Tex Almanak-LAL Kitap..

Başlatan caretta, 29 Haziran, 2013, 15:43:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Atilla abi, verdiğin notlara bakılırsa konular çok keyifli değil.  Editoryal bölümlerin olmaması da ayri bir sıkıntı. ..
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

caretta

Teks Almanak 2009-2010-2011 sayıları güzel maceralar içeriyorlar.

2009 Lomacs çizimi ve ihtiyar deve Teks'in yanında.
2010 Fusco çizimi. Teks ile oğlu birlikte.
2011 Danubio çizimi ve 4'lü ekip tam kadro.

180'er sayfalık almanaklar 40 küsur sayfa western literatürü içeriyor. Westernlerde samuraylar, eski savaşlar, filmler ve çok ilginç yazılar. Hatta bir tanesinde Scalped'a bile atıf yapılıyor. Bunların çevrilmeyip sadece macera kısmının yoluk kuş gibi sunulması gerçekten çok yazık. Bol kavgalı, kızılderilili, askerli çok ilginç maceralar. Ümit ederim Lal bu almanağı fazla bekletmez.

Bu 2009-11 almanakları bu son yayınlanan sıradan öyküleri kat be kat aşacaklar diye düşünüyorum.

ferzan

Bugünkü rutin Espark ( Eskişehir ) DnR turlamam esnasında, az önce Fables başlığında sözünü etiğim Masallar Cilt 2 ile büyük bir aşk içerisinde sevişen genç harici bir de 65-70 yaşlarında bir amca gördüm ki, o da çizgi roman reyonundan uzakta, dikkat çekmeyen bir köşede Lal'den çıkan Tex Almanağı'nı okumakla meşguldü...Yarım saat sonra önünden geçtiğimde cildin son sayfalarında olduğunu farkettim...İlk gördüğümde çoktan yarılamıştı sanırım...Aynı amcayı daha önce birkaç kez daha gördüğümü ve her seferinde elinde Tex olduğunu hatırlıyorum...Belki alıyor da dayanamayıp oracıkta okuyor, belki de çaktırmadan orada okuyup tekrar rafa geri koyuyor, bilinmez...

Bu kimseye zerre faydası olmayan gereksiz anımı da burada paylaştığıma göre gönül rahatlığıyla iletime son verebilirim... ::)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

rumar80

Almanak'ın üç macerasını da okudum ve şunu bir kez daha diyebilirim ki...  Tek sayılık macera Tex'e uygun bir konsept değil. En az iki sayılık olmalı bir macera.
   Üç macera içinde en eli yüzü düzgün olan ikinci macera. Boselli gene güzel yazmış ama hele o tek sayılık macera ASLA yazmamalı. Birçok potansiyeli olan alt karakter var her zamanki Boselli tarzında, ama bu sefer hepsi çabucak geçiştirilmiş.
   Maceralar kötü mü? Değil. Ama daha geniş geniş yazılabilirdi.

hennessy

Bu ay Tex almanak geliyor UGH!
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Woah!İyi haber Murat Bey...

haziran00

caretta

Teks Almanak ay sonu çıkıyor mu?

jack sparrow

Tex Almanak bugün çıktı, tesadüf kadıköyden aldım ben:)

hennessy

Bugün gördüm ama daha almadım yakında alırım UGH!
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

xmenac

2011 yılı da yayınlandığına göre son bir almanak mı kaldı acaba? Üçer üçer yayınlandığına göre 2012, 2013 ve 2014 kaldı sanırım.

Nemo

Aynen. Italya'yi yakalayacagiz az kaldi  8)
Özel Alfa Ajanı

xmenac

Acaba bundan sonraki yayın şekli nasıl olacak, yıllık olarak mı yayınlanır?

caretta

Almanak maceraları öyle çok da özlenilecek maceralar değiller.Hele 50-60 sayfalık başlangıç yazıları da yok.2014'e kadar olan üç yıllık bir cilt daha çıkarsınlar.Tam
tercüme olacaksa 2015'den itibaren tek sayı olarak olabilir.Çizgi Düşler Özel Seri ve klasik seriye hız verse yeterlidir.

caretta

-Dikkat Spoiler İçerir-
    Lal Kitabın yayınladığı "Teks Almanak 2"deki ilk macera "Yüzbaşı Blanco"yu okudum.Macera bana çok tanıdık geldi ve kendi kendime "seni gidi
intihalci Nizzi!" diye söylendim.Macera Guido Nolitta'nın yazdığı,G.Ferri'nin çizdiği bir Zagor macerasının  neredeyse aynısı.Orijinal 148-150 sayılardaki
"Yitik Sancak" macerasına çok benziyor.O macerada Zagor ve Çiko Bravery kalesinde Albay Maddenbrook'u ziyaret ederlerdi.Albayın West Point'i yeni
bitiren oğlu Walter ile karşılaşırlardı.Albay,oğlunu Red Warrior'un reisi olduğu asi bir Shawnee çetesinin üzerine gönderiyordu.Teğmen Walter ve çavuşi
Morris sağ olarak geri dönerler ama birliğin sancağı kızılderililerde kalırdı.Sonra,Zagor Walter'i hapisten kaçırarak sancağı geri getirirlerdiler.
      İşte bu Teks macerasında da Bravery Kalesi-Thomas Kalesi;Albay Maddenbrook-Albay Henderson;Teğmen Walter-Teğmen Scott;Çavuş Morris-
Çavuş York;kızılderililer  Shawnee-Komançi;Red Warrior da Yüzbaşı Blanco oluvermiş!Maceranın finalinde de Teğmen Scott tıpkı Walter gibi ordudan
istifa ediyor.Kopyacılığın da bu kadarına pes doğrusu!Bir kızılderili çete reisinin de adının "Yüzbaşı Blanco"olması garabetini de anlamış değilim!
     Son bir not da iç kapaktaki açıklamaya dair:Blanco ile Blasco karışıvermiş ve İspanyol çizer Jesus BLASCO ,Jesus Blanco oluvermiş!