Spider-Man (Miles Morales)

Başlatan pizagor, 26 Haziran, 2013, 23:09:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2013/06/afro-amerikan-bir-peter-parker.html

Afro-Amerikan Bir Peter Parker

Osborn Industries laboratuvarının denek örümceklerinden birisinin (tam olarak 42 numaralısının) ısırığıyla örümceğin orantılı güçlerine ve hızına sahip olan Miles Morales...

Bir ödül değil de bir lanet olarak değerlendirdiği bu güçleri reddeden, dışarıda hali hazırda hoplayıp zıplayan, dayak yiyen ve bu durumundan keyif alıyor görünen bir Örümcek Adam varken onun yerine talip olmadığını, o maskenin ardındaki adam olmadığını söyleyen bir delikanlı...

Kurtuluşu 42 numaralı örümceğin ısırışında değil de Brooklyn Visions akademisinin kurasında kendisine denk gelen 42 numaralı topta gören bir erken olgun...

Ve bu büyük mesuliyeti reddettiği için Peter Parker'ın ölümünden kendini sorumlu tutan ve böylelikle suçla savaşa itilen bir acemi kahraman...

Niyetim görüntüsüyle afro-amerikan, ismiyle hispanik tınılı Ultimate evreninin yeni Örümcek Adam'ı hakkında birşeyler karalamaktı... Lakin tıkandım! Böylesine kökten bir değişiklik gerçekleşiyor ve ben bahsedilmeye değer birşeyler bulamıyorum...

Bu hikayede yeni bir soluk, karaktere farklı bir bakış açısı, yenilikçi bir yaklaşım yok maalesef. Herşey tanıdık, bilindik. Bendis'in yaptığı sadece ve sadece Stan Lee'nin Ağustos 1962'deki ilk Spiderman öyküsünü almak, sonra bu öyküde Peter Parker'ın yerine Miles Morales'i, Ben Amca'nın ölümü yerine de Peter Parker'ın ölümünü koymak olmuş. Gwen'in dudaklarından dökülen 'Büyük güç büyük sorumluluk getirir.' mottosu dahi tıpkı Peter Parker'ın olduğu gibi, Miles Morales'in zoraki ve gönülsüz kahramanlık itkilerinden birine dönüştürülmüş...

Yıllardır Avengers evrenini (ve hatta Marvel evrenini) sil baştan inşa eden ve Avengers'ı Marvel'in en önemli markası haline getiren, şimdi de aynı etkiyi X-Men evreninde yaratması beklenen Brian Michael Bendis gibi bir isme bu aşırı Stan Lee öykünmesi yakışmamış.. Görünmez olabilme ve Miles'ın kankası Genko'nun yakıştırmasıyla venom darbesi gibi orijinalinde olmayan birkaç güç katkısıyla sınırlı tuttuğu kısıtlı yaratıcılığıyla Bendis, böyle bir sembol çizgiromanın bu yeni dönemeci için zayıf kalmış...

Her ne kadar Bendis'in maratoncu olduğunu, koyduğu tuğlaların binanın bütününü görünce fark edildiğini ve takdir edildiğini düşünsem de çarpıcı bir girizgahtan mahrum bıraktığı bu yeni Spiderman'i ben de yol yakınken bırakıyorum. Yalnızca, Ultimate evreninin ilk çıkış noktasında 'bunun yepyeni bir evren olduğu, temel Marvel evreni olan 616 ya da diğer herhangi bir paralel evrenle yolların çakışmayacağı' şeklindeki Marvel taahhüdünü yalan eden Spider-Men var okuma listemde...

Sadece ismi, etnik kökeni ve sosyal çevresi farklı bir Peter Parker türevini okumaktansa Peter Parker bedenli – Otto Octavius bilinçli alışagelMEdiğimiz bir Superior Spiderman'in öyküleri – bana göre – çok daha cazip...

