Klasik Thor - Büyülü Çizgi

Başlatan hanac, 08 Temmuz, 2013, 12:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

9. Ciltte ilginç bir macera var: Ragnarok.
Bakalım nasıl bulacaksınız

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

272 ve 295. sayılar arası ve 2 yıllık 9 ve 10. sayılar içinde var

memospinoz

Alıntı yapılan: rumar80 - 30 Ekim, 2017, 14:34:11
272 ve 295. sayılar arası ve 2 yıllık 9 ve 10. sayılar içinde var

Annual (Yıllıklar)

tommikser

Sorunuzun cevabını vereyim arkadaşlar.
İlyas abi ile konuşurken demişti bana. O kadar tehlikeli soru veya çok bilinmezli denklem değil :D

İlyas abi Thor'u belli bir sayıya kadar telifini almış. Dediğine göre 2 ciltlik sayıyı da almış. Yalnız ismi bizde kalsın editör arkadaşımız ona yetiştirememiş. Bu yıl o telifler ve verdikleri para yanacakmış. Zaten bir sıkışıklığı olduğu için bir müddet de ara verecekmiş.

Marvelden aldığı Thor teklifi ile materyaller bunlara renkli ve katmanlı yollanıyormuş. Bunlarda renkleri kaldırıp Esenşıl gibi basmaya devam etmişler. Marvelin de haberi varmış. Hatta örnek gönderdikleri ciltleri de beğenmişler. Dünyada da tek bizde varmış zaten. Haaa para olsa renkli basabilir misin ? Basarsın ama bizde öyle bir pazar yok. :

Nightrain

Her zaman renklisinin basılmasından yanayım. Sağlık olsun. Keşke İlyas bey diğer Essential'leri de bassa. Mesela; Fantasitc Four, Doctor Strange, Gerekli'nin uzun zamandır devamını getirmediği Avengers ve hatta yine Gerekli'nin uzun zamandır basıp bir daha elini sürmediği Silver Surfer. :D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

tommikser

En büyük üzüntüm Örümcek Esenşıl gitti.

gamlıbaykuş

Marvel klasikler derin yaradır bende. Keşke hakkıyla yayınlansa ne güzel olurdu.  :'(
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

yalcinerol345

Alıntı yapılan: tommikser - 31 Ekim, 2017, 10:48:17
En büyük üzüntüm Örümcek Esenşıl gitti.

Bir sürü Örümcek klasik serisinden hiç biri yayınlanmıyor.

Aslında klasiklerden en çok satacak olan da Örümcek. Mesela, Gerekli ilk cildin 2.baskısını yapmıştı.

gamlıbaykuş

Manga çılgınlığı sarmış her yanı belki ondandır  :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Animvader

Alıntı yapılan: tommikser - 31 Ekim, 2017, 08:39:29
Sorunuzun cevabını vereyim arkadaşlar.
İlyas abi ile konuşurken demişti bana. O kadar tehlikeli soru veya çok bilinmezli denklem değil :D

İlyas abi Thor'u belli bir sayıya kadar telifini almış. Dediğine göre 2 ciltlik sayıyı da almış. Yalnız ismi bizde kalsın editör arkadaşımız ona yetiştirememiş. Bu yıl o telifler ve verdikleri para yanacakmış. Zaten bir sıkışıklığı olduğu için bir müddet de ara verecekmiş.

Marvelden aldığı Thor teklifi ile materyaller bunlara renkli ve katmanlı yollanıyormuş. Bunlarda renkleri kaldırıp Esenşıl gibi basmaya devam etmişler. Marvelin de haberi varmış. Hatta örnek gönderdikleri ciltleri de beğenmişler. Dünyada da tek bizde varmış zaten. Haaa para olsa renkli basabilir misin ? Basarsın ama bizde öyle bir pazar yok. :

Cevap için teşekkürler. Evet, Marvel ve Dc artık siyah beyaz klasik basma dönemini geride bıraktı, Epic Collection ve Golden/Silver Age gibi isimlerle renkli olarak basıyor. Bizdeyse piyasa şartları siyah beyaza zorluyor o da ancak cildi yarıya bölerek.

hanac

Bugün Cilt 2-10 arasını satın aldım. Zamanında sadece 1. sayıyı almışım ve devam etmemişim.

rumar80

Corona günlerinde ilk sayısından itibaren Thor okumaya başladım. Şu anda Büyülü dükkan yayınlarının ikinci cildindeyim. Bu süre zarfında bir iki sayı hariç tüm sayıları okudum. Burada ilgimi çeken bir noktadan bahsetmek istiyorum.
   Biliyorsunuz Fantastic Four ile başlayan Marvel evreninin ilk maceralarının neredeyse tamamını Stan Lee yazmıştır. Lee her kahraman ya da takım için farklı bir yön seçmiş. Fantastic four serisinde dört kişilik bir ailenin iç çatışmaları ve bilimsel sonuçlar, Örümcek adam serisinde genç bir lise öğrencisinin süper kahramanlık yanında ergenlik sorunlarını karşımıza sunmakta. Ama hepsi içinde en renkli ve potansiyel oluşturan şüphesiz Thor olmuş.
   İlk sayılarda biraz yavan gitse de, önce Asgrad tanrılarının teker teker sunulması, ardından Thor dergisinde beşer sayfalık Asgard öykülerinin sunulması ile Thor gerçek bir heyecan sunuyor. Bununla yetinmiyor Lee. Birbirinden renkli yan karakterler dışında onlar kadar renkli düşmanlar sunuyor. Ayrıca Marvel evreninin bazı kilit karakterleri de ilk defa Thor'da karşımıza çıkıyor: High Evolutionary, Rigel gezegeni kolonicileri, Yaşayan gezegen Ego, Kara galaksi vs. Bu da Thor'un aynı zamanda kozmik bir karakter olmasını sağlıyor. Hatta Fantastic Four serisinde ilk defa karşımıza çıksa da, Galactus'un orijin öyküsü bile Thor sayfalarında anlatılıyor.
   O dönem serilerin çoğunda maceralar bir ya da iki sayı sürerken Thor'da maceralar en az iki bazen daha çok sayı sürmekte; hatta macera biterken bir sonraki maceranın kapısı da açılmakta. Buna en net örnek belki de büyülü Thor'ların ikinci cildi.
    Uzun lafın kısası Thor zamanında çok zengin ve renkli bir karakter olarak okurların karşısına çıkmış. Uzun süre de böyle sürmüş. İnişler olsa da seviye genelde korunmuş. Sanırım bizde sevilmesinin temelinde de bu var.

rumar80

Beşinci cildi bitirmek üzereyim. Stan Lee ile başlayan, Gerry Conway ile devam eden yazım tarzı harika. Jack Kirby ile başlayıp John Buscema ile devam eden efsane çizimler. Ve beklediğimden çok ama çok daha iyi bir tercüme. Bir çizgi roman severin mutlaka alması gereken bir seri.