35. Asteriks Albümü Geliyor!

Başlatan pizagor, 23 Haziran, 2013, 01:11:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2013/06/35-asterix-albumu-geliyor.html

35. Asterix Albümü Geliyor!

Hanım Almanya'dan gelirken sağolsun beni de unutmamış, Asterix Fan-Edition adında bir dergi getirmiş. Çocuk dergisi kıvamında olsa da sayfalarını karıştırırken 'Das Neu Album' başlığını görünce şöyle bir irkildim önce. Her ne kadar Goscinny sonrası her bir albümle birlikte hikaye kalitesi biraz daha düşse de Asteriks ilk gözağrım, dolayısıyla vazgeçmem, önemsememem mümkün değil...

Öncelikle bunu okuyup da Uderzo'dan yeni bir vasat - kötü arası bir albüm geliyor diye düşünenler yanılıyor. Albüm vasat mı yoksa bomba gibi mi olur bilemem ama esas bomba haber şu ki yazar - çizer kadrosu bu Asteriks albümüyle birlikte değişiyor. Goscinny'nin mirasını devralan Jean-Yves Ferri, Uderzo'nunkini ise Didier Conrad. Ferri'nin işinin çok zor olduğu kesin, Goscinny gibi bir isimle kıyaslanmak kolay değil... Yeni albümle ilgili panel bulamadığım için Conrad'ın Uderzo stilini sürdürdüğünü mü yoksa özgün tarzını mı uyguladığını bilemiyorum. Ama tahminim aynen Red Kit'te Morris tarzının süregelmesi gibi bir durumun tercih edildiği yönünde...

Yeni albümün adı 'Asterix and the Picts' ve bu albümle birlikte 'Asteriks Britanya'da'dan sonra Asteriks ve Hopdediks ikinci kez Britanya'ya, bu kez de Keltlerin diyarına gidiyor. Albümün yayın tarihi ise 24 Ekim...

Hayatıma bir Ferri daha giriyor böylece. İlki yüzümü kara çıkarmadı. Darısı ikincisinin başına...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

darkwood

Sezar'ın uykuları kaçıracak bir haber. :D   

Asterix in yeni hikayelerini özlemeye başlamıştık ve bizim gibi bu yenilmez armadaları başka özleyenlerde varmış demekki, yeni kadrosu ile umarım iyi işlere imza atarlar.

Darkwood Sakinleri..

pizagor

HacıGeraltEmmi

Asterix'in bildiğim 33 albümü var (en azından bendeki sayı bu), ben mi yanlış biliyorum? 34. albüm bende niye yok ;D ne zaman çıktı? Sıralı yayın haricinde özel bir albüm mü var? Öyle ise eğer albüm ismi nedir? Yetkili birisi cevaplarsa sevinirim :) teşekkürler.

Son soru: geri sayım ülkemiz için mi?

haysat

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2656.0.html

Sevgili Abbas  bu 34. sayı ile ilgili muhabbetin geçtiği sayfa,sanırım dikkatinden kaçmış.

Belleklerden silinmeyecek bir serüven...

Adı üstünde Altın Kitap

Asteriks maceralarının 50. yılı nedeniyle yayımlanan kapsamlı bir özel sayı... Renkli, eğlenceli bir öykü... Bu ciltte eski serüvenleri ve kahramanları da anarak bir Altın Kitap oluşturuldu.

Buda 34. sayı ile ilgili resim ve bilgi.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

pizagor

34. albüm farklı kalemlerden ve pek çok kısa öyküden oluşuyordu yanlış hatırlamıyorsam. Açıkçası sadece özel bir albüm, bir tribute, o kadar bana kalırsa. Öyle ahım şahım birşey değil...

Alıntı yapılan: designer73 - 02 Ekim, 2013, 14:54:51
Son soru: geri sayım ülkemiz için mi?

24 Ekim yurtdışındaki yayın tarihi. Az evvel Remzi Kitabevi'ne de bir ileti gönderdim. Yanıt gelirse sizlerle paylaşacağım.

pizagor

Albüm yarın çıkıyor ancak Remzi'den yayın tarihi konusunda yanıt alamadım.

yunusmeyra

yazan:jean yves-ferri  ???

