Tex Almanak-LAL Kitap..

Başlatan caretta, 29 Haziran, 2013, 15:43:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Bahsettiğim Zagor macerası Tay fasikül serisi 430-435;350'lik cilt serisi 124-125,320-22,Lal Klasik Zagor 39-40 ciltlerde yayınlandı.

hennessy

Alıntı yapılan: caretta - 13 Haziran, 2015, 17:49:29
-Dikkat Spoiler İçerir-
    Lal Kitabın yayınladığı "Teks Almanak 2"deki ilk macera "Yüzbaşı Blanco"yu okudum.Macera bana çok tanıdık geldi ve kendi kendime "seni gidi
intihalci Nizzi!" diye söylendim.Macera Guido Nolitta'nın yazdığı,G.Ferri'nin çizdiği bir Zagor macerasının  neredeyse aynısı.Orijinal 148-150 sayılardaki
"Yitik Sancak" macerasına çok benziyor.O macerada Zagor ve Çiko Bravery kalesinde Albay Maddenbrook'u ziyaret ederlerdi.Albayın West Point'i yeni
bitiren oğlu Walter ile karşılaşırlardı.Albay,oğlunu Red Warrior'un reisi olduğu asi bir Shawnee çetesinin üzerine gönderiyordu.Teğmen Walter ve çavuşi
Morris sağ olarak geri dönerler ama birliğin sancağı kızılderililerde kalırdı.Sonra,Zagor Walter'i hapisten kaçırarak sancağı geri getirirlerdiler.
      İşte bu Teks macerasında da Bravery Kalesi-Thomas Kalesi;Albay Maddenbrook-Albay Henderson;Teğmen Walter-Teğmen Scott;Çavuş Morris-
Çavuş York;kızılderililer  Shawnee-Komançi;Red Warrior da Yüzbaşı Blanco oluvermiş!Maceranın finalinde de Teğmen Scott tıpkı Walter gibi ordudan
istifa ediyor.Kopyacılığın da bu kadarına pes doğrusu!Bir kızılderili çete reisinin de adının "Yüzbaşı Blanco"olması garabetini de anlamış değilim!
     Son bir not da iç kapaktaki açıklamaya dair:Blanco ile Blasco karışıvermiş ve İspanyol çizer Jesus BLASCO ,Jesus Blanco oluvermiş!

Abi ilk macera okuduğum en kötü Tex çizgi romanlardan biriydi. Hele sonu tam üçüncü sınıf western filmi gibiydi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Bu Almanaclarda, iş yok anlaşılan.

Ben almıycam...
They drew first blood...

OZAN BALIM

Çizgi roman yayncılarına almanakların düz yazı kısımlarını çıkarmak daha cazip geliyor. Bunun en büyük nedeni bir çok çizgi roman okurunun düz yazı okumaktan kaçınması herhalde. Diğer bir neden de bu kısımlar için iyi çevirmen bulamamak. 1001'in ilk Teks Almanağı tek olarak çıkmıştı, düz yazılarını bir üniversite öğrencisinin yarım yamalak yaptığı söylenmişti. 2015'ten itibaren almanakların tek sayı ve tam metin olarak yayınlanması bu nedenle çok zor görünüyor.

hennessy

Lal almanak serisi bir türlü ısınamadım. Ama 2011 birden hey işte ne zamandır Almanak serisinde aradığım western tadında bir hikaye oldu. Navajo kabilesinden üç genç şehre iner ve öldürülür. Ölen çocuklardan biri şefin oğludur. Tex ve ekibi intikam için kasabaya geri döner. Çok keyifli bir hikaye idi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Haklısınız Murat Bey.Kitaptaki en güzel macera o idi.Zira senaryoyu Boselli yazmış-Nizzi değil!İkinci macera "Meksikalılar Çetesi "de öyle agım şahım bir macera değildi.Yine de çizer Fusco'nun yüzü hürmetine okudum.

V

"İstemem,eksik olsun.."

Mrtekin

They drew first blood...

ferzan

Son çıkan ciltteki ikinci hikâye, yani 2013 almanağının hikâyesi olan "Kanunsuzlar Yolu" nu bitirdim az önce. Martin Mystere (KM 10) ile başlayıp Dylan Dog Dev Albüm 4 (Maceraperest) ile devam edip, Amazing Spider Man 4.cilt (Marmara) ile hızımı almışken, finali de bir Tex ile yapayım da pazar akşamını öyle kapatayım dedim. İyi ki de finali Tex ile yapmışım.