Bu arada siyahi bir Örümcek Adam fikri Bendis ve Quesada'nın baş editörlük koltuğuna oturan Axel Alonso tarafından ortaya atılırken temelinde Obama yalakalığı varmış. Quesada ve Alonso: İlki Mephisto marifetiyle Örümcek Adam sürekliliğini ortadan kaldırıp, ortaya konan yeni durumla okurların Örümcek Adam'dan soğumasına neden oldu. Diğeri de aynı şeyi Ultimate Örümcek Adam'ına yapmış. Örümcek Adam'la böylesine oynayanların sonu iyi olmuyor, benden uyarması!

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Bu 42 numara da Otostopçu'nun Galaksi Defteri'nden bu yana sevilen bir rakam. Hayatın anlamı ne de olsa  ;)
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Haziran, 2013, 08:49:43
Bu 42 numara da Otostopçu'nun Galaksi Defteri'nden bu yana sevilen bir rakam. Hayatın anlamı ne de olsa  ;)

Lost'un meşhur rakamlarından birisiydi galiba... Bana yaşattığı hayal kırıklığıyla diziyi silmişim hafızamdan...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Haziran, 2013, 23:09:18
Bu hikayede yeni bir soluk, karaktere farklı bir bakış açısı, yenilikçi bir yaklaşım yok maalesef. Herşey tanıdık, bilindik. Bendis'in yaptığı sadece ve sadece Stan Lee'nin Ağustos 1962'deki ilk Spiderman öyküsünü almak, sonra bu öyküde Peter Parker'ın yerine Miles Morales'i, Ben Amca'nın ölümü yerine de Peter Parker'ın ölümünü koymak olmuş.

Bu gece bir oturusta ilk 10 sayiyi okudum, yukardaki sözlere tamamen katilmakla beraber Bendis yine de kendisini okutan, eglenceli bir seri yazmayi basarmis. Ben bi sure daha okumaya devam edecegim. Bunun en buyuk sebeplerinden biri Sara Pichelli'nin cizimleri olacak. Yüz, vücut ifadelerini cok basarili ciziyor.

dean

Marvel Cinematic Universe'de Miles Morales'in olabileceği dedikoduları kontrolsüz bir biçimde arttığı için bende Miles Morales ile ilgili sayıları okumaya başladım. pizagor'un yazısına katılıyorum. Yeni Spider-Man bize öyle büyük boyutlarda bir değişim sunmuyor. Origin'de oldukça benzer. Ultimate evreninde Peter Parker, Osborn'un yarattığı bir örümcek tarafından sokulup güçlerini kazanıyordu. Miles ise yine Osborn'un yaptığı bir örümcek tarafından sokulup güçlerini kazanıyor. "Ben Amca'nın ölümü yerine de Peter Parker'ın ölümünü koymak olmuş." yorumuna da aynen katılıyorum.

Şimdi şu sorular da önemli; Spider-Man ne kadar farklı olabilir ? ve farklı olmalı mıdır ? Benim cevaplarım; Farklı olamaz ve olmamalıdır. İşte burada esas soru çıkıyor ortaya o zaman neden bu değişiklik ? Bununda cevabı da çok açık; Diversity. Spider-Man'in sadece etnik kökeni ve arkadaşları değişti o kadar. Ortada bir Steve Rogers-Bucky gibi bir durum yok. Üstelik Ultimate evreni gibi iyi başlasada sonradan iğrençleşen bir evrende gerçekleşen bu değişimin Earth 616 ve sinema evrenenini bu derece meşgul etmesi açıkçası beni rahatsız ediyor.

Peki Miles Morales'in maceraları kötü mü ? değil. emre ozdamarlar'ın da dediği gibi kendisini okutan bir seri. Ama Peter Parker ile kıyaslanacak bir durum yok ortada.

Şimdi Miles Morales'in yayınlanan çizgi romanlarına bakalım.

- Miles Morales ilk kez Ultimate Fallout serisinin 4. sayısında ortaya çıkıyor.

- Ardından Ultimate Comics: Spider-Man serisine geçiş yapıyor. Bu seri 28 sayı sürüyor.