çizen: didier conrad  ???  ???

ee,uderzo nerde ?  :o saha kenarından maçı yöneten isim mi?  :P

bu arada kapakta ve hikayede adı geçen "pict"leri bir çoğumuz "conan"dan tanırız..(en azından isim olarak..)
ancak tamamen gözü karalıkları,savaş taktikleri ve romalılar gibi düzenli ordulara kök söktürmeleriyle "conan"ın yaratıcısı r.e.howard'a da ilham verdikleri söylenir..
aslında tüm asteriks külliyatı içinde romalıların en çok korktukları ikinci halktır denilebilir..(birincisi bilin bakalım kimler?)

not:"İngiltere'nin kuzeyinde, bugünkü İskoçya'nın doğu kıyılarında nerden geldikleri ve hangi dili konuştukları tam olarak bilinmeyen bir halk yaşıyordu. İngiltere adasını işgal eden Roma lejyonları bu halka Pikt adını yakıştırdılar. Öyle sanılıyor ki, bu halkın savaşçıları Romalılarla savaşa girdiklerinde yüzlerine boya sürüyorlardı ve Pikt adı da Latince "boyalı" anlamına gelen /pictura/ sözünden gelmektedir.

Romalı lejyonlar Piktleri işgal edemedikleri gibi onların sürekli saldırılarına son vermek için M.S. 142-144 yıllarında önce Antonius duvarını sonra da daha güneydeki Hadrian duvarını inşa etmişlerdir. Antonius, diğer adı Antonine, duvarı 60 km, Hadrian duvarı ise 117 km uzunluğunda olup adayı bir uçtan diğer uca bölmektedirler. Piktlerin saldırıları ile baş-edemeyen Romalılar M.S. 164 yılında Hadrian duvarına çekilmişlerdir."
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

darkwood

Güzel bir kapak ve hikaye iyi görünüyor, umarım türkçe yayını için fazla beklemeyiz.
Darkwood Sakinleri..

berkuralcan

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 23 Ekim, 2013, 19:12:45

yazan:jean yves-ferri  ???

çizen: didier conrad  ???  ???

ee,uderzo nerde ?  :o saha kenarından maçı yöneten isim mi?  :P

İşin yaratıcılarından biri olarak Uderzo'ya saygım sonsuz, ama son işlerinden sonra Asteriks külliyatından ne kadar uzak durursa o kadar iyi bence. Yazarlık açısından hiçbir zaman çok başarılı olmadı Uderzo Asteriks serisinde ama, özellikle son üç hikaye utanç verici derecede kötüydü, emekliliği birkaç kitap geç kaldı bana kalırsa. Yeni yazarlara bir şans vermek lazım tabi, ama çizgi romanların hiçbir ekolünde, hiçbir tarzında, hiçbir alanında "tadında bırakmak" kavramı gündeme gelmiyor sanırım :D

tommikser

rumar80

alan ford

Alıntı yapılan: berkuralcan - 24 Ekim, 2013, 14:36:35
İşin yaratıcılarından biri olarak Uderzo'ya saygım sonsuz, ama son işlerinden sonra Asteriks külliyatından ne kadar uzak durursa o kadar iyi bence. Yazarlık açısından hiçbir zaman çok başarılı olmadı Uderzo Asteriks serisinde ama, özellikle son üç hikaye utanç verici derecede kötüydü, emekliliği birkaç kitap geç kaldı bana kalırsa. Yeni yazarlara bir şans vermek lazım tabi, ama çizgi romanların hiçbir ekolünde, hiçbir tarzında, hiçbir alanında "tadında bırakmak" kavramı gündeme gelmiyor sanırım :D

Ken Parker var ki bence altevren gurmeye çok yakışır ;) , Keza Bill Watterson Calvin ve Hobs'u uzatmayarak gönlümüzün baş köşesine kurulmuştur. ee o da altevren'e yakışır :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

berkuralcan