Normalde ana ya da klasik seriden devam ederim, Maxi ve Dev Albümleri hemen tüketmek istemem, kıyamam. Almanaklar ise benim için kısa süreli çerezlik Tex 'ler kategorisindedir. Tek sayı ve tam macera olmalarından ötürü canım çektiğinde alıp okuyayım, uzun uzadıya bir serüvene başlamayayım diye...Normalde Almanak'larda çok aman aman hikâyeler çıkmamıştı, sadece günü yahut geceyi kurtaran, idare eden, nadiren de ortalama üzeri hikâyeler olduğuna tanık oldum ama bu akşam okuduğum 2013 almanağının hikâyesi olan "Kanunsuzlarin Yolu" beni adeta mest etti.

Çok sevdiğim Bonelli senaristlerinden Mauro Boselli yazmış, bir yıldır da Facebook üzerinden takibe aldığım ve Latin çizgilerine bayıldığım Carlos Gomez de çizmiş. Gomez 'in ilk Teks işi olsa gerek. Ama son olmayacağı kesin. Umarım aylık seriye de geçer de, Tex 'teki Latin sanatçı kalitesine bir yenisi eklenir.

Hikâye, bir Ken Parker hikâyesi kalitesindeydi. İnsani yanları ağır bastı, gene derin karakterizasyonlar vardı. Tex ve tayfası aracı gibiydi bir noktadan sonra. Boselli, kendi stilinde Berardi'cilik taslamış adeta. 112 sayfalık öykü, bir film ya da dizi bölümü kadar doygun ve kaliteliydi. Sanırım Tex 'e başlayacak olsaydım ve bu hikâyeyle Tex 'e giriş yapmış olsaydım, seriden beklentim çok uçuk olurdu.

Oldukça dozunda birkaç Sergio Leone artistiği, bol miktarda Ken Parker doygunluğu ve insan hikayeciliği ile avuç avuç Boselli metin ve hayal gücü kalitesi hâkimdi. Sanırım ilk kez Tex okurken bir anlığına da olsa ciğerim sızladı, belli belirsiz duygulanır gibi oldum. Sonra geçti hemen ama ne bileyim, şimdiden best of'larım arasına girdi bu 112 sayfalık kısa (Tex için kısa) öykü.

Geriye kaldı 2014 Almanak 'ı...Onun çizgileri de pek hoş şeyler vaad ediyor ama öyküsü sanmıyorum ki bir önceki kadar iyi olsun. Yine de sırası gelince onu da okuruz artık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

TEX ALMANAK 2006-2007-2008

YAZAN: CLAUDİO NİZZİ                ÇİZEN: JOSE ORTİZ

YAZAN: MAURO BOSELLİ             ÇİZEN: ERNESTO R. - GARCİA SEİJAS

YAZAN: PASGUALE RUJU           ÇİZEN: FRANCO DEVESCOVİ

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

TEX ALMANAK 2009-2010-2011

YAZAN:CLAUDİO NİZZİ              ÇİZEN: MANFRED SOMMER-LEOMACS

YAZAN: CLAUDİO NİZZİ             ÇİZEN: FERNANDO FUSCO

YAZAN: MAURO BOSELLİ           ÇİZEN: GİACOMO DANUBİO                               

s.b

TEX ALMANAK 2012-2013-2014

YAZAN:TİTO FARACİ                    ÇİZEN: GİACOMO DANUBİO

YAZAN: MAURO BOSELLİ           ÇİZEN: CARLOS GOMEZ

YAZAN: TİTO FARACİ              ÇİZEN: ORESRES SUAREZ

Nightrain

İtalya'da geçen sene Tex Almanak çıkmamış. Normalde 1994'ten 2015'e kadar sektirmeden çıkartmışlar.

Son yayınlanan albüm ise bu:

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

memospinoz

Sayfa Sayısı: 112
Etiket Fiyatı: 13 TL

caretta

Alıntı yapılan: memospinoz - 11 Nisan, 2017, 20:36:32

Sayfa Sayısı: 112
Etiket Fiyatı: 13 TL

Bugün satışa çıkmış...