Webtoon TR

Başlatan roy, 14 Haziran, 2013, 05:11:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

roy

İlk başta genel hazırladığım tanıtımı paylaşıp sonra kore çizgiroman ve webcomic'ini (webtoon) dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Blog: http://webtoontr.blogspot.com/
Facebook sayfası: https://www.facebook.com/pages/Webtoon-TR/497088870350514?ref=hl
Forum: http://webtoon.yetkin-forum.com/

Kurulma Öyküsü: (İsterseniz burayı okumuyabilirsiniz)
İlk webtoonumlarımı okuduğum zamanlar çizim olarak (aslında buna çizim demek yanlış çoğu webtoonun çizimi mangalarda kötü olmasına rağmen renkli ne renklerin can alıcı olmasından güzel görünüyor) çok etkilemişti ama okuyacak manga araştırırken çok az webtoon gözüme takılıyordu çünkü türkçeye çevrilmiş webtoonların sayısı bir elin parmaklarını anca geçiyordu çevilenlerin yarısının çevirisinin durmuş olmasıda cabası. Ama son 1 yılda çeviri grupları çevrilmemiş kaliteli manga kıtlığından olsa gerek webtoonlara projelerinde önemli bir yer verdi. Sonuç olarak başladığım zaman 100 bölüm bile olmuyan türkçe webtoon sayısı şu anda 1000'e yaklaştı. Piyasada webtoonların çoğalmasıyla birlikte haliyle mangalara ayırdığım zamanın yarısından çoğu webtoon okumakla geçer oldu hatta öyle zamanlarım olduki haftalarca ne manga okudum ne anime izledim sadece webtoon okudum webtoonlar bitti bu kez ingilizceden çevirdim webtoonlarla ilgili araştırmalar yaptım (genellikle nasıl çizilir). Ve fark ettimki dünya webtoonlarla çalkalanırken türkiyede çok az bir kişi kendi tabirleriyle "renkli manhwa" okuyor. Zaten ülkemizde "manhwalar kötüdür manga varken manhwa'mı okunur" zihniyetli kişilerde mevcut. Zaten gördüğüm kadarıyla kimsede benim kadar araştırma yapmamış webtoonlarla ilgili. Yani kısaca birinin çıkıp webtoonlar hakkında webtoon okuyanları veya okuma potansiyeli olanları bilgilendirmesi lazım diye düşünerek kendimi feda ettim. İlk başta facebook grubunu kurdum. Tabi benimde kafam karışıktı ne paylaşsam ne paylaşsam derken hergün webtoon çeviren çeviri gruplarının sitelerini dolaşıyorum yeni bölümler acaba çıkmışmı çıkmamışmı? bari bunu sadece kendim için yapmıyım herkes için yapıyım dedim ve ilk başta sadece yeni çıkan bölümleri ve çeviren grubun sitesini yazarak paylaşıma başladım.

İçerik:
Facebook sayfasında:
-Çeivi gruplarının webtoon güncelleri
-Webtoon hakkında faydalı bilgiler (şu ana kadar 3 tane paylaşım yapıldı gerisi gelicek)
-Multimedya (webtoonların orjinalinde arka planında çalan müzikten tutunda webtoon cosplaylerine, webtoonlardan karelere, korece müziklere kadar birçok farklı şey)
Forumda:
Genellikle tantım ve indirme linkleri

İlerliyen Zamanlarda:
-Foruma kimse üye olmadığı için ilgilenmeyi bırakmıştım bundan sonrada bu böyle gidicek asıl önem facebook sayfasına verilecek. Ama facebook sayfasında verilen bilgilerin bir sitede toplanmasının iyi olduğunu düşündüğümden ilerliyen zamanlarda blogger'dan bir blog açmayı düşünüyorum.
-Twitter'ada açılabiliriz ama daha facebook'tan bile takip edenimiz çok az yıllar sonra belki.
-Eğer herşeye rağmen yinede başarılı olamazsam ve bulunduğum in aktif çeviri grubu dağılırsa çevirdiğim bölümlerle Webtoon TR adı çerçevesinde çeviriye başlıycam.
-Webtoonlar hakkında daha çok bilgi ve webtoon & webtoon yazar ve çizer tanıtımları.
-Webtoonların nasıl çizildiğini anlatan dersler.

