35. Asteriks Albümü Geliyor!

Başlatan pizagor, 23 Haziran, 2013, 01:11:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

berkuralcan şöyle demiş (yazının tamamı için: http://gurme.altevren.net/?p=486 )
".. Goscinny ve Uderzo'nun yokluğunda yazılacak herhangi bir Asterix albümünü nefretle karşılamaya hazır çizgi roman okurlarının tatmin edilmesi – çünkü şurası net: En iyisi olmasa da, Asterix chez les Picts kesinlikle bir Asterix albümü, ve hikaye olarak, Asterix havasını yaşatıyor. Bu, örneğin, Uderzo tarafından yazılıp çizilen ve uzaylıları konu alan La Ciel lui Tombe sur la Tete albümü için söyleyebileceğiniz bir şey değil."

"..Çizim konusuna ayrı bir parantez açacak olursak, burada da hikaye konusundaki "kopyalama" eğiliminin aynen devam ettiğini söylemek mümkün. "Acaba Uderzo'dan sonra nasıl olacak?" diye meraklananların gönlüne su serpebilirim, eserin çizim tarzı herhangi bir Uderzo albümünden hiç farklı değil. Didier Conrad neredeyse hiç insiyatif kullanmamış, ve evet, birkaç panele – kendinize bunun çizerinin Uderzo olmadığını hatırlatarak – baktığınızda farklılıklar görebiliyorsunuz, ama büyük ölçüde tamamen taklide dayalı bir eserle karşı karşıyayız."

yorumlara katılmamak elde değil..(ve diğer değerlendirmeler için yazıyı ilgili blog sayfasından okuyun derim..)
çizimlerle ilgili şahsi kanaatimide eklemek isterim: didier conrad,uderzo üstadın kılı kırk yararn desen ve çinileme tarzını bir çok panel de ;aksiyon ve tiplemelerde nerdeyse aynen ustaya "uyarak" taklit etsede kendi çizgisinin özünden gelen farklılıkları da taşıyor ki;uderzo'nun fazlaca standartlaşmış (ki her panelde aynı tiplemeyi aynı ayrıntılarla ve aynı standart kalıplarla çizmek ve bunu her albümde tekrarlamak çok zordur..(çizer üzerinde bir baskı yaratacağını düşünürüm hep..) rahmetli morris'te ilk "red kit" albümlerinden sonra bu fazlaca standartlaşmış stille yola devam etmiş,bazen "çıldırtıcı" şekilde aynı red kit ,avarel,rin tin tin duruşları,bakışları,aksiyonları albümlerce tekrarlanmıştır..bu bir tercihtir ve "rutin"i talep eden okuyucu ve izleyici içinde "rahatlatıcı"dır şüphesiz .. aynı "red kit" duruşunun ve tepkisinin ,hep aynı çizilerek tekrarlanması aynı zamanda bir dönem tercihidir ve fransız-belçika ekolündeki bir çok başka çizer tarafından aşılmış,sonraki yıllarada (70'ler ve sonrası..) okuyucuya daha az standart çizimlerle oluşturulmuş "panellerle" daha dinamik sayfaları seçenek olarak sunan bir kuşak oluşmuştur..) desenlerine karşı daha çok "rastlantısallığa" açık bir çizimi vardır..zaten çizerin tarzını internet üzerinde biraz araştıracak olursanız "çizim stilindeki rahatlığı" ve özgünlüğü (tabii ki asterix çizimlerinin talep ettiği desen ve kompozisyon ustalığı ve "ayrıntıcılığını"da içerdiğini ) göreceksiniz..ben bu açıdan didier'i biraz asterix çizmek zorunda kalmış "tabery" gibi görüyorum   :-\  (hani mesela "tabery"e asterix çizdirselerdi nasıl "paneller" ortaya çıkardı gibi garip bir soru benimkisi..)biliyorsunuz "tabery" bizde "tilki vezir" namıyla yayınlanmış fransız-belçika ekolünden,orjinal ismi "iznogoud" olan bir serinin çizeridir.."tilki vezir" okurlaryla fransız "pilote" dergisinde aynı zamanda asterix'in de yazarı olan goscinny'nin kısa hikayeleriyle buluşmuştur..didier conrad,"spirou" dergisi çizerliğide yaptığından olacak "spirou","marsupilami"v.s. tarzında "karikatürize" çizimlerin özgün isimlerinin çizgileriyle de çokça akrabalığı göze çarpar..
1-tabery'den bir çizim (iznogoud,"tilki vezir")

2-didier conrad'dan asterix öncesi  çalışma örnekleri

3-didier conrad çizimi asterix panelleri

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

pizagor

Remzi'de bir hareket var mı konuyla ilgili, bilgisi olan var mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Nightrain

50 yıllık bir serisinin sadece 35 sayısı olması çok üzücü. Aynı şekilde Tenten'de öyle.

Bu tarz köklü serilerin en azından 100. sayıyı devirmesi lazım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Dünyanın tüm dillerine çevrildi, bir bizimkine sıra gelmedi. Asterix gibi bir cevher Remzi'nin elinde heba oluyor, yazık!

rumar80

Ben de daha fazla bekleyemeyip İngilizcesini okudum.

pizagor

Bugün Kadıköy'e uğradım şeklinde başlayan ikinci iletim: ben de niyeti bozup orijinalini almaya karar verdiğimden Gerekli Şeyler'e uğradım. Bir heves Asterix albümlerinin oraya gittiğimde kitapların hard cover olduklarını gördüm.  Hevesim kursağımda kaldı. Biraz da soft cover için bekleyeceğim artık.

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Haziran, 2014, 01:55:01
Bugün Kadıköy'e uğradım şeklinde başlayan ikinci iletim: ben de niyeti bozup orijinalini almaya karar verdiğimden Gerekli Şeyler'e uğradım. Bir heves Asterix albümlerinin oraya gittiğimde kitapların hard cover olduklarını gördüm.  Hevesim kursağımda kaldı. Biraz da soft cover için bekleyeceğim artık.

35. sayı için İlyas Bey bir atak yapacakmış, öyle deniyor!

pizagor

Bekleyelim öyleyse birazcık daha! İlyas dostumuzdan da bir yanıt alabilirsek harika olur. Gerçi çizgiliköstebek diyorsa vardır bir duyumu.

pizagor

İlyas konuyla ilgili olarak olumlu birşey söylemedi.

köstebek

Alıntı yapılan: pizagor - 08 Haziran, 2014, 08:59:36
İlyas konuyla ilgili olarak olumlu birşey söylemedi.
Vazgeçmiş demek ki!

pizagor

Remzi'den yanıt var :)

Bu ay içinde yayınlayacağız Asteriks'i... Ana yayıncıdan onay bekliyoruz.

denmiş...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Haziran, 2014, 13:29:16
Remzi'den yanıt var :)

Bu ay içinde yayınlayacağız Asteriks'i... Ana yayıncıdan onay bekliyoruz.

denmiş...

Güzel haber.

OZAN BALIM

Asteriks ve Piktler sonunda satışta! Haftanın en güzel haberi...

Ahmet Oktay

V

"İstemem,eksik olsun.."