague de Camp, Kin Carter ve Robert Jordan tarafindan yazilmis Conan romanlari Sami Abi.Bunlarin birçoğu cizgiromana da uyarlanmistir. Elimden geldigince toplamaya calisiyorum
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Çizgiromanlarını okuduğumuza göre, çizgiromana uyarlamayanlarınıda okumak keyifli olur, bu kitaplar hangileri ?  ;)
Darkwood Sakinleri..

Solomon Kane

fatih abinin evini soymak isteyen tek kişi ben miyim ? :D
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

hanac

Alıntı yapılan: Solomon Kane - 29 Eylül, 2013, 15:04:38
fatih abinin evini soymak isteyen tek kişi ben miyim ? :D

Bence teksin.

3-5 Conan için ev mi soyulur ?

Toplasan 100 adet çizgiroman çıkmaz.  :)

kalidor

Alıntı yapılan: hanac - 29 Eylül, 2013, 21:57:34
Bence teksin.

3-5 Conan için ev mi soyulur ?

Toplasan 100 adet çizgiroman çıkmaz.  :)

1000 küsür parça çizgiromanım var bi kere tamam mı  :D Bunun 600 küsür parçası Conan, Red Sonja, Kull olabilir tabi. Sonuçta Dylan Dog, Nathan Never, Dampyr, Brendon, Yürüyen Ölüler  vs  ne çıkarsa full takım takip ediyorum. Taytlı, pelerinli superherolarla  malum pek aram yok  ;)
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Alıntı yapılan: kalidor - 29 Eylül, 2013, 22:12:51
1000 küsür parça çizgiromanım var bi kere tamam mı  :D Bunun 600 küsür parçası Conan, Red Sonja, Kull olabilir tabi. Sonuçta Dylan Dog, Nathan Never, Dampyr, Brendon, Yürüyen Ölüler  vs  ne çıkarsa full takım takip ediyorum. Taytlı, pelerinli superherolarla  malum pek aram yok  ;)

Tam bir barbar hazinesi yatıyor burada ama Fatih koruma olarak Red Sonja yı tutumuş. Ona göre hesabınızı iyi yapın.  :D  8)  :P
Darkwood Sakinleri..

Solomon Kane

:) kılıcımı alıp gidicem :) fatih abi güvenliği arttır derim :) 600 küsür olan o çizgi romanlar gidebilir :)
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Eflatun

Birde bu varmış Fatih,benim değil ama bunlar.

kalidor

Alıntı yapılan: tommikser - 25 Mart, 2014, 21:32:36
Fatih valla haberim yoktu. Diğer kitabımda "Onlar Yoktu" olacak. Bakalım ne diyeceksiniz.

Oruç Aruoba hakkında bilgi sahibi olmaya başlıyorum hemen. Merak ettim değerli bir felsefeci olduğu belli.

Bu arada İki adet Conan romanını aldım. Bugün yarın gelir bakalım çr'dan ne kadar farklı ?

Türkçe olarak İthaki'den Dost Körpe çevirisiyle çıkan Fil Kulesi ve Fatih Conan var. Bir de 2 yıl önce Ankara menşeli fakat kapak içinde verilen numaradan arandığında alakasız bir işyeri çıkan esrarengiz Arkhelos Yayınevi'nin yayınladığı ve yine Conan öykülerinden oluşan Kimmeryalı Conan'ın Yükselişi Bölüm 1 var. Bölüm 2 henüz gelmedi. Zaten Yayınevi'nin başka bir kitabı da yok.  Zamanında kitapyurdu'na yaptığım yorumdan alıntı yaparsam:

"İthaki'nin çıkardığı Fil Kulesi'nden farkı öykülerin kronolojik olarak basılması ve daha az Conan öyküsü içermesi. Çevirisiyle de (Hande Yorgancıoğlu) takdir ettiğim Arkhelos'un yayın hayatının ilk kitabı. İçindeki Öyküler sırasıyla:

Kılıçtaki Anka Kuşu (Bir Kral Conan Öyküsü)
Buz Devinin Kızı
Çanaktaki Tanrı
Fil Kulesi

Toplam 21 tane yayınlanmış ve 4 tane de tamamlanmamış öykü bulunduğuna göre devamının gelmesi gerek"

Bunların dışında zamanında (Kasım 2000) yine İthaki'den yayınlanmış Kılıç ve Büyü adı altında ve Kılıç ve Büyü Öyküleri-1 alt başlığında Barış Emre Alkım, Doğa Ertürk, Sönmez Güven'in çevirisiyle  Fritz Leiber, Gardner F. Fox, Lin Carter, Lord Dunsany, Robert E. Howard gibi 20. yüzyılın özellikle ilk yarısının sword&sorcery janrının en önemli yazarlarının öykülerinden oluşan bir derleme de var.  İkincisi de ne yazıkki gelmedi. Kapak tanıdık gelecektir.

Ülkemizde en son 2012'de Monokl Yayınevinden çıkan ve Robert E. Howard'ın ölümünden sonra tefrika edilen notlarından oluşan ve üstadın ender romanlarından olan Almuric yayınlandı. Almuric'in tanıtımını forumda bayağı yapmıştım. Biraz John Carter of Earth olsa da çokça Conan öğesi barındıran müthiş epik bir roman. Bir nevi Uzay Conan'ı. Çevirisi de Yosun Erdemli'ye ait.

"Şunu bilin ki Prensim:
Her konuya alakalı alakasız Conan lafzı eklendiğinde kehanet tamamlanacak ve Altın Madalyon kendiliğinden bir barbar forumuna dönüşecektir."
                                                                                                                                                                                -Bir Nemedya Efsanesi'nden-

Crom! Ölüleri Say...

tommikser

Kılıç ve Büyü kitabını almadım.Bulunması zor kitaplar olmaması ve biriken kitaplar erisin diye bu kitabı sonraya saklıyorum yalnız alacağıma eminim.

tommikser

Kardeşim dediğin kitapları da okuma listeme ilave ettim.Yalnız bu kadar kitabı okumak için daha fazla sayfa okumam lazım.Bakalım nasıl olacak?