Herkese Buradan Sesleniyorum
Ben Webtoon TR'de bu zamana kadar bir webtoon okuyucusunun ilgisini fazlasıyla çekicek paylaşımlar yaptığımı düşünüyorum ama ne yazıkki açılalı 3 ay filan olmasına rağmen sayfayı beğenen kişi sayısı 8 forumun kullanıcı sayısı 4. "En sevdiğiniz webtoon hangisi?" gibi bi anket başlattırsam ben haricinde kimse oy kullanmaz endişesiyle sohbet ve tartışma içeren paylaşımlar yapamıyorum zaten bu zamana kadar benim haricimde sayfayı beğenen 7 kişiden bir allahın kulu bir şeyi beğenmedi. Bu yüzden webtoon okuyan, seven kişileri sayfayı beğenmeye davet ediyorum. Ayrıca bu işde bana yardım etmek istiyen veya nasıl şeyler paylaşmam gerektiği konusundaki düşüncelerini benimler paylaşmak istiyen kişiler lütfen bana herhangi bir şekilde ulaşsınlar. Son olarak webtoonlar hakkında merak ettiklerinizide sorabilirsiniz elimden geldiğince yardım ederim.

Şimdi Gelelim Manhwa ve Webtoon Ne Demek?
Uzak doğu ülkelerinden çizgi roman sektörü gelişmiş 4 ülke var en tanınmışı Japonya yaptıkları çizgi romanlara manga diyorlar (bilmiyen yoktur zaten). Kore yaptıkları çizgi romanlara manhwa son olarakta halkı çinlilerden oluşan Tayvan ve Honkongluların çizgi romanlarına manhua deniyor. Webtoonlar ise webcomic şeklindeki manhwalar (Manhwaların yarısından çoğu webtoon herhalde). Webtoon sadece korelilerin yaptığı webcomicler değildir ama koreliler webcomiclerine genellikle webtoon dediklerinden webtoon deniliyor. Çizim olarak mangaya benziyende batının karikatürlerine benziyenlerde var. Hepisi orjinalinde tek parça şeklinde oluyor ve yön tuşları yardımıyla okunuyor. Arka planda müzik çalanlar olabildiği gibi panellere giflerde koyabiliyorlar. Veya çizgi roman değilde çizgifilm şeklindede yapabiliyorlar. Webtoon yayınlıyan en popüler 4 sitede her hafta 300den fazla yeni bölüm ekleniyormuş. Sadece Kore'de değil batı ülkelerindede (Türkiye dahil) amatör kişiler tarafından çevriliyorlar ve gün geçtikçe okuyan kitlesini hızla artırıyorlar. Ayrıntılı bilgiyi blogtaki "Webtoon Nedir?" sayfasından veya bana ulaşarak ulaşabilirsiniz. Son olarak webtoon okumaya başlamak istiyenlere Noblesse veya The Friendly Winter'ı öneririm. Okumak içinde batoto(bazılarının türkçesi var) veya webtoonlive'ı tavsiye ederim.

alan ford

Teşekkürler bilgilendirme için. En kısa zamanda ( muhtemelen bu akşam  :)) göz atmaya ve okumaya başlıyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Roy merhaba.

Sen 2-3 yıl önce forumda manga muhabbeti yapmaya başladığında muhattap bulamamıştın.

Ama o günlerden sonra epey bir manga da TR de yayınlandı.

Belki şimdi yeniden deneyebiliriz.

Bu başlık altında da her türlü paylaşımını ve duyurunu yapabilirsin.

roy

Alıntı yapılan: hanac - 14 Haziran, 2013, 09:46:47
Roy merhaba.

Sen 2-3 yıl önce forumda manga muhabbeti yapmaya başladığında muhattap bulamamıştın.

Ama o günlerden sonra epey bir manga da TR de yayınlandı.

Belki şimdi yeniden deneyebiliriz.

Bu başlık altında da her türlü paylaşımını ve duyurunu yapabilirsin.
Ne yazıkki öyle olmuştu gerçi o zaman Türkiye'de çok az kişi tarafından anime ve manganın varlığı biliniyordu o zamandan bu zamana manga okur kitlesi 5 kat artmıştır herhalde. Ne yazıkki çok şeyde avrupa ve amerikanın bir kaç adım gerisindeyiz. Webtoonlar amerika  ve avrupa (batı ve doğu) kıtasında manga okuyan kitlenin büyük bir kısmına ulaşabilmişken Türkiye'de renkli manhwa olarak adlandırılıyor hatta bazı kişilerde bütün manhwalar renkli oluyor veya webtoonların hepsi basılıyor gibi yanlış görüşler var. Bende ilk başta bu düşüncelerdeydim ama yabancı manga site ve forumlarında yaptığım araştırmalar okuduğum yüzlerce bölüm saolsun webtoonlarla ilgili baya bilgi birikimim oldu. Bu arada hiç görsel koymamışım sizlere webtonların renkli dünyasını tanıtmak amacıyla bir kaç resim koymamın iyi olucağını düşünüyorum.