- Miles Morales: Ultimate Spider-Man isimli şu an devam eden seri ise 10. sayısında.

- Kendi serisi dışında Ultimates ve 616 crossoverlarında kendine bolca yer buluyor.

Animvader

Alıntı yapılan: dean - 24 Şubat, 2015, 12:50:58

Üstelik Ultimate evreni gibi iyi başlasada sonradan iğrençleşen bir evrende gerçekleşen bu değişimin Earth 616 ve sinema evrenenini bu derece meşgul etmesi açıkçası beni rahatsız ediyor.

Bunu demek için biraz geç kaldık aslında.Marvel evrenine filmlerle girenlere Nick Fury kimdir deseniz hepsi size Samuel Jackson'ı tarif eder.Oysa bizim bildiğimiz Nick Fury beyaz bir karakterdi, siyah olansa Ultimate evrenininki.İşin ilginci filmlerden sonra bile hala çizgiromanlarda beyaz olarak devam etti Fury.Marvel'ı güncel olarak takip etmiyorum ama elimizde ana evrende beyaz, sinema dizi animasyon evreninde siyah olmak üzere iki adet Nick Fury var.

Spiderman'in Peter Parker olarak bilinirliği Fury'e göre çok daha fazla olsa da aynısını yapamamaları için hiçbir sebep göremiyorum açıkçası.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 24 Şubat, 2015, 13:38:35
Bunu demek için biraz geç kaldık aslında.Marvel evrenine filmlerle girenlere Nick Fury kimdir deseniz hepsi size Samuel Jackson'ı tarif eder.Oysa bizim bildiğimiz Nick Fury beyaz bir karakterdi, siyah olansa Ultimate evrenininki.

Nick Fury olayı da aslında aynı derecede rahatsız edici bir durum. Earth 616'daki Nick Fury kişilik ve evrendeki duruşu açısından Ultimate evrenindeki Nick Fury'den çok daha güçlü. Üstelik ikinci dünya savaşında savaşması, gençlik serumu felan gibi bir sürü de kendi içinde hikaye barındırır. Ama maalesef filmlerde Ultimate'dekini kullandılar.

İşin ilginci filmlerden sonra bile hala çizgiromanlarda beyaz olarak devam etti Fury.Marvel'ı güncel olarak takip etmiyorum ama elimizde ana evrende beyaz, sinema dizi animasyon evreninde siyah olmak üzere iki adet Nick Fury var.

Marvel ana evren Earth 616'da da siyahi Nick Fury'i getirdi. Bildiğimiz Nick Fury'nin oğlu Nick Fury Jr. olarak artık karşımıza çıkıyor. Orjinal Nick Fury ise şu an The Unseen isimli bir karaktere dönüştü.

Spiderman'in Peter Parker olarak bilinirliği Fury'e göre çok daha fazla olsa da aynısını yapamamaları için hiçbir sebep göremiyorum açıkçası.

Spider-Man için ise şöyle bir durum var. Miles Morales, Peter Parker'ın varlığında oluşan bir karakter. Peter Parker'ı çıkardığımız zaman elimizde Miles Morales kalmıyor. Ultimate'de ki Nick Fury, Earth 616'nin Ultimate yorumu. MCU'de Peter Parker gösterilmeden Miles Morales çıkarsa ortada gerçekten garip bir durum olacak. Bu sefer Miles Morales'inde origin'i değişecek. Üstelik Marvel çizgi romanlarında ki en büyük supporting cast Spider-Man'de ve bu karakterlerle ilişkide Peter Parker üzerinden gidiyor. Evet Miles'da bu karakterlerle iletişimde ama hep Peter Parker'ın sayesinde. Ben Miles'ın filmlerde gösterilmesine karşı değişlim. Peter Parker'dan önce çıkmasına karşıyım.

dean

Secret Wars sonrası Miles Morales'in maceraları ana evrende geçecek. Serinin yazarı Brian Michael Bendis. Çizeri ise Sara Pichelli. Gelen bilgilere göre yeni ana evreninin esas Spider-Man'i Miles Morales olacak.