Harun Ça

Onca yıldır manga okurum webtoon dan hiç haberim yoktu fırsat bulursam göz atacağım bilgi için teşekkürler.

berkuralcan

Çizgi romanın bizler için "ücra" kalmış köşelerinden biri oluyor sanırım Manhwa ve Webtoon'lar, blog'unuzu takibe aldım.

Ufak ve dostane bir öneri olarak, Türkçe kullanımını biraz daha ön plana çıkartmanızı tavsiye edebilirim. Virgüller, doğru ayrılan "-de  -da" ekleri, doğru cümle yapıları ve bunun gibi yazınsal meseleler bir sitenin prestiji, kalitesi ve hatta popülaritesi açısından çok önemli olabiliyor. Metinlerinizde ciddi anlamda bilgi ve araştırma olduğunu görmek zor değil, fakat bu bilgiyi anlamak biraz zor şu anda. Bu konuya biraz eğilirseniz metinlerinizin okunmasının kolaylaşacağını ve takipçi sayınızın otomatik olarak artacağını düşünüyorum.

Bunun dışında, dediğim gibi, ben de takipteyim. Webtoon'ların yanı sıra spesifik olarak Manhwa incelemeleri / haberleri de görmek isterim açıkçası, merakla bekliyorum blog yazılarınızı. :)

Newcomicreader

Internet ortamında çevirilmiş weptoonlar var Türkiye de evet  merak ettiğim birşey var yalnız burada çevirilip yayınlanması legal mi  benim bildiğim bunlar internet üzerinden abone olunup okunabilliyor Kore de falan yani para veriliyor ya da kitap halinde basılıp satılıyor yanlış biliyorsam düzeltin.

roy

Alıntı yapılan: Newcomicreader - 21 Eylül, 2015, 20:04:46
Internet ortamında çevirilmiş weptoonlar var Türkiye de evet  merak ettiğim birşey var yalnız burada çevirilip yayınlanması legal mi  benim bildiğim bunlar internet üzerinden abone olunup okunabilliyor Kore de falan yani para veriliyor ya da kitap halinde basılıp satılıyor yanlış biliyorsam düzeltin.
Webtoonların %75'den fazlası Kore'de bedava olarak okunabiliyor. Paralı olanlarında ilk 5-10 bölümü bedava oluyor. Bu webtoonları yayınlayanlar Kore pazarında Google'dan kat be kat daha fazla kar elde eden veya Google ile yarışan internet şirketleri olduğundan bedava olması onlara bir şey kaybettirmiyor. Webtoonlar Kore'de Google'ın ücretsiz hizmetleri gibi yani. Webtoon yazar ve çizerlerine verdikleri parayı başka yerlerden kat kat çıkarıyorlar.
Ben bloğumda sadece çeviri gruplarının linklerini paylaşıyorum illegal bir şey yapmıyorum yani. Ama bu sayede illegale milleti teşvik ediyorum :D Tercih onların. Şu an Webtoons Translate'de Naver'ın bir çok webtoonunun fan çevirisi mevcut ve bunlar Naver'ın global sitesinde yani legal. http://translate.webtoons.com/?language=TUR Buradan Webtoons Translate'deki Türkçe webtoonlara ulaşabilirsiniz. Bu girişimi ben de bloğumda destekliyorum. Ama sadece Naver'ın webtoonları olduğundan yetersiz. İnsanlar haliyle diğer yayıncıların webtoonları için illegal çevirilere yönelmek zorunda kalıyor. Şu an Webtoons Translate'yi desteklemeye devam etmekten başka yapabileceğim bir şey de yok ne yazık ki. (Hatta bireysel olarak az da olsa desteğimin dokuması için limitlerimi zorlayarak webtoon serilerinin 2 tane orjinal figürünü ve 1 tane de anahtarlığını aldım.) Ben insanları sadece legal olarak webtoon okumaya teşvik etsem bu kez çok büyük bir tepki ile karşılaşırım. Hem çeviri yapanlar hem de onların takipçileri tepki gösterir ve bitmek bilmez tartışmalarla zamanımı boşa harcamış olurum. Koreli şirketler ise bu duruma sadece global pazara girerken bir kaç İngilizce online manga okuma sitesinden kendi yayınladıkları webtoonları sitelerinden kaldırmalarını rica ederek ses çıkardılar. Naver ve Daum gibi global pazara açılmış şirketler haricindeki şirketlerin ise hiç bir girişimi olmadı şimdiye kadar. Belli ki Naver ve Daum'un yaptığı gibi illegal çevirilerle webtoonlarının dünyada popülerleşmesini bekliyorlar (Tabi bu illegal çevirileri aklamaz).